Jump to content

φυλλα που "διαλυοντε" η φαγομενα???????????????


Recommended Posts

Παιδια καλησπερα...εδω και 3 μερες εβαλα στο ενυδρειο με τους δισκους 2 Echinodorus muricatus ,,και ολα ηταν οκ.μετα απο 2 μερες τα φυλα οχι ολα ητν σαν φαγομενα η σαν να χανουν το φυλλομα,μονο το κεντρικο φυλλομα ,γυρο γυρο απηραχτο.τωρα που γυρισα απο την δουλεια σχεδον ολα τα φυτα μου με πλατη και λεπτο φυλλομα ειναι ολα ετσι!φυτα( ehinodorus schlueteri,,muricatus)vellisneries και anubias oxi ακομα!!τι φταιει?

Μηπως τα pleco gibby?οι οτοκυκλοι? οι λιπει κατι?

post-3990-1196959243_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μ Α Σ Α τρελη μεγαλε !!!!

το εχω παθει και εγω σε εχινοδωρο

ο ατιμος και πεινασμενος pleco gibby

Link to comment
Share on other sites

τον εβγαλα !!!ρε δεν αφυσε τιποτα!!!!!!!!!!!!!!!!! λες να στροσουν η πανε τα φυτουλια μου...να τα κλαδεψω και να περιμενω τα καινουρια φυλα??

Link to comment
Share on other sites

τον εβγαλα !!!ρε δεν αφυσε τιποτα!!!!!!!!!!!!!!!!! λες να στροσουν η πανε τα φυτουλια μου...να τα κλαδεψω και να περιμενω τα καινουρια φυλα??

ναι περιμενε θα ξανα βγαλει φυλλα το φυτο μην το κλαις :)

Link to comment
Share on other sites

Τι είανι ρε παιδιά το pleco gibby????

πλεκοστομος -πολυ συνηθησμενος στα pet-shop παρε και μια φωτο

ασε που γινονται και ολοκληρα βοδια

post-5390-1196962727_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΦΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟΝ ΠΛΕΚΟ ΠΟΥ ΛΕΤΕ...ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ANCISTRUS :lol: ...ΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΦΑΓΟΠΟΤΙ ΜΕ ΤΑ ΦΥΤΑΚΙΑ ΜΟΥ?ΚΑΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΟΦΕΙΛΕΤΕ ΣΕ ΕΛΕΙΨΗ ΣΙΔΗΡΟΥ.......

Link to comment
Share on other sites

Για να αποφεύγονται τέτοιου είδους "κανιβαλισμοί" από τα πλέκο,θα πρέπει στην διατροφή τους να προσθέτουμε φρέσκια φυτική ίνα όπως αγγούρι,κολοκύθι..κ.α. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Στην έλλειψη σιδήρου τα φύλα κιτρινίζουν.

Και ο ancistrus αν θέλει κάνει φαγοπότι μόνο που είναι πιο επιλεκτικός με τα φυτά, αλλά αν του αρέσει κάποιο δεν γλυτώνει .

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με πλεκο και echinodorus rose να κανω μια ερωτηση.Το αγγουριμ και το κολοκυθι το βαζουμε βρασμενο ή οχι?Βγαζουμε τη φλουδα??Τι αλλο μπορουμε να τα ταισουμε??

Link to comment
Share on other sites

εμενα τα δικα μου τρωνε μονο το βραδυ!ποιο παλια ειχα βαλει 1 φυτο κ σε 3 μερες το ειχαν φαει ολο!!!ρε γαμ... λεω τι φτεει?παω στο ενυδρειο κατα τισ 2 το βαρδυ με φακο κ εκαναν παρτυ!!!κ την ημερα ουτε που κουνιουνται!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...