Jump to content

Eheim Classic 2217


tanalias

Recommended Posts

σε μια εβδομαδα θα αγορασω να juwel rio 240 σκετο ενυδρειο με καπακι ,χωρις φιλτρο χωρις τιποτα αλλο.σκεφτομαι για φιλτρο να παρω το 2217 classic και να μετα φερω της αφρικανικες κιχλιδες μου απο το 120lt σε αυτο.

1.ειναι καλη λυση το φιλτρο αυτο για τα 250 lt?

2.διαβαζω και ψαχνω σε καταστηματα και η τιμη του ''παιζει'' αρκετα.εχω διαβασει στο φορουμ οτι στην αθηνα η τιμη του ειναι περιπου 100 ευρω αλλα δεν αναφερεται καταστημα,μπορω να μαθω σε ποιο?

βοηθηστε με αν θελετε γιατι οι μερες πλησιαζουν και δεν εχω χωρο για 3 ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

σε μια εβδομαδα θα αγορασω να juwel rio 240 σκετο ενυδρειο με καπακι ,χωρις φιλτρο χωρις τιποτα αλλο.σκεφτομαι για φιλτρο να παρω το 2217 classic και να μετα φερω της αφρικανικες κιχλιδες μου απο το 120lt σε αυτο.

1.ειναι καλη λυση το φιλτρο αυτο για τα 250 lt?

2.διαβαζω και ψαχνω σε καταστηματα και η τιμη του ''παιζει'' αρκετα.εχω διαβασει στο φορουμ οτι στην αθηνα η τιμη του ειναι περιπου 100 ευρω αλλα δεν αναφερεται καταστημα,μπορω να μαθω σε ποιο?

βοηθηστε με αν θελετε γιατι οι μερες πλησιαζουν και δεν εχω χωρο για 3 ενυδρεια.

ειναι πολυ καλη λυση το 2217 :) εφοσον εχεις και στρωμενο παλιο ενυδρειο θα εχεις και ετοιμα βιολογικα υλικα οποτε εισαι οκ :)

Link to comment
Share on other sites

Ενας λογος που οι τιμες παιζουν τοσο πολυ ειναι οτι καποιοι τα πουλανε με υλικα φιλτραρισματος και καποιοι αλλοι το φιλτρο αδειο.Ριξε και στο παρακατω σαιτ μια ματια γιατι εμενα δεν μου ανοιξε

Link to comment
Share on other sites

Οτι φιλτρο να εχει απο την μανα του μπορει να το καλυπτει μεχρις ενος σημειου ενω εαν βαλει σε λειτουργεια

κι ενα εξωτερικο τοτε εχεις αυτοματος πολυ περισσοτερο χωρο βια βιολογια.Το φιλτρο της μανας του δεν το ξερω

τι αντλια εχει απλα το αναφερω για το λογο πως ισως καλυπτεσαι και με ενα μικροτερο φιλτρο απο 2217 π,χ, σε ακραιες καταστασεις (μικρος αριθμος ψαριων και γενικοτερα με χαμιλη βιοφορτωση).Ενα 2213 που εχει και 40 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Τα εσωτερικά φίλτρα της juwel είναι πολύ καλής ποιότητας τόσο ο κυκλοφορητής όσο και η χωρητικότητα.

Μπορείς ίσως να αλλάξεις κάποια σφουγγάρια με subtrate pro ή με siporax.

Αν το ενυδρείο που θα αγοράσεις είναι καινούργιο δεν έχεις επιλογή, το φίλτρο έρχεται στο συνολικό πακέτο κολλημένο στη δεξιά πλευρά.

Καλό θα είναι να προσθέσεις και ένα εξωτερικό για λόγους ασφαλείας αλλά και όπως είπε και ο stratos για να αυξήσεις και τη δυνατότητα της βιολογίας.

Νομίζω ότι το 2213 θα είναι μικρό για τα λίτρα σου. Σκέψου για 2215 και πάνω για να είσαι ασφαλής.

Επίσης φρόντισε να αγοράσεις την συσκευασία που περιέχει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και τα διπλά βανάκια και υλικό αποίκισης (σφουγγάρια) για να σου βγει συνολικά φτηνότερο διότι αν αναγκαστείς να τα πάρεις ξεχωριστά θα σου βγει πολύ ακριβά. Το λέω αυτό διότι κυκλοφορούν και συσκευασίες χωρίς βανάκια ή υλικά.

Τελευταία οι θερμαντήρες της juwel βγαίνουν σχετικά πιο συχνά προβληματικοί και τα παίζουν νωρίς (αλλάζονται όμως μέσα στην εγγύηση).

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Τα εσωτερικά φίλτρα της juwel είναι πολύ καλής ποιότητας τόσο ο κυκλοφορητής όσο και η χωρητικότητα.

Μπορείς ίσως να αλλάξεις κάποια σφουγγάρια με subtrate pro ή με siporax.

Αν το ενυδρείο που θα αγοράσεις είναι καινούργιο δεν έχεις επιλογή, το φίλτρο έρχεται στο συνολικό πακέτο κολλημένο στη δεξιά πλευρά.

Καλό θα είναι να προσθέσεις και ένα εξωτερικό για λόγους ασφαλείας αλλά και όπως είπε και ο stratos για να αυξήσεις και τη δυνατότητα της βιολογίας.

Νομίζω ότι το 2213 θα είναι μικρό για τα λίτρα σου. Σκέψου για 2215 και πάνω για να είσαι ασφαλής.

Επίσης φρόντισε να αγοράσεις την συσκευασία που περιέχει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ και τα διπλά βανάκια και υλικό αποίκισης (σφουγγάρια) για να σου βγει συνολικά φτηνότερο διότι αν αναγκαστείς να τα πάρεις ξεχωριστά θα σου βγει πολύ ακριβά. Το λέω αυτό διότι κυκλοφορούν και συσκευασίες χωρίς βανάκια ή υλικά.

Τελευταία οι θερμαντήρες της juwel βγαίνουν σχετικά πιο συχνά προβληματικοί και τα παίζουν νωρίς (αλλάζονται όμως μέσα στην εγγύηση).

Φιλικά

Ανδρέας

Exeiς δικιο Ανδρεα μπερδευτηκα και νομιζα το 2213 πως γυρναει 620 αλλα αυτο ειναι το 2215 επεισης σκυλι.Yπαρχει και μια αλλη λυση οπου ονομαζεται JBL Crιstal profi 250 και γυρναει 700λιτρα την ωρα.Με τρια καλαθακια βιοσφαιρες στον πατο καλαθακι 1 μακαρονι στο δευτερο σουμπστρατ και τελος χοντρο σφουγγαρι,πιο ψυλο σφουγγαρι κ.τ.τ.Ωραιο φιλτρο αθορυβο γυρω στα 70,75 ευρω με ολα τα εξαρτηματα.Κι επειδη γνωριζωντας και τα δυυο φιλτρα προσωπικα το 2215 ειναι καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

to 2217 exei 135 euro me ta sfoygaria toy to pani toy anthraka kai tis banes diladi komple.

girna 1000 litra tin ora oso poio poli filtrarisma exeis toso to kalitero.

to 2217 einai athanato kai poli empisto.exo tria apo ayta kai problima niden.

apo thorivo typota den akoygete :):)

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις απαντησεις.

συμπερασμα....παω για 2217 και ας μπορω να κανω την δουλεια μου και με ενα λιγο φθηνοτερο και μικροτερο απο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μια ακομα ερωτηση οσον αφορα τα υλικα στα φιλτρα.

να τα αφησω ετσι οπως εχουν η να κανω καποια αλλαγη,και αν ναι σε ποιο απο τα δυο? :)

Link to comment
Share on other sites

μια ακομα ερωτηση οσον αφορα τα υλικα στα φιλτρα.

να τα αφησω ετσι οπως εχουν η να κανω καποια αλλαγη,και αν ναι σε ποιο απο τα δυο? :)

καλυτερα να αντικαταστησεις τα μπλε σφουγγαρια με βιολογικο υλικο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...