Jump to content

Πατέντα κυκλοφορητών… γίνεται?


Vega

Recommended Posts

Πατέντα κυκλοφορητών…

Ας υποθέσουμε ότι έχουμε δυο κυκλοφορητές, έναν δεξιά και έναν αριστερά με κάποια διαγώνια κλήση. Η ροη που δημιουργούν είναι συγκεκριμένη και “μονότονη” που στην πλειοψηφία όλοι μας κάπως έτσι τους έχουμε.

Αν τώρα αυτοί οι κυκλοφορητές τοποθετηθούν σε ένα ηλεκτρονικό κύκλωμα με ρελέ (ιδιοκατασκευή ) που να τους δίνει τη δυνατότητα να λειτουργούν ανά 5 ή 10 δευτερόλεπτα εναλλάξ, δεν θα δημιουργηθεί μ αυτόν τον τρόπο κάποια παλινδρομική κίνηση μέσα στο νερό που λογικά θα είναι ποιο κοντά στις φυσικές συνθήκες ενός υφάλου απ ότι η συνεχόμενη ροή που χρησιμοποιούμε τώρα.

Μ ένα φίλο ηλεκτρονικό που το συζητήσαμε το θέμα (και σχετικός με ενυδρεία) μου είπε πως θεωρητικά ναι σωστό είναι… Kαι το κόστος μιας τέτοιας κατασκευής είναι 10-20 ευρώ !!

Το έχει δοκιμάσει κανείς ? ή είναι μη πραγματοποιήσιμο και “χαζό» σαν ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

Πατέντα κυκλοφορητών…

Ας υποθέσουμε ότι έχουμε δυο κυκλοφορητές, έναν δεξιά και έναν αριστερά με κάποια διαγώνια κλήση. Η ροη που δημιουργούν είναι συγκεκριμένη και “μονότονη” που στην πλειοψηφία όλοι μας κάπως έτσι τους έχουμε.

Αν τώρα αυτοί οι κυκλοφορητές τοποθετηθούν σε ένα ηλεκτρονικό κύκλωμα με ρελέ (ιδιοκατασκευή ) που να τους δίνει τη δυνατότητα να λειτουργούν ανά 5 ή 10 δευτερόλεπτα εναλλάξ, δεν θα δημιουργηθεί μ αυτόν τον τρόπο κάποια παλινδρομική κίνηση μέσα στο νερό που λογικά θα είναι ποιο κοντά στις φυσικές συνθήκες ενός υφάλου απ ότι η συνεχόμενη ροή που χρησιμοποιούμε τώρα.

Μ ένα φίλο ηλεκτρονικό που το συζητήσαμε το θέμα (και σχετικός με ενυδρεία) μου είπε πως θεωρητικά ναι σωστό είναι… Kαι το κόστος μιας τέτοιας κατασκευής είναι 10-20 ευρώ !!

Το έχει δοκιμάσει κανείς ? ή είναι μη πραγματοποιήσιμο και “χαζό» σαν ιδέα ?

Μάλλον θα καούν οι κυκλοφορητές ή εκτός αν είναι maxi jet!!! :)
Link to comment
Share on other sites

Απ ότι φαίνετε όντος είναι ενδιαφέρον προϊόν. Προφανώς δεν μπορείς να αναφέρεις τιμή μέσα από εδώ, αλλά φαντάζομε ότι ένα «πράσινο» θα το θέλει !!! Μην πω και παραπάνω !!!

Αλλά ρε παιδιά η ερώτησή μου ήταν άλλη κα νομίζω πολύ σαφέστατη.

Link to comment
Share on other sites

Με συνεχή εναλλαγή 5-10 δευτερολέπτων, φοβάμαι ότι δεν θα αντέξουν ούτε οι maxi jet.

Link to comment
Share on other sites

Ας «ξεκολλήσουμε» από τον χρόνο των 5-10 δευτερολέπτων και ας τον μεγαλώσουμε λίγο ή πολύ.

Επίσης μου είπε ο φίλος μου ο ηλεκτρονικός ότι με ένα ακόμη κυκλοματάκι μπορεί να δώσει εντολή ώστε οι κυκλοφορητές να μην τα παίρνουν όλα μόνο μιας (στροφές) αλλά με κάποιο πιο «μαλακό» ξεκίνημα.

Link to comment
Share on other sites

Ας «ξεκολλήσουμε» από τον χρόνο των 5-10 δευτερολέπτων και ας τον μεγαλώσουμε λίγο ή πολύ.

Επίσης μου είπε ο φίλος μου ο ηλεκτρονικός ότι με ένα ακόμη κυκλοματάκι μπορεί να δώσει εντολή ώστε οι κυκλοφορητές να μην τα παίρνουν όλα μόνο μιας (στροφές) αλλά με κάποιο πιο «μαλακό» ξεκίνημα.

Αυτό είναι ότι καλύτερο μπορεί να γίνει. Αν τα καταφέρει δεν θα υπάρχει πρόβλημα για κανένα κυκλοφορητή.

Δοκίμασέ το και ενημέρωσέ μας.

Link to comment
Share on other sites

Ανήσυχο πνεύμα ο φίλος μου άρχισε να κάνει το σχέδιο… μετά θα ακολουθήσουν οι πειραματισμοί και φυσικά θα σας κρατήσω ενήμερους για το αποτέλεσμα.

Αν ακουστεί κανένα «μπαμ» δεν θα είναι από εμάς !!!

Έγινε επεξεργασία - Vega
Link to comment
Share on other sites

Aυτό που θέλεις να κάνεις εσύ και ο φίλος σου , γίνετε σχετικά εύκολα.

Δεν θα βάλεις ρελέ, αλλά ίσως με κάποιο ΤRIAC και χρονοκύκλωμα να οδηγήσεις το φορτίο.

Φυσικά παίζει ρόλο η κατανάλωση του κυκλοφορητή.

Επίσης, όπως είπαν και τα παιδιά, πολλές αντλίες έχουν πρόβλημα στο άνοιγμα-κλείσιμο (έστω και σταδιακό).

Άλλες ξεκινάνε ανάστροφα, άλλες δεν ξεκινάνε καθόλου κ.λ.π.

Καλή επιτυχία στην κατασκευή..

Link to comment
Share on other sites

Άλλες ξεκινάνε ανάστροφα, άλλες δεν ξεκινάνε καθόλου κ.λ.π.

Αυτό το έχω διαπιστώσει και εγώ, στην προσπάθειά μου να μειώσω την παραγωγή κάποιου κυκλοφορητή, με ρυθμιστή τάσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...