Jump to content

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ Cowfish


gctsax

Recommended Posts

Καλημερα σας αγαπητοι μου φιλοι-φιλες!!

Εχθες μπηκε στο ενυδρειο μου ενα πανεμωρφο COWFISH!!!!!!Ειναι πολυ ιδιαιτερο ψαρακι τουλαχιστων

εμφανισιακα!!εμενα ομως μου αρεσει και ο τροπος που κινειτε μεσα στο ενυδρειο μου!!! Για να σας το πω πιο απλα με εχει τρελανει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν ξερω ομως και πολλα για αυτο εκτος το οτι δεν του ερεσει το πολυ ρευμα,ειναι R.SAFE και οτι ειναι πολυ ημερο ψαρακι.(αυτα μου τα ειπαν απο εκει που το αγορασα).

Θελω αν μπορειτε να με ενημεροσωτε για το τι τρωει,ποσο αναπτησετε μεσα στο ενυδρειο,αν συμβιωνει με BOXFISH γενικα οτιδηποτε γνωριζετε για αυτο.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Χρηστος

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που χρειάζεται είναι σωστές συνθήκες και φροντίδα . :)

ΜΗΔΕΝ νιτρικά και ένα μήνα αναμονής στο στρώσιμο.

Όχι πήρα ενυδρείο και την επόμενη έβαλα ένα κλοουνάκι. :)

Θερμοκρασία 26-27, αλατότητα 1025-1026.

Για φαγητό λίγα flakes , και μια φορά την εβδομάδα λίγο κατεψυγμένο.

Τα περισσότερα (αν όχι όλα) boxfishes έχε υπόψιν σου ότι δεν είναι reef-safe.

Η συμβίωση με τον clown δεν θα έχει πρόβλημα , αρκεί να μην στρεσαριστεί το boxfish και αποβάλει τοξικά.

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο ??

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω για τις προηποθεσεις και τις συνθηκες του ενυδρειου σου,ωστοσο θα προτεινα την αγορα ενος ακομη ωστε αργοτερα να κανουν ζευγαρι.Το καθε ειδος Κλοουνφισ εχει και καποιες συγκεκριμενες ανεμωνες που ταιριαζουν και καθονται μεσα σαυτη.Στην δικη μου περιπτωση οπου εχω το ειδιο ειδος με εσενα αλλα ασπρομαυρα ολη την ημερα την περναννε στην Ανεμωνη. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=14196

Link to comment
Share on other sites

Είχα αρκετό καιρό πρίν Cowfish (Lactoria Cornuta) τα οποία είναι φανταστικά ψαράκια και όπως λές με εκπληκτική κίνηση στο ενυδρείο.

Δέν είναι 100% reef safe όταν μεγαλώσουν και δέν έχουν πρόβλημα συμβίωσης με BOX Fish (Ostracion Melleagris).

Θέλουν όμως ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσοχή όταν είναι μικρά καθώς είναι αδύναμα σε σχέση με τις αντλίες που χρησιμοποιούμε στα ενυδρεία μας,με αποτέλεσμα μεγάλο ποσοστό θνησιμότητας από ψάρια που έχουν 'κολλήσει' στις αντλίες.... :)

Link to comment
Share on other sites

και εγώ το ίδιο ..sorry

Είναι φανταστικά ψαράκια..

Ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.cowfishes.com/

Προσοχή σε αντλίες και υπερχυλίσεις ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...