Jump to content

Γίνεται?


koursaros7

Recommended Posts

Γειά χαρά σε όλους σας, θα ήθελα να γνωρίζω αν σε μεσογειακό ενυδρείο μπορώ να τοποθετήσω διάφορα φραγκάκια και κοράλια τροπικού, φυσικά οι παράμετροι του νερού θα είναι τέτοιοι που να μπορούν τα

ζωντανά να ζήσουν.

Ο λόγος είναι οτι δεν γνωρίζω κάποιο κατάστημα που να μπορεί να με προμηθέυσει με ζωντανά για μεσογειακό (αν κάνω λάθος περιμένω προτάσεις για ένα όμορφο και πολύχρωμο aquascaping)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας καλως όρισες στο Aquazone...

Πες μας λίγο πρώτα, μιλάμε για ενυδρείο που υπάρχει, που είναι στημένο? ή για ενυδρείο που θα φτιαχτει?

Αν υπάρχει πες μας δύο λογια για το σύστημα αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγω θέλεις να κάνεις μια μίξη δύο συστημάτων? (Μεσογειακού-Τροπικού υφάλου)

Γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να αναμίξεις καθώς κάθε οργανισμός θέλει τις δικές του συνθήκες και τιμές. Έτσι σίγουρα κάποιοι από τους οργανισμούς σου θα "υποφέρουν" άνευ λόγου και αιτίας. Κατέληξε σε ένα απο τα δύο συστήματα και θα έχεις ένα καλό και όμορφο αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγω θέλεις να κάνεις μια μίξη δύο συστημάτων? (Μεσογειακού-Τροπικού υφάλου)

Γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να αναμίξεις καθώς κάθε οργανισμός θέλει τις δικές του συνθήκες και τιμές. Έτσι σίγουρα κάποιοι από τους οργανισμούς σου θα "υποφέρουν" άνευ λόγου και αιτίας. Κατέληξε σε ένα απο τα δύο συστήματα και θα έχεις ένα καλό και όμορφο αποτέλεσμα

Μόνο και μόνο για να μειώσω το οικονομικό κόστος αφενός μιας και κάνω ελεύθερη κατάδυση και αφετέρου

θεωρώ οτι είναι δύσκολο όπως προανέφερα να βρώ κατάστημα ώστε να αγοράσω ψαράκια μιας και θεωρώ δύσκολο τη σύλληψη αυτών στο φυσικό τους περιβάλλον.

Απλά θέλω να ξέρω αν ο βράχος και η άμμος με τους οργανισμούς που μεταφέρουν θα μπορέσουν να εγκλιματιστούν στις συνθήκες του τοπικού υφάλου.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ, ότι καλύτερα να έχεις ένα αμιγές σύστημα και όχι ένα ανάμεικτο. Πολλοί φιλοξενούν σε τροπικά συστήματα, κάποιους μεσογειακούς οργανισμούς, αλλά αυτό δεν αλλάζει τον τροπικό χαρακτήρα του.

Μεσογειακά είδη, εμφανίζονται κατά καιρούς σε κάποια καταστήματα, κυρίως τους καλοκαιρινούς μήνες. Ποικιλία όμως θα βρεις, μόνο στις προσωπικές σου θαλασσινές αναζητήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...