Jump to content

Νέο Ενυδρείο και προβληματα...


Recommended Posts

Όπως κάθε αρχάριος έτσι κι εγώ έφτασα στο σημείο όπου πρέπει να συμβουλευτώ τους πιο έμπειρους του χώρου. Το ενυδρείο μου είναι ένα Rio 180 το οποίο αγόρασα πριν 3 εβδομάδες περίπου. Αφού πέρασα αμέτρητες ώρες διαβάζοντας τα απαραίτητα άρθρα ξεκίνησα τη διαδικασία του στρωσίματος με αμμωνία...Επειδή δε φημίζομαι για την υπομονή μου όμως δεν μέτρησα την ποσότητα της αμμωνίας όπως έπρεπε και άρχιζα να βάζω μάλλον περισσότερη ποσότητα και έτσι η συγκέντρωση της ήταν μεγαλύτερη από 5mg/l. Στις αρχές της δεύτερης εβδομάδας άρχισε να αυξάνει το NO2 αλλά και το ΝΟ3 μαζί!!!! Συνέχισα το στρώσιμο προσέχοντας την ποσότητα της αμμωνίας έτσι ώστε να μηδενίζεται κάθε 24 ώρες και να γίνεται εκ νέου προσθήκη.Σήμερα,μετά από 17 ημέρες λειτουργίας παρατήρησα στο τζάμι του ενυδρείου κάτι πιτσιλιές στο τζάμι χρώματος καφέ-πράσινου οι οποίες κατά πάσα πιθανότητα είναι τα πρώτα συμπτώματα άλγης. Να προσθέσω ότι στο ενυδρείο μου έχω μερικά κερατόφυλλα καθώς και java moss και μερικές πέτρες. Ο φωτισμός είναι 2 τ5 λάμπες 45W η καθεμία. Οι απορίες μου είναι:

1) Να συνεχίσω κανονικά το στρώσιμο μέχρι να μηδενιστεί το ΝΟ2 ή να κάνω αλλαγή νερού από τώρα αφού είμαι full στο ΝΟ3(Πάνω από 100)?

2) Η άλγη μπορεί να οφείλεται στις υψηλές τιμές ΝΟ2 και ΝΟ3?

Ξέχασα να αναφέρω ότι έχω και DIY CO2 με το οποίο τροφοδοτώ το ενυδρείο μου.

Έγινε επεξεργασία - anto90202
Link to comment
Share on other sites

αλλαγη προτείνω να κάνεις οπωσδηποτε με ΝΟ3 τετοια επιπεδα,

η αλγη σιγουρα οφειλεται και σε μεγαλες συγκεντρωσεις ΝΟ2 και ΝΟ3 αλλα και στον φωτισμο

.ο φωτισμος πιστευω οτι ειναι πολυ καλος για το ενυδρειο σου αλλα προσεχε τις ωρες του φωτισμου(ποσες ωρες αναβουν)

Link to comment
Share on other sites

Τις λάμπες τις ανάβω 11:30 ώρες αλλά σταδιακά θα το ρίξω στις 10. Να προσθέσω ότι δεν έχει ξαναγίνει αλλαγή νερού στο ενυδρείο καθώς ακόμα είμαι στο στρώσιμο γι αυτό ρωτάω αν πρέπει να κάνω αλλαγή χωρίς να έχει μηδενιστεί ακόμα το ΝΟ2.

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε να μηδενισείς τις τιμές σου (ΝΟ2)!

Τότε είναι ολοκληρομένος ο κύκλος!

:)

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε να μηδενισείς τις τιμές σου (ΝΟ2)!

Τότε είναι ολοκληρομένος ο κύκλος!

:)

Και μέχρι τότε οι αλλαγές δεν είναι απαραίτητες... :)

Link to comment
Share on other sites

Και μέχρι τότε οι αλλαγές δεν είναι απαραίτητες... :)

αν δεν πεφτουν οι τιμες ΝΟ3, δεν πρεπει να βοηθησουμε το στρωσιμο με αλλαγη νερου,επειδη εχει υψηλα επιπεδα???? :)

Link to comment
Share on other sites

Αν και καθάρισα την άλγη από το τζάμι παρατήρησα ότι υπάρχει και στο υπόστρωμα οπότε αποφάσισα να μην ανάψω καθόλου τα φώτα σήμερα. Ελπίζω να βοηθήσει. Όσο για την αλλαγή θα περιμένω να μηδενιστεί το ΝΟ2(αν και η συγκέντρωσή του απ΄ότι βλέπω είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα).

Link to comment
Share on other sites

αν δεν πεφτουν οι τιμες ΝΟ3, δεν πρεπει να βοηθησουμε το στρωσιμο με αλλαγη νερου,επειδη εχει υψηλα επιπεδα???? :)

Δεν βοηθάμε έτσι το στρώσιμο!

Αντίθετα μάλιστα!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στο υπόστρωμα έχει εμφανιστεί πράσινη άλγη όχι πολύ βέβαια αλλά μάλλον είναι από τα πολύ υψηλα επίπεδα ΝΟ3. Προς το παρόν περιμένω να πέσουν τα επίπεδα του ΝΟ2 για να κάνω αλλαγή νερού και να βάλω στη συνέχεια pleco και japonica ελπίζοντας να την εξαφανίσουν.

Έγινε επεξεργασία - anto90202
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες σε λίγο το ενυδρείο κλείνει 4 εβδομάδες και το ΝΟ2 δε λέει να πέσει!!!! Οι τιμές ΝΟ2 και ΝΟ3 είναι στα ύψη.... Το μόνο καλό είναι ότι η αμμωνία που βάζω κάθε μέρα μετά από 24 ώρες μηδενίζεται οπότε η πρώτη φάση του κύκλου έχει ολοκληρωθεί. Δεν έπρεπε όμως μετά από τόσο καιρό να αρχίσει να πέφτει και το ΝΟ2?

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε…

Να ρωτήσω κάτι

Άλλαξες τίποτα στο ενυδρείο σου πχ πρόσθεσες βακτήρια η άλλα ζουμιά

Πιο ήταν το επίπεδο της αμμωνίας και του ΝΟ2 πριν 3 εβδομάδες και πιο είναι τώρα. Έχει τάση το ΝΟ2 να μειώνεται η παραμένει το ίδιο.

Τη φίλτρο με τη υλικά έχεις μέσα στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσα Stress Coat την 1η μέρα και Stress Zyme της API την 1η, την 7η και τη 14η μέρα όπως ανέφεραν οι οδηγίες. Το στρώσιμο του ενυδρείου γίνεται με την προσθήκη αμμωνίας. Μετά την 1η εβδομάδα η αμμωνία μηδενίστηκε και εμφανίστηκαν ΝΟ2 και ΝΟ3 ταυτόχρονα σε πολύ υψηλά επίπεδα διότι αρχικά έβαζα πολύ αμμωνία από λάθος εκτίμηση. Πάντως ακόμη το ΝΟ2 δεν έχει την τάση να μειώνεται. Όσο για το φίλτρο είναι αυτό που έχει το juwel από τη μάνα του. 3 μπλε σφουγγάρια, ένα πράσινο. άνθρακα και υαλοβάμβακα.

Link to comment
Share on other sites

Το πράσινο είναι για τα νιτρικά, προσωπικά δεν το χρησιμοποίησα ποτέ. Επίσης ο άνθρακας δεν χρειάζεται, εκτός κι αν στο μέλλον κάνεις κάποια θεραπεία.

Εγώ έχω αδειάσει το κάτω καλαθάκι και έχω βάλει δυχτάκι με Substrat Pro.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα το ΝΟ2 δε λέει να πέσει και το ενυδρείο εδώ και αρκετές ημέρες εμφανίζει άλγη, προφανώς από τη μεγάλη συγκέντρωση ΝΟ3 η οποία είναι πάνω από 100!!!Με νύχια και με δόντια το κρατάω να μη γεμίσει άλγη σκουπίζοντας το τζάμι με vetex και ανακατεύοντας τα χαλίκια του βυθού. Αν πάντως μέχρι και το τέλος της 4ης εβδομάδας δεν αρχίσει να πέφτει θα κάνω αλλαγή νερού κατά 50% και θα συνεχίσω το στρώσιμο μπας και γλυτώσω από την άλγη. Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Sorry για την καθυστερημένη απάντησή. :)

Το πρόβλημα σου οφείλετε στο ότι έχεις μπερδέψει δυο μεθόδους μαζί. Αυτό είναι το λάθος σου.

Αποφάσισε πως θα στρώσης το ενυδρείο σου μόνο με Stress Zyme ή μόνο με αμμωνία.

Και θα δεις άμεσα αποτελέσματα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι δεν πρέπει να βάλω Zyme κατά την περίοδο του στρωσίματος.Έβαλα γιατί στις οδηγίες αναφέρει να προστεθεί την 1η, την 7η και την 14η μέρα. Πάντως εδώ και 10 ημέρες βάζω μόνο αμμωνία και δεν θα ξαναβάλω Zyme παρά μόνο όταν κάνω αλλαγή νερού.

Έγινε επεξεργασία - anto90202
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά από αρκετές αλλαγές νερού και μάλιστα στις 2 τελευταίες το έβγαλα σχεδόν όλο το ΝΟ2 και το ΝΟ3 είναι σε φυσιολογικά επίπεδα αλλά δε θα συνεχίσω το στρώσιμο με αμμωνία γιατί δεν έχω άλλη υπομονή. Διάβασα από κάποια άτομα στο forum ότι έστρωσαν το ενυδρείο τους με το Safestart της Tetra και όλα ήταν οκ. Οπότε θα προμηθευτώ κι εγώ το εν λόγω προϊόν και ας ελπίσουμε ότι όλα θα πάνε καλά...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως έχεις ξεκινήσει...

προσπάθησε να πάρεις όσα πιο πολλά ζουμιά μπορείς

και ρίξτα όλα στο ενυδρείο για να μας πεις τι έγινε !!!

:D;):blink:

αστειεύομαι φυσικά!

Μην μπερδεύεις τις μεθόδους γιατί μπερδεύεσαι και συ.

Αφού ξεκίνησες με αμμωνία. Συνέχισε με αυτό και καλή επιτυχία :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...