Jump to content

ΧΡΕΑΙΖΟΜΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΒΟΗ8ΕΙΑ


antreasb

Recommended Posts

Εχω ενα δευτερο μικρο ενυδρειο που εχει μεσα νεογγενητα απο2 γεννες.το ενυδρειο λειτουργει περιπου ενα μηνα.σημερα εκανα μετρησεις και τα επιπεδα αμμωνιας ειναι στα υψη.στο 10.επισεις το ph ειναι στο 8.τι πρεπει να κανω για να επανεφερω το νερο;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναι προφανως αστρωτο.

Αυτο που μπορεις να κάνεις είναι ΠΟΛΛΕΣ ΜΙΚΡΕΣ αλλαγες νερού ώστε να μην στρεσσαρεις πολύ τα μικρά, αν και πιστευω ότι ήδη έχουν επηρεαστει πολύ.

Αφού εχεις και άλλο ενυδρειο (ελπίζω στρωμμένο) γιατι δεν μπολιάζεις το μικρό απο αυτό?

ΥΓ: Και αυτο το "Εμπειρία: Σχετικά καλή" εγώ στη θεση σου θα το άλλαζα...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για το ενδιαφερον σου.Θα ηθελα ομως να σου πω οτι το μικρο ενυδρειο εχει τα 3/4 νερου απο το παλιο ενυδρειο που δουλευει 10 χρονια τωρα.καπιος μου ειπε οτι χρειαζεται να κλεινω το φιλτρο κατα τιν διαρκεια του ταισματος για μια ωρα περιπου και μετα να καθαριζω τον πατο με σκουπα βυθου γιατι η τροφη ευ8υνεται για τιν υψηλη αμμωνια.Μηπως αν εβαζα μεσα ενα γλυφτη και ενα γατοψαρο ισσοροπουσαν λιγο τα πραγματα και δεν χρειαζοταν να κα8αριζω τον βυθο κα8ε φορα που ταιζω;Σωστη και η παρατηρηση σου για την εμπειρια μαλλον απο λα8ος γραφτηκε αυτο.θα το αλλαξω σιγουρα.σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το νερό ΔΕΝ στρωνει το ενυδρείο.

Πόσο μικρο είναι το "μικρο"? Έχεις φίλτρο μέσα?

Αφου εχεις παλιο ενυδρειο μπορεις γρηγορα και ευκολα να στρωσεις το μικρο.

Αν το φίλτρο του παλιου εχει σφουγγαρια, απλά στιβεις τη "βρωμια" απο το σφουγγαρι μεσα στο μικρό.

Η περίσεια τροφής σιγουρα αυξανει την αμμωνία αλλά να περιμμενεις μια ωρα είναι μαλλον πολύ. Για τι μικρα (ψαρια) μιλάμε?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μια αλλαγή νερού, δοκίμασε να μεταφέρεις από το παλιό σου ενυδρείο κάμποση βρωμιά που υπάρχει μέσα στο χαλίκι η οποία περιέχει αρκετά βακτήρια για να σου στρώσουν το ενυδρείο με τα μικρά, όταν το κάνεις αυτό πρόσεξε όσο μπορείς να μην σηκωθεί πολύ σκόνη (προσπάθηση με κάποιον τρόπο η βρωμιά να κάτσει γρήγορα στον πάτο). Το φίλτρο μην το κλείνεις πάνω από μερικά λεπτά και μόνο αν είναι απαραίτητο το κλείσιμο για να ταίσεις και τέλος τάιζε κάθε φορά πολλές μικρές ποσότητες ώστε να προλαβαίνουν τα μικρά να να τα φάνε όλα και μην φτάνουν στον πάτο.Επίσης χρήσιμα θα ήταν και κάποια σαλιγκάρια που θα τρώνε ότι πέσει.

Link to comment
Share on other sites

Το μικρο ειναι 15 λιτρα περιπου και εχει φιλτρο θερμοστατη και τρομπα αερα.τα μωρα ειναι μολλυ balloon.Αυτο που με βαζει σε σκεψεις ειναι το οτι εφοσον η αμμωνια ειναι στο 10 τα μικρα δεν 8α ειχαν πεθανει μεχρι τωρα;Ειναι περιπου 30 και δεν εχω καμια απωλεια.Οπως ειπα και πιο πανω σκεφτομαι να βαλω ενα γλυφτη και ενα γατοψαρο αλλα φοβαμαι μην ερχισουν και μου τρωνε τα μικρα.

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγες νερου απο το παλιο στο καινουργιο με τι συχνοτητα πρεπει να γινονται;

Link to comment
Share on other sites

Σε 15 λίτρα να μην βαλεις άλλα ψαρια. Ηδη εχεις πολλά.

Τώρα για αμμωνια 10, εχεις δικιο ότι ειναι πάρα πολύ.

Γιατί κανεις αλλαγές από το παλιο στο καινούριο?

Να ταίζεις λιγότερο ώστε να μην περισσευει τροφή. Μάλλον ταίζεις υπερβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Θα μειωσω σιγουρα την ποσοτητα τροφης που ριχνω γιατι 60% μαλλον αυτο φταιει για τα επιπεδα αμμωνιας που εχω.Την αλλαγη του νερου με νερο απο το παλιο ενυδρειοτην εκανα υστερα απο παροτρυνση καποιου φιλου απο δω και καποιου υπαλληλου απο το pet shop που επισκεπτομαι.Αυτο που 8ελω να πετυχω ειναι να ριξω την αμμωνια πριν ερθει το μοιραιο......Ειναι κριμα να τα χασω γιατι εχουνε αρχισει να περνουν τα χρωματα τους και υπαρχει μεγαλη ποικιλια σε χρωματα.

Link to comment
Share on other sites

Σου ειπα, η λύση είναι μία:

Μπολιάζεις ΑΜΕΣΑ το ενυδρειο σου από το παλιό και κανεις ΠΟΛΛΕΣ ΜΙΚΡΕΣ αλαγες νερού. Παράλληλα μειωνεις πολύ το ταισμα.

Τι ηλικία ειναι τα μικρα σου?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενος μηνων και κατι μερες.Σε ευχαριστω πολυ παντως για τις συμβουλες σου και εσενα και τον αλλο φιλο που απαντησε.Ελπιζω να προλαβω το κακο.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς κάνε και ένα τεστάκι σε κανένα κατάστημα μήπως έχει πρόβλημα το τέστ και ταλαιπωρήσεις τα ψάρια τσάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη νερου στο μικρο ενυδρειο με νερο απο τον θερμοσιφωνα στην θερμοκρασια που εχει το

νερο του ενυδρειου με χρηση αντιχλωριου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε μου.Εχω ηδη κανει μια αλλαγη με νερο της βρυσης και μια με νερο του παλιου ενυδρειου.Σημερα αγορασα και καινουργιο μπουκαλακι με βακτηριδια και εριξα.Ελπιζω να δω μια μικρη εστω διαφορα.Παντως τα μικρα ειναι μια χαρα και ζωηρωτατα χωρις μεχρι στιγμης (μην τα ματιασω)απωλειες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...