Jump to content

βοηθεια


Γιωργος Καζινιερακης

Recommended Posts

αυτο το κοραλι ηταν ετσι τωρα τωρα εδω και μια μερα εχει φουσκωσει ο κορμος του και εχει πρασινισει το επανω μερος καθως και εχει πεσει στα πλαγια τι μπορει να φταιει;

post-2443-1197675140_thumb.jpg

post-2443-1197675743_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν οι συνθηκες σου ειναι σωστες τοτε θα ξαναανοιξει ωστοσο χρειαζονται περισσοτερες πληροφ. για να βοηθηθουν και να απαντησουν και οι εμπειροτεροι Π.Χ. ποσες μερες ειναι ετσι?

Link to comment
Share on other sites

για καλο και για κακο εκανα μια αλλαγη 15% και το εβαλα σε καραντινα.αυριο μετρισεις και περισοτερες λεπτομεριες.

Link to comment
Share on other sites

Αν και η φωτογραφία είναι πολύ μικρή, για να δω λεπτομέρειες, παρατηρώ ότι το κοράλλι είναι κλειστό.

Όταν παραμένει κλειστό για μεγάλο χρονικό διάστημα, είναι φυσικό να αναπτύσσεται επάνω του επιχρυσματική πράσινη άλγη.

Το πρόβλημα δεν είναι μη αναστρέψιμο, εφόσον εντοπισθούν οι λόγοι, που το αναγκάζουν να παραμένει κλειστό. Αν βελτιώσεις τις συνθήκες του νερού, είναι πιθανόν να επανέλθει. Μπορείς να το βοηθήσεις με μια μεγαλύτερη ροή νερού, απευθείας επάνω του και με μαλάξεις με το χέρι σου, ώστε να αποβάλλει τη βλέννα και να καθαρίσει η άλγη. Επίσης τα tangs και dwarf angels, όπως και οι ερημίτες, κάνουν πολύ καλή δουλειά, σε αυτήν την περίπτωση.

Στην καραντίνα που το τοποθέτησες, υπάρχουν οι σωστές συνθήκες, τόσο από παραμέτρους, φωτισμό αλλά και κυκλοφορίας νερού?

Link to comment
Share on other sites

Μα νομίζω είναι κλασσική περίπτωση που οι clown καταστρέφουν κοράλλια τα οποία δεν προορίζονται για να φιλοξενούν clowns. Αυτό το συνεχές τρίψιμο τα ερεθίζει και τα αναγκάζει να κλείνουν.

Link to comment
Share on other sites

Μα νομίζω είναι κλασσική περίπτωση που οι clown καταστρέφουν κοράλλια τα οποία δεν προορίζονται για να φιλοξενούν clowns. Αυτό το συνεχές τρίψιμο τα ερεθίζει και τα αναγκάζει να κλείνουν.

Αντρέα, από προσωπική μου εμπειρία, έχω να σου αναφέρω ότι οι clown δεν δημιουργούν κανένα απολύτως πρόβλημα στο σαρκόφυτο. Όταν τα συγκεκριμένα ψάρια τρίβονται στην επιφάνειά του, τα πλοκάμια του δεν κλείνουν καθόλου.

Απεναντίας το κοράλλι δείχνει πολύ ευχαριστημένο με την παρουσία τους, πιθανά γιατί τρέφεται από τη βλέννα του σώματός τους.

Όταν όμως αγγίξω με τα δάχτυλά μου το σώμα του, αμέσως δυσανασχετεί και κλείνει.

Αυτό που αναφέρεις, συμβαίνει με άλλα κοράλλια, όπως η euphylia, η οποία δείχνει σαφώς, ότι δεν επιθυμεί αυτού του είδους τη συμβίωση.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα συμφωνήσω και εγώ με τον Νίκο.Είχα ένα maroon που έκανε πολύ "κολλητή" παρέα με ένα σαρκόφυτο και είδα τα ίδια και εγώ :)

Link to comment
Share on other sites

Νίκο και Κώστα από προσωπική εμπειρία μιλάω και εγώ!!! μόλις έχω ένα σαρκόφυτο που είναι έτοιμο να παραδώσει το πνεύμα του και δεν ανοίγει σχεδόν καθόλου τους πολύποδες του τις τελευταίες ημέρες. Το πήρα και εγώ για υποκατάστατο για τους clown μου επειδή θεωρούσα ότι έχει μεγαλύτερη αντοχή σε τέτοια συμπεριφορά αλλά δυστυχώς .... Μέχρι να το πάρουν χαμπάρι οι clown για 1-2 μήνες ήταν όλα καλά, τους τελευταίους 2 μήνες όμως που ξεκίνησαν τη φιλοξενία όλο και πιο συχνά παραμένει κλειστό.

Μάλλον τα σαρκόφυτα σε σχήμα χωνιού είναι πιο ανθεκτικά σε αυτού του είδους τις στενές επαφές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ Αντρέα δεν το είχα πάρει για υποκατάστατο αλλά όταν πέθανε η ανεμώνη ο maroon αποφάσισε και μετακόμισε!!!Η σχέση κρατάει πάνω απο 6 μήνες χωρίς προβλήματα και άντεξε και μια μετακόμιση αφού το "ζευγος" πλέον το φιλοξενεί ένας φίλος στο ενυδρείο του!

Link to comment
Share on other sites

Η συμβίωση Clown-ephilia στο ενυδρείο μου είναι άψογη!!!

Βέβαια πρόκειται για lps και όχι για σαρκόφυτο αλλά είναι και αυτό ένα δείγμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...