Jump to content

ενυδρειο Emersed


yiapas

Recommended Posts

ξεκινησα μολις σημερα ενα ενυδρειο emersed

ενα ενυδρειακι 30 λιτρων που το ειχα και ημουν αναμεσα στο να το κανω planted(με betta ) ή emersed.

τελικα αποφασισα emersed

εβαλα αναμυγμενο φυτοχωμα με τυρφυ καθαρη που βρηκα σε φυτωρια(5 κιλα = 1,70 euro) το γεμισα 5 ποντους και εβαλα νερο μεχρι που καλυψε το υποστρωμα και εγινε σαν βουρκος.

για φως ,επειδη το φως της ημερας σε φωτεινο δωματιο ειναι αρκετο σε τετοιου ειδους καλλιεργια,θα το βοηθαω με το φωτιστικο που εχει φθοριου 9watt για μερες με συννεφια.

τα φυτα και το χωμα θα πρεπει να μενει υγρο.ετσι για καλλυμα εβαλα μεμβρανη η οποια εχει λιγες μικρες τρυπουλες για αερισμο.θα ψεκαζω 1 με το πολυ 2 φορες την ημερα και μολις το πολυ νερο απορροφηθει θα μπουν μερικες ριζουλες γκαζονακι ενυδρειου (τωρα για το ειδος θα το ψαξω).....απ'οτι ξερω αν ολα πανε καλα σε 3-4 εβδομαδες το αποτελεσμα θα ειναι καλο.θα δειξει(υπομονη).αυτη την στιγμη εχει 2 φυτακια

Hydrocotyle leucocephala και Hygrophila polysperma και μια ριζουλα Cryptocoryne x willisii

ααααα!!! το ψεκασμα θα γινεται με ενα κλασικο ψεκαστηρακι το οποιο θα εχει νερο με μια μικρη ποσοτητα υγρου λιπασματος ενυδρειου ετσι για βοηθεια....

post-5390-1198330869_thumb.jpg

post-5390-1198330931_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

pas mal,pas mal...!!!

εχω περιεργεια να δω την συνεχεια του επιχειρηματος σου....!!!

keep walking....

Link to comment
Share on other sites

ωραιος γειτονα!!θελω να το ξεκινησω κ γω αντε να δουμε ποτε ομως!

Link to comment
Share on other sites

εχω περιεργεια να δω την συνεχεια του επιχειρηματος σου....!!!

και εγω εχω περιεργεια :D δεν ξερω κατα ποσο θα λειτουργησει...αλλα βλεποντας και κανοντας...απο τα λαθη θα μαθω

Link to comment
Share on other sites

Πιο εύκολα και εντυπωσιακό αποτέλεσμα αλλαγής είναι αρχίσεις κανονικά με supemers και καταλήξεις με emers.

Δηλαδή φύλοχώμα και όλα τα λοιπά… φυτεύεις κανονικά το φυτό και το έχεις κανονικά μέσα στο νερό. Όταν το φυτό συνέρθει και ριζώσει καλάθα αρχίσει να αναπτύσσεται θα φτάσει στην επιφάνεια και μετά από μόνο τους θα αρχίσει η κορυφή να γίνεται emers ενώ το υπόλοιπο μέσα στο νερό θα είναι supemers.

Τώρα θα αρχίσεις να μιμείσαι την περίοδο της ξηρασίας και θα αρχίσεις σιγά σιγά να ρίχνεις την στάθμη του νερού έως ότου μήνη μόνο υγρό το χώμα. Αν το κάνεις σωστά και με υπομονή θα δεις όλη την μαγεία της μεταβολής του φυτού από supemers σε emers. Εντυπωσιακή αλλαγή έχει η λεγόμενή ντοματιά όπου η μεταμόρφωση της είναι τεράστια καμιά σχέση με το αρχικό φυτό.

Link to comment
Share on other sites

:D οκ xρηστο....να σου πω και εγω ειχα σκεφτει κατι τετοιο ,αλλα δεν ημουν σιγουρος αν θα πιασει

λογω το οτι ειχα διαβασει οτι η προσαρμογη των φυτων απο ενυδρειο σε emersed

ειναι δυσκολη,

τωρα θα το δοκιμασω ;) ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

ποιο παλια ειχα μιλησει στο forum ου ειχαν πει να ξεκινησω με τα εξεις φυτα Δοκίμασε από τα γένη Hemianthus, Ludwigia, Hydrocotyle, Cryptocoryne, Echinodorus, Hygrophila, Lobelia, Micranthemum που είναι αμφίβια και σε γενικές γραμμές εύκολα στην προσαρμογή φυτά.

στο φυτεμενο σελιδα 5 εχει πολυ ενδιαφερον αρθρο Emersed καλλιέργεια

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να ξεκινήσουμε κατευθείαν με εμερς. Απλός προσωπικά το βρίσκω πιο ενδιαφέρον το παραπάνω που αναφέρω όχι ότι είναι ο μοναδικός τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

τελικα μπηκαν και 5-6 ριζουλες εχινοδωρα tenellus

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=291

τα οποια μετα απο 48 ωρες στο emersed ενυδρειακι ψιλοκιτρινισαν τα φυλλα

ελπιζω σε 3-4 εβδομαδες να εχω τα επιθυμητα αποτελεσματα και να βαλω και φωτο

παντως η κρυπτοκορινα και το λευκοκεφαλο πανε αρκετα καλα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...