Jump to content

Nano Reef


frakto

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα συγχαρητήριά μου!!

Να σου ζήσουν τα ζωντανά και να τα χαίρεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ !!!

Saltasos η φωτό είναι απο nikon D50 με φακό sigma 17-70 macro F2.8-4.5 . Τις έχω μικρύνει βέβαια και χαλάει η ανάλυση !!! Souper φακός . Εστιάζει κολλητά στο τζάμι ! Φαντάσου macro foto με extension tubes ή close-up φίλτρα ...

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ όμορφο αποτέλεσμα!! :)

Υ.Γ. Υπάρχει η δυνατότητα και ο χρόνος να μας δώσεις φωτό από το πως είναι τοποθετημένες οι λάμπες?

Έχεις βάλει βέβαια φωτό από την PC που έχεις βάλει από επάνω αλλά αν είναι εφικτο θα ήθελα να δω και τις άλλες μέσα πως τις στήριξες κλπ.

Επίσης τα ballast τα έχεις έξω? (λογικά ναι ε?)

Link to comment
Share on other sites

Η φωτο είναι λίγο παλιά και δεν έχει την Τ5 (η Τ5 έχει δικούς της βραχίονες στήριξης ).Η Τ8 έχουν στιριχθεί πάνω στον ανακλαστήρα με ταιαρ υπ . Τα βάλλαστ είναι στην βάση του ενυδρείου απο κάτω . Κάποια στιγμή θα αντικατασταθούν και οι Τ8 με Τ5 και θα είναι πιο σουλουπωμένο το αποτέλεσμα . Μολις βγάλω φωτο όπως είναι τώρα το καπάκι με όλες τις λάμπες θα την ανεβάσω !!!!

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη η προσπαθεια για αλλη μια φορα!!!συγχαρητηρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου φίλε μου...

Να σε ρωτήσω κάτι... όλο το ενυδρείο έχει τον κυκλοφορητή που φαίνετε πάνω αριστερά?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ !!!

Saltasos η φωτό είναι απο nikon D50 με φακό sigma 17-70 macro F2.8-4.5 .σαν τον δικό μου .. :helpjim: .. Τις έχω μικρύνει βέβαια και χαλάει η ανάλυση !!! Souper φακός . Εστιάζει κολλητά στο τζάμι !ναι αυτό το καλό το έχει .. Φαντάσου macro foto με extension tubes ή close-up φίλτρα .αυτά κάνω ότι δεν τα διαβάζω .. μακριά από μένα τέτοιοι πειρασμοί :) .. ..

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος κυκλοφορητής πλέων είναι ο MAREA(αυτός πάνω αριστερά ) + την έξοδο του εξωτερικού φίλτρου πάνω δεξια . Ο marea είναι 2400 λίτρα . Είναι μονόπλευρη η κυκλοφορία αλλά είναι πολύ μεγάλος αυτός ο κυκλοφορητής για τα λίτρα του ενυδρείου .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ανεβάζω ξανά κάποιες από τις φοτο ,που χαθήκαν μετά την πτώση του aquazone !!!

Πριν την ανακατάταξη

post-391-1206225415_thumb.jpg

post-391-1206225450_thumb.jpg

post-391-1206225610_thumb.jpg

post-391-1206225715_thumb.jpg

post-391-1206225759_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτές ήταν οι παλιές φοτο οι οποίες χάθηκαν !!!

Σε λιγο καιρό θα ανεβάσω και καινούργιες !!!

μια πρόγευση ....η acropora πριν και μετά από 2 μήνες (ή μετά απο 2 μήνες και πριν (δεν ξέρω ποία θα βγει πρώτη )) :)

post-391-1206227132_thumb.jpg

post-391-1206227227_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο, για άλλη μια φορά, το reefάκι σου!!!

Πολύ καλή η ανάπτυξη της ακροπόρας.

Τι πρόγραμμα αλλαγών νερού ακολουθείς??

Ρίχνεις κάποια πρόσθετα?? Και τι??

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ασχετο - σχετικο???

Η εξατμηση του νερου ωφειλετε στη

θερμοκρασια που βγαζουν οι λαμπες ???

Ευχαρηστω

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο, για άλλη μια φορά, το reefάκι σου!!!

:)

Πολύ καλή η ανάπτυξη της ακροπόρας.

Τι πρόγραμμα αλλαγών νερού ακολουθείς??

Ρίχνεις κάποια πρόσθετα?? Και τι??

Πλέων οι αλλαγές νερού και η αναπλήρωση γίνονται με απιονισμένο νερό από σουπερ μάρκετ !!!

΄

Οι αλλαγές νερού γίνονται περίπου κάθε 10 μέρες 5-6 λίτρα . Πριν μερικές μέρες μέτρησα το φρέσκο θαλασσινό νερό που χρησιμοποιώ (απιονισμένο + αλάτι tropic marin pro) και έμαθα έναν από τους λόγους που το ασβέστιο στο ενυδρείο είχε πάει 250ppm :bowdown: .

Ca =300 , kH >15 !!!!!!!! Οπότε θα προσθέτω ασβέστιο στο φρέσκο νερό με το Kent liquid Calcium οπότε θα πέσει και το κΗ.

Πέρασε 1 μήνας που προσπαθούσα να ανεβάσω το ασβέστιο σίγα-σιγά και τελικά έφτασα στο 350 !!!

Το ανέβασα με το Kent liquid Calcium !

Να αναφέρω ότι όλη η αναπλήρωση γινόταν με Kalkwasser και παρά όλα αυτά το ασβέστιο έπεσε στο 250 !!!

Παρότι το ασβέστιο έπεφτε τόσο πολύ ,αντίθετος υπήρξε μεγάλη ανάπτυξη στις acroporες απο τότε που άρχισα να χρησιμοποιώ Kalkwasser!!!

Το συμπέρασμα που έβγαλα μετα από αυτή την ιστορία είναι (αφορά το δικό μου ενυδρείο που λειτουργεί αρκετό καιρό και χωρίς σκκιμμερ . Επίσης ενδέχεται και να είναι λάθος ).

1) Χρησιμοποιώντας Kalkwasser πιστεύω ότι το ασβέστιο μπορεί να αφωμοιοθεί πίο εύκολα απο τα κοράλλια !

2) Καλύτερα να χρησιμοποιείτε μαζί με ένα υγρό ασβέστιο (π.χ Coral liquid -Kent ) διότι το kalkwassεr για να το χρησιμοποίησης πρέπει να "σε αφήνει" το κΗ και το pH (Διότι το Kalk μπορεί να τα ανεβάσει και τα δύο στα ύψη )

3) Το Kalk από την στιγμή που το ασβέστιο πέσει κάτω απο το 300 δεν υπάρχει καμία περίπτωση να το ανεβάσει . Αντίθετος εξυψώνει το κΗ και το pH δημιουργώντας άλλα προβλήματα !

4) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΕΙΑ

Επίσης χρησιμοποιώ όποτε χρειάζεται Reef Builder kai Reef Buffer της seacham και MG της REDsea !!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ασχετο - σχετικο???

Η εξατμηση του νερου ωφειλετε στη

θερμοκρασια που βγαζουν οι λαμπες ???

Ευχαρηστω

Η εξάτμιση προκαλείτε από τις λάμπες !!!

Από την άλλη άμα δεν εξατμιζόταν το νερό, θα ήταν ακόμα πιο ζεστό !!!

ΕΞΑΤΜΙΣΗ = "ΨΥΞΗ " (ΈΜΜΕΣΑ :) )

Link to comment
Share on other sites

Η εξάτμιση προκαλείτε από τις λάμπες !!!

Από την άλλη άμα δεν εξατμιζόταν το νερό, θα ήταν ακόμα πιο ζεστό !!!

ΕΞΑΤΜΙΣΗ = "ΨΥΞΗ " (ΈΜΜΕΣΑ rasp.gif )

Ευχαρηστω

Link to comment
Share on other sites

:)

Πλέων οι αλλαγές νερού και η αναπλήρωση γίνονται με απιονισμένο νερό από σουπερ μάρκετ !!!

΄

Οι αλλαγές νερού γίνονται περίπου κάθε 10 μέρες 5-6 λίτρα . Πριν μερικές μέρες μέτρησα το φρέσκο θαλασσινό νερό που χρησιμοποιώ (απιονισμένο + αλάτι tropic marin pro) και έμαθα έναν από τους λόγους που το ασβέστιο στο ενυδρείο είχε πάει 250ppm :bowdown: .

Ca =300 , kH >15 !!!!!!!! Οπότε θα προσθέτω ασβέστιο στο φρέσκο νερό με το Kent liquid Calcium οπότε θα πέσει και το κΗ.αγαπητέ φίλε .. όπως το γράφεις εδώ θα μπορούσε κάποιος λανθασμένα να συμπεράνει ότι μπορούμε να μειώσουμε την alkalinity αν αυξήσουμε το ασβέστιο ..

Πέρασε 1 μήνας που προσπαθούσα να ανεβάσω το ασβέστιο σίγα-σιγά και τελικά έφτασα στο 350 !!!

Το ανέβασα με το Kent liquid Calcium !

Να αναφέρω ότι όλη η αναπλήρωση γινόταν με Kalkwasser και παρά όλα αυτά το ασβέστιο έπεσε στο 250 !!!

Παρότι το ασβέστιο έπεφτε τόσο πολύ ,αντίθετος υπήρξε μεγάλη ανάπτυξη στις acroporες απο τότε που άρχισα να χρησιμοποιώ Kalkwasser!!!

Το συμπέρασμα που έβγαλα μετα από αυτή την ιστορία είναι (αφορά το δικό μου ενυδρείο που λειτουργεί αρκετό καιρό και χωρίς σκκιμμερ . Επίσης ενδέχεται και να είναι λάθος ).

1) Χρησιμοποιώντας Kalkwasser πιστεύω ότι το ασβέστιο μπορεί να αφωμοιοθεί πίο εύκολα απο τα κοράλλια !δεν είναι το ασβέστιο του kalkwasser πιο αφομοιώσιμο - δεν έχω διαβάσει τουλάχιστον κάτι τέτοιο – αυτό που πιθανότατα συμβαίνει είναι η αύξηση της ασβεστοποίησης λογο μείωσης φωσφορικών μέσω της καθίζησης που τους προκαλεί το kalkwasser ..

2) Καλύτερα να χρησιμοποιείτε μαζί με ένα υγρό ασβέστιο (π.χ Coral liquid -Kent ) διότι το kalkwassεr για να το χρησιμοποίησης πρέπει να "σε αφήνει" το κΗ και το pH (Διότι το Kalk μπορεί να τα ανεβάσει και τα δύο στα ύψη )το υγρό ασβέστιο δεν είναι καλό για μόνιμη χρήση .. προκαλεί ιοντική ανισορροπία και απαιτεί ταχτικές και γενναίες αλλαγές νερού .. όσοι το χρησιμοποιούν ειδικά στο ξεκίνημα συχνά … <<ψάχνουν>> το ΚΗ τους …

3) Το Kalk από την στιγμή που το ασβέστιο πέσει κάτω απο το 300 δεν υπάρχει καμία περίπτωση να το ανεβάσει . Αντίθετος εξυψώνει το κΗ και το pH δημιουργώντας άλλα προβλήματα !

4) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΕΙΑ

Επίσης χρησιμοποιώ όποτε χρειάζεται Reef Builder kai Reef Buffer της seacham και MG της REDsea !!!

πως μετράς ΚΗ ?

συγνώμη αν σε έχω ξαναρωτήσει .. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Σωστές salTasos η παρατηρήσεις σου !

Ότι αφορά για το φρέσκο νερό και την αύξηση του ασβεστίου σε αυτό όντως μπορεί να παρερμηνευτεί !!!

Απλά αυτό που ήθελα να πω είναι ότι αυξάνοντας το ασβέστιο επόμενο είναι να πέσει και η αλκαληκότητα !

΄Πάντως εάν έχεις υψηλή αλκαλληκότητα και προσθέσεις ασβέστιο, η αλκαληκότητα θα μειωθεί . Αυτό είναι "παρενέργεια " και όχι μέθοδος να χαμηλώσει η αλκαληκότητα !!

Ότι αφορά το kalkwasser θα έπρεπε το αφομοιωθεί να μπεί σε εισαγωγικά .Απλά παρατήρησα μεγαλύτερη ανάπτυξη η οποίο όντως μπορεί να οφείλετε σε διάφορούς παράγοντες !

Απλά πιστεύω ότι το καλκ ενδέχεται να συμπεριφέρεται "λίγο" διαφορετικά σε ενυδρεία τα οποία δεν χρησιμοποιούν σκιμμερ (μπορεί να κάνω και λάθος )!!! :bowdown:

Ότι αφορά το υγρό ασβέστιο είπα ότι καλό θα είναι να χρησιμοποιείτε μαζί με το kalkwasser , όπως και το προτείνουν και διάφορη κατασκευαστές( :bowdown: πλυντηρίων :) ) !!!

Link to comment
Share on other sites

πως μετράς ΚΗ ?

συγνώμη αν σε έχω ξαναρωτήσει .. :)

με τεστ της salifert .

Link to comment
Share on other sites

Απλά αυτό που ήθελα να πω είναι ότι αυξάνοντας το ασβέστιο επόμενο είναι να πέσει και η αλκαληκότητα !

΄Πάντως εάν έχεις υψηλή αλκαλληκότητα και προσθέσεις ασβέστιο, η αλκαληκότητα θα μειωθεί . Αυτό είναι "παρενέργεια " και όχι μέθοδος να χαμηλώσει η αλκαληκότητα !!+

πάλι κάτι δε μου πάει καλά … δηλ όσοι έχουν 500 ασβέστιο και 12 ΚΗ πως το κάνανε ..?

να είσαι καλά πάντως .. θα με βάλεις να ασχοληθώ περισσότερο με το θέμα

Απλά πιστεύω ότι το καλκ ενδέχεται να συμπεριφέρεται "λίγο" διαφορετικά σε ενυδρεία τα οποία δεν χρησιμοποιούν σκιμμερ (μπορεί να κάνω και λάθος )!!! :)

το kalkwasser βοηθά τη λειτουργία του skimmer ..

δεν νομίζω ότι ένα ενυδρείο χωρίς skimmer θα έχει πρόβλημα με το kalkwasser

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...