Jump to content

Φωτισμός σε νέο 350άρι...Τι να βάλω?


kostasthess_

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά... Άυριο έρχονται τα τζάμια και η βάση και ξεκινάω να φτιάξω το νέο μου ενυδρείο!!! διαστάσεις 100χ55χ70ύψος (το 70 ύψος θα έιναι το γυαλί αλλά το ύψος του νερού στα 60cm.)

Για καπάκι θα το κάνω DIY με 6 λάμπες Τ5 των 89εκ. 39W έκαστη...

τώρα η ερωτήση μου είναι τι λάμπες να προτιμήσω?τι Συνδυασμό δηλαδή?Τι μάρκες?Πόσα Kelvin Κλπ κλπ...

Παρακαλώ βοηθήστε με με τις γνώσεις σας...

ΥΓ. θέλω να το κάνω Full φυτεμένο και με φυτά υψηλών απαιτήσεων...

Φιλικά Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Με 6 Τ5 θα έχεις τέλια ανάπτυξη φυτών αλλά θέλει και μεγάλη εμπειρία στην επιλογή φυτών, στην λίπανση στης αλλαγές νερού κτλ διότι με αυτόν τον φωτισμό μπορείς πολύ εύκολα να αποκτήσεις αλγης. Το ύψος του ενυδρείου σου επιβάλει να έχεις ανακλαστήρες για να μπορεί το φως να εισχωρεί στο βάθος. Καλό είναι να χρησιμοποιήσεις 2 ειδών λάμπες μια στο κυανόλευκο χρώμα 9000Κ -10000Κ, και μια στο ερυθρόπορτοκαλή 4500Κ – 6500Κ. Με αυτόν των τρόπο καλύπτεις και τα δύο φάσματα στα οποία είναι η φωτοσύνθεση πιο δραστήρια. Προσωπικά προτιμώ της λάμπες πλήρους φάσματος διότι έχουν ελαφρά προτερήματα έναντι των απλών λαμπτήρων. Μάρκες υπάρχουν πολλές με αυτές τη προδιαγραφές.

Link to comment
Share on other sites

Με 6 Τ5 θα έχεις τέλια ανάπτυξη φυτών αλλά θέλει και μεγάλη εμπειρία στην επιλογή φυτών, στην λίπανση στης αλλαγές νερού κτλ διότι με αυτόν τον φωτισμό μπορείς πολύ εύκολα να αποκτήσεις αλγης. Το ύψος του ενυδρείου σου επιβάλει να έχεις ανακλαστήρες για να μπορεί το φως να εισχωρεί στο βάθος. Καλό είναι να χρησιμοποιήσεις 2 ειδών λάμπες μια στο κυανόλευκο χρώμα 9000Κ -10000Κ, και μια στο ερυθρόπορτοκαλή 4500Κ – 6500Κ. Με αυτόν των τρόπο καλύπτεις και τα δύο φάσματα στα οποία είναι η φωτοσύνθεση πιο δραστήρια. Προσωπικά προτιμώ της λάμπες πλήρους φάσματος διότι έχουν ελαφρά προτερήματα έναντι των απλών λαμπτήρων. Μάρκες υπάρχουν πολλές με αυτές τη προδιαγραφές.

Χρήστο το ξέρω ότι θα διακυνδινεύω με τις άλγες αλλά θα έχω τι δυνατότητα να τις αναβώ ανα 2 τις λάμπες...δηλαδή μου προτείνεις να βάλω τις λεγόμενες "ροζ" και τις απλές daylight? ή κάποιες άλλες? ποιες είναι του πλήρου φάσματος?ένα παράδειγμα χρήστο please???!!!

Σε ευχαριστώ για ακόμη μια φορά!!!

Link to comment
Share on other sites

Πλήρες φάσματος είναι η λάμπες της JBL και της Osram αλλά μόνο η σειρά 9**

Το μειονέκτημα αυτών των λαμπτήρων είναι ότι έχουν μειωμένη διάρκεια ζωής. (πάντα συγκριτικά με της άλλες λάμπες)

Μετά αυτές που πλησιάζουν αρκετά το πλήρες φάσμα είναι η GRO-LUX και η Arcadia T5 Plant Pro, Original Tropical Lampen

Να κάνω και μια διευκρίνιση ότι δεν κάνω διαφήμιση και ότι και με άλλες λάμπες μπορούμε να έχουμε πολύ καλά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Μια σημείωση που θα ήθελα να κάνω είναι ότι οι λάμπες της σειράς 90 (σε οποιαδήποτε μάρκα) δεν έχουν ''peaks'' (χρωματικές κορυφές) και φυσικά ούτε στην κόκκινη, ούτε στην μπλε περιοχή του φάσματος... Έχουν βέβαια αρκετή κατανομή, ομοιόμορφη και σε όλα τα χρώματα! :)

Για της JBL, αυτή που έχει ''γεμάτο'' φάσμα είναι η solar-nature και από όσες γνωρίζω έχει και η nature της narva και η sunglo της hagen... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...