Jump to content

Reverse Osmosis Ro-man


Recommended Posts

Το νερο ειναι και ποσιμο ή κανει μονο για ενυδρειο. Τους εχω στειλει email και ακομα να παρω απαντηση.

Δεινουν και ενα TDS meter δωρεαν

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι δεν ειναι ποσιμο.σιγουρα θα του λειπουν βασικοτατα ιχνοστοιχεια,οποτε μιλαμε για νεκρο νερο,πεντακαθαρο μεν,αλλα ακαταλληλο για καταναλωση...

Link to comment
Share on other sites

Το site λεει οτι ειναι ποσιμο απλα η γευση ειναι περιεργη και γι αυτο προτεινεται ενα ακομη σταδιο στο τελος να του δινει γευση.

"RO-MAN supplies Pure water Reverse Osmosis Systems for Domestic drinking water, Public Aquariums, Universities & Hospitals, Industrial applications and Aquarium keepers."

http://www.ro-man.com/faq-pro/?action=article&cat_id=002&id=30〈=

Απλα θελω να ειμαι σιγουρος γιατι μια μοναδα απο την παραγγελια θα παει για ποσιμη χρηση.

Έγινε επεξεργασία - filrou
Link to comment
Share on other sites

Ποτε Di στο ποσιμο

:thumbup::):)

αυτό είναι για χρήση πόσιμου νερού ..

και οι απλές ro θεωρητικά κάνουν για πόσιμο .. αλλά χωρίς τα συνοδευτικά εξαρτήματα οι πρακτικά άχρηστες

εδώ υπάρχει και στάδιο που βελτιώνει τη γεύση ..

http://www.ro-man.com/shop/product_info.ph...51e776ae4cc5280

Link to comment
Share on other sites

Τελικος πειρα απαντηση και ειναι ποσιμο το νερο απλα προτεινουν η να παρεις νερο πριν το DI η να βαλεις το τελικο σταδιο που βελτιωνει την γευση.

Link to comment
Share on other sites

Η ro-man έχει ειδικές μονάδες ro που είναι ειδικά μελετημένες για πόσιμη χρήση.

Η συγκεκριμένη όσμωση δεν είναι για πόσιμη χρήση, λόγω της ύπαρξης της ριτύνης.

Εάν όμως λάβετε το νερό πριν από την ριτύνη, τότε το νερό μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για πόσιμη χρήση.

ΥΓ Φυσικά το να χρησιμοποιούμε ro φίλτρο σε μη “προβληματικές” περιοχές δεν είναι το σωστό.

Για μια πιο σωστή απάντηση, στο εάν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις ro φίλτρο για πόσιμη χρήση, θα πρέπει να αποσταλεί ένα δείγμα του νερού του δικτύου, ώστε να πάει για ανάλυση.

ΥΓ

Τους εχω στειλει email και ακομα να παρω απαντηση.

Δεν έχουμε παραλάβει κάποιο e-mail από εσάς. Το e-mail μας είναι το info@ro-man.gr

Μήπως στείλατε στο info@ro-man.com;

Link to comment
Share on other sites

of topic:

εξακολουθει να υπαρχει προβλημα στο site σας δεν μπορω να κανω log in στον λογαριασμο μου και δεν εχω νεα απο την παραγγελία μου 151

Link to comment
Share on other sites

Η ro-man έχει ειδικές μονάδες ro που είναι ειδικά μελετημένες για πόσιμη χρήση.

Η συγκεκριμένη όσμωση δεν είναι για πόσιμη χρήση, λόγω της ύπαρξης της ριτύνης.

Εάν όμως λάβετε το νερό πριν από την ριτύνη, τότε το νερό μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για πόσιμη χρήση.

ΥΓ Φυσικά το να χρησιμοποιούμε ro φίλτρο σε μη “προβληματικές” περιοχές δεν είναι το σωστό.

Για μια πιο σωστή απάντηση, στο εάν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις ro φίλτρο για πόσιμη χρήση, θα πρέπει να αποσταλεί ένα δείγμα του νερού του δικτύου, ώστε να πάει για ανάλυση.

ΥΓ

Δεν έχουμε παραλάβει κάποιο e-mail από εσάς. Το e-mail μας είναι το info@ro-man.gr

Μήπως στείλατε στο info@ro-man.com;

Εστειλα το email απο το Site www.ro-man.com και πειρα απαντηση απο Αγγλια. Ταυτοχρονα προσπαθω να παρω στο τηλ που αναγραφει το site σας (www.ro-man.gr) αλλα βγαινει ολη μερα το FAX. Αφου μου απαντησε η Αγγλια απαντησα ξανα και εκανα κοινoποιηση της ερωτησεις μου στο info@ro-man.gr χτες.

Θα ενδιαφερομουν να ερθω σε επικοινωνια μαζι σας αν μπορειτε να μου δωσετε ενα τηλεφωνο.

Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Φιλημων.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Προσοχή στα κρύα νερά (ιδιαίτερα στην επαρχία).

Newsletter - email απο ro-man.

This is just a quick email to remind you to make sure that your Water Filter/Reverse Osmosis System is in the warm. The weather reports and forecast are saying we are in for a very cold spell for the next few days, this is when Frost damage is most libel to happen to any water piping and equipment. As the water freezes it expands, this will damage Sediment filters, Carbon filters and membranes, the water can expand so much that it will brake you plastic filter housings piping etc, if this happens your likely to write off your system.

Best regards

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι οτι αυτο συμβαινει οταν εχεις τη μοναδα εξω και παγωσει το νερο που κραταει μεσα της.

Αν η μοναδα ειναι μεσα πιστευω οτι οσο κρυο και αν ειναι το νερο δεν υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω είναι απλά μια συμβουλή σε όσους έχουν τοποθετήσει την αντίστροφη όσμωσή τους εκτός σπιτιού (π.χ. στο μπαλκόνι τους), και αναφέρετε σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες.

Για να την σωστή λειτουργία της μεμβράνης, το νερό που τροφοδοτείτε η όσμωση θα πρέπει να είναι 25 βαθμούς.

Εάν η θερμοκρασία ανέβει ή πέσει τότε μεταβάλετε και η ποσότητα του καθαρού νερού που μας αποδίδει. Εάν πχ το νερό πέσει στους 9 βαθμούς, τότε η όσμωση θα μας δώσει τα μισά από τα προβλεπόμενα λίτρα. Αυτό θα έχει και ως αποτέλεσμα στην αύξηση της πίεση μέσα στο φίλτρο. Τα συστήματα μας έχουν σχεδιαστεί για να δουλεύουν σε μια πίεση 4-5 bar, αλλά έχει προβλεφθεί να αντέχουν μέχρι 7 bar.

Εγώ προσωπικά τα έχω στα 8-9 bar χωρίς κανένα πρόβλημα. Εάν όμως η θερμοκρασία πέσει πολύ (κάτω από 5 βαθμούς κελσίου) τότε υπάρχει σοβαρή πιθανότητα καταστροφής τόσο της μεμβράνης όσο και των υπόλοιπων φίλτρων. Επίσης εάν το νερό πέσει κάτω του 0, τότε μπορεί να υπάρξει ακόμα και καταστροφή τον πλαστικών μερών της όσμωσης, λόγω της διόγκωσης του νερού. (εάν αφήσετε ένα γεμάτο μπουκάλι με νερό στην κατάψυξη σας, και είναι καλά κλειστό θα καταλάβετε το αποτέλεσμα)

Link to comment
Share on other sites

  • 12 years later...

 Έκλεισε τελικά η αντιπροσωπεία στην Ελλάδα? 

Link to comment
Share on other sites

γενικά, έγραψα και με ερωτήσεις στην εταιρεία στην Αγγλία, 2-3 φορές πρόσφατα αλλα ουδέποτε πήρα απάντηση... ανταλλακτρικά υπάρχουν παντου... και ταιριάζουν... οσο για τις "ρυτίνες" και αυτές κυκλοφορουν χύμα...

Link to comment
Share on other sites

On 21/4/2020 at 10:22 ΠΜ, το μέλος dearangelo έγραψε:

γενικά, έγραψα και με ερωτήσεις στην εταιρεία στην Αγγλία, 2-3 φορές πρόσφατα αλλα ουδέποτε πήρα απάντηση... ανταλλακτρικά υπάρχουν παντου... και ταιριάζουν... οσο για τις "ρυτίνες" και αυτές κυκλοφορουν χύμα...

Ξέρεις κάποιες εταιρείες με ανταλλακτικά? 

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βαριέσαι να περιμένεις...

https://www.ebay.com/itm/50-75-100-125-400GPD-Reverse-Osmosis-Membrane-Replacement-RO-Water-System-Filter/174084379048?hash=item28883cd1a8:m:mjyOAf_5dI67KXnvS-e8Ufg

 

αλλιώς απο Ελλάδα, μιά χαρά!

 

https://www.waterwaves.gr/

.

Έγινε επεξεργασία - dearangelo
Link to comment
Share on other sites

Thx

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...