Jump to content

φωτισμος


mpougatsas

Recommended Posts

καλησπερα παδια!ριχνω στο ενυδρειο μου τα εξης υγρά:iron,potassium τις seachem μια φορα την βδομαδα 2.5iron k 4 fotassium!υποστρομα δεν εχω!τα φυτα μου ειναι:Alternanthera reineckii 'Pink' (roseafolia),anubias barteri var.nana,Hygrophila corymbosa 'Siamensis 53B',Vallisneria spiralis var. spiralis.Lobelia cardinalis,Ceratopteris thalictroides,Egeria densa.το ενυδρειο μου ειναι 100λ εχω βαλει δυο λαμπες 17w κ μια η οποια ειναι 17w αλλα την εχω 1 χρονο τις δυο πρωτες τις εχω 10 ωρες αναμενες την αλλην 2 κ καθε βδομαδα θα προσθετω 1 ωρα!co2 δεν εχω βαλει ακομα!πρωτα ο φωτισμος!τις λαμπες τις αναβω σωστες ωρες?

Link to comment
Share on other sites

10 ωρες φωτισμου ειναι αρκετες,αρκει βεβαια να υπαρχουν οι καταλληλες λαμπες σε φασμα.(οι τ8 λαμπες αλλαζονται κανονικα καθε 6μηξνο,γιατι χανουν το 50% της δυναμης τους).

σιγα-σιγα καλο θα ειναι καιοι 2 να ναναβουν τις ιδιες ωρες...

προσοχη με τα λιπασματα,γιατι χρειαζονται καλο φως ,πραγμα που εσυ με συνολικα 34 βατ στα 100λιτρα δεν εχεις....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παδια!ριχνω στο ενυδρειο μου τα εξης υγρά:iron,potassium τις seachem μια φορα την βδομαδα 2.5iron k 4 fotassium!υποστρομα δεν εχω!τα φυτα μου ειναι:Alternanthera reineckii 'Pink' (roseafolia),anubias barteri var.nana,Hygrophila corymbosa 'Siamensis 53B',Vallisneria spiralis var. spiralis.Lobelia cardinalis,Ceratopteris thalictroides,Egeria densa.το ενυδρειο μου ειναι 100λ εχω βαλει δυο λαμπες 17w κ μια η οποια ειναι 17w αλλα την εχω 1 χρονο τις δυο πρωτες τις εχω 10 ωρες αναμενες την αλλην 2 κ καθε βδομαδα θα προσθετω 1 ωρα!co2 δεν εχω βαλει ακομα!πρωτα ο φωτισμος!τις λαμπες τις αναβω σωστες ωρες?

Τι λάμπα είναι αυτή που είναι 17W...? :thumbup:

Δεν έχει τύχει να συναντήσω τέτοια... :)

10 ωρες φωτισμου ειναι αρκετες,αρκει βεβαια να υπαρχουν οι καταλληλες λαμπες σε φασμα.(οι τ8 λαμπες αλλαζονται κανονικα καθε 6μηξνο,γιατι χανουν το 50% της δυναμης τους).

σιγα-σιγα καλο θα ειναι καιοι 2 να ναναβουν τις ιδιες ωρες...

προσοχη με τα λιπασματα,γιατι χρειαζονται καλο φως ,πραγμα που εσυ με συνολικα 34 βατ στα 100λιτρα δεν εχεις....

Κώστα μου αυτό με τα κόκκινα γράμματα δε μπορούμε να το λέμε σαν κανόνα... :thumbup:

Υπάρχουν πολλές παραμέτροι για να το καθορίσουν... :)

Έγινε επεξεργασία - Genirous
Link to comment
Share on other sites

σιγουρα,και μιλας πχ για το αν χρησιμοποιουμε ηλεκτρονικα μπαλλαστ πχ αντι για τα κλασσικα ,αλλα εδω που τα λεμε βρε γιωργη μου,ποσοι απο εμας τους χομπιστες και μαλιστα για λαμπες σχετικα ξεπερασμενες οπως ειναι οι τ8,χρησιμοποιουνε ηλεκτρονικα μπαλλαστ...??αρα,λιγο η πολυ ο ''κανονας'' του 6μηνου-8μηνου στην αλλαγη των συγκεκριμενων λαμπων...καλα κρατει...

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα,και μιλας πχ για το αν χρησιμοποιουμε ηλεκτρονικα μπαλλαστ πχ αντι για τα κλασσικα ,αλλα εδω που τα λεμε βρε γιωργη μου,ποσοι απο εμας τους χομπιστες και μαλιστα για λαμπες σχετικα ξεπερασμενες οπως ειναι οι τ8,χρησιμοποιουνε ηλεκτρονικα μπαλλαστ...??αρα,λιγο η πολυ ο ''κανονας'' του 6μηνου-8μηνου στην αλλαγη των συγκεκριμενων λαμπων...καλα κρατει...

Θα διαφωνήσω κάθετα, :thumbup:

καθώς στα περισσότερα στημένα ενυδρεία (από τους διάφορους τύπους ενυδρείων που υπάρχουν),

δεν υπάρχει αναγκαιότητα για Τ5, παρά μόνο ικανοποίηση ότι χρησιμοποιούμε την τελευταία τεχνολογία... :)

Και μπορεί να προκαλέσουν μεγαλύτερα προβλήματα από οφέλη... :)

Ένα ηλεκτρονικό ballast θα πρέπει να συνοδεύει κάθε λαμπτήρα φθορίου Τ8,

γιατί μόνο πολυέξοδη δεν είναι η αγορά του... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω,αλλα ελα εδω πανω στη βορεια ελλαδα,και ζητα να βρεις ηλεκτρονικα μπαλλαστ για τ8(η βρες ετοιμο ενυδρειο επωνυμης η οχι μαρκας που απευθυνεται σε αρχαριους)που να εχει ηλεκτρονικα μπαλλαστ τ8....

ονειρο θερινης νυκτος.....θα σε κοιτανε στα ματια...

δυστυχως σε τετοια θεματα ελλαδα ΕΙΝΑΙ μονο η αθηνα....

δυστυχως γιωργο μου....

Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιο ο klaz...εγω στη λαρισα εψαχνα ενα μηνα σε ολα τα καταστηματα που συνεργαζονται με την oscram για ενα τυπο μπαλαστ ντιμαριζομενα για τ5 και με κοιτουσαν ολοι "σαν χανοι"..με ενα τηλ. στην αθηνα δεν προλαβα να τους πω τη θελω και μου ζητησαν διευθηνση για να τα στειλουν!!!!!αστα να παν!!

Link to comment
Share on other sites

Τι λάμπα είναι αυτή που είναι 17W...? ^_^

Δεν έχει τύχει να συναντήσω τέτοια... :thumbup: Κώστα μου αυτό με τα κόκκινα γράμματα δε μπορούμε να το λέμε σαν κανόνα... :thumbup:

Υπάρχουν πολλές παραμέτροι για να το καθορίσουν... :)

ναι κ ειναι sera plant 60 η 65 εκατοστα!k oi 3 μονο που η μια την εχω 1 χρονο κ εχω ακουση οτι πεφτη στο μισο οποτε εχω συνολικα 42 watt καλα δεν ειναι?βεβαια αργοτερα θα αγορασω αλλη μια κ θα την βγαλω αυτη που εχει πεση!κ θα παμε στα 51!ολα τα φυτα που εχω θελουν υψυλο φωτισμο μονο το καημενο anubias barteri var.nana θελει μετριο! :)

Link to comment
Share on other sites

το υψηλος φωτισμος καλε μου φιλε,ειναι κατι σχετικο...

στην δικη σου περιπτωση εχω την εντυπωση οτι δεν θα εχεις απωλειες φυτων..ισως να μην εχεις και την καλυτερη αναπτυξη,αλλα δεν θα πεθανουν κιολας τα φυτα σου...

αυτο σου το λεω γιατι δεν χρειαζεται να ειμαστε και τοσο πολυ απαιτητικοι με τετοιου ειδους φυτα...τι θα επρεπεδηλαδη να πουμε αν ειχες πχ γλωσσοστιγμα,η καποιο αλλο εξισου απαιτητικο φυτο...?

αν κανεις τεακτικες αλλαγες νερου για να φρεσκαρεις το συστημα σου,δινεις το φως που εχεις,και λιπαινεις με σωστο τροπο,τοτε θα εχεις και τοι βελτιστο αποτελεσμα που θα μπορεις να εχεις με τον υπαρχον εξοπλισμο σου...

καλη τυχη....

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω,αλλα ελα εδω πανω στη βορεια ελλαδα,και ζητα να βρεις ηλεκτρονικα μπαλλαστ για τ8(η βρες ετοιμο ενυδρειο επωνυμης η οχι μαρκας που απευθυνεται σε αρχαριους)που να εχει ηλεκτρονικα μπαλλαστ τ8....

ονειρο θερινης νυκτος.....θα σε κοιτανε στα ματια...

δυστυχως σε τετοια θεματα ελλαδα ΕΙΝΑΙ μονο η αθηνα....

δυστυχως γιωργο μου....

Επειδή έχω συνεργάτες σε θέματα φωτισμού στη Θεσσαλονίκη,

μπορώ με σιγουριά να πω πως οτιδήποτε πρωτοποριακό εμφανίζεται στην αγορά,

περνάει πρώτα από Θεσσαλονίκη! :thumbup:

Για όποιον επιθυμεί να βρει ballast της Osram,

υπάρχει Γραφείο Πωλήσεων Θεσσαλονίκης (της Osram) με τηλέφωνα 2310-846275, 2310-868175...

ώστε να ενημερωθεί από ποιό κατάστημα μπορεί να τα προμηθευτεί και κυρίως ποιά του κάνουν! :)

ναι κ ειναι sera plant 60 η 65 εκατοστα!k oi 3 μονο που η μια την εχω 1 χρονο κ εχω ακουση οτι πεφτη στο μισο οποτε εχω συνολικα 42 watt καλα δεν ειναι?βεβαια αργοτερα θα αγορασω αλλη μια κ θα την βγαλω αυτη που εχει πεση!κ θα παμε στα 51!ολα τα φυτα που εχω θελουν υψυλο φωτισμο μονο το καημενο anubias barteri var.nana θελει μετριο! :)

Μήπως είναι 18W...? :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Για όποιον επιθυμεί να βρει ballast της Osram,

υπάρχει Γραφείο Πωλήσεων Θεσσαλονίκης (της Osram) με τηλέφωνα 2310-846275, 2310-868175...

ώστε να ενημερωθεί από ποιό κατάστημα μπορεί να τα προμηθευτεί και κυρίως ποιά του κάνουν!

μμμ,αυτο θα πει ενημερωση.!!!ευχαριστουμε γιωργο μου,θα...τους ενοχλησουμε λιγουλακι νομιζω..... :):)
Link to comment
Share on other sites

ναι 18 w ειναι λαθος!τι να κανω να τα αφισω ετσι οπως ειναι?αργοτερα θα βαλω αλλα 3-4 φυτα θα δω ποια θα βαλω!

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανάβουν οι λάμπες κάνουν το κλασικό αναβόσμημα 2-3 φορές, ή ανάβουν με τη μια...?

Στην πρώτη περίπτωση υπάρχει συμβατικό ballast (καλό θα είναι να την αλλάξεις αν και όχι απαραίτητα) και στη δεύτερη ηλεκτρονικό...

Να σε ρωτήσω, με τόσο φως και λιπάσματα, δεν έχεις άλγη...? Χρησιμοποιείς Flourish Εxcel καθόλου...? :)

Link to comment
Share on other sites

aναβοσβηνουνε 1 2 φορες!οχι τα μονα υγρα που ριχνω για τα φυτα ειναι iron,potassium τις seachem μια φορα την βδομαδα 2.5iron ml k 4 fotassium!εχω αλγη πρασινη κ λιγο μλπε!7 ph 6.5kh 8 gh μετρισης που εκανα την παρασκευη!co 2 δεν εχω βαλει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...