Jump to content

φωτισμος


Alex piraeus

Recommended Posts

Γεια σας!θα ηθελα την αποψη σας για να αγορασω φωτιστικο για το reef μου!Ποια εταιρια θα μου προτεινατε?Εxω τιμες απο sfiligoi κ giesmann!Το ενυδρειο ειναι 1,95*ο,70*ο,70(0,65 υψος νερου,παω για 2 MH 250 watts,4 t5 white,2 t5 blue,moonlight)Ευχαριστω! :)

Link to comment
Share on other sites

μια και μπαίνει στο <παιχνιδι> η sfiligoi..

3x250 ACLS .. με λαμπες giesmann 12000K και τίποτα άλλο .. έτσι <κρατάς > απαιτητικά κοράλλια σε φωτισμό ..

αν πας για 2χ250 .. κάτι θα λείπει ΙΜΟ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ για τις οδηγιες!Αρα παω για sfiligoi! :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα την αποφαση κ παρηγγειλα το sfiligoi με 3*250 HQI,moonlight, 8*T5!Ελπιζω να μου βγει καλο! :)

Έγινε επεξεργασία - Alex piraeus
Link to comment
Share on other sites

Βεβαια θα ηθελα να μου μαθω κ γενικοτερα για την διαρκεια της φωτοπεριοδου!Σκεφτομουν να δουλευω το μεγαλυτερο μεροσ τησ ημερας με τις T5,ειναι 8(4 white,4 blue),κ το μεσημερι με τις HQI,γιατι το ενυδρειο το εχω σε υπογειο(κοινοχρησος χωρος,ακριβοτερη η τιμη της κιλοβατορας) κ η δεη προβλεπεται να με μαστιγωσει!

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο να είναι ..

με σύστημα ACLS το παράγγειλες ?

για φωτοπεριοδο μπορείς να έχεις 8 ώρες τις 250 , 10 τις Τ5 και 12 τις ακτινικές

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι ακομα δεν θα μου χρειαστει το acls!Εξαλλου εχω παρα πολλα πραγματα να βαλω οπως αντιστροφη οσμωση,co2 κτλπ!Το ενυδρειο δουλευει εναμιση μηνα! :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Alex piraeus, καλορίζικο το κορυφαίο φωτιστικό. :)

Απο που το πήρες, με τι λάμπες και πόσο σου στοίχησε?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ aquarius!Το πηρα απο pet shop στον πειραια(cosmo zoo),η τιμη πηγε περιπου στα 2000 ευρο μετρητα ή 2500 σε πιστωτικη.Βεβαια οι ανθρωποι οτι μπορουν κοβουν γιατι ηδη εχω δωσει απο τον μαιο γυρω στισ 7000 ευρω! Το φωτιστικο εχει 3*250 HQI-8*39 T5-MOONLIGHT&δυνατοτητα συνδεσης με acls.Σε αυτα τα φωτιστικα αντιπροσωπο μου φαινεται οτι εναι ο belunga! :)

Link to comment
Share on other sites

Άlex πολύ καλό το φωτιστικό σου.Με γειά.

Θα φτιάξεις τέτοιο όμορφο ενυδρείο και θα το έχεις στο υπόγειο :) ??

Οι πιο πολλοί το έχουν στο σαλόνι και θα το ήθελαν στο υπνοδωμάτιο :)

Έγινε επεξεργασία - stathis200
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω Σταθη,εχεις δικαιο!Ωστοσο 1,95-0,70-0,70 που ειναι το ενυδρειο πιστεψε με αν δεν ειναι εντοιχισμενο πιανει πολυ χωρο στο σπιτι εκτος κ αν εχεις πολλα τμ στην διαθεση σου!Ο χωρος που το εχω τωρα ειναι σαν "δικος μου"οροφος κ περναω καποιες ωρες εκει,οποτε το χαζευω! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...