Jump to content

Ο Heiko Bleher στην Ελλάδα!


ΣΤΑΜΑΤΗΣ

Recommended Posts

Τελικα θα μας πεί καποιος τι είπε ο άνθρωπος?

Αξιζε τελικά το σεμινάριο?

Μάθατε τιποτα καινούργιο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πολλα

ναι

σιγουρα

Link to comment
Share on other sites

παρακολουθω την κουβεντα απο την αρχη της,με μεγαλο ενδιαφερον και θα ηθελα να πω κι εγω καποια πραγματα...

εχουν ακουστει εως τωρα πολλες αληθειες απο ολους...δεν πιστευω οτι τα παιδια κατακρινουν ή κατηγορουν καποιους απλα εκφραζουν ενα παραπονο,δικαιολογημενα κατα τη γνωμη μου..

εδω παρτυ οργανωνεις για 20φιλους σου και αν δεν ερθουν 4 στεναχωριεσαι..ποσο μαλλον κατι τοσο μεγαλο..γιατι η συγκεκριμενη εκδηλωση ηταν ΜΕΓΑΛΗ για την Ελλαδα μας...

σε αυτο το τελευταιο νομιζω ομως οτι πρεπει να σταθουμε ολοι..κατα τη γνωμη μου εδω ειναι το ζουμι...

κανεις σιγουρα δεν ειναι υποχρεωμενος να τρεχει παντου να διαβαζει τα παντα κτλ,ή να ειναι ενεργος παντου για να ειναι σωστος χομπιστας..σε συτο νομιζω συμφωνουμε ολοι...

απο κει και περα λεμε οτι στα τοσες χιλιαδες μελη απο ολα τα φορουμ που στηριξαν την διοργανωση ηρθαν μονο τοσοι..ΜΗΠΩΣ διοτι υπαρχουν στην χωρα μας πολυ λιγοι που εχουν αυτην την τρελα σε τετοιο βαθμο??μηπως ειναι λιγοι αυτοι που το θεωρουν σημαντικο??δεν ειναι κακο αυτο για τους υπολοιπους...δεν υπαρχει σωστο και λαθος..ο καθενας επιλεγει ποσο θα ασχοληθει..ποσο χρονο και ποσο βαθεια θα μπει στο χομπυ...

απο τα τοσα χιλιαδες μελη προφανως,ειναι ελαχιστα αυτα που ειναι ενεργα (ακομη και στα φορουμ ποσοι γραφονται και απλα επισκεπτονται..επαναλαμβανω δεν ειναι κακο..επιλογη ειναι..) και ειναι τοσο "τρελοι" που να κυνηγαν τετοια πραγματα..

μηπως λοιπον δεν εφταιγε κατι απο την διοργανωση???και απλα ειμαστε πιο πισω απο αλλες χωρες σε νοοτροπια αυτου του ειδους??ακομη και στις συγκεντρωσεις ποσα ατομα ειναι??για τους πιο πολλους ειναι απλα μια ασχολια..το βλεπουν ετσι και καλα κανουν για αυτους..

ολοι οι υπολοιποι ομως,που το βλεπουμε λιγο αλλιως,και θελουμε αυτα τα πραγματα να γινονται,μηπως θα πρεπει να ΜΕΤΡΗΘΟΥΜΕ???ποσοι ειμαστε???διοτι δεν ειμαστε χιλιαδες...αν δουμε τα πραγματικα μεγεθη,θα ξερουμε που βαδιζουμε και τι να περιμενουμε...ετσι δεν θα απογοητευομαστε και δεν θα απογοητευουμε...

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ σε ολους οσους προσπαθησαν για αυτο,και συνεχιστε ετσι...

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ σε ολους οσους προσπαθησαν για αυτο,και συνεχιστε ετσι...

σε ολα αυτα που ειπες συμφωνω :)

πρεπει λοιπον να κοιταξουμε τα τελευταια 5 χρονια και να δουμε οτι εχει ανεβει κατακορυφα το χομπυ...αρα ευχαριστημενοι πρεπει να ειμαστε.

το σεμιναριο εγινε οσοι μπορεσαν να ερθουν .... καλως ηρθαν

οσοι δεν μπορεσαν (το παραδεχονται και οι ιδιοι) ηταν απλως ατυχοι και στεναχωρημενοι

και αυτοι που δεν θελαν να ερθουν ... δεν μπορει να τους αναγκασει κανεις

ειναι πολυ απλο.

Link to comment
Share on other sites

κανεις σιγουρα δεν ειναι υποχρεωμενος να τρεχει παντου να διαβαζει τα παντα κτλ,ή να ειναι ενεργος παντου για να ειναι σωστος χομπιστας..σε συτο νομιζω συμφωνουμε ολοι...

μηπως θα πρεπει να ΜΕΤΡΗΘΟΥΜΕ???ποσοι ειμαστε???διοτι δεν ειμαστε χιλιαδες...αν δουμε τα πραγματικα μεγεθη,θα ξερουμε που βαδιζουμε και τι να περιμενουμε...ετσι δεν θα απογοητευομαστε και δεν θα απογοητευουμε...

:):):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι μιλαμε για εξαναγκασμους ? τεθηκε πουθενα τετοιο θεμα? Ειπε κανεις οτι καποιος που δεν ηρθε δεν ειναι καλοδεχουμενος πια στην ενυδρειακη κοινοτητα?

ΑΠΛΑ γινεται μια διαπιστωση απο καποιους ανθρωπους που εχουν οργανωσει 2 τεραστια σεμιναρια και εχουν στηριξει αλλο 1! Και η διαπιστωση λεει οτι στο σεμιναριο του Shimek ηρθαν οι διπλασιοι απο το σεμιναριο του Bleher ενω οι χομπιστες γλυκου νερου ειναι σαφως περισσοτεροι (με ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα)... αυτο δεν πρεπει να μας προβληματισει? Γιατι ορισμενοι το περνετε προσωπικα ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ορισμενοι το περνετε προσωπικα ?

Πάντως όχι γιατί υπάρχει η μύγα,που μυγιάζει...

1.Γιατί -μη ηθελημένα ίσως- καλλιεργείται μια ενοχή σε όσους δεν πήγαν.

2.Γιατί αυτόν που μπαινόβγαινε στα νοσοκομεία δεν τον διαχωρίζουμε από αυτόν που είναι ασυνείδητος εν γένει και τα έξυνε όλη μέρα.

3.Γιατί λόγω του 2,ομαδοποιούμε ορισμένα μέλη.

4.Γιατί δεν βλέπουν όλοι το hobby με την ίδια θέρμη και καλά κάνουν.

Είναι όντως κρίμα που δεν υπήρξε μεγάλη συμμετοχή στο σεμινάριο του κορυφαίου αυτού δασκάλου,

αλλά σε καμία περίιπτωση δε θα κατηγορούσα αυτούς που δεν ήρθαν.

Προσπαθώ απλά να κατανοήσω την έλλειψη συμμετεχόντων και είναι πραγματικά κάτι που με προβληματίζει.

Και από όσο γνωρίζω το σεμινάριο το γνώριζε και το GAB.

Link to comment
Share on other sites

Από την μία λέτε ότι θέλετε να δείτε γιατί υπήρξε τόσο μικρή συμμετοχή και από την άλλη δεν ακούτε!!!

Έχετε βγάλει της αποφάσεις – συμπεράσματα σας και δεν προβληματίζεστε(δεν λέω να τα αποδεχτείτε απλά να προβληματιστείτε) σε αυτά που λένε μερικοί. Με τον τρόπο που αντιδράτε αποθαρρύνεται τον οποιοδήποτε θέλει να πει τον λόγο που δεν πήγε στο σεμινάριο. Παίρνω παράδειγμα αυτά που έγραψα εγώ, ανάφερα κάποιους λόγους (που είναι και η ουσία για τον λόγο που έγραψα επί του θέματος) που θα αποφάσιζα (αν μπορούσα) να μην πάω στο σεμινάριο, πέρα από λίγους που προβληματίστηκαν, οι υπόλοιποι μείνατε εκεί στο ότι ένοιωσα ότι κατηγορήθηκα, το πήρα προσωπικά κ.τ.λ. Δεν λέω ότι οι λόγοι που ανάφερα ισχύουν για όλους(ή είναι σημαντικοί, για μένα βέβαια είναι), ίσος όμως κάποιοι από αυτοί να ισχύουν και για άλλους. Νομίζετε ότι με αυτόν τον τρόπο ενθαρρύνεται και άλλους να πουν το λόγο ή τους λόγους που δεν ήρθαν, λυπάμαι αλλά νομίζω ότι αντιθέτως έτσι τους αποθαρρύνεται να πούνε το γιατί.

Η ερώτηση εξ’ αρχής ήταν «Πως το βλέπεται ότι είμαστε 4,5 χιλιάδες μέλη και 2 μέρες πριν το σεμινάριο να έχουμε 100 συμμετοχές ;», εφ’ όσον δεν έχω μιλήσει με κάποιο σεβαστό ποσοστό από το Forum να μου πούνε γιατί δεν πήγαν(δεδομένου βέβαια ότι θα πούνε την αλήθεια), πως θα βγάλω συμπεράσματα επί του συνόλου γιατί ήταν τόση μικρή η συμμετοχή; Κάνοντας υποθέσεις;

Πάντως συγχαρητήρια και ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ για το σεμινάριο και σ’ αυτούς που έχουν κοπιάσει, γι’ αυτό που κατάφεραν να φέρουν στην Ελλάδα ένα πολύ σημαντικό άνθρωπο του χώρου τον κυρ. HEIKO BLEHER, και εύχομαι αληθινά την επόμενη φορά σε 1000+ άτομα συμμετοχή!!!

Υ.Γ. Τέλος αν αρκετοί που είναι ενεργοί στο Forum πούνε γιατί δεν ήθελαν να πάνε στο σεμινάριο πραγματικά, έτσι θα βοηθήσουν εσάς να ξέρετε τα αίτια άρα θα βρείτε και την λύση.

Και πάλι συγνώμη αν σας κούρασα αλλά πρέπει να προσπαθούμε να βλέπουμε τα πράγματα από όλες τις πλευρές για να μπορούμε να βγάζουμε πιο σωστά – ασφαλή συμπεράσματα. Λυπάμαι πραγματικά διότι δεν ήθελα να έρθω σε αντιπαράθεση με κανένα επειδή σας εκτιμώ και ας μη σας ξέρω επειδή βλέπω ότι προσφέρεται γνώσεις και βοήθεια σε όλους εμάς, αλλά έτσι ένοιωσα και ελπίζω να εξήγησα γιατί.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι μιλαμε για εξαναγκασμους ? τεθηκε πουθενα τετοιο θεμα? Ειπε κανεις οτι καποιος που δεν ηρθε δεν ειναι καλοδεχουμενος πια στην ενυδρειακη κοινοτητα?

ΑΠΛΑ γινεται μια διαπιστωση απο καποιους ανθρωπους που εχουν οργανωσει 2 τεραστια σεμιναρια και εχουν στηριξει αλλο 1! Και η διαπιστωση λεει οτι στο σεμιναριο του Shimek ηρθαν οι διπλασιοι απο το σεμιναριο του Bleher ενω οι χομπιστες γλυκου νερου ειναι σαφως περισσοτεροι (με ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα)... αυτο δεν πρεπει να μας προβληματισει? Γιατι ορισμενοι το περνετε προσωπικα ?

για εξαναγκασμο δεν τεθηκε θεμα...αλλα ετσι πως μιλας για διαπιστωση, ετσι μιλαω και εγω

και διαπιστωσα οτι(εκτος αυτοι που πραγματικα δεν μπορεσαν να βρεθουν) ολοι οσοι ενδιαφερονται σε μεγαλο βαθμο για το χομπυ μας ηταν εκει...αρα αυτοι ειμασταν μαγκες.ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ.

δεν μπορει καποιος εννοω με το ζορι να φερει καποιους εκει ετσι απλα για να πουμε ωραια ειμασταν πολλα ατομα.

στο αλμυρο σεμιναριο ειναι πιο πολλοι γιατι για να φτασεις σε σημειο για αλμυρο (πιστευω) πρεπει να εχεις μια σκαλα παραπανω αρρωστιας...αρα(διαπιστωση) η αναλογια παρουσιας σε σεμιναριο σιγουρα θα ειναι μεγαλυτερη απο αυτην του γλυκου που μπορει και ενας να στησει ενα γλυκου ετσι για διακοσμηση

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλη τη συζήτηση και θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να ρωτήσω κάτι. Αν δεν κάνω λάθος, τα μέλη του ΑΖ θα πρέπει να είναι γύρω στις 4000-4500. Σωστά; Από τα λεγόμενά σας προσήλθαν στο σεμινάριο 70-90 άτομα το Σάββατο και άλλα τόσα την Κυριακή, σωστά; Αν εξαιρέσουμε τις εκατοντάδες ή χιλιάδες χομπίστες, όπως εμένα για παράδειγμα που διατηρώ ένα ενυδρείο και το φροντίζω όσο μπορώ με αυτά που μαθαίνω από το αξιόλογο site σας, και δεν με ενδιαφέρει να αποκτήσω ντοκτορά ενυδρειολόγου, έχετε στοιχεία αυτών που παρακολούθησαν το σεμινάριο για να μας πείτε πόσοι από αυτούς ήταν χομπίστες και πόσοι οι επαγγελματίες; Προσέξτε την διαφορά, ο χομπίστας κάνει το κέφι του, ενώ ο επαγγελματίας είναι η δουλειά του.

Αν έχετε στη διάθεσή σας τέτοια στοιχεία, θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον να δούμε πόσοι από τους επαγγελματίες παρακολούθησαν το σεμινάριο.

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν από αυτή την κατηγορία και στη συνέχεια να περάσουμε στους χομπίστες, γιατί όπως και να το κάνουμε και εγώ θίγομαι ή μυγιάζομαι όταν διαβάζω από τον Συντονιστή τομέα Γλυκού Νερού......

Έχω πολλή πίκρα μέσα μου και είναι πολύ νωρίς για να την εκφράσω .

Πάντως ότι πρέπει να επαναπροσδιορίσουμε τη θέση μας είμαι σίγουρος και τουλάχιστον εγώ θα το κάνω και προς αυτούς που ηρθαν και προς αυτούς που δεν ηρθαν .

Και σαφέστατα θα πρέπει να κάνω την αυτοκριτική μου .

Link to comment
Share on other sites

Γιατί φίλε umb θίγεσαι και μυγιάζεσαι , δεν σε πρόσβαλε ο συντονιστής , δεν σου αρέσει που κάνει την αυτοκριτική του και το ξεκαθάρισε τι εννοεί συμφωνώντας εδώ ;

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=115111

και εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=114997

Link to comment
Share on other sites

umb δεν μπορουμε να βγαλουμε συμπερασμα για τους επαγγελματιες στο συγκεκριμενο σεμιναριο...ο λογος ειναι οτι η συγκεκριμενη εκδηλωση εγινε απο ενα καταστημα οποτε δεν θα ηταν ευκολο για αλλους μαγαζατορες να ερθουν σε εκδηλωση ανταγωνιστικου καταστηματος (τουλαχιστον στη χωρα μας :) ). Το ιδιο ισως ισχυει και για τις εταιριες αφου υπαρχαν και καποιοι σπονσορες...

Στα προυγουμενα σεμιναρια η συμμετοχη επαγγελματιων ηταν αυξημενη (αλλα οχι οσο θα περιμενε καποιος...)

Link to comment
Share on other sites

τι παει να πει οτι καποιος εχει ενα ενυδρειο για διακοσμηση;

ολοι δεν το εχουμε για να μας κανει (μεταξυ αλλων) πιο ομορφο τον χωρο που μενουμε/δουλευουμε;

ειναι ανηθικο αυτο; διακοσμητικα ψαρια λεγονται εξαλου

οταν ξεκιναγατε ολοι σας τι ξερατε περα απο το "μου αρεσει αυτο το κοκκινο και μπλε ψαρακι";

συμφωνω μαζι σου οτι το αλμυρο ειναι γενικα για ανθρωπους που εχουν ασχοληθει αρκετα σοβαρα με το θεμα και ειναι πλεον κομματι της ζωης τους οποτε ισως αυτο δικαιολογει την μεγαλυτερη προσελευση

στο αλμυρο σεμιναριο ειναι πιο πολλοι γιατι για να φτασεις σε σημειο για αλμυρο (πιστευω) πρεπει να εχεις μια σκαλα παραπανω αρρωστιας...αρα(διαπιστωση) η αναλογια παρουσιας σε σεμιναριο σιγουρα θα ειναι μεγαλυτερη απο αυτην του γλυκου που μπορει και ενας να στησει ενα γλυκου ετσι για διακοσμηση

Link to comment
Share on other sites

τι παει να πει οτι καποιος εχει ενα ενυδρειο για διακοσμηση;

ολοι δεν το εχουμε για να μας κανει (μεταξυ αλλων) πιο ομορφο τον χωρο που μενουμε/δουλευουμε;

ειναι ανηθικο αυτο; διακοσμητικα ψαρια λεγονται εξαλου

οταν ξεκιναγατε ολοι σας τι ξερατε περα απο το "μου αρεσει αυτο το κοκκινο και μπλε ψαρακι";

συμφωνω μαζι σου οτι το αλμυρο ειναι γενικα για ανθρωπους που εχουν ασχοληθει αρκετα σοβαρα με το θεμα και ειναι πλεον κομματι της ζωης τους οποτε ισως αυτο δικαιολογει την μεγαλυτερη προσελευση

to οτι καποιος εχει ενυδρειο για διακοσμηση... δεν το ειπε κανεις απαξιοτικα .ολοι αλλωστε ...καλα τα ειπες φιλε ετσι ξεκινησαμε :)

υποχρεωση ομως ηταν να ειναι τουλαχιστον ολοι μα ΟΛΟΙ οι επαγγελματιες ασχετα αν το διοργανωσε ενας ανταγωνιστης τους. και κοιταμε γιατι ΔΕΝ ηρθανε οι απλοι χομπιστες και ο απλος κοσμος που στηριζει το χομπυ ακομα και οταν αγοραζει μια τροφουλα απο αυτα τα μαγαζια??????

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια η "καλλιέργεια τρέλας" στους χομπίστες δε χαλάει καθόλου τα καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια η "καλλιέργεια τρέλας" στους χομπίστες δε χαλάει καθόλου τα καταστήματα.

Μου φαινεται οτι αρχιζεις και υποτιμας την νοημοσυνη μας.Κανενας δεν καλλιεργει τιποτα.Να σου πω και κατι αλλο αν δεν ειχαν καποιοι την τρελα αυτη για να φτιαξουν φορουμ,να διοργανωσουν σεμιναρια,συναντησεις κτλ ακομα θα απασχολουσες το μυαλο σου με ερωτηματα του στυλ ΄΄γιατι ψοφισαν οι 20 δισκοι που εβαλα στα 200 λιτρα ενυδρειο μου΄΄? ή γιατι οι αφρικανες μου τρωνε τα κορυντορας μου?Θα ησουν ενα ερμαιο των καταστηματων και θα πληρωνες ενα γκαπυ 5 ευρω.

Δεν κατηγορησε κανεις κανενα απλα αναφεραμε οτι στα τοσες χιλιαδες μελη θα επρεπε να υπηρχαν και αλλοι 200 χωρις σοβαρη δικαιολογια ωστε να απουσιασουν.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ πολύ να σταματήσουν οι προσωπικές αντιπαραθέσεις .

Μπορεί ο κάθε ένας να πει τη γνώμη του ώστε να καταγραφούν όλες οι απόψεις και να βγάλει ο κάθε ένας τα συμπεράσματα του .

Πολύ θα ήθελα και την άποψη αυτών που μας διαβάζουν και δεν γράφουν συχνά .

Link to comment
Share on other sites

θελω να πιστευω πως οι περισσοτεροι ηθελαν να ερθουν οπως εγω!!!αλλα ελα που δουλευω στην "φαμπρικα" και δουλευω και τα σαββ/ριακα....θα ηθελα να ημουν εκει ..αλλα γιαυτο ειστε και εσεις να μας πειτε πως ηταν και τη σας ειπε ο heiko!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ πολύ να σταματήσουν οι προσωπικές αντιπαραθέσεις .

Μπορεί ο κάθε ένας να πει τη γνώμη του ώστε να καταγραφούν όλες οι απόψεις και να βγάλει ο κάθε ένας τα συμπεράσματα του .

Πολύ θα ήθελα και την άποψη αυτών που μας διαβάζουν και δεν γράφουν συχνά .

Παρακολουθώ εδώ και μια εβδομάδα περίπου ανθρώπους που υποτίθεται ότι ανήκουν στο ίδιο "στρατόπεδο" και μοιράζονται την ίδια αγάπη και το ίδιο πάθος για ένα χόμπι, να βρίσκονται εν μέσω φραστικών αντιπαραθέσεων. Το προσπερνάω λοιπόν αυτό και έχω μία απλή ερώτηση να κάνω. Αντί να τσακωνόμαστε υπάρχει κάποιος να ανεβάσει κάποιο βίντεο ή έστω να πει σε εμάς που είτε δουλεύαμε, είτε μέναμε μακριά, είτε βαριόμασταν, ο καθένας για δικούς του λόγους να έρθουμε, για το τι είπε αυτός ο μεγάλος δάσκαλος που ακούει στο όνομα Heiko Bleher;

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιος να ανεβάσει κάποιο βίντεο ή έστω να πει σε εμάς που είτε δουλεύαμε, είτε μέναμε μακριά, είτε βαριόμασταν, ο καθένας για δικούς του λόγους να έρθουμε, για το τι είπε αυτός ο μεγάλος δάσκαλος που ακούει στο όνομα Heiko Bleher;

Γιώργος

λιγη υπομονη φιλε μου,και ολα θα γινουν....λιγη υπομονη.... :)
Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται οτι αρχιζεις και υποτιμας την νοημοσυνη μας.Κανενας δεν καλλιεργει τιποτα.Να σου πω και κατι αλλο αν δεν ειχαν καποιοι την τρελα αυτη για να φτιαξουν φορουμ,να διοργανωσουν σεμιναρια,συναντησεις κτλ ακομα θα απασχολουσες το μυαλο σου με ερωτηματα του στυλ ΄΄γιατι ψοφισαν οι 20 δισκοι που εβαλα στα 200 λιτρα ενυδρειο μου΄΄? ή γιατι οι αφρικανες μου τρωνε τα κορυντορας μου?Θα ησουν ενα ερμαιο των καταστηματων και θα πληρωνες ενα γκαπυ 5 ευρω.

Δεν κατηγορησε κανεις κανενα απλα αναφεραμε οτι στα τοσες χιλιαδες μελη θα επρεπε να υπηρχαν και αλλοι 200 χωρις σοβαρη δικαιολογια ωστε να απουσιασουν.

Δεν υποτιμώ κανενός την νοημοσύνη.Άλλωστε χρησιμοποίησα και εισαγωγικά.

Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί λες πως αναφέρομαι στα άτομα που τα διοργανώνουν αυτά και σε αυτούς που δημιούργησαν το φόρουμ.

Καμία σχέση.Όσους mod/admin/members γνωρίζω από το ΑΖ έχουμε πολύ καλές σχέσεις και σε καμία περίπτωση δε μπορώ να τους κατηγορήσω για ο,τιδήποτε.

Αλλά πως να το κάνουμε;! Δεν το ίδιο να είσαι απλά χομπίστας με το να είσαι πορωμένος;! Ένας απλός χομπίστας δε θα καθόταν να ασχοληθεί ποτέ πχ με ph controllers,ηλεκτροβάνες κτλπ.Ο πιο ένθερμος χομπίστας το κάνει και αυτός είναι που ξοδεύει και περισσότερα χρήματα.

Αυτός είναι που θα πάρει το μεγάλο ενυδρείο ιδιοκατασκευή,control center κτλπ...

Αν αυτά που λέω δεν ισχύουν,είμαι βλάκας.

Ίσως να μην ξαναποστάρω σε τέτοιους είδους threads παρά μόνο σε ενυδρειακού χαρακτήρα.

Έγινε επεξεργασία - nikoskon
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθω αρκετες μερες τη συζητηση που εχει ανοιξει και περιμενα οτι θα βγει καποιο συμπερασμα μηπως και ικανοποιησω την περιεργεια μου!

Δυστυχως αυτο που βλεπω ειναι οτι οι περισσοτεροι βλεπουμε το δεντρο και χανουμε το δασος! Ασε που πλεον δεν βγαινει κατι και εχει καταντησει κουραστικο. Ως συντονιστης τομεα γλυκου νερου λοιπον κλειδωνω το thread καθως δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι αλλο να ειπωθει!

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ευχαριστήσω εκ βαθέων όλους όσους βοήθησαν για αυτή την υπέροχη εκδήλωση και ειδικά το άξιο αυτό παλικάρι ‘’Νιντάλ’’, για την προσπάθεια που κατέβαλε για την διοργάνωση της, από την αρχή μέχρι το τέλος παρ όλες τις υποχρεώσεις (κατάστημα) που είχε να τον κυνηγούν.

Και ναι! Κάποιοι δεν δουλεύουν μόνο για χρήματα! Απλά χρειάζονται μερικά για να πηγαίνουν εκεί κάποιοι και να έχουν μια ποικιλία από ψάρια..προϊόντα..κλπ.. κλπ.. και φυσικά να ζουν με μια σχετική αξιοπρέπεια.

Οι φίλοι του ενυδρείου φρονώ, πως θα πρέπει να θεωρούν συμφέρον τους στηρίζουν τέτοια άτομα για να υπάρχουν εκεί πάντα και να τους εξυπηρετούν!!

Ένα μεγάλο επίσης ευχαριστώ για όσους ήλθαν και τίμησαν το σεμινάριο αυτό αλλά και ένα ευχαριστώ για αυτούς που δεν ήλθαν αλλά που είμαι σίγουρος πως θα έλθουν στο επόμενο.

Επίσης να προτείνω από καρδιάς το επόμενο σεμινάριο του γλυκού νερού από μια κορυφή στο χώρο σαν το κύριο Μπλέχερ να υπάρχει το συμβολικό εισιτήριο των 20 EURO, που όλοι μπορούμε να διαθέσουμε για ένα καφέ, ώστε να έχουμε περισσότερο κόσμο που θα εκτιμήσει κάτι τέτοιες προσπάθειες.

Δυστυχώς πολλοί δεν εκτιμούν το δωρεάν και αυτές οι εκδηλώσεις παραείναι πολύτιμες για να είναι δωρεάν!

Τέλος ένα μεγάλο ευχαριστώ στο μεγάλο αυτό δάσκαλο Δρ. Μπλέχερ πραγματικά σωστό επιστήμονα αλλά και άνθρωπο που δεν δίστασε να μας μεταδώσει τις πολύτιμες συμβουλές του από την τεράστια και πολυετή πείρα του, αυτών και των προγόνων του.

Αυτό που διαπίστωσα εγώ, μετά από κάποια χρόνια.. στον χώρο, εμπορικό και μη είναι ότι σε πολλούς δεν αρέσει να ανακαλύπτουν.. (για λόγους που ίσως κάποιους δεν βολεύουν..)

Ότι τα πράγματα είναι Α Π Λ Α !

Πως κάποιος τόσο μεγάλος.. λέει κάτι τόσο απλό..

Το Ε Ν Υ Δ Ρ Ε Ι Ο Ε Ι Ν Α Ι Α Π Λ Ο !!!

Και είναι για όλους!

Με τιμή και σεβασμό προς όλους σας

Λεωνίδας Αστράς

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...