Jump to content

Ξεκινημα θαλασσινου ενυδρειου


Recommended Posts

Παιδια γεια σας.

εχω ενα ενυδρειο cayman ferplast περιπου 80 λιτρα το οποιο το εχω 3 χρονια κ εχω ψαρια γλυκου νερου.αλλαξα φιλτρο τωρα τελευταια κ μεσα σε δυο μερες εχασα σχεδον ολα μου τα ψαρια πιθανοτατα απο καποιο μυκητα ομως :thumbup: κ οχι απο το φιλτρο

επειδη ακριβως στραβωσα με το γλυκο νερο κ δεν εχω κ ψαρια θα θελα να το κανω θαλασσινο. :)

το ενυδρειο εχει εναν κυκλοφορητη 550 λιτρα την ωρα εχει μια λαμπα των 15 watt κ ειναι 80 λιτρα.

θα θελα να μου πειτε το πως να ξεκινησω ποσο θα μου βγει (για να μην με δουλεψει ο μαγαζατορας :thumbup: ) κ γενικα το τι φιλτρα πρεπει να βαλω ωστε να εχω μια τελεια λειτουργια.υποψην οτι θα ειναι εσωτερικο το φιλτρο γιατι ουτος η αλλως το πηρα τωρα κ για να μην το πεταξω θα εχω αυτο.

θελω να το κανω ολο αυτο γιατι σε κανα χρονο θα παρω ενα ενυδρειο στα 600 λιτρα το οποιο θα κανω κ reef και ετσι που ηρθαν τα πραγματα....για να μαθω κιολας

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ :)

Link to comment
Share on other sites

καλώς ηρθες στην παρεα μας

λιγο διαβασμα στα παρακατω αρθρα, θα σε βαλουν γρηγορα και σωστα, στον ομορφο κοσμο του θαλασσινου ενυδρειου :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=151

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=125

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=391

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Τα αρθρα τα εχω διαβασει ηδη την γνωμη σας θελω να μου πειτε κ συμβουλες δικες σας!!!!!

Π.χ. τι ψαρια μπορω να βαλω σε 80 λιτρα ενυδρειο?θα χρειαστω κ αλλα εξωτερικο φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλεις γίνετε, αρκεί να ξέρεις τι πας να κάνεις και να μην βιάζεσαι.

Στο εσωτερικό φίλτρο θα πρέπει να βάλεις άνθρακα αντιφώσφορο και ισχυρότερη αντλία (1200λτ/ω).

Επίσης θα πρέπει να βάλεις και ένα ακόμη εξωτερικό κυκλοφορητή 1200λτ/ω.

Θα πρέπει επίσης να φτιάξεις dsb με πάχος άμμου 7-8 cm.

Γύρω στα 10-12 κιλά βράχου και κουράρισμα ενός μήνα με κλειστά φώτα.

Για φώτα , αν θέλεις για reef ,έχεις δύο επιλογές.

Μια ΜΗ 70 watt ή δύο-τρείς pc 24 watt (ανάλογα με τις διαστάσεις).

Καλό θα ήταν να βάλεις και ένα μικρό σκιμμεράκι.

Το απαραίτητο όμως που χρειάζεσαι είναι αντιστροφη όσμωση.

Απο ψαράκια μπορείς να βρείς μικρού μεγέθους ,όπως Amphiprion percula, gobies , μια πολύ επιλογή για αυτά τα λίτρα είναι το Amblygobious Rainfordi , σαλιγγάρια , μια γαρίδα κ.α.

Φυσικά στον χρόνο τους (μετά απο 1-2 μήνες).

Link to comment
Share on other sites

βασικα θελω να ξεκινησω μονο με ενυδρειο με ψαρια αργοτερα βλεπουμε κ για reef στο καταστημα που ρωτησα μου ειπε κ πως θα χρειαστω κ ενα φιλτρο με λαμπα UV ισχυει αυτο?

κ κατι αλλο ρε παιδια εσεις ποσο υπολογιζετε να βγει γιατι μου ειπε οτι οπως ειναι θα χρειαστω περιπου 200 με 250 ευρω!!!!!ισχυει?????δηλαδη 250 ευρο κανει η αμμος υλικα φιλτρανσης κ τα "φαρμακα" για να γινει θαλασσινο?υποψην οτι εχω αλλη μια αντλια 750 λιτρα διαθεσιμη!!

περιμενω να μου πειτε πριν την πατησω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας.

εχω ενα ενυδρειο cayman ferplast περιπου 80 λιτρα το οποιο το εχω 3 χρονια κ εχω ψαρια γλυκου νερου.αλλαξα φιλτρο τωρα τελευταια κ μεσα σε δυο μερες εχασα σχεδον ολα μου τα ψαρια πιθανοτατα απο καποιο μυκητα ομως :) κ οχι απο το φιλτρο

εγω παρολα αυτα θα ηθελα να μαθω τι ακριβως εγινε για να καταλαβω τι εγινε....υποψιαζομαι πως προφανως εχασες ολη σου τη βιολογια....τι εκανες..?εβαλες το νεο φιλτρο,και απλα απεσυρες το παλιο...?για να χασεις ψαρια απο μυκητα και μαλιστα με τετοιο τροπο...δεν γινεται.
Link to comment
Share on other sites

κοιτα καθως ελειπα μια βδομαδα ο αδερφος μου πηγε praktiker εκει λοιπον βρηκε φυτα για ενυδρεια πηρε λοιπον κ τα εβελε μεσα.οταν γυρισα εγω κ το ειδα χαζεψα!εβγαλα αμεσως τα φυτα 2 στον αριθμο κ επειδη ειχα παρει κ ενα νεο φιλτρο γιατι το παλιο μου ηταν πολυ στεναχωρο το εβαλα μεσα με νεο σφουγκαρι κ βιοσφαιρες ( τισ παλιες τις ειχα ηδη ενα χρονο κ χρειαζοντουσαν αλλαγμα)

αυτο κ τιποτα αλλο!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη απλουστατα αλλαξες ολα τα βιολογικα υλικα,με νεα χωρις να αφησεις καθολου ιχνος απο τα παλια...?

αυτο μου λες τωρα για να καταλαβω,σωστα φιλε μου..?

(αν ναι,ετσι εχασες τα ψαρακια σου,καιο οχι απο μυκητα.απλα αφαιρεσες μεσα απο το ενυδρειο σου τη ζωη,που δεν ειναι παρα η βιολογια.!!!!!!).σου το αναφερω για να μην το ξανακανεις ποτε πια....

στο φιναλε ολοι μας ,μαθαινουμε και μεσα απο τα λαθη μας.....

Link to comment
Share on other sites

υπηρχανε 2 τροποι για να πετυχεις το μπολιασμα του νεου φιλτρου σου με το παλιο σου φιλτρο,ετσι ωστε να μην χασεις βιολογια...

1)μετεφερες ολο το βιολογικο υλικο απο το παλιο φιλτρο στο νεο και μαλιστα γρηγορα,και

2)εβαζες να δουλευουνε παραλληλα και τα 2 φιλτρα μαζι,και εβγαζες ενα μερος του υλικου απο το παλιο σου φιλτρο,και εστιβες τη βρωμια μεσα στο ενυδρειο,ετσι ωστε να αποροφηθει γρηγορα απο το νεο φιλτρο και ετσι να το μπολιασεις με βιολογια.......

ολα αυτα καθομαι και σου τα λεω για να καταλαβεις εστω και αργα το τι επρεπε να γινει,και να μην ξανακανεις ποτε πια το ιδιο λαθος..

ειναι το πιο σημαντικο κομματι το θεμα βιολογιας ειτε στο γλυκο ειτε στο αλμυρο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

δεν το ξερα να σαι καλα και σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!!!αρα δικο μου το λαθος ηταν

τωρα που εμαθα κ κατι πολυ σημαντικο ξερεις μηπως ποσο στο περιπου θα μου βγει ενα ξεκινημα με θαλασσινο?

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται απο πολλους παραγοντες....

για παραδειγμα θα σου δωσω εμενα.

διατηρω προς το παρων με επιτυχια ενα νανο ριφακι 75 λιτρων.

αν και ειχα φιλτρα ,το ενυδρειο,χρειαστηκα περι τα 10 κιλ;α ζωντανου βραχου για βιολογια-κρυψωνες φυσικες,αραγωνιτη κατω για υποστρωμα,σκιμερ βρηκα δωρεαν μεταχειρισμενο απο φιλο μου,προβολεα με λαμπα μεταλλου φτηνο απο ηλεκτρολογικα αλλα με ειδικη λαμπα,και στην ουσια αγορασα τον βραχο,τον αραγωνιτη,τον προβολεα,τα απαραιτητα ανεμιστηρακι αμζι μετον κοντρολλερ για την ζεστη,το αλατι,ρεφρακτομετρο για να μετραω σωστα την αλατοτητα και κανα 2 κυκλοφορητες νανο,οπως επισης και τα απαραιτητα τεστ νερου και τα απαραιτητα επισης ζουμια-φαρμακα,ανθρακες,αντιφωσφορα....

γιαννα καταληξω θα σου πω οτι παρα το γεργονος οτι τα περισσοτερα υλικα τα ειχα,μου βγηκε μεχρι τωρα πανω απο 600 ευρω...!!! και μαλιστα χωρις να το καταλαβω...

ξερεις η γλυκεια παγιδα που πεφτουμε ολοι μας,ειναι''οτιθα ξεκινησω χαλαρα με κανα fish only,και βλεπω........''

αυτο ,χεχεχε...βεβαια σχεδον δεν γινεται ποτε.....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε gerolikos282,

για να σε βοηθήσω κάπως να κατανοήσεις τις απαντήσεις που πήρες μέχρι τώρα, θα ήθελα να σου επισημάνω, πως έχεις δύο επιλογές, στην προσπάθειά σου να φτιάξεις ένα θαλασσινό ενυδρείο.

Η μία είναι ένα σύστημα, που θα υποστηρίζεται από τεχνητή βιολογία, δηλαδή με εσωτερικά ή εξωτερικά βιολογικά φίλτρα και η δεύτερη ένα φυσικό σύστημα, που η βιολογική του ισορροπία θα εξασφαλίζεται αποκλειστικά από φυσικά βιολογικά μέσα. Τέτοια είναι ο ζωντανός βράχος και η άμμος.

Αν αντιλήφθηκα σωστά, ενδιαφέρεσαι για την πρώτη περίπτωση.

Για να μπορέσεις λοιπόν να δημιουργήσεις ένα τέτοιο σύστημα, θα πρέπει να προμηθευτείς ένα πολύ καλό εξωτερικό φίλτρο, με μεγάλη χωρητικότητα ή ακόμα καλύτερα, με περισσότερα του ενός.

Η βιολογική ισορροπία σε ένα θαλασσινό σύστημα είναι πολύ πιο «εύθραυστη» απ’ ότι σε ένα σύστημα γλυκού νερού. Στο υπογραμμίζω αυτό, γιατί κατά τη γνώμη μου, ο λόγος που έχασες τα ψάρια του γλυκού νερού, ήταν καθαρά η άγνοιά σου και όχι κάποιος παθογόνος εισβολέας. Συμπερασματικά λοιπόν, θα πρέπει να είσαι πολλαπλάσια προσεκτικός στις κινήσεις σου, όταν πρόκειται για θαλασσινό σύστημα, απ’ ότι σε ένα γλυκού νερού και πάνω απ’ όλα να γνωρίζεις καλά το αντικείμενο.

Τα ψάρια που θα μπορούσε να φιλοξενήσει το ενυδρείο σου, με «ελαφριές» προδιαγραφές, είναι αυτά που σου ανέφερε, πιο πάνω, ο Φίλος stathis200, άσχετα αν εστιάστηκε περισσότερο στο φυσικό σύστημα. Δεν θα έχεις πολλές επιλογές στον περιορισμένο όγκο που διαθέτεις.

Όσον αφορά το κόστος ενός τέτοιου δημιουργήματος, είναι αρκετά σχετικό. Για παράδειγμα ένα πολύ καλό εξωτερικό φίλτρο στοιχίζει περίπου 200 Ε, επί πλέον τα υλικά που θα χρειαστούν. Ένα μέτριο skimmer, περίπου άλλα τόσα. Και τέλος μια καλή όσμωση, θα κοστίσει περίπου 150 Ε. Πρόσθεσε και διάφορα παρελκόμενα, όπως, χημικά υλικά φιλτραρίσματος, διακοσμητικά, σωλήνες, αλλαγή λάμπας, ανεμιστηράκια……. και θα αντιληφθείς, περίπου, το κόστος, που θα πρέπει να υπολογίζεις.

Ότι και να αποφασίσεις, η θαλασσινή παρέα μας θα είναι πάντα πρόθυμη να σε βοηθήσει και να σου λύσει όλες σου τις απορίες. Ως τότε, φρόντισε να μελετήσεις καλά το αντικείμενο με το οποίο θα ασχοληθείς, διαβάζοντας τα άρθρα μας και τις συζητήσεις μας και οπλίσου με αρκετή υπομονή, γιατί οι βιαστικές κινήσεις, εδώ, δεν συγχωρούνται.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλε μου στο θαλασσινό Aquazone…

Καταρχήν να σου πω ότι λυπάμαι για τις απώλειες σου στο γλυκό νερό.

Από ότι κατάλαβα θέλεις ένα fish only ενυδρείο έως ότου αγοράσεις το 600αρι όπου θα το κάνεις reef. Η γνώμη μου είναι να φροντίσεις να πάρεις πράγματα όπου θα σου χρησιμεύσουν και στο μεγάλο σου ενυδρείο (κυκλοφορητές, live rock, skimmer κ.α.)

Όσο για το στήσιμο τα παιδιά παραπάνω σου έδωσαν μία κατευθυντήριο έτσι ώστε να ξεκινήσεις…

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...