Jump to content

Πρόβλημα με οξυγόνο;;;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έχω προσέξει ότι αρκετά συχνά τα ψαράκια μου ανεβαίνουν προς την επιφάνεια για αναπνοές. Μήπως to οξυγόνο δεν είναι αρκετό; To ενυδρείο από φυτά έχει 1 anubia 1 microsorum 1 ceratophullum kai 1 egeria densa. Μήπως φταείει που είναι άστρωτο ακόμα; (μόλις 20 ημερών.) Αν φταίει το οξυγόνο μπορώ να κάνω κάτι για να το αυξήσω; Λίγη βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το ενυδρειο σου δεν εχει στρωσει καθολου και η αμωνια ειναι στο φουλ ανεβασμενη,δημιουργοντας ανεπανορθωτεσ ζημιες στα βρανγχια των ψαριων(σε οσα γλυτωσουν).Κατσε και διαβασε ολα οσα εχουν σχεση με το προβλημα σου μεσα απο το σαιτ.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το ενυδρειο σου δεν εχει στρωσει καθολου και η αμωνια ειναι στο φουλ ανεβασμενη,δημιουργοντας ανεπανορθωτεσ ζημιες στα βρανγχια των ψαριων(σε οσα γλυτωσουν).Κατσε και διαβασε ολα οσα εχουν σχεση με το προβλημα σου μεσα απο το σαιτ.

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την προθεσή σου να με βοηθήσεις αλλά μόλις έκανα το Test και η τιμή της αμμωνίας είναι στο 0,2 (πιθανόν λόγω της θεραπείας που κάνω με EXIT για το ICH αυτές τις μέρες αλλιώς θα ήταν η τιμή της 0) Όπως λοιπόν καταλαβαίνεις δεν τίθεται θέμα ανησυχίας για τα ψάρια τουλάχιστον σε ότι αφορά την αμμωνία. Παρόλαυτά θα ήθελα κάποιος να μου πεί μια γνώμη για το τι μπορεί να συμβαίνει σχετικά με το οξυγόνο. Ευχαριστώ και περιμένω τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνουμε θεραπεία με κάποιο φάρμακο, επιβάλλεται η αύξηση της οξυγόνωσης του νερού. Αυτό αναγράφεται στις οδηγίες των περισσοτέρων φαρμάκων.

Έτσι στην περίπτωσή σου, επιβάλλεται η αύξηση της παραγωγής αέρα, από την αερόπετρα ή προσθήκη και δεύτερης, καθώς και η καλή ανάδευση της επιφάνειας του νερού.

Πάντως, αυξημένα επίπεδα αμμωνίας δεν θα έπρεπε να είχες, γιατί το συγκεκριμένο φάρμακο δεν επηρεάζει τα βακτήρια. Εκτός αν αυτό συμβαίνει δευτερογενώς, από έλλειψη οξυγόνου.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνουμε θεραπεία με κάποιο φάρμακο, επιβάλλεται η αύξηση της οξυγόνωσης του νερού. Αυτό αναγράφεται στις οδηγίες των περισσοτέρων φαρμάκων.

Έτσι στην περίπτωσή σου, επιβάλλεται η αύξηση της παραγωγής αέρα, από την αερόπετρα ή προσθήκη και δεύτερης, καθώς και η καλή ανάδευση της επιφάνειας του νερού.

Πάντως, αυξημένα επίπεδα αμμωνίας δεν θα έπρεπε να είχες, γιατί το συγκεκριμένο φάρμακο δεν επηρεάζει τα βακτήρια. Εκτός αν αυτό συμβαίνει δευτερογενώς, από έλλειψη οξυγόνου.

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά στους Νίκους και στις Νικολέτες!!!

Κε Ψάλτη Xρόνια Πολλά!

Συγνώμη αλλά για ποια αερόπετρα μιλάτε; Και αμμωνία 0.2 είναι υψηλή; Μήπως έστω και αυτή η μικρή αύξηση οφείλεται στον κύκλο του αζώτου; Άρα δηλαδή καταλήγουμε στο ότι η αιτία που τα ψάρια ανεβαίνουν κάποιεσ φορές στην επιφάνεια οφείλεται σε έλλειψη οξυγόνου έτσι που όμως ουδεμία σχέση έχει με αύξηση των τιμών της αμμωνίας αφού το 0,2 δεν αποτελεί ουσιαστικά σημαντική αύξηση. Θέλω για άλλη μια φορά λοιπόν να ρωτήσω πώς θα αυξήσω το οξυγόνο μέσα στο ενυδρείο συνυπολογίζοντας πάντα ότι αυτή την στιγμή βρίσκομαι σε περίοδο στρωσίματος. Μου είπατε με την προσθήκη αερόπετρας, τι είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

H αεροπετρα ειναι μια πετρα με πορους,συνδεεται με αντλια αερος που παρεχει οξυγονο το οποιο

βγαινει υπο μορφη φυσσαλιδων απο την αεροπετρα.Για να μην μπεις στην διαδικασια αγορας

αντλιας αερος και αεροπετρας αυξησε την αναδευση της επιφανειας του νερου με την εξοδο του

φιλτρου σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά στους Νίκους και στις Νικολέτες!!!

Κε Ψάλτη Xρόνια Πολλά!

Συγνώμη αλλά για ποια αερόπετρα μιλάτε; Και αμμωνία 0.2 είναι υψηλή; Μήπως έστω και αυτή η μικρή αύξηση οφείλεται στον κύκλο του αζώτου; Άρα δηλαδή καταλήγουμε στο ότι η αιτία που τα ψάρια ανεβαίνουν κάποιεσ φορές στην επιφάνεια οφείλεται σε έλλειψη οξυγόνου έτσι που όμως ουδεμία σχέση έχει με αύξηση των τιμών της αμμωνίας αφού το 0,2 δεν αποτελεί ουσιαστικά σημαντική αύξηση. Θέλω για άλλη μια φορά λοιπόν να ρωτήσω πώς θα αυξήσω το οξυγόνο μέσα στο ενυδρείο συνυπολογίζοντας πάντα ότι αυτή την στιγμή βρίσκομαι σε περίοδο στρωσίματος. Μου είπατε με την προσθήκη αερόπετρας, τι είναι αυτό;

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου, να είσαι καλά.

Τα επίπεδα των τιμών τις αμμωνίας, πρέπει να είναι μηδενικά. Όταν υπάρχει αμμωνία ή νιτρώδη στο νερό, τα ψάρια χάνουν την ικανότητα ανταλλαγής αερίων στα βράγχια τους. Αποτέλεσμα αυτού είναι οι γρήγορες αναπνοές και η αναζήτηση περιοχών με περισσότερο οξυγόνο, όπως η επιφάνεια.

Πιστεύω ότι ο Φίλος stav, σε κάλυψε με την απάντηση περί αερόπετρας.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

H αεροπετρα ειναι μια πετρα με πορους,συνδεεται με αντλια αερος που παρεχει οξυγονο το οποιο

βγαινει υπο μορφη φυσσαλιδων απο την αεροπετρα.Για να μην μπεις στην διαδικασια αγορας

αντλιας αερος και αεροπετρας αυξησε την αναδευση της επιφανειας του νερου με την εξοδο του

φιλτρου σου.

Και πως ακριβώς θα αυξήσω την ανάδευση με την έξοδο του φίλτρου μου;

Link to comment
Share on other sites

Και πως ακριβώς θα αυξήσω την ανάδευση με την έξοδο του φίλτρου μου;

λιγο πιο πανω ο σωληνας που επιστρεφει το νερο στο ενυδρειο μας απο την επιφανεια.με τον παραπανω παφλασμο της επιφανειας αυξανουμε την ποσοτητα του οξυγονου στο ενυδρειο μας :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...