Jump to content

την αποψη σας παρακαλω...


Recommended Posts

τελεια!!!!!μια photo =35453435435435.43545.4 λεξεις.οκ καταλαβα τι πρεπει να κανω!!!!!

μπορεις να με βοηθησεις και με τις εταιριες των αλατιων και βακτηριων,η ολα καλα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 243
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Mitrizakis Nikos Δημοσιεύθηκε 27/01/2008, 20:22:29

Θα σου πρότεινα για αλάτι Tropic marin pro reef.

Γιατί θέλεις να βάλεις βακτρηρίδια?

δεν ξερω γιατι ,απλα νομιζω πως ετσι εχω ακουσει....!

εσεις πειτε μου...το tropic marin pro reef φανταζομαι θα κανει και γιa fish only?

-αρα συνοψιζοντας εχουμε: αλατι tropic marin pro reef,αντιχλωριο(η α/ο),και τι αλλο........?????

-με τι κριτηρια διαλεγει καποιος συσκευη α/ο? :)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μια συσκευή α/ο δεν σε απαλάσσει μόνο απο το χλώριο αλλά και απο άλλες "ουσιες" ακατάλληλες για το ενυδρειο σου. Κατα συνέπεια θα πρέπει να θεωρήσεις απαραίτητη την αγορά μίας τέτοιας συσκευής.

Καλύτερα να ρίχνεις μερικά flakes στο ενυδρείο σου για να ξεκινήσεις το κύκλο σου. Θα μετράς καθημερινά και θα κινηθείς αναλογως.

Οι περισσότεροι απο εμάς χρησιμοποιούμε συσσκευές απο τη RO-MAN. Μία συσκευή 4 σταδίων θα είναι ΟΚ!

http://www.ro-man.gr/

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω να ρωτησω κατι r/o η r/o di?

δεν υπαρχει καταστημα?μονο απο internet?

Link to comment
Share on other sites

η r/o με di σου φτιάχνει ακόμα πιο καθαρό νερό..

μπορείς να έχεις 0 TDS με το di

είναι πιθανό να βρεις σε ελληνικά μαγαζιά αυτό που ψάχνεις ..

μπορείς να ρωτήσεις στις αντίστοιχες κατηγορίες των μαγαζιών στο φόρουμ

Link to comment
Share on other sites

-κατι ακομη στο εσωτερικο φιλτρο,το κουτακι με τον ανθρακα,το βαζω ολο?σε ποια θεση?το πρασινο σφουγγαρι το βγαζω ε?

-θα ξεκινησω με νερο βρυσης και μετα βαζω α/ο πειραζει?

ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να κρατήσεις μόνο το <χοντρό> σφουγγάρι και στο υπόλοιπο να βάλεις ενεργό άνθρακα σε ποσότητα που θα αναφέρουν οι οδηγίες και αντιφώσφορο ..

Link to comment
Share on other sites

το χοντρο ειναι 2 σφουγγαρια,αυτα τα κραταω.το απαπανω το μπλε με τους μεγαλους πορους το κραταω.το πρασινο το βγαζω και βαζω στη θεση του τον ανθρακα και απο πανω το μαυρο και μετα το ασπρο...

σωστα?????

Link to comment
Share on other sites

κράτα ότι σε βολεύει αρκεί να το καθαρίζεις ταχτικά ..

εγώ θα κρατούσα μόνο αυτό με τους μεγάλους πόρους ..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι........

-πρωτα βαζω το αντιχλωριο,και αφου διαλυθει μετα απο 2 μερες βαζω το αλατι?

-αντιχλωριο βαζω μονο στην αρχη η θα πρεπει να ξανα προσθεσω?αν ναι ανα τι διαστηματα?

-οταν διαλυθει και το αλατι πειραζει αν ο βραχος αργησει να μπει?στο ενδιαμεσω προσθετω κατι η οχι?

-το skimmer το λειτουργω οταν μπει και ο βραχος η νωριτερα?

-κατι αλλο?????

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Αντιχλώριο βάζεις στο νερό της βρύσης , που το έχεις αποθηκεύσει σε κάποιο δοχείο, με έναν κυκλοφορητή και το θερμαντήρα. Περιμένεις λίγο και προσθέτεις το αλάτι. Το ίδιο μπορείς να κάνεις και στο ενυδρείο σου, εφόσον δεν υπάρχει τίποτα το ζωντανό.

Κατόπιν δεν χρειάζεται να ρίξεις ξανά αντιχλώριο, παρά μόνο αν χρησιμοποιήσεις και πάλι νερό βρύσης και μόνο για τα συγκεκριμένα λίτρα.

Το νερό που θα φτιάξεις θα πρέπει να "λειτουργεί". Δηλαδή να υπάρχει ένας τουλάχιστον κυκλοφορητής για να το αναδεύει και να το οξυγονώνει. Το διατηρείς όσο καιρό θέλεις, μέχρι να βάλεις το βράχο. Στο διάστημα αυτό δεν χρειάζεται να προσθέτεις κάτι.

Το skimmer δεν υπάρχει λόγος να λειτουργεί σε αυτό το στάδιο, παρά μόνο αν θέλεις να οξυγονώνεις καλύτερα το νερό. Κακό δεν κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Με τιποτα δεν σε πειθουμε για αντιστροφη οσμωση δηλαδη ? Θα σε γλυτωσει απο πολλα....

Link to comment
Share on other sites

sos sos sos sos sos

προσπαθω να το ποθετησω το σκιμερ(v2,400)

και διαπιστωνω πως δεν εφαρμοζουν με το trigon190....εχει κανεισ καμια ιδεα?

επισης οι αποστασεις που λεει το φυλλαδιο για τα σωλινακια με την αντλια,ξερετε αν πρεπει να τηρηθουν με

ακριβεια????

Link to comment
Share on other sites

sos sos sos sos sos

προσπαθω να το ποθετησω το σκιμερ(v2,400)

και διαπιστωνω πως δεν εφαρμοζουν με το trigon190....εχει κανεισ καμια ιδεα?

επισης οι αποστασεις που λεει το φυλλαδιο για τα σωλινακια με την αντλια,ξερετε αν πρεπει να τηρηθουν με

ακριβεια????

Αν σου τσακίζει ο σωλήνας κοφτών και χρησιμοποίησε γωνιές . :lol:

Το ίδιο έχω κάνει στο 600 και δουλεύει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

σημερα ξεκινησα το ενυδρειο (επιτελους!) γιατι μεχρι τωρα πολυ στην θεωρια ημουν.....

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να βγαλω φωτογραφιες κανω την στανταρ διαδικασια αλλα δεν βγαινουν.....

τελος παντων...

επισης παιδια θελω να σας ευχαριστησω για ολη την βοηθεια που μου εχετε δωσει..... :lol::wacko:

και συγγνωμη για ολο το πρηξιμο,που σας εχω κανει...

(αν και προβλεπω πως ακολουθει μεγαλυτερο...puffer θα σας κανω :rasp: )

εξαιτιας σας μπηκα στο τρυπακι για θαλασσινο,οταν ανακαλυψα το aquazone...

(οπως καταλαβαινετε,εχω κατενθουσιαστει,με το ενυδρειο!!!) :wacko::hysterical::rasp:

ελπιζω να γνωρισω αρκετουσ απο εσας το σαββατο...

-και κλασσικα 2 ερωτησεις: 1. τα ενυδρεια τα μικρα τουλαχιστον,γιατι δεν εχουν ροδακια?

2.οταν βαζουμε χερια μεσα στο ενυδρειο,τα πλενουμε?με σαπουνι?δεν ειναι επικυνδυνο,για το νερο?(καλα εγω δεν εχω ακομα ουτε r/o γενικα ρωταω)

ευχαριστω ξανα..........................................

Link to comment
Share on other sites

"Εγένετο φως!!!!"

Εύχομαι καλή συνέχεια.

Δεν έχω δει ενυδρεία με ρόδες.

Τα χέρια πρέπει να είναι καθαρά, κυρίως από απορυπαντικά και άλλα χημικά. Δεν χρειάζονται και αποστείρωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...