Jump to content

Εμφάνηση άλγης


katerinan

Recommended Posts

Γειά σας.

Σήμερα είδα πρώτη φορά πάνω σε ένα φυτό (Νymphaea lotus zenkeri) πράσινες λεπτές τρίχες και μερικές μακριές. Μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτό?

Ενυδρείο 15 ημερών, 65 λίτρα ανοιχτό,

* Συσκευή παροχής CO2, crystal-line 250 της Dennerle, (9 φυσαλίδες το λεπτό)

* Φωτιστικό GLO T5 HO της Hagen, με 2 λάμπες Τ5 X 24w μία ροζ για τα φυτά και μία φυσική για τα ψάρια ( έτσι μου είπαν στο μαγαζί ). Έχω την εντύπωση πως ο φωτισμός είναι υπερβολικός αλλά δεν κατάφερα να βρω στην αγορά τίποτε άλλο για 60αρι ενυδρείο. 'Ετσι το ανάβω 6.5 ώρες την ημέρα.

* Υπόστρωμα JBL ( λίπασμα μου είπαν )

ΦΥΤΑ (από 4η ημέρα):

* Rotala rotundifolia

* Limnophila aquatica

* Egeria densa tropische

* Anubias barteri var. nana petite δεμένη σε ρίζα

* Crinum calamistratum

* Νymphaea lotus (zenkeri)

ΨΑΡΙΑ:

2 Neon

3 Guppy

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ:

NH3/NH4 : 0 mg/l

NO2 : 0.1 mg/l

NO3 : 10

PH : 7.6

GH : 10

KH : 6

Έχω βάλει μια φορά υγρό λίπασμα Ocean nutrition Giovanni's Trace +, πριν 5 ημέρες.

post-5910-1197223246.jpg

post-5910-1197223468.jpg

post-5910-1197224076.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχουν σωστες θρεπτικες ουσιες για τα φυτα στο ενυδρειο σου και αυτο μαλλον οφειλεται στην κακη

λιπανση και στα χαμηλα επιπεδα co2 που εχει το ενυδρειο σου απο οτι βγαινει απο το kh και το ph.

γι αυτο η αλγη το εκμεταλλευεται

αφαιρεσε την με το χερι (βγαινει ευκολα) και προσθεσε λιγο υγρο λιπασμα

αν θελεις αυξησε λιγο και το kh σου σε 8-10 για να αυξηθουν και τα επιπεδα co2

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχουν σωστες θρεπτικες ουσιες για τα φυτα στο ενυδρειο σου και αυτο μαλλον οφειλεται στην κακη

λιπανση και στα χαμηλα επιπεδα co2 που εχει το ενυδρειο σου απο οτι βγαινει απο το kh και το ph.

γι αυτο η αλγη το εκμεταλλευεται

αφαιρεσε την με το χερι (βγαινει ευκολα) και προσθεσε λιγο υγρο λιπασμα

αν θελεις αυξησε λιγο και το kh σου σε 8-10 για να αυξηθουν και τα επιπεδα co2

Πως θα αυξήσω το kh? :)

Link to comment
Share on other sites

Μαγειρικη σοδα :)

δεν ειμαι σιγουρος για την δοσολογια αλλα μου φαινεται 3 gr στα 100 λιτρα αυξανουν το KH κατα εναν βαθμο

περιμενε ομως σιγουρα και αλλες απαντησεις(οσο αφορα στη δοσολογια)

Link to comment
Share on other sites

Μαγειρικη σοδα :)

δεν ειμαι σιγουρος για την δοσολογια αλλα μου φαινεται 3 gr στα 100 λιτρα αυξανουν το KH κατα εναν βαθμο

περιμενε ομως σιγουρα και αλλες απαντησεις(οσο αφορα στη δοσολογια)

Σ'ευχαριστώ κι ελπίζω να μου πει κάποιος την σωστή δόση και πώς να την βάλω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Αγόρασα τη σόδα. Θα μου πει κανείς τη συνταγή? :)

Στην ανάγκη την ανταλλάζω με την συνταγή για μελομακάρονα της γιαγιάς μου! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Αγόρασα τη σόδα. Θα μου πει κανείς τη συνταγή? ^_^

Στην ανάγκη την ανταλλάζω με την συνταγή για μελομακάρονα της γιαγιάς μου! :thumbup:

εγω θα ελεγα να την δωσεις τη σοδιτσα στη γιαγια σου, αυτη τη στιγμη θα πιασει καλυτερα τοπο. :):)

δεν χρειαζεται να κανεις κατι τετοιο αυτη τη στιγμη.με ανθρακικη 6,δεν εχεις προβλημα,και οσο για την αυξηση του co2 στο ενυδρειο σου,νομιζω οτι το βασικο σου μελημα ειναι να προσθετεις (εαν γινεται και καθημερινα)σωστη λιπανση.γιατι εχεις δυνατο φως,και αν δεν δωσεις στα φυτα σου τωρα το καταλληλο πουσαρισμα...σε λιγο θα αρχισουν προβληματακια.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ρε klaz δωσε την σωστη δοσολογια, για να μαθουμε την συνταγη για τα μελομακαρονα :)

Link to comment
Share on other sites

ρε klaz δωσε την σωστη δοσολογια, για να μαθουμε την συνταγη για τα μελομακαρονα :thumbup:

θα την δωσω...αλλα δεν ειναι για μελομακαρονα... :):)

''Καλό είναι να ξεκινήσουμε πάντως με μία συγκέντρωση Διττανθρακικού Νατρίου, της τάξης των τριάντα γραμμαρίων ανά εκατό λίτρα νερού (30g/100l) και να αυξήσουμε την ποσότητα σταδιακά εφ’ όσον κριθεί απαραίτητο''.

αυτα......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ

...και για τη συνταγή της γιαγιάς εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έχασα ένα guppy. :) Το βρήκα το πρωί στην επιφάνεια και του έλειπε ένα κομμάτι απο την κοιλιά. Δεν είχε δείξει συμπτώματα αδιαθεσίας. Οι μετρήσεις σήμερα το πρωί ήταν ίδιες με τις προηγούμενες εκτός από το PH πού από 7.6 πήγε 7.5.

Ακόμη παρουσιάστηκε και λίγη καφέ άλγη πάνω στο φίλτρο και στα φύλλα της Egeria densa καθώς και ένα λεπτό άσπρο στρώμα (σαν άλατα) πάνω στο ίδιο φυτό. Από χθές βάζω καθημερινά λίπασμα και την ημέρα κατεβάζω το φίλτρο πιο κάτω να μην ταράζει καθόλου την επιφάνεια ενώ το βράδυ το ανεβάζω.

Για την άλγη υπάρχει περίπτωση να φταίει το φως της βεράντας που είναι κοντά και μένει ανοιχτό τη νύχτα?

Έχει αρχίσει να πηγαίνει κάτι λάθος? Θα γίνει καλά το φυτό μου? :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από 9 μέρες πως εξελίσσονται τα πράγματα στο ενυδρείο σου;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 9 μέρες πως εξελίσσονται τα πράγματα στο ενυδρείο σου;

Kαταρχήν σ'ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου. :)

Δεν έχω άλλη απώλεια ακόμη. Έχω ελάχιστα δείγματα πράσινης τριχοειδούς άλγης στα φύλλα της Νymphaea και είχα λίγα καφέ στίγματα στα τζάμια αλλά έβαλα 2 μικρούς Οtocinclus και τα καθάρισαν από την πρώτη μέρα. Η egeria δεν άλλαξε και παρατήρησα πως αυτό το άσπρο στρώμα υπάρχει μόνο κοντά στο φίλτρο. Βγαίνει με το νύχι. Έσβησα το φώς της βεράντας και βάζω λίπασμα κάθε μέρα.

Μετά από 9 μέρες λοιπόν έχω μερικά προβληματάκια και χιλιάδες απορίες. Δεν θέλω όμως να σας κουράσω.

Το βασικό μου πρόβλημα είναι πως έχω 2-3 guppy με φαγωμένες ουρές, βάζω melafix εδώ και 3 ημέρες αλλά δεν βλέπω βελτίωση, αντίθετα νομίζω πως ο μπλέ (ο αγαπημένος μου :) ) αρχίζει και δυσκολεύεται.

post-5910-1198086584_thumb.jpg post-5910-1198086607_thumb.jpg

Οι μετρήσεις (όλες πια με υγρά τεστ):

NH3/NH4 : 0 mg/l

NO2 : 0.05 mg/l

NO3 : 0

PH : 7.4

GH : 10

KH : 8

Πλυθησμός:

2 Neon

9 guppy

2 molly balloon

2 Οtocinclus

2 γαρίδες

Τελικά το ενυδρείο μου:

post-5910-1198086820_thumb.jpg

Θα εκτιμούσα σχόλια και συμβουλές

Ευχαριστώ.

Κατερίνα.

Έγινε επεξεργασία - katerinan
Link to comment
Share on other sites

Για τα προβλήματα των ψαριών ανέφερε τα στην ανάλογη κατηγορία, Όσο για τα άλλα προβλήματα πιστεύω όσο περνά ο καιρός και σταθεροποιείτε το σύστημα σου θα μειώνονται τα προβλήματα. Πάντως ένα να ξέρεις η μάχη με την άλγη δεν θα τελειώνει ποτέ, άλγη έχουν και τα καλλίτερα ενυδρεία. Ο σκοπός μας δεν είναι να την εξαλείψουμε τελείως αλλά να μην την αφήσουμε να πάρει το πάνω χέρι.

Επίσης φαίνεται ότι έχεις λίγο CO2 αύξησε σταδιακά της φυσαλίδες ανά λεπτό έως ότου το ph σου φτάσει περίπου στο 7-7,1. Τότε θα έχεις ιδανικό Ph και CO2.

Και τέλος κάτι ακόμη βλέπω ότι έχεις 0 ΝΟ3 αυτό με των καιρό μπορεί να σου σταματήσει την ανάπτυξη των φυτών και κατά συνέπεια να δοθεί η ευκαιρία στης αλγης να ανατηχθούν. Αύξησε αν μπορείς το ΝΟ3 περίπου στο 10 για να είσαι σίγουρη ότι τα φυτά έχουν επαρκή άζωτο το οποίο είναι απαραίτητο για τα φυτά.

Να σε καλά και για οτιδήποτε άλλο ρώτα μην φοβάσαι δεν μας κουράζεις καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Αύξησε αν μπορείς το ΝΟ3 περίπου στο 10 για να είσαι σίγουρη ότι τα φυτά έχουν επαρκή άζωτο

Kαι πως γίνεται αυτό? :)

Link to comment
Share on other sites

3 τρόποι υπάρχουν τον πρώτο δεν των συνιστώ γιατί μου αρέσουν τα πλούσια φυτεμένα ενυδρεία.

1. Μειώνεις τα φυτά στο ενυδρείο σου και ιδιαίτερα αυτά της γρήγορης ανάπτυξης.

2. Προσθέτεις Νιτρικό κάλιο (KNO3) το αγοράζεις καθαρό από κάποιο μαγαζί χημικών.

3. Αγοράζεις κάποιο σκεύασμα από κάποια γνωστή εταιρία πχ. seachem Potassium nitrate.

Η επιλογή δική σου :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. :D

Χρήστο χρόνια πολλά για τη γιορτή σου και μη με βρίσεις, δεν έχω κάνει ακόμα τίποτα για το ΝΟ3 γιατί έκανα θεραπεία για Fin Rot και τώρα έχω άνθρακα για να πάρει το φάρμακο (είπα να μην τα βάλω όλα μαζί).

Δεν ξέρω αν φταίει αυτό αλλά έχω άλλη άλγη τώρα, πράσινους κόκκους. Βρίσκεται πάνω σε 2 φυτά και σε μια πέτρα.

post-5910-1198609381_thumb.jpg post-5910-1198609584_thumb.jpg post-5910-1198609916_thumb.jpg

Έχω αυξήσει τη φωτοπερίοδο σταδιακά σε 7,5 ώρες.

Έχω αυξήσει το Co2, από εχθές γιατί όσο έκανα τη θεραπεία το είχα σταματήσει. Έτσι λοιπόν όλες οι μετρήσεις παραμένουν ίδιες και το Νο2 στα 0,025 προς 0.05 παρά την τριήμερη δίαιτα. Οι ίδιες τιμές Νο2 υπάρχουν και στο μικρό ενυδρείο με την γέννα. Μήπως πρέπει να δοκιμάσω και με άλλο test?

Τα πράσινα στίγματα είναι κυανοβακτήριο? Πρέπει να κάνω κάτι?

Τα κατάφερα να σας ζαλίσω Χριστουγεννιάτικα?

Link to comment
Share on other sites

Τα πράσινα στίγματα είναι κυανοβακτήριο? Πρέπει να κάνω κάτι?

Τα κατάφερα να σας ζαλίσω Χριστουγεννιάτικα?

καλησπερα και χρονια πολλα.

αν τα πρασινα στιγματα ειναι σκληρα στην αφη,τοτε ΔΕΝ ειναι κυανοβακτηριο,αλλα απλη σποτ αλγη...

αν παλι ειναι καπως γλειωδες,ενας καλος τροπος ειναι η μηχανικη του αφαιρεση,αλλαγη νερου,και φουλ σκοταδια για κανα 3ημερο....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα.

αν τα πρασινα στιγματα ειναι σκληρα στην αφη,τοτε ΔΕΝ ειναι κυανοβακτηριο,αλλα απλη σποτ αλγη...

αν παλι ειναι καπως γλειωδες,ενας καλος τροπος ειναι η μηχανικη του αφαιρεση,αλλαγη νερου,και φουλ σκοταδια για κανα 3ημερο....

Καλησπέρα Klaz και ευχαριστώ. :D

Δεν είναι γλειώδης και δεν φεύγει με το χέρι τουλάχιστον από τα φύλλα που προσπάθησα.

Σ'αυτή την περίπτωση τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

μην ανυσηχεις.

ειναι σποτ αλγη.

αν δεν το γνωριζεις ηδη,δες το παρακατω αρθρο

ΕΔΩ και

ΕΔΩ

:D;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...