Jump to content

Jbl Cristalprofi 250


tsiro

Recommended Posts

μολις πηρα το πρωτο μου εξωτερικο φιλτρο ενα jbl cristal profi 250 και τα εχω βρει λιγο σκουρα με την συναρμολογηση του και ειδικα με τα τσιμουχακια του.εχει κανεις το ιδιο φιλτρο να δωσει καμμια βοηθεια μην πνιγουμε στο σαλονι? :D

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

που ακριβως εχεις το προβλημα..?δεν εχει μεσα οδηγιες χρησης...?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι φανατικός οπαδός της JBL και έχω τα ίδια φίλτρα. :D Τη ακριβώς δεν κατάλαβες, ;) όλο και όλο δυο εξόδους έχει το φίλτρο μια μπαίνει νερό και μια βγαίνει και η δυο έχουν γα ασφάλεια και από μια βάνα.

Link to comment
Share on other sites

η συσκευασια ειχε 4 τσιμουχακια 2 μεγαλα και 2 πιο μικρα που ακριβως μπαινουν αυτα δεν καταλαβαινω και θελω να ειμαι σιγουρος,γιατι εχω την εντυπωση οτι τα δυο μεγαλα ειναι ανταλακτικα για αυτα που εχει το φιλτρο μεσα στην κεφαλη και τα μικρα εκει που τα εχω στη φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Της τσιμούχες της χρησιμοποιείς αν χρειαστεί έτσι όπως της αναφέρεις και μάλλον δεν θα της χρειαστείς στο άμεσο μέλλον. Το δικό φίλτρο τρέχει με της ίδιες τσιμούχες εδώ και χρόνια και δεν έπαθαν τίποτα.

Οπότε το συνδέεις και είσαι έτυμος δεν κάνεις τίποτε άλλο, όλες η τσιμούχες που χρειάζεται το σύστημα είναι εγκατεστημένες, αυτές που έχεις είναι για ρεζέρβα.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει τσιμουχες στις βανες για αυτο ρωταω ποιες πρεπει να μπουν οι μικρες η οι μεγαλες?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον γραψτε λαθος ειδα μεσα στα βανακια εχει κανονικα τσιμουχες αυτες ειναι ανταλακτικα ολες,αμα κολλαει το μυαλο... :blink:

λοιπον jblακια τωρα που σε βρηκα εχω κατι ερωτησουλες :D

εχει κατι βιομπαλες σε δυκτακι να τις αφησω ετσι η να τις ριξω χυμα?

ελεγα το ενα διαμερισμα με τα σφουγγαρια να το στειλω και να βαλω βιολογικο υλικο σωστο?

υαλοβαμβακα να αλλαζω μονο με τις jbl η κανει και ο κοινος που ειναι σε συσκευσια σαν βαμβακι και εχω μπολικο?

ελπιζω να βγει καλο σαν τα δικα σου μετρησε στην αγορα και τα 4 χρονια εγγυηση ;)

ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αφήσεις της βιομπαλες με το δείχτη, εγώ της έχω χωρισμένες σε δυο χρωματιστά δειχτάκια για τον εξής λόγο. Όταν χρειάζεται το φίλτρο καθάρισμα πλένω πάντα το ένα δειχτάκη πχ το κόκκινο και όταν χρειαστεί να ξανά καθαρίσω το φίλτρο πλένω το άλλο δειχτακη πχ το πράσινο ποτέ δεν τα πλένω όλα μαζί για να μην χαλάσω τελείως την βιολογία του φίλτρου, και εννοείτε τα πλένω με νερό του ενυδρείου.

Από αλλαγές μπορείς να κάνεις ότι θέλεις μέχρι και σουπστρατ προ να βάλεις μπορείς. Δες μερικές προτάσεις της ίδιας εταιρίας εδώ. Εγώ προσωπικά δεν έχω κάνει καμία γιατί είμαι πλήρες καλυμμένος με το υπάρχον υλικό.

Βασικά είμαι κολλημένος με την jbl για ένα κατά εμένα βασικό λόγο έχει τον μεγαλύτερο κάδο φίλτρου στην κατηγορία του.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είμαι κολλημένος με την jbl για ένα κατά εμένα βασικό λόγο έχει τον μεγαλύτερο κάδο φίλτρου στην κατηγορία του.

ηταν και αυτος ενας λογος.

απλα ρωταω για την αλλαγη υλικων γιατι και το μακαρονι που εχει μεσα δεν ειναι το βιολογικο μακαρονι της εταιρειας (sintomec)αλλα το μηχανικο που εχει(cermec).

υαλοβαμβακα να αλλαζω μονο με τις jbl η κανει και ο κοινος που ειναι σε συσκευσια σαν βαμβακι και εχω μπολικο?
ξερεις και για αυτο τιποτα?

ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

α και κατι ακομα,να υποθεσω οτι πρεπει να πλυθει ο υαλοβαμβακας του φιλτρου πριν δουλεψει πρωτη φορα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το μανίσιο δηλαδή το sintomec, μπορείς όπως είπαμε να βάλεις ότι θέλεις όπως όλα τα φίλτρα. Ανάλογα με της ανάγκες σου. Επειδή εγώ έχω λίγα ψάρια και πολλά φυτά έχω πρόβλημα με τα νιτρικά αν δεν προσθέσω έχω ΝΗ3/4 0, ΡΟ4 0,ΝΟ2 0, ΝΟ3 0 για τον λόγο αυτό δεν θέλω πολύ δυνατό φίλτρο. Αυτό που σε προτείνω είναι, αν δεις ότι δεν επαρκή το υπάρχον υλικό μπορείς να το αντικαταστήσεις.

Υαλοβάμβακας είναι υαλοβάμβακας και κατά την γνώμη μου δεν παίζει ρόλο από ποια εταιρία είναι, απλός το μανισιο μου φαίνετε πιο εύκολο στην χρίση μιας και δεν το αλλάζω πολύ τακτικά.

Προτού χρησιμοποιήσω το φίλτρο ξέβγαλα μια φορά όλα τα υλικά καλό κακό.

Αυτά ότι άλλο θέλεις ρώτα

Link to comment
Share on other sites

...την γκαντεμια μου μεσα,τα βανακια του φιλτρου ειναι ελλατωματικα και χανουν νερο και τα δυο απο τους διακοπτες ακομα και κλειστα.sos αυτη τη στιγμη το ενυδρειο ειναι χωρις φιλτρο γιατι πριν το βαλω ξηλωσα το μαμισιο του καρεφουρ.

Link to comment
Share on other sites

γκαντεμια μεγαλη αυτη, συμβαινει ομως δυστηχως

τελικα αποδειχθηκε κακη ιδεα να αφαιρεσεις το εσωτερικο φιλτρο, αλλα που να το ηξερες απο την αρχη;

πρακτικα τωρα

οταν τα βανακια ειναι ανοιχτα, δηλαδη να αφηνουν να περανει νερο μεσα τους, ποσο τρεχουν;

το πιο απλο ειναι το αποσυναρμολογησεις ολο και να το συναρμολογησεις παλι, μπορει να εβαλες κατι λαθος και ας φαινεται οκ

δοκιμασε να βαλεις λιγη βαζελινη εκει που ενωνουν οι σωληνες με τα βανακια, δεν ξερω λεπτομεριες

εναλλακτικα εαν η διαροη ειναι σταγονες και δεν πεταγεται το νερο συντριβανι μπορεις να βαλεις το φιλτρο ολοκληρο μεσα σε εναν κουβα, να το λειτουργησεις εκει για να μην σου κανει το χωρο χαλια μεχρι να δεις τι μπορεις να κανεις με την αντικατασταση του

...την γκαντεμια μου μεσα,τα βανακια του φιλτρου ειναι ελλατωματικα και χανουν νερο και τα δυο απο τους διακοπτες ακομα και κλειστα.sos αυτη τη στιγμη το ενυδρειο ειναι χωρις φιλτρο γιατι πριν το βαλω ξηλωσα το μαμισιο του καρεφουρ.

Έγινε επεξεργασία - orck
Link to comment
Share on other sites

ολα οκ τη γλιτωσαμε φτηνα!εφαγα τον τοπο και τελικα βρηκα βανακια στο pet city στο ιλιον οπου μου τα αλλαξανε μεσα στην εγγυηση,ευτηχως που σημερα τα μαγαζια ηταν ανοιχτα!παντως τα παιδια μου ειπαν οτι εχει τυχει σε πολλους ειναι η παρτιδα κακη sos μην αφαιρειτε φιλτρο πριν δειτε αν δουλευει το νεο :D !

Link to comment
Share on other sites

ολα οκ τη γλιτωσαμε φτηνα!εφαγα τον τοπο και τελικα βρηκα βανακια στο pet city στο ιλιον οπου μου τα αλλαξανε μεσα στην εγγυηση,ευτηχως που σημερα τα μαγαζια ηταν ανοιχτα!παντως τα παιδια μου ειπαν οτι εχει τυχει σε πολλους ειναι η παρτιδα κακη sos μην αφαιρειτε φιλτρο πριν δειτε αν δουλευει το νεο :D !

Τελος καλος ολα καλα,μεσα στην ατυχια σου σταθηκες τυχερος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...