Jump to content

Καφέ άλγη πάνω σε φύλλα Anubias


netgod

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Σε 2 από τα φυτά του ενυδρείου μου έχει εμφανιστεί καφέ άλγη η οποία δεν μπορεί να φύγει απλά με τρίψινο με το χέρι (Συνολικά 7.) Συγκεκριμένα στα φύλα της anubias είναι πιο 'εντονο το πρόβλημα αν και νομίζω ότι δεν αναπτύχθηκε στην πορεία αλλά μάλλον προυπήρχε πριν την αγοράσω από το petshop πάνω στο φυτό αλλά λόγω απειρίας δεν την είχα προσέξει. Τι πρέπει να κάνω για να φύγει; Επίσης κάθε 2 εβδομάδες βάζω υγρό λίπασμα της sera florina στην δοσολογία που γράφουν οι οδηγίες ανάλογη με τα λίτρα μου. Το λίπασμα επιβαρύνει την άλγη ή όχι; Μήπως να το σταματούσα; Επαναλαμβάνω ότι βάζω 1 φορά κάθε 2 εβδομάδες ενώ οι οδηγίες αναφέρουν ότι πρέπει να βάζω 1 φορά την εβδομάδα. Θα μπορούσατε να βοηθήσετε; Το ενυδρείο λειτουργεί ενάμιση μήνα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να "σπάσεις" τις δόσεις λιπάσματος σε 2-3.

Γιά περισσότερες συμβουλές αν μπορείς να αναφέρεις τι άλλα φυτά έχεις,αν έχεις CO2, τις ώρες και το είδος φωτισμού.

(αν όντος είναι η καφέ άλγη, γνωρίζω οτι εμφανίζεται σε χαμηλό φωτισμό και αυξημένη λίπανση)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να "σπάσεις" τις δόσεις λιπάσματος σε 2-3.

Γιά περισσότερες συμβουλές αν μπορείς να αναφέρεις τι άλλα φυτά έχεις,αν έχεις CO2, τις ώρες και το είδος φωτισμού.

(αν όντος είναι η καφέ άλγη, γνωρίζω οτι εμφανίζεται σε χαμηλό φωτισμό και αυξημένη λίπανση)

Έχω συνολικά 8 φυτά, (2 anubies, 1 microsorum, 1 elodea densa, 2 ceratophylum και άλλα2 που δεν τα θυμάμαι). Για CO2 έχω τις ταμπλέτες τις sera , το ενυδρείο είναι το Record 110 της JUWEL με 2 ενσωματωμένες λάμπες 18w. Τα φώτα τα ανάβω καθημερινά για 8 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσε 1 τέταρτο της ώρας περισσότερο φωτισμό κάθε μέρα μέχρι να φτάσεις τις 10 ώρες.

10 ώρες;; Ε'ισαι σίγουρος;; Μ'ηπως είναι πολύ για τα ψάρια; Και άμα τον αυξήσω θα εξαφανιστεί η άλγη κάποια στιγμή από μόνη της;

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι μονο η φωτοπεριοδος που λιγουλακι πρεπει να φτιαξεις,αλλα και η συχνοτητα με την νοποια κανεις αλλαγες νερου και φρεσκαρεις ολο το συστημα.....

αυτο το διαστημα πιο μικρες και συχνες αλλαγες νερου,μηχανικα βγζε οση αλγη μπορεις απο τα φυτα σου,και ταιζε φειδωλα,και λιτα....

σε λιγο διαστημα θα δεις οτι θα στρωσει,και θα αποχωρησει η αλγη....

Link to comment
Share on other sites

επιδη ειχα κ γω προβλημα αλγης πανω thn anumbia με το που εβαλα κιαλο φωτισμο εφυγε!!βαλε φωτισμο σιγα σιγα ομως οχι απο την μια μερα στην αλλη!συμφονω με τον viciouscircle

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παίδες! Θα κάνω ότι μου είπατε και βλέπουμε..

Και κάτι τελευταίο, υγρό λίπασμα να συνεχίζω να βάζω;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που θα αυξήσεις των φωτισμό τα φυτά θα φωτοσηνθέτουν πιο πολύ και θα χρειάζονται περισσότερα θρεπτικά συστατικά οπότε σχεδόν επιβάλλεται να συνεχίσεις την λίπανση. Εξάλλου η καφέ άλγη προέρχεται περισσότερο από λάθος φωτισμό παρά από λάθος λίπανση. Βέβαια όλα συμβάλουν αλλά σαν κύρια αιτία θεωρείτε ο χαμηλός φωτισμός.

Link to comment
Share on other sites

προσεχαι με τον φωτισμο!!ξεκινα με αναμα στην νεα λαμπα 1 με 2 ωρες την ημερα κ καθε βδομαδα θα προσθετεις 1 μ 2 ωρες!γενικα οτι κανεις στο ενυδρειο θελει προσαμοργη δεν ειμαι κανενας ηδικος αλλα τα εχω κανει αυτα τα λαθη!!

Link to comment
Share on other sites

προσεχαι με τον φωτισμο!!ξεκινα με αναμα στην νεα λαμπα 1 με 2 ωρες την ημερα κ καθε βδομαδα θα προσθετεις 1 μ 2 ωρες!γενικα οτι κανεις στο ενυδρειο θελει προσαμοργη δεν ειμαι κανενας ηδικος αλλα τα εχω κανει αυτα τα λαθη!!

Ποια νέα λάμπα;;;Δεν πρόκειται να πάρω νέα λάμπα. Εγώ κατάλαβα ότι απλά πρέπει να αυξήσω τις ώρες του φωτισμού όχι να προσθέσω άλλη λάμπα έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...