Jump to content

Resun Wave Maker 15000


Recommended Posts

Εχετε δοκιμασει τη συγκεκριμενη αντλια?Ξερετε τι λειτουργιες εχει μεσω του control?Ξερετε αν υπαρχει στην ελλαδα με μαγνητη η βεντουζες?Η βαση στηριξης που εχει κανει για ενυδρειο με κοντρες γυρω γυρω?

Ευχαριστω εκ των προτερων... :)

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτα

http://www.reefshops.com/resun.htm

http://www.absolutereef.com/forums/index.php?showtopic=6134

Το Aquaristik την εχει για 90 Ε περιπου ενω στο ebay μπορεις να την βρεις και φτηνοτερα. Κυκλοφορει και ενα video Που την δειχνει να δουλευει σε ενυδριο.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευασία περιέχει και ωτοασπίδες????

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευασία περιέχει και ωτοασπίδες????

μη μου λες τετοια...

Ειμαι κιεγω απτα 8υματα της στοιβαρης ποιοτητας των nano stream :) ...και ελεγα να τις αντικαταστησω με αυτην...αν εχει δοκιμαστει και υπαρχει οτιδηποτε αρνητικο η θετικο ας το ξερουμε πριν να ειναι αργα... :)

Έγινε επεξεργασία - targas21
Link to comment
Share on other sites

To review οπως και τα υπολοιπα που ειδα σαν αρνητικο αναφερουν μονο το μεγεθος και την αντοχη στον χρονο (Μιας και ειναι νεο προιον) δεν ειδα τιποτα για θορυβο. Θα δειξει η νεκροψια μιας και εχω βαλει παραγγελια.

Το πολυ πολυ να την βαλω στην μπανιερα και να κανω jakuzi

Link to comment
Share on other sites

έχουμε πληροφορία ότι κάνει θόρυβο το μηχάνημα ?

Εγώ, 4 μήνες τώρα, δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα θορύβου...

Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος :) . Το μόνο αρνητικό που παρατήρησα είναι ότι μετά από διακοπή ρεύματος μπορεί και να μη ξεκινήσει... :thumbup: (δεν ισχύει πάντα αυτό).

Να πώ βέβαια, ότι την αντλία τη χρησιμοποιώ κυρίως για ανατάραξη επιφάνειας και όχι για τη κύρια κυκλοφορία του νερού, δηλαδή κάτι σαν "επικουρική". :)

Link to comment
Share on other sites

έχουμε λοιπόν πληροφορίες από <πρώτο χέρι > .. να είσαι καλά ..

αν δεν καταλάβεις ότι δεν ξεκίνησε μετά από διακοπή ρεύματος .. τι θα γίνει ? ανησυχώ ..

μην υποτιμάς τη θέση του .. σαν αναδευτή επιφανείας .. έχει σημαντική συνεισφορά στη συνολική κυκλοφορία του νερού

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεχομαστε πληροφοριες απο <πρωτο χερι> να πω λοιπον και γω πως εβαλα την αντλια και ειναι παντελος αθορυβη. Ακομη και στα 15000 λιτρα κανει ελαχιστο θορυβο.

Αν τις βαλω διπλα διπλα με την 400αρα την μικρη που εχω στο Νανο ακουγεται μονο η μικρη :)

Το μονο που μενει ειναι πλεον να δουμε αντοχη στον χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια...εχει ερθει στα μαγαζια η μονο απο e-shop την βρισκουμε?

Link to comment
Share on other sites

Σαν stream pump ειναι οκ, θα ξερω οταν μπει στην θεση της και εχω κοραλλια τοτε μονο θα καταλαβω αν ειναι πολλα τα 15k lt/h.

Δεν την εχω δει ελλαδα μονο Inet. Εμενα ηρθε απο Hong Kong απο Ebay. Την εχει και το aquaristik.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Ρε παιδια...εχει ερθει στα μαγαζια η μονο απο e-shop την βρισκουμε?

Την είχα δεί στον Αγ. Στέφανο το καλοκαίρι κοντά στα 150€ ^_^

Την αγόρασα απο HK (ebay) 75€ τελική τιμή. :):)

BTW, εκτιμώ ότι τα 15000λτρ/ω που αναφέρει ο Κινέζος είναι υπερβολικά. Πρέπει να είναι κατι-τις λιγότερο... :thumbup:

Ωστόσο, η διασπορά της είναι αρκετά ομοιογενής σε σχέση με τη Koralia 3 που χρησιμοποιώ. Τη γωνία της διασποράς όμως, δε μπορώ να την εκτιμήσω. Πάντως, νομίζω ότι δεν είναι ιδιαίτερα στενή και "κατευθυντική"...

Αν γνωρίζει κάποιος σχετικά με τη διασπορά, ας μας διαφωτίσει, pls.

Link to comment
Share on other sites

Την εψαξα στο ebay και μου βγηκε πολλεσ φορες στην αναζητηση και με διαφορετικες τιμες...μηπως ξερεις τι παιζει με τις τιμες?Ποσες μερες εκανε να σου ερθει?

Δες εδω...

http://search.ebay.com/search/search.dll?f...&category0=

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημερα μου ηρθε το δεμα με τη resun απο aquaristik... ;)

Πρωτες εντυπωσεις θετικοτατες :D ...Αρκετα δυνατη,οι εναλαγες της ροης που κανει μεταξυ των 3 σταδιων που εχει ειναι εμφανεστατες και απο θορυβο...ανυπαρκτος :wootwoot:

Μοναδικο ελλατωμα το μεγεθος της αλλα αυτο ειναι για την αρχη αφου σιγουρα θα συνηθισει το ματι... :blink:

Η λειτουργια της στα 3 σταδια ροης ειναι οι εξης:

Small: Power 6.5W / Qmax. 2000 l/h 530 gph / Adjustable Duration 10-20s

Medium: Power 12.5W / Qmax. 8000 l/h 2116 gph / Adjustable Duration 5-15s

Large: Power 25W / Qmax. 15000 l/h 3968 gph / Adjustable Duration 2-10s

και με τους 3 ρυθμιστες που εχει,απλα ρυθμιζεις τον χρονο που θες να λειτουργει στην καθε θεση...

Απομενει να δειξει και τις αντοχες της... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τη δέχτηκες!

Περιμένουμε σχόλια από τις παρατηρήσεις σου, με την πάροδο του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

:bowdown:

Την αγόρασα απο HK (ebay) 75€ τελική τιμή. :helpjim::)

Φίλε μου καλή σου ημέρα την έχω παραγγείλει και εγώ απο ΗΚ και μου έρχεται με EMS

είχες κανένα πρόβλημα με τελωνείο?

Αν κάποιος ξέρει τι γίνεται με τα τελωνεία για αγορές απο Κίνα ας μας πει.

Αγόρασα ρεφρακτόμετρο καθώς και κάποια άλλα ογκώδη πράγματα και ήρθαν χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά το

συγκεκριμένο ακόμα δεν έχει φτάσει παρότι το παρήγγειλα ίδια περίοδο με τα άλλα, ελπίζω να μην έχει κολλήσει στο τελωνείο και κάποιος τελωνειακός κοιτάζει πόσο να με γδάρει.

Έγινε επεξεργασία - koursaros7
Link to comment
Share on other sites

Φίλε koursaros7, είχα ζητήσει από το Κινέζο να τη στείλει σαν "USED" ή να δηλώσει ότι κοστίζει 20$USD, ώστε να αποφύγω το τελωνείο (είχα ακούσει ότι οτιδήποτε μπορεί να εισαχθεί χωρίς τελωνειακά αν δε ξεπερνά τα 21$USD, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν ισχύει στη πράξη...).

Τελικά, μου πρότεινε να το στείλει με EMS σαν "GIFT" (δλδ με μηδενική αξία) και το παρέλαβα από το ταχυδρομείο μετά από λίγες μέρες (4 ή 5 -δε θυμάμαι ακριβώς...), χωρίς κανένα επιπλέον κόστος.

Εύχομαι να έχει αίσιο τέλος η αναμονή σου...

Link to comment
Share on other sites

Την εβαλα το καλοκαιρι και εχθες στα καλα καθουμενα καταλαβα οτι δεν λειτουργουσε.

Στον κοντρολερ δινει εντολες αλλα δεν δουλευει το μοτερ.Παρα το καθαρισμα.Παντως απο το καλοκαιρι δεν την ειχα καθαρισει καθολου γιατι ειναι λιγο δυσκολο λογω ογκου να την κουνησω.Την ειχα στηριξει σε μαγνητη της Τουνζε.Δεν ειχα προβλημα με τελωνειο.Νομιζω ειναι λιγο μεγαλυτερη απο τις τουρμπελ.

Οτι πληρωνεις παιρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα και εγώ δε μένει παρά να δούμε αντυπώσεις λειτουργίας και διάρκεια ζωής.

Καλορίζικη! :)

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε εντυπώσεις και παρατηρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

τελικά αν εξαιρεσουμε το μεγεθος δεν εχουμε αλλα παραπονα?

θα την παρω και εγώ:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...