Jump to content

φωτα!


anthoyla.!.

Recommended Posts

καλησπερα παιδια εχω ενα 260 λ με 3 λαμπες 75 watt φτανουν εχω 5 φυτα που πανε καλουτσικα!σκεφτομαι να βαλω κιαλες λαμπες!αν βαλω πολλες θα συμβει κατι?ποσες να βαλω?κ ποσα watt συνολικα?

Link to comment
Share on other sites

Με αυτο τον φωτισμο εισαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να βαλεις κι αλλα φυτα και να γινει πυκνοφυτεμενο τοτε θα πρεπει να προσθεσεις αλλα τοσα

δηλαδη η διαερεση βατ με λιτρα να σου δινει πυλικο 0,5 W/L 0,5 150/260=0,579

Link to comment
Share on other sites

και εγω απλα θα πω οτι ολα ειναι σχετικα.

συνεχιζε με τις υπαρχουσες λαμπες..και αν ποτε χρειαστει να συμπληρωσεις φωτισμο,αυτο θα γινει πολυ αργα ,πολυ σιγα,και 1-1 λαμπα καθε φορα.....

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση μην ξεπεράσεις το 0,6w/lt. Μετά από αυτό το σημείο χρειάζεται πολύ γνώση και τέχνη για να μην έχεις άλγη.

Επίσης να ανεβάσεις τα watt σιγά σιγά. Αυτό σημαίνει ότι θα χρειαστείς να Ρυθμίσεις την φωτοπερίοδο έτσι ώστε η ώρα που θα έχεις παραπάνω watt να μεγαλώνει σταδιακά.

Δλδ:

Σήμερα έχεις 75 watt.

Ας υποθέσουμε ότι αύριο θα έχεις 150watt.

H διάταξη που θα έχουν οι λάμπες πάνω στους χρονοδιακόπτες θα πρέπει να σου επιτρέπει να τις ανοίγεις μισές μισές.

Έτσι αν σήμερα ανοίγεις τον φωτισμό για 8 ώρες (λέμε τώρα), Θα ανοίγεις τις καινούργιες λάμπες, την πρώτη μέρα για 30 λεπτά, την δεύτερη 1 ώρα και μετά ανά βδομάδα να προσθέτεις μισή με μία ώρα, μέχρι να φτάσεις το μέγιστο. Το πόσο γρήγορα θα προσθέτεις χρόνο αυτό θα στο πει η άλγη. Αν δεις ασυνήθιστα πολύ άλγη, πρέπει να περιμένεις λίγο (μείωσε άμεσα την περίδο που έχεις 150w) ώστε να δώσεις χρόνο στα φυτά σου να συνηθίσουν το περισσότερο φως και να φωτοσυνθέτουν περισσότερο. Μεγάλο ρόλο παίζει φυσικά αν ήδη έχεις προϋποθέσεις για άλγη (πχ αυξημένα φωσφορικά). Θέλει πολύ προσοχή και υπομονή. Οι αντιδράσεις πρέπει να είναι άμεσες μια που όταν η άλγη αρχίσει να φαίνεται είναι ζήτημα 1-2 ημερών πριν γεμίσεις (την έχω πάθει και ξέρω). :)

Καλλίτερα (κατ’ εμέ) είναι, μετά την περίοδο προσαρμογής να ανοίγουν οι μισές (ή και λιγότερες) λάμπες για καμιά ώρα μετά για 6 ώρες όλες μαζί. Μια ώρα πριν το τέλος του 8ώρου δουλεύουν πάλι οι μισές. Πιστεύω ότι είναι καλλίτερα να φώτα να ανάβουν και να σβήνουν σιγά σιγά..

Δεδομένου ότι τα dimmable φώτα είναι ακόμα ακριβά (για μένα) αυτός είναι ένας ωραίος τρόπος να το «αντικαταστήσεις»

Υ.Γ. Οι ώρες εδώ είναι ενδεικτικές.

Υ.Γ.2 Αν ψάξεις λίγο στο forum θα βρεις πολύ ωραία posts για τον φωτισμό, εμένα τουλάχιστον με βοήηθησαν πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...