Jump to content

Φυσικο σφουγγαρι


Recommended Posts

Το φυσικο σφουγγαρι (αυτο το κιτρινο)κανει για υλικο φιλτρου σε γλυκο ενυδρειο?

Αγορασα ενα ενυδρειο resun 176 λιτρα με φιλτρο βυθου το οποιο περιεχει μονο 1 υαλοβαμβακα(1 φλουδα για την ακριβεια)1 δυχτακι μακαρονι και 1 δυχτακι ανθρακα τον οποιο εβγαλα.

Ουσιαστικα δεν εχει τιποτα.Τι υλικα να βάλω και με ποια σειρα?(3 θεσεις)Εχω βεβαια και αλλο φιλτρο, ενα FAN FILTER FAN-3 plus και εχει ενα μαυρο κυλινδρικο σφουγγαρι.

Το φυσικο σφουγγαρι κανει για υλικο φιλτρου?Ρωταω γιατι 1)ειναι φυσικο υλικο και δε διαλυεται 2)εχει τρυπες και υφη που αφηνει το νερο να ρεει.

THANKS ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ,ολο κατι τετοιες αποριες εχω και ελπιζω να μη σας εχω κουφανει..... :)

Υ.Γ.Μηπως απλα να βαλω μπλε σφουγγαρι?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εννοεις φιλτρο εσωτερικο?οσο για το σφουγγαρι.... το μπλε!!!

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο που εχει το ενυδρειο ειναι βυθου και επειδη δε θα το φυτεψω ειπα να το κρατησω αλλα θελει υλικα.

Το μπλε θα το βαλω στην πρωτη και μεγαλυτερη θηκη,μετα ειναι το μακαρονι και μενει ακομα μια θηκη τι να βαλω? :)

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο που εχει το ενυδρειο ειναι βυθου και επειδη δε θα το φυτεψω ειπα να το κρατησω αλλα θελει υλικα.

Το μπλε θα το βαλω στην πρωτη και μεγαλυτερη θηκη,μετα ειναι το μακαρονι και μενει ακομα μια θηκη τι να βαλω? :)

....κι άλλο μακαρόνι

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα ενα ενυδρειο resun 176 λιτρα με φιλτρο βυθου το οποιο περιεχει μονο 1 υαλοβαμβακα(1 φλουδα για την ακριβεια)1 δυχτακι μακαρονι και 1 δυχτακι ανθρακα τον οποιο εβγαλα.

Ουσιαστικα δεν εχει τιποτα.Τι υλικα να βάλω και με ποια σειρα?(3 θεσεις)

Ετσι οπως σε διαβάζω καταλαβαίνω οτι το φίλτρο βυθού εχει υαλοβαμβακα και μακαρόνι :)

Ελπίζω να εννοεις πως αυτα υπαρχουν σε εσωτερικό φιλτρο αλλιώς εχω μείνει πίσω.

Στο ερώτημα σου για το σφουγγάρι δεν μπορώ να σου απαντήσω αφού δεν το εχω δοκιμάσει, αλλα θα σου πρότεινα να πετάξεις το φιλτρο βυθου. Αν και φανατικός χρηστης του συγκεκριμένου απο τότε που το έβγαλα ησυχασα απο τα νιτρικά. Ετσι κατάλαβα γιατι δεν μπορούσα να κρατήσω κανένα κόρυ. Απλά θα πρέπει να καθαρίζεις τον βυθό κατά διαστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο βυθου εχει αντλια και αυτα που ρουφαει απο κατω πανε πανω σε ενα οριζοντιο φιλτρο με υαλοβαμβακα,μακαρονι και ανθρακα τον οποιο εβγαλα απο την πρωτη στιγμη.(ηταν και χαλια)

Σημερα πηρα μπλε σφουγγαρι και το εβαλα στην πρωτη και μεγαλυτερη θεση,μετα ειναι το μακαρονι και οπως με συμβουλεψατε θα βαλω κι αλλο μακαρονι στο 3 μερος.

Επειδη δε θα φυτεψω,ουτε θα εχω παχυ υποστρωμα (μονο χαλικακι μικρο 2cm και καμια κρυψωνα)αφου το green terror μου δεν αφηνει τιποτα ορθιο.

Ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Παρακατω ειναι και οι πρωτες φωτογραφιες που βαζω στο φορουμ.Ειναι ο Τερης(απο το GREEN TERROR)στο 30λιτρο οταν καναμε επισκευη στο ενυδρειο του.

post-5776-1197649562_thumb.jpgpost-5776-1197649562_thumb.jpgpost-5776-1197649602_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...