Jump to content

Σημάδια στο ενυδρειο


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Εδώ και μια βδομάδα παρατηρώ το εξής στο τζάμι του ενυδρείου μου : σημαδια σε διαφορα σημεία με τη μορφή λεκέδων. Απο τι μπορεί να προέρχονται??Το ενυδρείο μου είναι Juwel Lido 120lt με ένα μόνο δίσκο μέσα..Help pls!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, από ότι φαίνεται το ενυδρείο σου είναι καινούργιο, σωστά???

Αν ναι, έχει στρώσει??? (γιατί δίσκος και στρώσιμο είναι δύο πράγματα που δεν πάνε μαζί...) :)

Επίσης δίσκος μόνος του... πρόβλημα, πρέπει να είναι τουλάχιστον ομάδα των 4... (όχι όμως σε ενυδρείο 120 λτ). Αν είσαι στην αρχή καλό είναι να επιλέξεις άλλα ψάρια για το ενυδρείο σου, με μικρότερες ανάγκες χώρου, ή ακόμα καλύτερα να επιλέξεις μεγαλύτερο ενυδρείο!!! :)

Τώρα όσον αφορά τους λεκέδες, δώσε περισσότερες πληροφορίες (χρώμα λεκέδων, συνθήκες ενυδρείου κλπ), το πιθανότερο είναι να έχει αρχίσει να αναπτύσεται άλγη...

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο το έχω περίπου 3 μήνες κ πριν είχα 4 γκάπυ τα οποία έχω μεταφέρει σε μικρότερο ενυδρείο. Έχω σκόπό να βάλω άμεσα άλλο ένα δίσκο. Τι άλλο ψάρι μπορώ να προσθέσω? Οι μετρησεις που έκανα τελευταία είναι : ph:6,6 kαι Κh: 6. Oι λεκέδες είναι στο χρώμα της τροφής (πορτοκαλί-κόκκινο)..

Link to comment
Share on other sites

προφανως ειναι ξεκινημα αλγης ,μαλλον καφε,που ειναι συνηθες φαινομενο σε νεα σχετικα ενυδρεια...

εγω θα σου ελεγα επισης ΝΑ ΜΗΝ βαλεις αλλον δισκο,και να δωσεις και αυτον που εχεις...

σε τοσα λιγα λιτρα δισκοι....ΔΕΝ..φιλε μου..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...