Jump to content

την αποψη σας παρακαλω...


Recommended Posts

γεια σας,θα ηθελα τις αποψεις σας,οσον αφορα διαφορες τροποποιησειςπου θα κανατε?

(υπ'οψιν το κοστος να μην ανεβει.... :) )

trigon190

skimmer:prism deluxe,red sea. 165.85

2 κυκλοφορητες: 108.20

εξωτ.φιλτρο:eheim2026 157.95

30κιλα ζωντανος αραγωνιτης : 160.00

15κιλα ζωντανος βραχος: 195.00

λαμπες: 60.00

ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 243
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπικά δεν θα έκανα καμία αλλαγή. Ίσως αγόραζα λιγότερη ζωντανή άμμο και περισσότερη νεκρή, για εξοικονόμηση χρημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα έπαιρνα ένα πιο δυνατό skimmer ειδικά αν το προορίζεις για puffer το prizm δεν είναι η καλύτερη επιλογή και θα αποδειχθεί στην πορεία ανεπαρκές....

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να πάρεις ένα eheim σαν το 2217 ..

η το 2215 ..

πιο βολικά και σίγουρα ..

γλιτώνεις και χρήματα .. για έναν επί πλέον κυκλοφοριτη ..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω,να ρωτησω ακομη κατι....

στο καταστημα μου λενε οπωσδηποτε μονο ζωντανο αραγωνιτη....τι λετε?

:)

επισης πιες εταιριες αραγωνιτη,προτιματε?καθως και λαμπες?

Link to comment
Share on other sites

συνήθως τα καταστήματα έχουν αραγονίτη carib sea .. είναι μια χαρά ..

δεν είναι απαραίτητο να είναι <ζωντανή> .. αρκεί να είναι αραγονίτης λεπτόκοκκος ..

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερη βάζουν νεκρό αραγωνίτη έτσι ώστε να καλύψουν το μεγαλύτερο μέρος της επιφάνειας και στη συνέχεια μπολιάζουν με ζωντανό αραγωνίτη.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη απλα στρωνω τον νεκρο και απο πανω τον ζωντανο,και τελος? :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένας τρόπος να βοηθήσεις το νεκρό αραγωνίτη να "ζωντανέψει". Όπως είπες στρώνεις το νεκρό αραγωνίτη απο πάνω τον ζωντανό και με το δάχτυλό σου κάνεις τρυπούλες στο υπόστρωμα. Δεν το ανακατεύεις όλο, απλά κάνεις αυτές τις υποτυπώδης τρύπες με το δάχτυλο

Link to comment
Share on other sites

Θα κυκλοφορήσει φθηνός ζωντανός αραγωνίτης, σε λίγο καιρό αν έχεις υπομονή..

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ποσο φθηνος και που?γιατι δεν το βιαζομαι,σε κανα μηνα θα κανω τις αγορες μου.και προσπαθω να εκμεταλλευτω το χρονο για ενημερωση,και ερευνα αγορας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα κυκλοφορήσει φθηνός ζωντανός αραγωνίτης, σε λίγο καιρό αν έχεις υπομονή..

Ζωντανος οπως τον περιγραφει ο Shimek ΕΔΩ ή "ζωντανος" της σακουλας ?? :)

Link to comment
Share on other sites

ζωή στον αραγονίτη .. δίνει και ο ζωντανός βράχος .. ίσος να είναι και ο μοναδικός τρόπος να μπολιαστεί με μικροοργανισμούς η άμμος μας ακόμα και αν είναι η <ζωντανή > της σακούλας όπως λέει ο Μάνος

Link to comment
Share on other sites

''Zωντανός'' της σακούλας ....ο γνωστός carib-sea

Ζωντανός όπως τον περιγράφει ο Shrimek δεν νομίζω ότι υπάρχει στην ελληνική αγορά παρά μόνο σε ενυδρεία με dsb που λειτουργούν καιρό.

jasonation έχεις p.m.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τελικα το trigon190 αγοραστηκε,κα8ως και το v2 protein skimmer,φιλτρο θα παρω τελικα το 2026, :D

οι αποριες μου ειναι:

-ποσα λιτρα/ωρα(συνολικα και οι 2) πρεπει να βγαζουν οι κυκλοφορητες μου,για αυτο το ενυδρειο?

-τι λαμπες να βαλω μεσα,(εχει 2 που απο οτι ξερω θα φυγουν,και οι2?),για να εχω αυτο το μπλε φως(πειτε μου εταιριες,κα8ως και χαρακτιριστικα...

-το εσωτερικο φιλτρο του ενυδρειου,να το χρησιμοποιησω?αν ναι,ως τι?και πως θα κανω τη μετατροπη?

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο !

μπορείς να ξεκινήσεις με 2000-2500 λίτρα συνολικη κυκλοφορια και στη πορεία αναβαθμίζεις ..

λάμπες θα ζητήσεις μια ακτινική ( μπλε ) και μια λευκή για θαλασσινό η arcadia και άλλες εταιρίες έχουν , καλύτερα θα ήταν να έβαζες 2 λευκές και μια ακτινική .. όχι ότι θα είσαι πλήρως καλυμμένος για κάθε περίπτωση μ αυτό το φως αλλά είναι μια αρχή ..

τι εσωτερικό φίλτρο είναι ? μόνιμο – κολλημένο? αν όχι βγάλε το

καλή επιτυχία !

Link to comment
Share on other sites

Αν το trigon το πειρες με t5 τοτε θα αλλαξεις την μια λαμπα την πιο κιτρινη που ειναι για γλυκο σε μια actinic,η αλλη ειναι οκ στα 10000κ.

Το εσωτερικο φυλτρο ειναι λιγο για την δουλεια που πρεπει να κανει και μην βασιστεις σε αυτο για το φυλτραρισμα σου.

Link to comment
Share on other sites

εχει μια τ5 αρα,8α αλλαξω μονο την μια,και φιλτρο 8α αγορασω το eheim 2026.

οκ ευχαριστω παιδια να ειστε καλα! :D

χρονια πολλα και ευτυχισμενο το νεο ετος!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

:) παιδια χαιρετω ξανα!!!!!

αυτη τη φορα θελω τη βοη8εια σας οσον αφορα τις αγορες εκτος των μηχανηματων, ζβ και αραγωνιτη...

απ΄οσο ξερω πρεπει να αγορασω αλατι,βακτηρια αντιχλωριο,τι αλλο?(αν λεγατε και εταιριες 8α με βοη8ουσε ιδιαιτερα...).

επισης αγορασα κατι test της tropic marin(ελπιζω να εγκρινετε?)

και κατι αλλο οι λαμπες του ενυδρειου τελικα ειναι τ8,τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον και πάλι!

Σε τι στάδιο βρίσκεται το ενυδρείο σου? Έχεις βάλει άμμο και βράχο?

Αντιχλώριο θα βάζεις μόνο όταν χρησιμοποιείς νερό της βρύσης. Υπάρχει ειδικό που προορίζεται για θαλασσινή χρήση, αλλά δεν θυμάμαι εταιρεία να σου πω. Διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες στο μπουκάλι.

Τα τεστ της TMC είναι αξιόπιστα.

Ή κρατάς τις Τ8 αρχικά, ή κάνεις μετατροπή για Τ5. Πρόσεξε οι λάμπες να είναι marine, διαφορετικά θα πρέπει να τι αντικαταστήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Jasonation δεν σκεφτεσαι καλυτερα την αγορα μιας Reverse Osmosis για το νερο σου? Δεν ειναι μονο οτι δεν θα χρειαζεσαι αντιχλωριο αλλα η ποιοτητα του νερου θα ειναι εξαιρετικη και θα σε σωσει απο ΠΟΛΛΑ μελλοντικα προβληματα!

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο ειναι off δηλαδη ειμαι σε φαση που δεν κανω τιποτα,εχω αποφασισει να μαζεψω ολα τα απαραιτηα μεχρι και το παραμικρο κκαι μετα να ξεκινησω,ετσι ωστε να προβλεψω οσο το δυνατον περισσοτερα προβληματα....

βραχο δεν εχω παρει ακομη γιατι φανταζομαι πρεπει να ειναι το τελευταιο,καθως δεν εχω λυσει ακομη το μυστηριο της βασης....!

τωρα για ro δεν ξερω απο που να προμηθευτω καθως και πως επιλεγω?δεν το εχω ψαξει και απο οτι εχω καταλαβει ειναι το πλεον απαραιτητο....

δλδ για τις λαμπες αφου παω για fish only παιρνω μια μπλε και μια ασπρη σε τ8?

Link to comment
Share on other sites

βραχο δεν εχω παρει ακομη γιατι φανταζομαι πρεπει να ειναι το τελευταιο,καθως δεν εχω λυσει ακομη το μυστηριο της βασης....!

Μερικές φωτογραφίες, αντί 1000 λέξεις, που πιστεύω να σε βοηθήσουν να λύσεις το μυστήριο.

post-358-1201453958_thumb.jpg post-358-1201453987_thumb.jpg post-358-1201454017_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...