Jump to content

Ολίγον έγκυος...


McZab

Recommended Posts

Δεν το περίμενα τόσο νωρίς αλλά είμαι ενθουσιασμένος...

Ένα από τα τρία θηλυκά "yellow" έχει εμφανή σημάδια εγκυμοσύνης και πιο συγκεκριμένα έχει το κλασσικό "φούσκωμα" στο στόμα. Δεν ήμουν 100% σίγουρος λόγω απειρίας αλλά σε μια τετ-α-τετ συνάντηση κατάφερα να δω τα αυγά να στριφογυρίζουν μέσα στο στόμα της.

Φυσικά αυτή δεν τρώει και κάθεται σχεδόν συνέχεια στον βυθό, σε ένα σημείο που είναι προστατευμένο. Έχω δημιουργήσει κάποιες κρυψώνες και σπηλιές που μπορούν να φιλοξενήσουν μόνο νεογέννητα (λόγω μεγέθους) και γενικά δεν φαίνεται να ενοχλείται από την παρουσία των υπολοίπων ούτε και τα άλλα την κυνηγούν ή την ενοχλούν.

Η ερώτηση είναι αν υπάρχει κάποια σειρά πραγμάτων που πρέπει να κάνω για να εξασφαλίσω ομαλή γέννα χωρίς όμως να βγει η θηλυκιά από το ενυδρείο. Δεν με απασχολεί η επιβίωση του 100% των γόνων γιατί αυτό το ορίζει η τύχη (και η φύση) αλλά ό,τι περνάει από το χέρι μου θα ήθελα να το κάνω στα πλαίσια του δυνατού (πχ. ειδική τροφή, θερμοκρασία, αλλαγές νερού, πρόσθετα, κτλ).

Link to comment
Share on other sites

καλως τα δεχτηκες... :)

συνεχιζεις κανονικα το τα'ι'σμα για τα υπολοιπα..αυτη λογικα δεν τρωει και δεν θα φαει μεχρι να βγαλει τα αυγα..

δεν χρειαζεται να κανεις κατι συγκεκριμενο,απλα να μην κανεις τπτ που μπορει να την στρεσαρει..πχ χερια μεσα,σκουπα βυθου κτλ..αλλαγη μπορεις να κανεις κανονικα,σιγα σιγα ομως..

τα υπολοιπα τα αφηνεις στην φυση.. :)

παντως,αν ειναι απο τις πρωτες φορες για το ψαρι,ισως να μην δεις μικρα..χρειζονται μια-δυο φορες συνηθως για να αποκτησουν εμπειρια πρωτα..οχι παντα ομως,δεν υπαρχει κανονας..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

file Gianni na kanw kai egw mia erotish?

poso kairo peripou ta krataei ta mikra sto stoma tis....

mou emine gia 2 fora egios...

apotin proti fora pou den to iksera esosa mono ena kata tixi to vrika na kolibaei mes to enidrio eno tora to ebala mesa se genistra!!!

ta vlepo entometaksi ta mikra kai einai mes to stoma tis...

einai i proti mou erotisi mes to side....

elpizo na to estila sosta...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει συνολικά θα χρειαστούν 30-35 ημέρες, 20-25 θα κρατάει αυγά και 10-15 αφού θα έχουν γεννηθεί οι γόνοι. Εμένα πάντως ακόμα δεν τα έχει αφήσει και είναι περίπου στις 30 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Thanks McZab emena einai peripou sti 1evdomada pou vlepo kana dio mikra mes to stoma...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ήταν αναμενόμενο αλλά όπως και να έχει λυπήθηκα. Την προηγούμενη εβδομάδα η θηλυκιά μου άφησε τα ψαράκια από τα οποία όμως φαίνεται ότι δεν επέζησε κανένα. Δεν ήμουν μάρτυρας αυτόπτης βέβαια και φαίνεται ότι έγινε βράδυ. Πάμε για άλλα...

Link to comment
Share on other sites

Ήταν αναμενόμενο αλλά όπως και να έχει λυπήθηκα. Την προηγούμενη εβδομάδα η θηλυκιά μου άφησε τα ψαράκια από τα οποία όμως φαίνεται ότι δεν επέζησε κανένα. Δεν ήμουν μάρτυρας αυτόπτης βέβαια και φαίνεται ότι έγινε βράδυ. Πάμε για άλλα...

Pragmatika lipame gia to apotelesma...

sou euxome pragmatika tin epomeni fora na exeis mia epitiximeni gena me pola pola mikra.

i deuteri gena exei megaliteri epitixia!!!

ego xthes eixa ta prota mou mikra poli mikra psarakia apo tin deuteri gena tis 5 to sinolo!!den exei alla sigoura giati exei arxisei na troei kai se ligo mallon tha faei kai emena!!!

apo tin proti eixa sosei ena MONO!to sinolo 6 na do ti tha ta kano otan megalosoun!!!!malon kapou tha ta xariswwww.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...