Jump to content

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΔΥΝΑΤΟΥΣ .....


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟ FORUM MIA KAI EIMAI ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ, ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΡΟΣΒΕΒΛΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΑΓΝΩΣΤΟΥ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ.

ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ JUWEL RIO 125 ΛΤ.ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΤΡΩΘΗΚΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΩΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΗΤΑΝ 2 ΠΛΑΚΟΣΤΟΜΟΙ,10 ΝΕΟΝ ΤΕΤΡΑ,2 ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ ΚΑΙ 2 ΚΛΟΟΥΝ. ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝΕ ΚΑΛΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΓΙΑ 20 ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ ΑΛΛΑ 10 ΝΕΟΝ ΤΕΤΡΑ,ΚΑΙ 6 ΓΚΑΠΙ ΤΕΤΡΑ.

ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΑΝ ΛΕΥΚΟΙ ΚΟΚΟΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΛΟΟΥΝ (I C H) KAI ME THN ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ APO TO pet shop ΕΒΑΛΑ PUNKTOL ΓΙΑ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ Ο ΚΛΟΟΥΝ ΕΠΑΝΗΛΘΕ ΑΛΛΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΔΙΑΔΟΧΙΚΟΙ ΘΑΝΑΤΟΙ ΣΕ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΟΣ 2 ΓΚΑΠΙ ΚΑΙ 4 ΝΕΟΝ.

Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΨΑΡΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ 2-3 ΤΕΤΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΞΕΘΩΡΙΑΣΜΕΝΑ, ΤΟ ΔΕ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙ ΟΠΩΣ ΕΛΑΦΡΩΣ ΘΟΛΟ ΝΕΡΟ,ΠΡΑΣΙΝΑΔΑ ΣΤΙΣ ΠΕΤΡΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΠΡΑΣΙΝΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΜΑΡΑΙΝΟΝΤΑΙ!!!!!!!(ΜΗΠΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΣΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΤΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΣΤΟΥΣ 30 ΒΑΘΜΟΥΣ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΤΟΥ ICH ? ).ΟΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΟΡΙΩΝ.

ΟΙ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΟΥ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ ΜΙΣΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΕΚΤΟΖΟΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΥΧΗ....

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ASAP.

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησεις..

1)οταν λες μικυ μαους ψαρια.......ποια εννοεις..??????????

2)θελω ακριβεια για να σου απαντησω και αυτο εξαρταται ΑΚΡΙΒΩΣ απο τις μετρησεις που προφανως; να εχεις κανει,γιαυτο πες μας σε παρακαλω με ακριβεια τις μετρησεις του ενυδρειου σου.....

*** εαν εχει φυγει το ικ(ασπρα στιγματα)καλο θα ειναι σιγα-σιγα να χαμηλωσεις την θερμοκρασια τουλαχιστον στους 25-26.

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ :

1) XIPHOPHORUS MACULATUS (ΠΛΑΤΥ)

2) ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΗΔΗ ΤΗΝ ΜΕΙΩΣΑ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΣΤΟΥΣ 27, ΚΑΙ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΗΤΑΝ:

ΝΟ2 0,1

Ν03 0

PH 8

KH 6

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΜΗ ΑΜΜΩΝΙΑΣ.

ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΑΣΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΛΟΟΥΝ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΙCH KAI HTAN ΣΤΗΝ ΑΝΑΡΡΩΣΗ .

ΟΙ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΗΤΑΝ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ ΜΙΣΟ, ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΕΚΤΟΖΟΝ ΚΑΙ ΤΗΝ "ΚΗΔΕΙΑ" ΤΟΥ ΚΛΟΟΥΝ.............

Link to comment
Share on other sites

μην ξεχασεις ννα βαλεις ενεργο ανθρακα για λιγες μερες για να τραβηξει το φαρμακο απο το φιλτρο σου....

(ακου μικυ μαους το πλατυ......μη χειροτερα,τι αλλο θα ακουσουμε...)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι και εγω....??το ιch δεν εμφανιζεται οταν υπαρχουν αποτομες αλλαγες στην θερμοκρασια.....ισως με καποια αλλαγη νερου που εκανες, το νερο που εβαλες δεν το ειχες στην ιδια θερμοκρασια με του ενυδρειο σου.....ας με διορθωσουν οι ειδικοι βεβαια.....

Link to comment
Share on other sites

μην ξεχασεις ννα βαλεις ενεργο ανθρακα για λιγες μερες για να τραβηξει το φαρμακο απο το φιλτρο σου....

(ακου μικυ μαους το πλατυ......μη χειροτερα,τι αλλο θα ακουσουμε...)

http://www.liveaquaria.com/product/prod_Di...cfm?pCatId=1068

:)

Φιλικά δες αυτό.

Link to comment
Share on other sites

(ακου μικυ μαους το πλατυ......μη χειροτερα,τι αλλο θα ακουσουμε...)

Κι όμως Κώστα μου υπάρχει μία επιλεκτική αναπαραγωγή με ένα σχηματισμό που μοιάζει με τον Μίκυ Μάους

Δες εδώ

Για το πρόβλημα του φίλου asantoni θα έλεγα ότι μάλλον έχουμε ένα "ελαφρά" έως "μέτρια" άστρωτο ακόμη ενυδρείο στο οποίο μπήκαν μεγάλοι αριθμοί ψαριών σε μικρό χρονικό διάστημα και ας σημειωθεί με ασυμβατότητα μεταξύ τους. Συνωστισμός στο βυθό και στα ανώτερα στρώματα έφερε πιθανώς την ασθένεια (το stress και οι μη κατάλληλες συνθήκες νερού δεν θέλει πολύ να προκαλέσουν ανεπιθύμητες συνέπειες).

Οι αλλαγές νερού είναι σωστή ενέργεια και μετρήσεις αμμωνίας για να δεις που βρίσκεσαι

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως Κώστα μου υπάρχει μία επιλεκτική αναπαραγωγή με ένα σχηματισμό που μοιάζει με τον Μίκυ Μάους

Δες εδώ

Για το πρόβλημα του φίλου asantoni θα έλεγα ότι μάλλον έχουμε ένα "ελαφρά" έως "μέτρια" άστρωτο ακόμη ενυδρείο στο οποίο μπήκαν μεγάλοι αριθμοί ψαριών σε μικρό χρονικό διάστημα και ας σημειωθεί με ασυμβατότητα μεταξύ τους. Συνωστισμός στο βυθό και στα ανώτερα στρώματα έφερε πιθανώς την ασθένεια (το stress και οι μη κατάλληλες συνθήκες νερού δεν θέλει πολύ να προκαλέσουν ανεπιθύμητες συνέπειες).

Οι αλλαγές νερού είναι σωστή ενέργεια και μετρήσεις αμμωνίας για να δεις που βρίσκεσαι

Φιλικά

Ανδρέας

ΦΙΛΕ ΑΝΔΡΕΑ

ΟΙ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΙ ( 1 ΝΕΟΝ ΤΕΤΡΑ)

ΣΑΝ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ PET SHOP KAI THN ΠΑΤΗΣΑ!

ΤΟ ΠΡΩΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΜΕ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ . ( Η ΑΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΤΕΤΡΑ:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΙΣΠΕΡΑ ΕΙΜΕ ΚΑΤΟΣ ΕΝΟΣ ΕΝΥΔΡΙΟΥ 80 ΛΙΤΡΟΝ ΤΟ ΕΧΟ 1 ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΕΙΡ8Ε Ο ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΚΑΝΟ ΜΙΑ ΑΛΑΓΙ ΣΤΟ ΕΣΟΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΣΤΡΟΜΕΝΟ ΝΕΡΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΕ ΜΙΑ ΛΕΚΑΝΙ ΜΕΓΑΛΙ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΣΤΙΣΑ ΟΛΛΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΙΟ ΑΠΟ ΤΙΝ ΑΡΧΙ.ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΕΣΑ (ΣΤΡΟΜΕΝΟ)ΚΑΙ ΣΙΜΠΛΙΡΟΣΑ ΤΟ ΙΠΟΛΙΠΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΑΝ ΜΙΑ ΑΛΑΓΙ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΘΟΛΟΣΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟ?????

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΙΣΠΕΡΑ ΕΙΜΕ ΚΑΤΟΣ ΕΝΟΣ ΕΝΥΔΡΙΟΥ 80 ΛΙΤΡΟΝ ΤΟ ΕΧΟ 1 ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΕΙΡ8Ε Ο ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΚΑΝΟ ΜΙΑ ΑΛΑΓΙ ΣΤΟ ΕΣΟΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΣΤΡΟΜΕΝΟ ΝΕΡΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΕ ΜΙΑ ΛΕΚΑΝΙ ΜΕΓΑΛΙ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΣΤΙΣΑ ΟΛΛΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΙΟ ΑΠΟ ΤΙΝ ΑΡΧΙ.ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΜΕΣΑ (ΣΤΡΟΜΕΝΟ)ΚΑΙ ΣΙΜΠΛΙΡΟΣΑ ΤΟ ΙΠΟΛΙΠΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΑΝ ΜΙΑ ΑΛΑΓΙ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΘΟΛΟΣΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟ?????

Να σε παρακαλέσω να ανοίξεις καινούργιο θέμα κατά προτίμηση εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=13 και γράφε με μικρά γράμματα.

Ευχαριστώ Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...