Jump to content

χρειαζομαι πληροφορίες για το ενυδρίο μου


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,μόλις αγόρασα ενα ενυδρίο γύρω στα 20 λίτρα και μέσα έχω 3 χρυσόψαρα.το πρόβλημα μου είναι πως μόλις ανοίξω αυτό το μηχανηματάκι για τον αερα τα ψαράκια ειναι σαν να τρομοκρατούνται και κάθονται συνεχως σε μία γωνία του ενυδρίου παλεύοντας να μην τα πάαρει το ρεύμα.Διαβασά όμως ότι πρέπει να είναι ανοιχτο για να παίρνουν οξυγονο.Μόλις το κλείσω κοιμούνται και γενικως ηρεμουν πολυ.Τι να κάνω???????? :D

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες..

εχεις πολλα ψαρακια σε ελαχιστα λιτρα,και σα να μην εφτανε αυτο,εχεις και αστρωτο-νεο ενυδρειο.....

ξεκινησε να διαβασεις για να ξερεις τον κυκλο του αζωτου,και εμεις εδω ειμαστε...

ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα ξανα,

Όταν πήγα σε ένα pet shop και ρώτησα πόσα βνα βάλω σε αυτό το ενυδρίο μου είπαν το πολύ μέχρι 7 χωράει στο ίδιο και εγώ σαν καινούργια πήρα τρια για να μην τα στριμόχνω.Δεν ήξερα ότι ήταν πολλά.Τώρα που πέρασαν τόσες μέρες παρατήρησα ότι τα ψαράκια μου κάνουν βόλτες πάνω κάτω και γενικώς κάνουν μεγάλη χαρά όταν με βλέπουν.Το δίαβασα το link που μου έστειλες απλώς δεν κατάλαβα τί ακριβώς πρέπει να κάνω.Βοήθησε με σε παρακαλώ.Επισης διάβασα κάπου ότι δεν κάνει να έχει στο ενυδρίο πλαστικά φυτά.Για να μην ειναι άδειο όμως πήρα ένα φυτό που λέει ότι είναι από μετάξυ.Είναι οκ???Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

για αρχη χρειαζεται να προμηθευθεις ορισμενα υγρα τεστ για να γνωριζεις που πηγαινεις....

αμμωνια,νο2 και νο3,θεωρω οτι ειναι για αρχη τα βασικα.

σκεψου οτι πρεπει να γινει ενας κυκλος μεσα στο ενυδρειο σου και κατ'επεκταση στο φιλτρο σου.

ξεκιναει η αμμωνια στην συνεχεια διασπαται σε νιτρωδη,και τελος σε νιτρικα αλατα.

οταν στο τελος διαπιστωσεις οτι οι τιμες αμμωνιας και νιτρωδων ειναι 0,και εχεις μετρησιμες τιμες στα νο3(νιτρικα),τοτε το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο.

αυτο βεβαια χρειαζεται καποιες μερες...

τωρα στην πεςριπτωση σου οπου (δυστυχως) χρονικα υπαρχουν ηδη ψαρια,πρεπει να εκτελεις συχνες αλλαγες νερου,και πολυ λιγο ταισμα και παραλληλα να μετρας.....

εδω ειμαστε να μας πεις την εξελιξη...

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και χρονια πολλα!!

καλος ηρθες ,,οσο για το ενυδρειακισου θα το αφησεις με τα χρυσοψαρα?

Για το κυκλο του αζωτου ,αν αφησεις τα χρυσοψαρα απλα λιγη τροφη ,λιγα βακτηρια σε υγρο και θα εισαι οκ!!και αντιχλωριο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...