Jump to content

Τελικα εχει γλυκα το αλατι!!!


bill28

Recommended Posts

Οπως λεει και ο τιτλος εκανα την αρχη με το αλατι!

Μετα τους δισκους ειπα να στεισω ενα 80λιτρο που ηταν αδειο και με ετρωγε να το γεμισω με νερο...τωρα επεσε και λιγο αλατακι μεσα οποτε....

Λοιπον,δειλα δειλα και με την βοηθεια του κουμπαρου μου (αλατακιας) εχθες αγορασα 5κιλα ζωντανου βραχου και 9 κιλα ζωντανου αραγονιτη και αφου φεραμε τις παραμετρους του νερου βαπτιστηκαν εντος του ενυδρειου.

Απο μηχανηματα εχει ενα ολοκληρομενο συστημα της aqua medic που εχει σκιμερ και bio-whell(αν δεν κανω λαθος)το οποιο τροφοδοτητε απο μια αντλια 1000 περιπου λιτρων την ωρα με συστημα βεντουρι για να λειτουργει το σκιμερ.

Εσωτερικα του εχω βαλει προς το παρων αλλη μια αντλια 1000 λιτρων για κυκλοφορια επειδη δεν βρηκα coralia στο καταστημα.

Εριξα την απαιτουμενη δοση βακτηριδιων και μπηκε σε λειτουργια.Απο εχθες το βραδυ μεχρι σημερα το ποτηρακι του σκιμερ εχει πιασει κοντα 1cm πρωτεινη.

Σκοπως μου ειναι να βαλω αλλα 5 κιλα περιπου βραχο και τι αλλο;θελω την εμπειρια σας και την γνωμη σας ειδικα στα ψαρια,επειδη ειναι λιγα τα λιτρα.

Οταν καποια στιγμη με το καλο ολοκληρωθει θα εχετε και φωτο.

Ευχαριστω.

Υ.Σ: KLAZ μην το πεις στους αλλους :)

Link to comment
Share on other sites

Αντε Βασιλη καλη αρχη και στα αλατια !!!!!!! :):thumbup:

Αυτο που πρεπει να δουμε λιγο ειναι ισως μερικες μετατροπες στο συστημα της Aqua medic....η γνωμη μου ειναι να βγουν οι βιοσφαιρες απο το συστημα και να βασισεις την βιολογια σου στον ζωντανο βραχο και στην αμμο...οι βιοσφαιρες ισως σου δημιουργισουν προβληματα Νιτρικων αργοτερα και γενικα δεν συναδουν με ενα φυσικο συστημα!!

Αν μπορεις βαλε μια φωτο απο το sump της ΑΜ να το συζητησουμε λιγο :)

Χημικο φιλτρο που θα εχεις (ανθρακα, αντοφωσφορο?)

Link to comment
Share on other sites

Αντε Βασιλη καλη αρχη και στα αλατια !!!!!!! :):thumbup:

Αυτο που πρεπει να δουμε λιγο ειναι ισως μερικες μετατροπες στο συστημα της Aqua medic....η γνωμη μου ειναι να βγουν οι βιοσφαιρες απο το συστημα και να βασισεις την βιολογια σου στον ζωντανο βραχο και στην αμμο...οι βιοσφαιρες ισως σου δημιουργισουν προβληματα Νιτρικων αργοτερα και γενικα δεν συναδουν με ενα φυσικο συστημα!!

Αν μπορεις βαλε μια φωτο απο το sump της ΑΜ να το συζητησουμε λιγο :)

Χημικο φιλτρο που θα εχεις (ανθρακα, αντοφωσφορο?)

Ευχαριστω!

Δεν εχει βιοσφαιρες ειναι κρεμαστο και εχει ροδα με σφουγγαρι οποτε το νερο αφου κανει κυκλωμα στο σκιμερ περνα στη ροδα η οποια γυριζει και εχει παντα μεχρι την μεση της νερο.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα χειροτερα...το σφουγγαρι θα ειναι εργοσταστιο Νιτρικων αφου θα βρομιζει συνεχεια και θα πρεπει να το καθαριζεις καθημερινα... αν το εχω καταλαβει σωστα.... μια Photo (η link) θα βοηθησει να δουμε αν μπορει να γινει κατι....γενικα αυτα τα συστηματα δεν...

Link to comment
Share on other sites

Υ.Σ: KLAZ μην το πεις στους αλλους :)

καλως ηρθες στα αλατια,και μη μασας.......κραταω το στομα μου κλειστο..... :):thumbup:^_^:thumbdown::thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ολοι μου ειπαν οτι αυτο το συστημα με την ροδα ειναι πολυ καλο για τον λογο οτι δουλευει και αεροβια και αναεροβια.

Να και οι φωτο.

post-3986-1197579932_thumb.jpg

post-3986-1197579947_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη ακομα και απο τη photo μπορω να δω τη βρωμα στο σφουγγαρι :) Πραγματα σαπιζουν...Νιτρικα παραγωνται... πιστευω οτι πρεπει να αφαιρεθει αλλα ας ακουσουμε τι λενε και αλλοι...

Ουσιαστικα αυτος ειναι και ο λογος που κανονικα δεν πρεπει να εχουμε μηχανικα φιλτρα σε ενα reef (εκτος αν τα πλενουμε καθε μερα!)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που βλεπεις δεν ειναι βρωμα απλα ειναι ετσι το χρωμα του.Πριν μπει πλυθηκε καλα.Εξαλου εχθες βραδυ μπηκε δεν προλαβε να βρωμισει.Αλλωτε το ελεγχω σε αυτα τα θεματα.

Το συγκεκριμενο μοντελο στηριζε ενυδρειο 200 λιτρα(μαζι με ζωντανο βραχο εννοειτε) και ειχε κλοουν κατοικο μεσα(που απο οσο γνωριζω ειναι δυσκολο ψαρι).

Link to comment
Share on other sites

http://www.aqua-medic.de/seawater/en/12/biostarflotor1/

Δειτε το πιο αναλυτικα εδω.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ολοι μου ειπαν οτι αυτο το συστημα με την ροδα ειναι πολυ καλο για τον λογο οτι δουλευει και αεροβια και αναεροβια .

συγνώμη φίλε μου .. αλλά

αν σου έχουν πει τέτοια μπούρδα έχεις να κάνεις με άσχετους και πρόσεχε ..

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη φίλε μου .. αλλά

αν σου έχουν πει τέτοια μπούρδα έχεις να κάνεις με άσχετους και πρόσεχε ..

Τι μου προτεινετε να κανω;

Και τελικα τι κανει αυτο το συστημα που το δινει για μεχρι 250 λιτρα η εταιρια;

Link to comment
Share on other sites

Bill σου προτεινω να βγαλεις το σφουγγαρι και να δεις αν μπορει να δουλεψει ετσι...αν ναι, εισαι μια χαρα και ετοιμαζεις ενα υπεροχο φυσικο συστημα... αν αφησεις το σφουγγαρι θα εχεις τεραστια προβληματα...

Link to comment
Share on other sites

Τι μου προτεινετε να κανω;

Και τελικα τι κανει αυτο το συστημα που το δινει για μεχρι 250 λιτρα η εταιρια;

είναι εύλογη η απορία σου ..

η Α.Μ ξέρει τι κάνει .. αυτό το σύστημα επιτρέπει τη γρήγορη ανάπτυξη αερόβιων βακτηρίων που σου καθιστούν το νερό κατάλληλο για να βάλεις <αμέσως > ψάρια .. αλλά αυτό σε βάθος χρόνου είναι ανεπαρκές γιατί είναι σχεδιασμένο να παράγει νιτρικά ( ΝΟ3) .. που δεν έχουν άμεσες επιπτώσεις τους οργανισμούς αλλά δημιουργούν προβλήματα στη ανάπτυξη τους ίσος και άλλα που έχουν να κάνουν με τις αντοχές – ανάγκες του κάθε οργανισμού ..

η σύγχρονη αντίληψη για το reef ενυδρείο είναι ότι τα νιτρικά πρέπει να είναι κοντά στο μηδέν

στα <φυσικά > συστήματα .. που έχουν στηθεί σωστά ( δεν είναι δύσκολο αυτό ) υπάρχουν οι μηχανισμοί για πλήρες βιολογικό φιλτράρισμα του νερού αλλά θέλουν το χρόνο τους για να αναπτυχθούν πλήρως και επιβάλλεται αργός ρυθμός βιοφόρτωσης ,, αυτό απαιτεί υπομονή και εγκράτεια από τον χομπιστα αλλά τον αποζημιώνει στη πορεία η ευκολία συντήρησης

καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Το σφουγγαρι βγαινει και λογικα θα λειτουργησει και ετσι.

Βεβαια θα μου αφησει χωρο τον οποιο μπορω να εκμεταλευτω για χημικο,αλλα με στεναχωρει το γεγονος οτι δεν θα λειτουργησει καλα με την ροδα σαν ολοκληρομενο συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Το εβγαλα αλλα το κακο ειναι οτι το νερο περναει πρωτα απο το σκιμερ με φυσαλιδες και μετα βγαινει εξω με αποτελεσμα να γεμιζει το ενυδρειο με ψιλες φυσαλιδες.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια χρησιμότητα του συγκεκριμένου μηχανισμού, είναι και αυτή που αναφέρεις. Να κατακρατεί τις φυσαλίδες, ώστε να μην περνούν στο νερό του ενυδρείου.

Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να τοποθετήσεις χημικά υλικά και κάποιο μπαμπάκι, τα οποία εκτός από την χημική λειτουργία τους, θα κάνουν και την παραπάνω δουλειά.

Πρέπει όμως να προσέξεις πως θα συμπεριφερθεί η όλη μετατροπή, σε περίπτωση που τα υλικά "μπουκώσουν".

Δηλαδή τι θα γίνει στην περίπτωση, που θα υπερχειλίσει, που θα πηγαίνει το νερό. Αν πέφτει μέσα στο ενυδρείο, δεν έχεις πρόβλημα. Στην περίπτωση όμως που χύνονται έξω, τότε υπάρχει θέμα ανησυχίας, ιδιαίτερα στην περίπτωση που θα απουσιάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...