Jump to content

Nano Reef


frakto

Recommended Posts

Γεια σας !!!

Μετά από πολύ καιρό είπα και εγώ να παρουσιάσω το "Nano"reef μου !

Το ενυδρείο είναι το Juwel 54 με 54 μεικτά λίτρα νερού Πραγματικά πολύ λιγότερα !

Τρέχει 3 χρόνια από τα οποία τον τελευταίο έχουν μπει τα σκληρά κοράλλια !

Πάει για SPS tank . Skimmer δεν έχει , νερό από Α/Ο δεν έχει (από βρύση) .Από μετρήσεις όλα καλά εκτός από alk , Ca που ακόμα ψάχνω πως να τα σταθεροποιήσω (πως να σταθεροποιηθούν με τέτοια εξάτμιση ).

Από φώς 2 Τ8-18W (μια ακτινική SERA (ο θεός να την κάνει) και μά SERA 5500 kelvin) μια Τ5 14000 kelvin στα 24W και μία power compact 50-50 marine !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας !!!

Μετά από πολύ καιρό είπα και εγώ να παρουσιάσω το "Nano"reef μου !

Το ενυδρείο είναι το Juwel 54 με 54 μεικτά λίτρα νερού Πραγματικά πολύ λιγότερα !

Τρέχει 3 χρόνια από τα οποία τον τελευταίο έχουν μπει τα σκληρά κοράλλια !

Πάει για SPS tank . Skimmer δεν έχει , νερό από Α/Ο δεν έχει (από βρύση) .Από μετρήσεις όλα καλά εκτός από alk , Ca που ακόμα ψάχνω πως να τα σταθεροποιήσω (πως να σταθεροποιηθούν με τέτοια εξάτμιση ).

Από φώς 2 Τ8-18W (μια ακτινική SERA (ο θεός να την κάνει) και μά SERA 5500 kelvin) μια Τ5 14000 kelvin στα 24W και μία power compact 50-50 marine !

Θα μπορουσες να βαλεις ενα μικρο Skimmer βεβαια αναλογα το βιολογικο σου φορτωμα(ποσα ψαρια εχεις κοραλια κ.τ.λ.ΟΙ διο αυτες τιμες alk , Ca ειναι απαραιτητες και θα πρεπει να τεις κρατας σε στανταρ τιμες,και

μια ερωτηση για τι εδω και τρια χρονια δεν χρησιμοποιεις Α/Ο και βαζεις νερο βρυσης ενω ακομη δεν ειδα κανενα

ψαρακι να κινηται τι εχεις μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο δείχνει το μικρό σου σύστημα!!!

Νομίζω πως θα πρέπει να σταθεροποιήσεις τις τιμές alk και Ca, για να έχουν μέλλον τα SPS.

Αλλαγές νερού, κάθε πότε κάνεις???

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά sps και νάνο είναι ένας πολύ δύσκολος ώς ακατόρθωτος συνδιασμός.

Οι τιμές σου ξεφεύγουν για πλάκα και το αποτέλεσμα είναι άσπρισμα...

Είναι κάτι όμως που θα το δείς σε βάθος χρόνου.

Και όλα αυτά με συνεχείς μετρήσεις , όσμωση, και αρκετή κυκλοφορία-φωτισμό.

Στα 50 λτ , χωρίς όσμωση και χωρίς σκίμμερ, τα sps τα θεωρώ καταδικασμένα.

Αν και πάλι επιμένεις ,θα σου πρότεινα τα ''εύκολα'' είδη.

Π.χ. καμιά xystrix , κανένας πορίτης κ.λ.π

Πάντως γνώμη μου είναι να τα ξεχάσεις και να προσανατολιστείς σε μανιταράκια,μαλακά και lps.

Link to comment
Share on other sites

Από ψάρια 1 tomato clown ! Οι acropores ,πέντε στο σύνολο , πάνε καλά αλλά δεν έχουν την ανάπτυξη που θα ήθελα ! Η ποιο παλιά είναι 1 χρόνο μέσα στο ενυδρείο !Το ότι δεν μπορώ να σταθεροποιήσω τα Alc ,Ca εγκητε στο ότι η αλλαγές που κάνω (με τεράστια εξάτμιση ) είναι από το νερό της βρύσης ! Τέλος πάντων είμαι ανάμεσα σε κάποια ώρια που “πέζουν” οι μετρήσεις ! Όσο για το θέμα της Α/Ο είναι μεγάλη κουβέντα ( 1 λίτρο περνώ 3 πετάω) ,κάποια στιγμή θα κινηθώ προς έναν αποιονιστή ! Skimmer δεν μου έχει χρειαστεί προς το παρών (και ας ταΐζω τα κοράλλια) και οι τιμές (NH3/NH3 , NO2,NO3 ) είναι 0 τα τελευταία 2 χρόνια !Έχει τύχει να πεθάνει clown και να μην τον βρω και οι τιμές παραμένων 0 ( Εντάξει έκανα και μία μερική αλλαγή νερού ). Αλλαγές νερού 5-6 λίτρα την βδομάδα!!!

ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ,ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΑΣΠΡΙΖΟΥΝ !!!! :)

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά σε βλέπω , μην ανησυχείς

.. βρες τρόπο να αντικαθιστάς το νερό της εξάτμισης εύκολα και γρήγορα με νερό από όσμωση

http://www.ro-man.com/shop/product_info.ph...7b414aea393e3a0

και πρόσεχε τις προσθήκες για kh & ca γιατί υπάρχει ο κίνδυνος καθίζησης

μην επιδιώκεις πολύ υψηλές τιμές τουλάχιστον σ αυτή τη φάση ..

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρειάκι σου φίλε μου...

Δεν σκεφτεσαι για κανένα skimmerακι? SPS TANK χωρίς skimmer γένετε?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ !!!

Η γνώμη μου είναι ,μετά από τρία χρόνια που έχω το ενυδρείο ,ότι :

Όταν ένα σύστημα ωριμάσει μπορεί να στηριχτεί αποκλείστηκα στην βιολογική του ισορροπία !

Το skimmer κατά κάποιο τρόπο σε κάνει να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο αλλά μέχρι στιγμής όλοι οι παράμετροι ,σε ότι έχει να κάνει με το σκιμμερ , είναι σταθεροί "χρόνια" τώρα !!!!!

Πιστεύω ότι ποιο χρήσιμο είναι ένα refiugium !!!

Πιστεύω ότι ο εξοπλισμός είναι πολύ σχετικό πράγμα

π.χ Α/Ο !!! Δεν διαφωνώ ότι είναι πάρα πολύ καλό να έχεις ένα "πραγματικά" καθαρό νερό και ότι το όλο σύστημα θα πηγαίνει καλύτερα ,διότι ξέρεις τι νερό βάζεις ! Από την άλλη παίρνεις 1 πετάς 3 εδώ έγκειται η προσωπική ευθύνη του καθενός !!! Και τέλος πάντων εγώ τόσο καιρό που βάζω από το νερό της βρύσης δεν έχω προβλήματα !!! Απλά το λέω γιατί υπάρχει η άποψη ότι reef ενυδρείο χωρίς Α/Ο και skimmer δεν γίνετε !!!

Δεν ξέρω εάν γίνετε η δεν γίνεται αλλά εγώ με το δικό μου ενυδρείο είμαι ευχαριστημένος !!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα σε οτι λες.η φυση ξερει να εργαζεται καλυτερα μονη της.το οτι τρεχει τρια χρονια με επιτυχια τα λεει ολα.ειναι πολυ ομορφο το ριφακι σου να το χαιρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ fotse!!!

Σε μερικές μέρες θα ανεβάσω καινούργιες φωτογραφίες με το ενυδρείο ,διότι έγινε ανακατάταξη μέσα για να μπορέσω να εκμεταλλευτώ το φώς (διότι στο κέντρο που είναι η PC έχω βάλει τους green star poly ) ώστε η acropores να έχουν περισσότερο φώς !

Τώρα που είπα φώς !!!!!

Το ενυδρείο ξεκίνησε με μία Τ8 marine το 2004 μετά από ένα χρόνο προστέθηκε μια ακτινική (2005)

μετά από 6 μήνες προστέθηκε η PC και μετά από 3 μήνες προστέθηκε μία Τ5(14000κ)και αλλάχτηκε η πρώτη Τ8 από marine σε 6000Κ !!!!όλες οι λάμπες μπήκαν στο "μαμά" καπάκι της Juwel ,μετά από μετατροπές του !

(βιολογική ισορροπία) Έγραψα για το φώς διότι πάρα πολύ έχουν αντιμετωπίσει (μαζί και εγώ σε άλλο ενυδρείο) ξεσπάσματα άλγη !! Αφήνοντας το ενυδρείο να ωριμάσει και τοποθετώντας σταδιακά τον φωτισμό ποτέ δεν αντιμετώπισα πολύ μεγάλο πρόβλημα με την άλγη ! και όλα αυτά σε ένα ενυδρείο 50 λίτρων χωρίς skimmer ,χωρίς Α/Ο ,χωρίς αντιφωσφωρο(λίγο έβαζα στην αρχή ,έχω να βάλω 1,5χρόνο ) και το βασικότερο χωρίς κάποιο αλγoφάγο ψάρι (ποίο αλγοφαγο μπορώ να βάλω σε 50 λίτρα?) μόνο με 2 σαλιγκάρια και έναν ερημίτη !

Link to comment
Share on other sites

Κάθε σύστημα, πρέπει να αντιμετωπιζεται σαν μια ανεξάρτητη μονάδα, που πολλές φορές δουλεύει με τους δικούς της κανόνες. Όταν όλα πάνε καλά, δεν χρειάζονται μεταροπές. Αυτή είναι μια προσωπική μου εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

εξαίρετη προσπάθεια!!συγχαρητήρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας !!! Αυτές είναι οι καινούργιες φωτογραφίες μετά την ανακατάταξη ! Αφαιρέθηκε το εσωτερικό φίλτρο ,αφαιρέθηκαν 4 κυκλοφορητές που υπήρχαν στο ενυδρείο και τη θέση τους πήρε ένας marea 2400 . είναι λίγο μεγάλος αλλά κάπως θα τον κρύψω . Έτσι όπως είναι το ενυδρείο τώρα , οι ακροπώρες έχουν περισσότερο χώρο να ανατηχθούν !!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο συγχαρητηρια... :D

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο το ενυδρείο σου φίλε μου.Με το θέμα της θερμοκρασίας τι κανεις?Εφοσον είναι όλες οι λάμπες στο καπάκι της juwel σκέφτομαι ότι θα υπάρχει θέμα υψηλής θερμοκρασίας..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ !!!

Ταν με την θερμοκρασία έχει ως εξής :

Τώρα είμαι χαλαρά 25 !!! Σιγά σιγά θα το πάω 27 !

Το καλοκαίρι που πέρασε , (χωρίς την Τ5) δηλ. με 2 Τ8 (2*18W) και την PC(18W) το κρατούσα συνέχεια στους 26 με έναν ανεμιστήρα (αυτών για τα κομπιούτερ) να χτυπάει την επιφάνεια ! Η συνέπεια ήταν η εξάτμιση ,περίπου 2 λίτρα κάθε μέρα :D !!! για να καταλάβεις εάν δεν συμπλήρωνα νερό για τρείς μέρες οι acropores θα έβγαιναν έξω από το νερό ;) !!!

Με το πού έβαλα την Τ5 (δηλ +24W) τον Σεπτέμβριο ,έκοψα σε ένα σημείο στο πλάι το καπάκι και έβαλα ένα ανεμιστήρα μικρό ανάποδα ,ώστε να βγάζει την ζέστη έξω από το ενυδρείο !!! Από τότε χρησιμοποιώ αυτών μόνο των ανεμιστήρα που έχει και λιγότερη εξάτμιση !!! Εννοείτε πάντα ότι είναι συνδεδεμένη με χρονοδιακόπτη !!!

φω

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ Εδώ και 10 μέρες που έγινε η ανακατάταξη στο ενυδρείο και έβγαλα 4 κυκλοφορητές μικρούς που είχα οι οποίοι ήταν απο 6W (4*6=24W) και έβαλα τον marea 2400 ο οποίος είναι 5W , έπεσα και έναν βαθμό κελσίου !!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα παρατήρηση...

Οι άλλοι κυκλοφορητές τι μάρκας και τι τύπου ήταν?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι , και έναν που έχω εδώ ,έχει πιάσει τέτοια κοραλλινική που το μόνο που φαίνεται, είναι ότι είναι 8W ;) !!! Έχω την εντύπωση ότι δεν έχει σημασία η μάρκα ( εάν και μερικές εταιρίες λένε ότι οι κυκλοφορητές τους , έχουν κάποια θερμομόνωση) , είναι οι νόμοι της φυσικής !!! Για να μην καούν από την θερμοκρασία αποβάλουν την θερμότητα !!! Που την αποβάλουν ? :D

Πάντως ήταν απλοί κυκλοφορητές

Link to comment
Share on other sites

πανεμορφο το ενυδρειο σου αλλα ακομα πιστευω πως για σιγουρια θα εβαζα ενα πικο σκιμμερ αλλα αφου δουλευει καλα τοσο καιρο εχει καλως

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...