Jump to content

Ανεμωνες


stratos

Recommended Posts

Κι επειδη ανγχωθηκα απο το θεμα του φιλου GKAZ2006 ανοιξα κι εγω θεμα,θελωντας καποιες πληρροφοριες στο αν μεινουν μεσα στο ενυδρειο γιατι ειναι διασκορπισμενες.Δυστχως φωτο δεν μπορω να στειλω για τι δεν υπαρχει ο απαιτουμενος χωρος.

Link to comment
Share on other sites

Την απαντηση την εδωσα μονος μου αγοραζοντας ενα μιτελ το οποιο ονομαyεται JoesJuice και καταστρεφει

Aiptasia & Majano anemones μολις σε λιγα λεπτα.Ειναι πολυ απλο με την συριγγα τραβαμε 3,5 σταγονες νερο

οσμωσης κι απο το (JoesJuice)αφου το εχουμε ανακηνησει καλα κι εχει παρει το χρωμα του γαλατος τραβαμε με την συριγγα ι οποια εχει πλασικη μυτη μεχρι το κεντρο του πρωτου δακκτυλιου.Στην συνεχεια την ταιζουμε

στο στομα η λιγο πανω απο αυτο και η aiptasia ciao.Σε τρεις που το δοκιμασα οι δυο ειναι νεκρε ενω η τρητη μαλλον δεν το εκανα σωστα και βλεπω μερικα πλοκαμακια ακαμη.Κανενα προβλημα τουλαχιστον φευγουν

Χορτατες.Για οσους ενδιαφερονται εαν το βαλουν στο google JoesJuice θα σας δωσει πολλες σελιδες ,εγω το προμηθευτηκα με11,99ευρω και στα ξενα σαιτ τα δινουν για 7δολαριαα αν καταλαβα σωστα.Το καλο σε ολη την Ιστορια ειναι πως αν εχεις 1,2 σε ενα βραχο εχει καλος αλλα αν εχεις περι τα 20 και σχεδον σε ολους τους βραχους θα σκοτωσουμε ολη τη βιολογια χωρις αποτελεσμα θα ξαναβγουνε.

Εγω παντως μετα το σημερινο το συνηστο ανεπιφυλακτα. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο τους θαλασσινους καμια αποψη δεν ακουσα,Παντως ειναι ευλοθρεθτη μεχρι τωρα γλυτωσα 7 κοματια ζωντανου βραχου και ταισα δεκα.Τα 9εφυγαν μετην πρωτη(μπουκια)ενω το ενα πρεπει να το ξαναταισω,αν και και διχνει απο μονη της πεθαμενη. :)

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες, σίγουρα κάνει δουλειά. Εάν πέσει πολύ όμως στο ενυδρείο, μήπως έχει κάποιες παρενέργειες???

Στα υπόλοιπα κοράλλια, αν πέσει κατά λάθος, δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα???

Μπορεί να κάνει και για mushrooms...

Link to comment
Share on other sites

σταματάμε τη κυκλοφορία νερού ..

σε ένα πλαστικό ποτήρι βάζουμε σκόνη για kalkwasser ..

μετά ρίχνουμε νερό όσμωσης λίγο .. να γίνει πηχτό σα μέλι ..

τραβάμε λίγο με μια σύριγγα και το ρίχνουμε πάνω στην aiptasia ..

.. αν καταφέρουμε να τη σκεπάσουμε .. και να μείνει το υλικό πάνω της .. τελειώσαμε ..

το joes juice κάνει για όλους τους πολύποδες ..

στο νερό μέσα μοιάζει με σκόνη παρά με υγρό .. όπως το kalkwasser ..

αν ρίχνεις λίγο και με προσοχή .. δεν κινδυνεύουν τα κοράλλια ..

εύκολα ελεγχόμενη κατάσταση ..

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως οπως ειπε και ο salTasos μονο που το joes juice το δικο μου ειναι σε υγρη μορφη.Ετσι τραβαω λιγες σταγωνες οσμωσης και λιγο απο το (χυμο)και τα ταιζω η συριγγα εχει πλαστικη μυτη οπου βοηθαει. Οσο για τις ερωτησεις σου Νικο σε απαντησε πολυ σωστα ο salTasos.Παντω ειλικρινα προκειται για πολυ καλο Μιτελ. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...