Jump to content

την αποψη σας παρακαλω...


Recommended Posts

σε όποιο φίλτρο σε βολεύει ..

χωρίς αντιφώσφορο πιθανότατα θα θεριέψουν κάθε λογής αλγες ..

και δεν τις τρώνε όλες τα ψάρια :bowdown: ..

το τζάμι σου θα χρειάζεται καθάρισμα δυο φορές τη μέρα για να είναι καθαρό ..

πολλοί πιστεύουν ότι τα φωσφορικά παγιδεύονται στη άμμο και στο βράχο και επιστέφουν στο νερό όταν οι συνθήκες το επιτρέψουν ..

απλά αν σκεφτείς θα καταλάβεις ότι είναι καλύτερα να έχεις υπό έλεγχο αυτή τη παράμετρο έτσι όταν στο μέλλον θελήσεις να αφήσεις λίγο <<λάσκα >> να έχεις εσύ το πάνω χέρι όχι η άλγη . :) .

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 243
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οκ σε ευχαριστω saltaso,οντος ξαναδιαβαζοντας τα παλια post στο θεμα που εχω ανοιξει ειδα πως μου ειχες

ξανααναφερει για το αντιφωσφορο,αλλα καπως το ειχα προσπερασει.... :)

αρα μαλλον αυριο παω για αντιφωσφορο και βραχο!!!!!!!!! :bowdown::bowdown::blink:

παρατηρω μεσα στη γυαλα πως ολα πανε καλα,αλλα εχω πολλες και πολυ μικρες μπουρμπουληθρες

οξυγονου,να περιφερονται,καμια ιδεα για το πως μπορω να το σταματησω????

Link to comment
Share on other sites

αλλα εχω πολλες και πολυ μικρες μπουρμπουληθρες

οξυγονου,να περιφερονται,καμια ιδεα για το πως μπορω να το σταματησω????

από πού προέρχονται οι φυσαλίδες ?

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω εντοπισει,ειναι παρα πολυ λιγες και παρα πολυ μικρες!!!!ειναι πανω στην αντλια του skimmer,στην εξοδο του εσωτ φιλτρου,και λιγες πανω στον κυκλοφορητη! :)

θα βαλω 20κιλα για αρχη και μετα θα προσθεσω,συμφωνα με αισθητικους κριτηρια... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

σημερα θα παω για (ζ)βραχο :bowdown::)

θα πρεπει να αγορασσω και βακτηρια?

Link to comment
Share on other sites

Οχι βεβαια !! Τα εχει απο μονος του :bowdown::) :)

Μονο κακο θα σου κανουν... <_<

Link to comment
Share on other sites

ok,και κατι τελευταιο,ποση ωρα ο βραχος μπορει να μεινει εκτος νερου?

Link to comment
Share on other sites

αν τον κρατάς βρεγμένο .. δεν υπάρχει πρόβλημα ..

τον σκεπάζεις με εφημερίδες

πόση ώρα χρειάζεσαι ? .. μέρες ?

Link to comment
Share on other sites

ναι τελικα στο μικρο το εβαλα!!!!!οι βραχος αγοραστηκε,και τωρα θα ξεκινησω να παιζω με τα βραχια!!!! :bowdown:

ολες οι προτασεις καλοδεχουμενες!!!καθως και οι αποψεις στο θεμα των φωτων!λεω να μην τα ανοιξω για κανα μηνα...αν και μου ειναι αρκετα δυσκολο :)

και κατι τελευταιο,saltaso στο μαγαζι μου εδωσαν και βακτηρια,για ακομη καλυτερα,τι να κανω??????

Link to comment
Share on other sites

kai κατι αλλο,ο βραχος πειραζει αν ακουμπαει στα τζαμια?και αν κλεινουν καπως τις εισοδους των φιλτρων?

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικος ο βράχος!!

Τα φώτα πρέπει υποχρεωτικά, να μην τα ανάψεις τουλάχιστον για ένα μήνα, από τη στιγμή που θα ολοκληρώσεις την τοποθέτησή του στο ενυδρείο.

Τα βακτήρια δεν είναι απαραίτητα.

Καλό είναι να αποφεύγεις να ακουμπάει μεγάλη ποσότητα του βράχου στα τζάμια του ενυδρείου. Όπως επίσης να μη φράσσονται οι έξοδοι των φίλτρων και των κυκλοφορητών. Η κυκλοφορία του νερού θα πρέπει να είναι ελεύθερη, χωρίς εμπόδια.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,ευχαριστω για τις συμβουλες!βακτηρια τελικα εριξα το βραδυ,απλα σταματαω ετσι?

το στησιμο πολυ με εχει παιδεψει με το trigon!!!! :bowdown:

ο φωτισμος moonlight,και αυτος πρεπει να παραμενει κλειστος για κανα μηνα?(δεν εχω απλα θελω να βαλω)

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα που φωτοσυνθέτουν, πρέπει να μείνουν κλειστά. Το φεγγαρόφως δεν έχει σημασία.

Link to comment
Share on other sites

post-5801-1207098060_thumb.jpg

πιστευετε,πως ειναι οκ η να το πειραξω λιγο ακομη?

πειτε καμια ιδεα!

να βαλω κανενα κομματι μπροστα?

πιστευω η ιδεα με τα 2 βραχακια δεν θα πολυ πηγαινει :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το στήσιμο του βράχου!!!

Φτιάξε λίγο την κυκλοφορία σου, ώστε να αναταράσσεται η επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Εμφανισιακα ο βραχος σου ειναι εξαιρετικος...και απο αποψη σωστης τοποθετησης κτλ.... το μονο ειναι οτι ισως ετσι οπως ειναι δεν εχεις αρκετο χωρο για να τοποθετησεις κοραλλια... σκεψου στο μυαλο σου πως θελεις να διχνει και αποφασισε!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τα καλα σας λογια:bowdown:

ναι οντως για την κυκλοφορια εχετε δικιο,αλλα χτες πηρα τον 2ο κυκλοφορητη(κοραλια1 1500λτ/ωρα)

και δεν εχω πειραματιστει ιδιαιτερα.......

κυριε μανο fish only θα το κανω!!!!! :) :)

παιδια εμενα δεν μου αρεσει κατι.....στις φωτογραφιες φαινεται πιο ωραιο.....

μπορειτε να μου δωσετε πληροφοριες για την αφαιρεση του εσωτερικου φιλτρου?που θα μπουν το αντιφωσφορο και ο ανθρακας?εχω και το eheim 2026,που το λειτουργω με τα υλικα που το αγοραζει κανεις... <_<

η μηπως να μην το βγαλω?απο την αλλη φιλτρο ειναι και αυτο...δεν ξερω,πειτε μου τι να κανω... :thumbup:

ευχαριστω και παλι............

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μου δωσετε πληροφοριες για την αφαιρεση του εσωτερικου φιλτρου?που θα μπουν το αντιφωσφορο και ο ανθρακας?εχω και το eheim 2026,που το λειτουργω με τα υλικα που το αγοραζει κανεις... :bowdown:

η μηπως να μην το βγαλω?απο την αλλη φιλτρο ειναι και αυτο...δεν ξερω,πειτε μου τι να κανω... :)

Αν δεν σου τρώει πολύ χώρο άστο. Αν πάλι αποφασίσεις να το αφαιρέσεις, πρέπει να κόψεις τη συλικόνη που το συγκρατεί με μια φαλτσέτα.

Link to comment
Share on other sites

και τα υλικα ανθρακα και αντιφωσφορο στο μεγαλο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...