Jump to content

Tunze Or Not?


Recommended Posts

Καλημερα!Οπως ειπα κ σε προηγουμενες δημοσιευσεις το ενυδρειο μου ειναι 950 lt κ το sump που το υποστηριζει ειναι το tunze system kit 20!Πιστευετε οτι με καλυπτει(το ενυδρειο παει για reef) ή θα πρεπει να το δωσω κ να κινηθω σε κατι φτιαχτο,οπως εχετε οι περισσοτεροι? :)

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα κυριε τασο ειναι αν ενδιαφερεται κανεις απο Ελλαδα(γιατι το πηρα αρκετα λεφτα), αλλιως θα παω μεσω ebay..

:)

Link to comment
Share on other sites

αν μπορείς να το δώσεις νομίζω ότι θα κάνεις καλύτερα ..

αυτό το σύστημα είναι για fish only ενυδρείο

:)

Link to comment
Share on other sites

η tunze μας δίνει μηχανικό φιλτράρισμα που μπορεί να μετατραπεί και σε χημικό με ειδικές θήκες , έχει ένα skimmer που μας χρειάζεται , δυο bio reactrors που δεν χρειάζονται , το osmolator είναι χρήσιμο

με το calcium reactor που έχει μπορεί να γίνει χρήσιμο σε reef συστήματα .. τα έχεις όλα τα αξεσουαρ που συνοδεύουν το calcium reactor ? ph controller όργανα , φιάλη co2 ?

υπάρχουν ακόμα και δυο αντλίες επιστροφής

και για όλα αυτά πλήρωσες 1500 περίπου ευρώ σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τα αξεσουαρ που μου ειπατε(ph-controller φιαλη co2)το φιλτρο εχει 2 κυκλοφορητες βιολογικα μηχανικα φιλτρα skimmer&calcium reactor χωρις αυτα που εβαλα στην παρενθεση!Το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω επαρκη ογκο βιολογιας κ δεν ξερω αν το skimmer μου ειναι το καταλληλο ασχτετα αν η tunze το δινει για μεχρι 1500 lt!Επιπλεον δεν μου δινεται η ικανοτητα για refigium στο μελλον!

Link to comment
Share on other sites

μου κοστισε 1600 ευρω απο ελλαδα!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Kατα την αποψη σας ποιες θα πρεπει να ειναι οι διαστασεις του(περιπου 350 lt?)κ γενικα ποσο θα μου κοστισει?

Link to comment
Share on other sites

α!χωρο εχω αρκετο!περιπου 1,95m- 0,70m υψος κοντα στα 0,80m

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις χωρο, μπορεις να συνδειαζεις ενα ξεχωριστο refugium (σαν δευτερο σαμπ) με αυτο που εχεις.

και απο το tunze kit 20 μπορεις να αφισεις αντλίες επιστροφής, μηχανικό φιλτράρισμα που μπορεί να μετατραπεί και σε χημικό με ειδικές θήκες , skimmer&calcium reactor και το osmolator .

Link to comment
Share on other sites

Ναταλια αν πηγαινα σε κατι σαν το δικο σου που ειδα σε φωτογραφιες κ πουλαγα το ηδη υπαρχον ποσο θα μου κοστιζε η κατασκευη του?

Link to comment
Share on other sites

Ναταλια αν πηγαινα σε κατι σαν το δικο σου που ειδα σε φωτογραφιες κ πουλαγα το ηδη υπαρχον ποσο θα μου κοστιζε η κατασκευη του?

σου στελνω με πμ :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...