Jump to content

Ας Γινουμ Λιγο Οικολογοι - Λιγοτερα Χημικα


Recommended Posts

Χρήστο, μια διαφορετική άποψη... ;)

Can active carbon and zeolite remove chloramine?

Αντωνία, φαίνεται ότι δεν είναι όλα τα "αντιχλώρια" τα ίδια...για δές στο Chlorine and Chloramine στη παράγραφο "Chemical Dechlorinators".

Καλή και (κατά το δυνατό) Οικολογική Χρονιά σε όλους μας! :D

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια αρθρακια διάβασα και εγώ και το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι για να κρατηθούν κάποιες χλωραμίνες πρέπει ν α έχουμε χαμηλή ροή νερού, υψηλή ποιότητα άνθρακα και μεγάλη επιφάνια, και πάλη όμως ένα ποσοστό διαφεύγει και αυτό εξαρτάτε από το είδος της χλωραμίνης (μονοχλωραμίνη, διχλωραμίνη, τριχλωραμίνη).

Με απλά λόγια η πρακτική εφαρμογή είναι δύσκολη και με τον κοινό άνθρακα που χρησιμοποιούμε στο ενυδρείο μας δεν καταφέρνουμε τίποτα το ουσιώδες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγώ όσμοση αλλά δεν την χρησιμοποιώ ακόμα γιατί μου φαίνεται παράλογο για 300 λίτρα νερό να πετάω 900 Λίτρα . Μάλλον θα την πουλήσω και θα πάω σε στήλες ρητίνης

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο σαιτ ειναι αυτο www.vollentsalzer.de Ενω ακομη ο χρηστος εγραψε και μια ακομη σελιδα

http://www.aquatechnic.de/frameset-rubriken.htm Δυστυχως μεχρι τωρα στο εμποριο δεν εχω δει

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να μην γίνει μπέρδεμα, η στήλες ρητίνης αφαιρούνε τα άλατα δηλαδή το GH και Kh. Η ΑΟ αφαιρεί σε ένα τεράστιο ποσοστό σχεδόν όλα, δηλαδή βαριά μέταλλα, χλώριο και χλωραμίνες φυτοφάρμακα νιτρικά κτλ. και το κυριότερο αφαιρεί τους παθογόνους οργανισμούς βακτηρίδια και ιούς.

Την ΑΟ έχει νόημα να την χρησιμοποιούμε όταν θέλουμε να έχουμε καθαρό νερό για ευαίσθητα ψάρια πχ δίσκους, αν ανακατέψουμε νερό από το δίκτυο με την ΑΟ τότε χάνουμε τα προτερήματα της ΑΟ.

Οπότε ανάλογα με της ανάγκες μας χρησιμοποιούμε και την ανάλογη μέθοδο. Με την αντίστροφη όσμωση γλιτώνουμε το αντιχλώριο διότι δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να το χρησιμοποιούμε πλέον. Με απλά λόγια κάνουμε σπατάλη στο νερό και γλυτώνουμε το αντιχλώριο

Πιο είναι πιο οικονομικό δεν το έχω υπολογίσει, και πιο είναι πιο οικολογικό αναρωτιέμαι και εγώ, διότι με το να βάζουμε αντιχλώριο βάζουμε μια χημεία στο ενυδρείο μας αν αυτό είναι οικολογικό δεν το γνωρίζω. Το μόνο που γνωρίζω είναι είτε έτσι είτε αλλιώς δεν μπορούμε να ήμαστε οικολόγοι 100% με αυτό το χόμπι, αλλιώς θα αφήναμε τα ψάρια ελεύθερα αυτό επιβάλει η οικολογική συνείδηση.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ Χρηστάρα νομίζω πως θα συμφωνήσω....πλήρως μαζί σου.

Αν και η συζήτηση πλέον ανήκει στην κατηγορία Χημεία Γλυκού Νερού,

καταλήγουμε στο ότι δεν χρειάζεται να σπαταλάμε άδικα τα ωραία μας ευρώπουλα

σε κάτι που, όχι μόνο δεν είμαστε σίγουροι για την απόδοσή του, αλλά δεν κρίνεται

και αναγκαίο.

Κανένα ψάρι....δεν 'πήγε' από αντιχλώριο.

Αυτό χρησιμοποιούσα και αυτό θα χρησιμοποιώ μέχρι η επιστήμη να αποδείξει το αντίθετο.

...Στράτο σ'ευχαριστώ :D

Έγινε επεξεργασία - poseidon11
Link to comment
Share on other sites

Την ΑΟ έχει νόημα να την χρησιμοποιούμε όταν θέλουμε να έχουμε καθαρό νερό για ευαίσθητα ψάρια πχ δίσκους, αν ανακατέψουμε νερό από το δίκτυο με την ΑΟ τότε χάνουμε τα προτερήματα της ΑΟ.

Ειχα καταλαβει πως την ΑΟ την χρησιμοποιουμε (εκτος απο τον καθαρισμο) για να πετυχουμε χαμηλο ΡΗ και πως το νερο του δικτυου περιεχει και χρησιμα στοιχεια. Τι ισχύει τελικά;

Συγνωμη για το εκτός θέματος αλλα μπερδεύτηκα.

Link to comment
Share on other sites

Με την ΑΟ έχουμε ένα καθαρό νεράκι που δεν περιέχει θρεπτικά συστατικά και ηλεκτρολύτες οπότε πρέπει να τα προσθέσουμε. Αυτό είναι ας το πούμε το μειονέκτημα του.

Αν χρησιμοποιούμε νερό από ΑΟ και το ανακατεύουμε με νερό δικτύου το μόνο κέρδος που έχουμε είναι να φτιάξουμε ένα νερό στα μέτρα μας σε ότι αφορά το KH,GH και να το εμπλουτίσουμε με ιχνοστιχία κτλ. Με την προσθήκη νερού από το δίκτυο όμως στο νερό της ΑΟ προσθέτουμε και τα βαριά μέταλλα χλώριο και τα βακτηρίδια και τους ιους οση δεν πρόλαβαν να σκοτωθούν από το χλώριο κτλ. Οπότε πρέπει να χρησιμοποιήσουμε αντίχλώριο.

Αν τελικά φτιάχνουμε το νερό κατά αυτών τον τρόπο πιο οικολογικό είναι να χρησιμοποιούμε νερό από στήλη ριτήνης.

Αν φτιάχνουμε νερό εξ ολοκλήρου από ΑΟ επειδή είναι σχεδόν στείρο πρέπει να το εμπλουτίσουμε με θρεπτικά συστατικά και δεν έχει νόημα η χρήση του αντιχλώριου.

Μιλάμε πάντα για οικολογικούς τρόπους γιατί για οικονομικούς τίθεται άλλο θέμα.

Στην μια περίπτωση θα αγοράσεις το αντιχλώριο στην άλλη τους ηλεκτρολύτες.

Πιστεύω να έγινα κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...