Jump to content

Αναγνωριση φυτων


bikini

Recommended Posts

δυστυχως δεν ειναι καθολου καλες οι φωτος,και ανετα μπορει να κανω λαθος......

το πρωτο μοιαζει με κρυπτοκορινα(αλλα μου φερνει και λιγο σε εχινοδωρο..),το δευτερο και το τριτο πιθανοτατα ειναι 2 διαφορετικοι τυποι ανουμπιας....

στα τελευταια αν εχω δικιο,ισως να μην χρειαζεται να φυτεψεις (οχι βαθεια στο υποστρωμα οι ριζες),γιατι μπορει να χαλασουνε....

δυστυχως για κανενα φυτο δεν ειμαι πολυ σιγουρος λογω των φωτο.........

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να με βοηθησει; Τα φυτα ειναι τα εξης:

Α. http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=260

Β. http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=262

Γ. http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=275

:)

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο θα συμφωνήσω και εγώ με τον κλαζ κατά 50% οπότε μαζί κάνουμε 100% ότι είναι κρυπτο.

Για το δεύτερο και τρίτο θα μπορούσαν να είναι πολλά διότι τα φυτά όταν είναι μικρά έχουν λίγο διαφορετικό φύλλωμα. Πχ το δεύτερο θα μπορούσε να είναι ακόμη και ανουμπια, εχινοδορος και κρήπτο το ίδιο και το τρίτο.

Πιο καθαρή φωτογραφία, και μια κοντινή φωτογραφία ώστε να φαίνονται τα νεύρα από το φυτό, και μια φωτογραφία από των κορμό, θα βοηθούσαν για μια πιο ακριβή αναγνώριση.

Link to comment
Share on other sites

1:Cryptocoryne beckettii ή Cryptocoryne wendtii

2: Anubias lanceolata

3:Echinodorus cordifolius ή Echinodorus bleheri

Αν υπάρχουν πιο καλές φωτογραφίες με τα νεύρα των φύλλων καθώς και να μην είναι φλού θα βοηθούσε πολύ. :)

Link to comment
Share on other sites

Eνα απ'τα προβληματα ειναι οτι δεν εχω καταφερει ακομη να βγαλω καθαρες φωτο.Παρ'ολα αυτα, ελπιζω αυτες να σας βοηθησουν να καταλαβετε για ποια φυτα προκειται :)

Για το 1ο νομιζω οτι προκειται για Cryptocoryne beckettii και οσον αφορα το τελευταιο αυτος απ'το pet μου ειπε οτι προκειται για καποιο ειδος macrophyllus, αλλα ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρη!! ευχαριστω παντως για την βοηθεια... :)

post-5022-1197667832_thumb.jpg

post-5022-1197667970_thumb.jpg

post-5022-1197668032_thumb.jpg

post-5022-1197668085_thumb.jpg

post-5022-1197668132_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - bikini
Link to comment
Share on other sites

Eνα απ'τα προβληματα ειναι οτι δεν εχω καταφερει ακομη να βγαλω καθαρες φωτο.Παρ'ολα αυτα, ελπιζω αυτες να σας βοηθησουν να καταλαβετε για ποια φυτα προκειται :)

Για το 1ο νομιζω οτι προκειται για Cryptocoryne beckettii και οσον αφορα το τελευταιο αυτος απ'το pet μου ειπε οτι προκειται για καποιο ειδος macrophyllus, αλλα ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρη!! ευχαριστω παντως για την βοηθεια... :)

Α. Αν ήταν becketti οι μίσχοι των φύλων όπως και τα νεύρα τους, θα ήταν σκουρόχρωμοι.

Β. Αν ήταν Anubias τότε τα φύλλα θα έβγαιναν σειριακά ένα μετά το άλλο από το ρίζωμα και όχι σαν θύσανος.

Γ. Αν ήταν Echinodorus cordifolius θα είχε κοντύτερους μίσχους.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολυ φιλε μου που με βοηθας με το τι δεν ειναι τα φυτά, αλλα θα με βοηθουσες ακομη περισσοτερο αν μου ελεγες και τι ειναι. :)

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολυ φιλε μου που με βοηθας με το τι δεν ειναι τα φυτά, αλλα θα με βοηθουσες ακομη περισσοτερο αν μου ελεγες και τι ειναι. :)

φιλε μου,αυτο προσπαθουμε να κανουμε ολοι,αλλα δυστυχως με τετοιες φωτος,μας εχεις βαλει να μαντευουμε,και να μην μπορουμε να σου δωσουμε κατ'ευθειαν τις απαντησεις που θελεις.....

παλι καλα που πανω κατω κατι αναγνωριστηκε......

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αν περερμηνευτηκε αυτο που εγραψα..εκ των προτερων ευχαριστησα ολους οσους ασχοληθουν με το προβλημα μου. Απο κει και περα...το προηγουμενο ποστ μου αναφερεται μονο στον Salvator v , ακριβως επειδη απεκλεισε καποιες απ'τις ονομασιες-φυτα..μηπως εχει κ καποια ιδεα για το τι μπορει να ναι. Και παλι ευχαριστω.

Έγινε επεξεργασία - bikini
Link to comment
Share on other sites

Όσο τα κοιτάζω τόσο πιο πολλές ομοιότητες με άλλα φυτά μπορώ να δω. Αν η φώτος δεν είναι καθαρές και κοντινές μόνο υποθέσεις θα κάνουμε, πχ. για την τρίτη φωτογραφία κοίτα λίγο στο γουγλε να δεις πόσο πολύ μοιάζει με τον Echinodorus argentinensis ή με τον Echinodorus rigidifolius, και αν ψάξω και άλλο μπορεί να βρω και άλλα...

Link to comment
Share on other sites

τι να λεμε ρε χρηστο...εδω εισαγωγεας υδροβιων φυτων ειμαι.......και παλι δεν μπορω να τα αναγνωρισω......χεεχεε......

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολυ φιλε μου που με βοηθας με το τι δεν ειναι τα φυτά, αλλα θα με βοηθουσες ακομη περισσοτερο αν μου ελεγες και τι ειναι. :)

Ίσως μέσα στις πολλές απαντήσεις δεν πρόσεξες ότι στην δεύτερη κατά σειρά απάντηση στο post σου, σου παρέθεσα αντί άλλων κατ' ευθείαν τα links από την βάση φυτών του Aquazone για να δεις περισσότερες λεπτομέρειες για τα φυτά που έβαλες φωτό.

Για το τι δεν είναι ήταν οι αντιρρήσεις μου στις άλλες γνώμες.

Επαναλαμβάνω λοιπόν με περισσότερα λόγια:

Α. Cryptocoryne wendtii ''green''

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=260

Β. Cryptocoryne x willisii

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=262

Γ. Echinodorus bleheri

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=275

:)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως μέσα στις πολλές απαντήσεις δεν πρόσεξες ότι στην δεύτερη κατά σειρά απάντηση στο post σου

Sorry Salvator v, εχεις απόλυτο δίκιο...μες στις πολλες απαντησεις μπερδευτηκα και δεν προσεξα οτι το 2ο ποστ ηταν δικο σου...thanks τα φυτα μοιαζουν πολυ και μάλλον είναι αυτα. Απλως εχω καποιες αμφιβολιες για το Cryptocoryne wendtii ''green'', επειδη εδω στο προφιλ που το βλεπω το δείχνει ανοιχτο πρασινο, ενω το δικο μου ειναι ειναι πρασινοκαφε.

Link to comment
Share on other sites

Sorry Salvator v, εχεις απόλυτο δίκιο...μες στις πολλες απαντησεις μπερδευτηκα και δεν προσεξα οτι το 2ο ποστ ηταν δικο σου...thanks τα φυτα μοιαζουν πολυ και μάλλον είναι αυτα. Απλως εχω καποιες αμφιβολιες για το Cryptocoryne wendtii ''green'', επειδη εδω στο προφιλ που το βλεπω το δείχνει ανοιχτο πρασινο, ενω το δικο μου ειναι ειναι πρασινοκαφε.

Δεν πειράζει, όσο για την Cryptocoryne wendtii η αντίστοιχη "Brown" διαφέρει γιατί όλο το κάτω μέρος των φύλων είναι σκούρο καφέ.

Όλα όμως είναι σχετικά, γιατί παίζoυν ρόλο ο φωτισμός, το υπόστρωμα, η λίπανση, το CO2 και η σκληρότητα του νερού για το χρώμα και την ένταση του χρώματος των φυτών.

Δεν μένει λοιπόν παρά να τα απολαμβάνεις εσύ και οι κάτοικοι του ενυδρείου σου...

Φιλικά S.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ δύσκολο να γίνει αναγνώριση φυτών ιδιαίτερα όταν η ποιότητα της φωτογραφίας δεν είναι καλή. Αλλά με βεβαιότητα 100% το τρίτο φυτό δεν είναι Echinodorus bleheri. Ο Echinodorus bleheri έχει ένα κεντρικό χονδρό νεύρο και από ένα λεπτότερο δεξιά και αριστερά, ενώ τα ενδιάμεσα οριζόντια νεύρα είναι πιο γερά με κλήση 45 μοίρες και άνισες αποστάσεις μεταξύ τους. Το συγκεκριμένο φυτό στην φωτογραφία έχει από δύο αρκετά χονδρά νεύρα δεξιά και αριστερά ενώ τα ενδιάμεσα οριζόντια νεύρα είναι αδύνατα και με σχετικά ισσες αποστάσεις μεταξύ τους. Επίσης ο τρόπος που βγαίνει το νέο φύλο στον Echinodorus bleheri είναι διαφορετικός. Επίσης το σχήμα του φίλου στην βάση του είναι διαφορετικό.

Παράμετροι για να μια σωστή αναγνώριση του φυτού: Φωτογραφίες των φυτών, α΄ μια ολόκληρη, β΄ μια κοντινή μόνο το φύλο, μια κοντινή που να δείχνει τους μίσχους, δ΄ μια κοντινή που να δείχνει πως βγαίνουν τα νέα φύλα, ε΄ το μέγεθος του φυτού, ζ΄ αν προέρχεται από εμερς καλλιέργεια, η΄ πόσο καιρό φιλοξενείται στο ενυδρείο μας, ζ΄ το μέγεθος του φυτού.

Η εχινοδορη έχουν μεγάλη ποικιλία και πολλές φορές πολλές εταιρίες δημιουργούν νέα δικά τους φυτά από διάφορες διασταυρώσεις πράγμα που δυσκολεύει ακόμη πιο πολύ την αναγνώριση του φυτού και την καταστεί αδύνατη.

Δικιά μου συμβουλή

Εσένα σε αρκεί να γνωρίζεις ότι είναι εχινοδορος και σαν εχινοδορος έχει αποτίσεις στο βυθό, να είναι πλούσιος σε θρεπτικά συστατικά. Όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα και δεν θα κερδίσεις τίποτα αν γνωρίζεις πιο φυτό έχεις ακριβώς.

Κάτσε λοιπόν και απόλαυσε το ενυδρείο σου με τα φυτά..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ όλους σας παιδια, εντελει Χρήστο μαλλον αυτό ειναι και το πιο σημαντικο.Ευχομαι καλές γιορτες σε όλους και παλι thanks...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...