Jump to content

ΑΡΚΕΤΟΣ ΧΩΡΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ???


Recommended Posts

ΤΑ ΟΣΚΑΡ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ 3 ΕΩΣ 6 ΕΚΑΤΟΣΤΑ....Ο "ΓΛΥΦΤΗΣ" ΠΕΡΙΠΟΥ 7ΕΚ,ΤΑ FIRE MOUTH ΤΟ ΕΝΑ 3-4 ΕΚ Κ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 6.... ΣΕ 96 ΛΙΤΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ.....ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΛΛΟ 1 Η 2 ΨΑΡΙΑ,(ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ)..ΜΠΟΡΩ?? ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΚΑΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΧ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ Κ ΜΕΤΑ ΝΑ ΤΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΣΕ ΑΛΛΟ? ΤΙ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ? Η ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΝ??

Link to comment
Share on other sites

τα λιτρα σου ειναι ελαχιστα,οχι για τα ψαρια που σκεφτεσαι να προσθεσεις,αλλα ακομη γιααυτα που εχεις...

για να σου δωσω να καταλαβεις,για 2 οσκαρ ΜΟΝΟ(που καποτε θα μεγαλωσουν ετσι κι αλλιως),χρειαζεσαι τουλαχιστον 400 λιτρα.!!!!

βγαλε τωρα τα συμπερασματα σου....

τον αστακο ξεχασε τον.εαν σου αρεσει το ειδος, θα το εχεις μονο του σε ενα ενυδρειακι.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

τα λιτρα σου ειναι ελαχιστα,οχι για τα ψαρια που σκεφτεσαι να προσθεσεις,αλλα ακομη γιααυτα που εχεις...

για να σου δωσω να καταλαβεις,για 2 οσκαρ ΜΟΝΟ(που καποτε θα μεγαλωσουν ετσι κι αλλιως),χρειαζεσαι τουλαχιστον 400 λιτρα.!!!!

βγαλε τωρα τα συμπερασματα σου....

τον αστακο ξεχασε τον.εαν σου αρεσει το ειδος, θα το εχεις μονο του σε ενα ενυδρειακι.

ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΑ ΑΚΟΜΑ.... ΘΑ ΤΑ ΜΕΤΑΦΡΩ..ΣΕ ΚΑΝΑ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΕΝΕΤΑΙ!!!! ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΓΙΑ 200ΛΙΤΡΑ...ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΟΜΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟΣΟ ΧΩΡΟ!!!! :) ΚΑΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΟΜΩΣ.......

Link to comment
Share on other sites

Σε 96 λιτρα ενυδρειο χωραει ενα oscar για τα πρωτα χρονια της νιοτης του... Μετα θα εχεις προβλημα και με αυτο και θα θες μεγαλυτερο ενυδρειο.

Τωρα ολα αυτα που εχεις ηδη μεσα... Πρεπει να σκεφτεις τι θα τα κανεις πριν ξεκινησουν να τρωγονται μεταξυ τους.

*Η δημοσίευση αυτή είναι μεταφορά από το θέμα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=14428&st=0

Link to comment
Share on other sites

<Η2>υπαρχουν κ αλλε εκδοχες......</Η2>

Αυτο που λενε : 1 εκατοστο (ψαριου)= 1 λιτρο νερου?? αυτο μου το ειπε μια κυρια σε ενα πετ σοπ(οπου εχω κ καλυτερη σχεση) η οποια γυρισε πριν 3 μερες απο φεστιβαλ ενυδρειου- τροπικου ψαριου-στον αμαζόνιο!δεν πολυκαταλαβα.....αλλα οταν τις ειπα το μεγεθος που μου ειπες[(400λιτρ)για 2 ψαρια μονο!} ....ψιλοσαστισε κ μου ειπε οτι ειναι υπερβολη...!! απλα μου ειπε οτι μολις μεγαλωσουν 4-5 εκ. ακομα(δηλαδη να γινουν τα διπλα!!!) ενα ενυδρειο γυρω στα 200-250 λιτρα θα ηταν οκ.... κ για τα 5 ψαρια που κατεχω!!μπορει να ριξει καποιος τα φωτα του εδω

Link to comment
Share on other sites

να στο πω ακομη πιο απλα.

η κυρια στο πετσοπ εχει βγαλει χρηματα απο σενα.σωστα..?

εγω δεν εχω τετοιο σκοπο,και προσπαθω να σου δωσω να καταλαβεις το σωστο απο το λαθος...

διαλεγεις και παιρνεις.τοσο απλο ειναι.

την καλησπερα μου.

Link to comment
Share on other sites

φιλε κλαζ ευχαριστω κ εκτιμω αυτο το οποιο μου λες...εσυ να υποθεσω οτι μου λες για οταν πχ γινουν γυρω στα 20-25εκ η οχι?δηλαδη για αυτα που εχω τωρα μεσα + αλλα 2 ψαρια πχ θα χρειαστω 600 λιτρα ????!!!!

Link to comment
Share on other sites

ακριβως αυτο.!!!

τα οσκαρ αν και περισσοτερο μοιαζουν με πετ στη συμπεριφορα τους,εντουτοις γινονται ιδιαιτερα επιθετικα οταν ειναι σε μεγαλο μεγεθος και τρωνε οτι χωραει στο στομα τους,οποτε......

εαν σε ενδιαφερουν πολυ,τοτε αξιζει να ασχοληθεις μαζι τους,και αν μπορεις να κανεις ενα τοσο μεγαλο ενυδρειο,τοτε ενα καλο κολπο ειναι να παρεις απο μικρουλικα 4-5 οσκαρακια,και μολις βγαλεις στα σιγουρα ενα ζευγαρι,τοτε δινεις τα υπολοιπα πισω στο πετ-σοπ,και διατηρεις για πολλα-πολλα χρονια το ζευγαρι μεσα στο ενυδρειο σου.θα δεις απιστευτη συμπεριφορα οταν τους δωσεις τα λιτρα που πρεπει...

καλη συνεχεια φιλε μου...

Link to comment
Share on other sites

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΛΛΟ 1 Η 2 ΨΑΡΙΑ,(ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ)..ΜΠΟΡΩ??

οχι, δεν μπορεις !!!

και πρεπει να φτιαξεις ενα μεγαλο ενυδρεο 300 -400 λιτρα, αν θελεις να κρατησεις αυτα τα ψαρια :)

Link to comment
Share on other sites

<Η2>υπαρχουν κ αλλε εκδοχες......</Η2>

Αυτο που λενε : 1 εκατοστο (ψαριου)= 1 λιτρο νερου?? αυτο μου το ειπε μια κυρια σε ενα πετ σοπ(οπου εχω κ καλυτερη σχεση) η οποια γυρισε πριν 3 μερες απο φεστιβαλ ενυδρειου- τροπικου ψαριου-στον αμαζόνιο!δεν πολυκαταλαβα.....αλλα οταν τις ειπα το μεγεθος που μου ειπες[(400λιτρ)για 2 ψαρια μονο!} ....ψιλοσαστισε κ μου ειπε οτι ειναι υπερβολη...!! απλα μου ειπε οτι μολις μεγαλωσουν 4-5 εκ. ακομα(δηλαδη να γινουν τα διπλα!!!) ενα ενυδρειο γυρω στα 200-250 λιτρα θα ηταν οκ.... κ για τα 5 ψαρια που κατεχω!!μπορει να ριξει καποιος τα φωτα του εδω

Ακόμη και αν ειναι ετσι οπως στα είπε η κυρία, εδω μιλάμε για ενα ψάρι που οχι θα διπλασιαστεί αλλα θα ξεπεράσει τους 30 πόντους. Τότε τι ενυδρείο θα θέλει;

Πάντα λαμβάνουμε υπ’οψιν το τελικό μέγεθος, δηλαδη παιρνουμε ενυδρείο αναλογα με το ψαρι που θα βάλουμε μέσα ή παιρνουμε ψάρι ανάλογα με το ενυδρείο που εχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου από τη στιγμή που μπήκες σε αυτό το φορούμ έκανες το πρώτο σωστό βήμα :thumbup: γι'αυτό μην ταλαιπωρείς τα ψαράκια σου και τον εαυτό σου ακούγοντας συμβούλες από άτομα με αμφιλεγόμενες γνώσεις!

Εδω είμαστε και ελαστικοί,σε άλλα φόρουμ του εξώτερικου επείδη και έγω για ένα διάστημα έψαχνα πλήροφοριες για οσκαρ μιλάγανε για τουλάχιστον 2μετρα ενυδρεία για ένα ζευγάρι όσκαρ :) !

Ακολούθα τις συμβούλες το παιδιών εδώ και δεν θα βγείς χαμένος!

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΝΩΜΗ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΟΣΤ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΑΓΑ ΣΤΟ ΦΙΛΟ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΛΙΤΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕ? ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΒΗΣΑΤΕ? ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΒΗΤΕΤΕ ΣΗΜΕΡΑ. ΒΑΛΤΕ ΜΙΑ ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ.

υ.γ.1. Μη μου πειτε για τα κεφαλαια γιατι οντως ΦΩΝΑΖΩ.

υ.γ.2. Στο προηγουμενο ποστ μου εγραφα οτι τα λιτρα αυτα επαρκουν για μονο ενα οσκαρ για τα πρωτα χρονια της νιοτης του. Εχει κατι μεμπτο το παραπανω?

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχας ας ηρεμησουμε.δεν υπαρχει λογος να υψωνουμε τους τονους.

εδω μεσα αγαπητε μου φιλε ΔΕΝ υπαρχει λογοκρισια.

πανω λοιπον σ'αυτο που ισχυριζεσαι,καποιος υπευθυνος συντονιστης,που εχει αναλαβει τον συγκεκριμενο τομεα θα μπορει να σου απαντησει.

μεχρι τοτε καλυτερα να περιμενουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά και ο άνθρωπος ζει σε ένα δωμάτιο 3Χ3 αλλά πως ζει, και πια η ποιότητα της ζωής του;

400 λίτρα για τα οσκαρ είναι παιχνιδάκι δυο φορές να κουνήσουν την ουρά τους θα βρεθούν από την μια άκρη στην άλλοι πάνε σε κάποιο πετ σοπ και δες τα ψάρια αυτά μεγαλωμένα και θα καταλάβεις για τη μιλάμε.

Όσο για την άποψη της κυρίας δεν την σχολιάζω διότι δεν έχει βήμα εδώ, αν είχε θα σχολίαζα την θέση της. Και θα έκαμνα της ανάλογες ερωτήσεις.

Η πρόθεση του φόρουμ δεν είναι να επιπλήττει τα μέλη του ούτε όμως και να σιωπά όταν πρόκειται για την σωστή συντήρηση του ενυδρείου. Σαφώς δεν επιβάλει κανέναν να κάνει το σωστό ούτε τον αποκηρύσσει από μέλος. Ακόμη και να βάλεις δυο οσκαρ σε 200 λίτρα και να έχεις πρόβλημα εμείς θα είμαστε εδώ να σε βοηθήσουμε και όχι να σε κράξουμε. Πέρα από αυτό όμως η αλήθεια παραμένει αλήθεια και δεν μπορούμε να πούμε τίποτε άλλο. Αν υπάρχει διαφορετική άποψη να την ακούσουμε αλλά να είναι τεκμαιρομένη.

Από εδώ και πέρα η απόφαση είναι δική σου το τη θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

φίλε Στέλιο συγνώμη που παρεμβαίνω αλλά μήπως άρπαξες άδικα από τα μούτρα τα παιδιά; δεν σου έχουν σβήσει κανένα post το post με την απάντησή σου είναι εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=14428 άν κάνω λάθος συγνώμη αλλά μήπως; Απλά βρίσκετε στην κατηγορία με τις ενυδρειακές αγγελίες.

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αν φανηκε οτι ηθελα να αποκηρύξω τον φιλο.. Ο ιδιος ευθυνεται μονο εαν ενημερωθηκε για τις απαιτησεις των ψαριων και αποφασισε να τα βαλει κι οτι γινει. Πιστευω οτι το παρον setup εχει προκυψει απο λαθος πληροφοριση και θεωρω χρεος δικο μου αλλα και του καθε χομπιστα να τον ενημερωσει για το τι μελη γενέσθαι. Και προφανως θα πρεπει να κινηθει αναλογα με τις δυνατοτητες του για να εχει τα ψαρια του και να τα χαιρεται... Κι εγω θα ηθελα να εχω 600λιτρα malawi αλλα ουτε το χωρο εχω ουτε το χρημα οποτε "συμβιβαζομαι" με ενα δευτερο χερι 180λιτρα. (Που μεταξυ μας δεν το θεωρω συμβιβασμο, μαλλον ευχαριστημενος ειμαι).

Έγινε επεξεργασία - Stelios_Rjk
Link to comment
Share on other sites

Όχι προς θεού οι συμβουλές που έδωσες στον φίλο είναι όχι απλά σωστές αλλά και με το παραπάνω εγώ σου τονίζω την αίσθησή σου ότι αδικίθηκες με το σβήσιμο της απάντησής σου πρός τον φίλο αλλά κάτι τέτοιο δεν νομίζω ότι συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Οπ ναι... Τοτε ανακαλω για το ενα ποστ, συγνωμη. Παντως σε αλλο τοπικ ειδα το ποστ μου και ελειπε. Εδω απλα δε μεταφερθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Οπ ναι... Τοτε ανακαλω για το ενα ποστ, συγνωμη. Παντως σε αλλο τοπικ ειδα το ποστ μου και ελειπε. Εδω απλα δε μεταφερθηκε.

:) Όπως και να έχει εδώ είμαστε μιά παρεούλα και δεν αξίζει να χαλιώμαστε για τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Οπ ναι... Τοτε ανακαλω για το ενα ποστ, συγνωμη. Παντως σε αλλο τοπικ ειδα το ποστ μου και ελειπε. Εδω απλα δε μεταφερθηκε.

Κανενα ποστ σου δεν σβηστικε...μαλλον μπερδευεις τα θεματα που γραφεις :) μην ανησυχεις, κανεις δεν λογοκρινει κανεναν εδω !

Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Όπως και να έχει εδώ είμαστε μιά παρεούλα και δεν αξίζει να χαλιώμαστε για τίποτα

συμφωνω απολυτα...απλα με τα 2 θεματα μπερδευτηκα και εγω οταν τα διαβασα... :):)

Link to comment
Share on other sites

:) καταρχην να ευχαριστησω ολους οσους με εχουν βοηθησει μεχρι τωρα.... :)

καταδευτερον επιτρεψτε μου να ξαναπω οτι ειμαι καινούργιος χομπιστας....

ξεκινησα ολη αυτη την φαση πριν κανενα 2μηνο με ενα ενυδρειο 50κατι λιτρα με κλοουν,γκαπις,πλεκο κτλ....

τον επομενο μηνα πηρα αλλο 60 λιτρα οπου κ εβαλα τα 2 οσκαρ αρχικα κ μετα απο λιγο καιρο τα 2 φαΐρ μαουθ κ πριν λιγες μερες εβαλα κ το αλλο οσκαρ-τιγκερ αφου πρωτα ολα μαζι μεταφερθηκαν στο 96λιτρο ενυδρειο(80χ40χ45),οπως εχω ξαναπει τα ψαρια ειναι μικρα ακομα....επιθετικη συμπεριφορα το ξερω οτι εχουν αν κ δεν μου το εχουν διξει ακομα....ισα ισα που τα πανε κ καλα...! ειχα κ εναν αστακο μαζι τους,μπλε, ο οποιος μεταφερθηκε στο προαναφερομενο ενυδρειο 50κατι λιτρων...

τωρα στο θεμα μας........με απλα-λυτα-κατανοητα(απο ολους)κ κυριως λιγα λογια(τα πολλα ξερουμε ολοι τι ειναι!:thumbup:) Αυτα τα 5 ψαρια θα μεινουν εκει μεχρι τον επομενο οκτωβριο διοτι 1,500 ευροπουλα σε 2 μηνες απο φοιτητη, πιστευω οτι ειναι λιγο καπως.....επισης λεω μεχρι τον οκτωμβρη διοτι θα παιξει κ μετακομιση(ευτυχως αρκετα κοντα απο εδω που βρισκομαι τωρα!!) απο την αρχη γνωριζα οτι θα χρειαζομουν μεγαλυτερο ενυδρειο κ υπολογιζα οτι πρωτα, με το καλο, αφου μπω στο αλλο σπιτι να βρω εναν τοιχο που να με ικανοποιει κ να μπει ενα αρκετα μεγαλυτερο ενυδρειο.....βεβαια δεν ειχα σκεφτει το ποσο μεγαλυτερο θα ειναι!!! ελεγα το πολυ μεχρι 250-300 λιτρα....κ τωρα αυτο απο οτι φενεται αυτο θα ειναι το μικροτερο που θα χρειαστω!!!!(μαλλον για 500-600 με βλεπω....)[[[[ειναι κ το οικονιμικο στην μεση...ποσο περιπου θα παει το μαλλι???]]]]τωρα δημιουργουνται κ αλλα ερωτηματα.... 1) Μεχρι να γινει ολο αυτο (μετακομιση-καινουργιο ενυδρειο) Τι προβληματα μπορει να αντιμετωπισω σε αυτο το 96λιτρο, 2) ο φιλος "maniac" ειπε.. "Πάντα λαμβάνουμε υπ’οψιν το τελικό μέγεθος" και λεω εγω τωρα.... οκ, ετσι κ αλλιως καταληξαμε στο οτι σε λιγοτερο απο εναν χρονο θα πανε στο μεγαθυριο, Τωρα ομως που ειναι ακομα μικρα....εχουν προβλημα εκει?(ειναι αιτια θανατου πχ[οχι απο τσαμπουκα γιατι οπως ειπα δεν εχει παρατηριθει το παραμικρο-ακομα!]) ?η απλα θα αργησει παραπανω η αναπτυξη τους μονο? 3) ποσο γρηγορα μεγαλωνουν? σε ποσο καιρο πχ θα εχουν το τελικο τους μεγεθος στις συνθηκες που χρειαζονται??η ποσο μπορουν να αναπτυχθουν λαμβανοντας υποψην μας το ενυδρειο που ειναι τωρα??...θα εχουν μεγαλωσει τελειως μεχρι να τα μεταφερω στον "παραδεισο τους" ? :thumbup::thumbdown:

το αφηνω ετσι προς το παρων για να μην γινω περισσοτερο κουραστικος...!!!αν κ νομιζω οτι το εχω καταφερει ηδη!! :thumbdown: ελπιζω οπως ειπα κ πριν να με διαφωτισετε με Απλα-Κατανοηταλογια αφου λαβεται υποψην σας οτι ειμαι αρχαριος ^_^

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου απαντάνε γιατί το κάθε ψάρι έχει το δικό του χαρακτήρα και δεν μπορούμε να προβλέψουμε τίποτα οπότε κανείς τον σταυρό σου και εύχεσαι να πάνε όλα οκ. Σαφώς θα επιβραδυνθεί η ανάπτυξη των ψαριών και ίσως να έχεις φασαρίες και μαλώματα, το πόσο έντονα θα είναι αυτά είπα και πιο πάνω δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε.

Επίσης και το πόσο γρήγορα ή αργά θα μεγαλώσουν και αυτό δεν το γνωρίζουμε παίζει ρόλο το στρες που θα έχουν τα ψάρια, την διατροφή που θα έχουν, ο χώρος, το πόσο άνετα αισθάνονται, πχ ο τσαμπουκάς μπορεί να μεγαλώνει πιο γρήγορα από έναν που συνέχεια καταδυναστεύεται από τον τσαμπουκά.

Link to comment
Share on other sites

Πρίν πολλά πολλά χρόνια ημουν και εγώ αρχάριος, 1980 νομίζω, και εβαλα 2 οσκαρ σε 170 περίπου λιτρα.

Μετά απο 1μιση περίπου χρόνο (αν δεν κάνω λαθος ισως και λιγότερο) ειχε μείνει ενας και πρέπει να ηταν γύρω στούς 20 ποντους. Αυτα τα ψάρια γενικά μεγαλώνουν γρήγορα. Θα πρέπει να τα παρακολουθείς για επιθετική συμπεριφορα την οποια πιστεύω θα εκδηλώσουν κάποια στιγμή, οποτε πρεπει να αρχίσεις αραίωμα.

Θα πρέπει να σκεφτείς ένα σχέδιο Β’ εαν θέλεις να τα κρατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...