Jump to content

New Nano Reef


thess

Recommended Posts

Γεια σε όλους !έχω συγκεντρώσει όλα τα υλικά που χρειάζομαι για να ξεκινήσω το μινι reef περίπου 50λ.εχω πάρει 9 κιλά ζωντανή άμμο, 1 2213 eheim ,άνθρακα 300γρ της hobby κ 800γρ phosphate-killer όπου είναι για 200λ .επίσης έχω πάρει πυκνόμετρο κ αλάτι κ διάφορα ζουμιά για την εκκίνηση ! έχω μερικές απορίες από το phosphate-killer βάζω τα 200γρ η μπορώ κ όλο ?πρώτα βάζω το phosphate-killer ενδιάμεσα σφουγγάρι κ μετά τον άνθρακα? έχω να προσέξω τπτ άλλο ? πείτε μου καλή επιτυχία !!!¨)

Α επίσης έχω κ αυτό το skimmer http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewI...em=220148087343

Δε το έχω βάλει να δουλεύει αν κάνει πολύ θόρυβο μπορώ να το κλίνω όσο κοιμάμαι ?

Link to comment
Share on other sites

ο ανθρακας χαμηλα.τερμα πανω το αντιφωσφορο.

καλυτερα ειναι να επιλεγεις το συγκεκριμενο υλικο με βαση το σιδηρο.διαρκει πολυ περισσοτερο.

βαλτο πρωτα να δουλεψει,και βλεπεις......

αρχικα βαζεις το νερο(ειναι σαφως καλυτερα απο αο,βαζεις τηνν αναλογια αλατιου που πρεπει,βαζεις τους κυκλοφορητες ετσι ωστε μετα απο 48 ωριτσες να διαλυθει οπως πρεπει,και στην συνεχεια προσθετεις τον αραγωνιτη,και μετα τον βραχο....

στην πορεια προσπαθησε να παρεις ρεφρακτομετρο και οχι τοπυκνομετρο που εχεις ,για μεγαλυτερη ακριβεια...

**χρησιμη μπορει να αποδειχθει και μια μικρη ζυγαρια ακριβειας για να μετρας το αλατι στις αλλαγες νερου....

** εχεις σκεφτει πως θα συμπληρωνεις νερο,σε περιπτωση που δεν εχεις αο..?

Link to comment
Share on other sites

ο ανθρακας χαμηλα.τερμα πανω το αντιφωσφορο.

καλυτερα ειναι να επιλεγεις το συγκεκριμενο υλικο με βαση το σιδηρο.διαρκει πολυ περισσοτερο.

βαλτο πρωτα να δουλεψει,και βλεπεις......

αρχικα βαζεις το νερο(ειναι σαφως καλυτερα απο αο,βαζεις τηνν αναλογια αλατιου που πρεπει,βαζεις τους κυκλοφορητες ετσι ωστε μετα απο 48 ωριτσες να διαλυθει οπως πρεπει,και στην συνεχεια προσθετεις τον αραγωνιτη,και μετα τον βραχο....

στην πορεια προσπαθησε να παρεις ρεφρακτομετρο και οχι τοπυκνομετρο που εχεις ,για μεγαλυτερη ακριβεια...

**χρησιμη μπορει να αποδειχθει και μια μικρη ζυγαρια ακριβειας για να μετρας το αλατι στις αλλαγες νερου....

** εχεις σκεφτει πως θα συμπληρωνεις νερο,σε περιπτωση που δεν εχεις αο..?

Αν βάλω των αραγωνιτη πρώτα ?γιατί το νερό το ετοιμάζω σε άλλο κάδο ! ο αραγωνιτης είναι στη σακούλα του είναι κ καλά ζωντανός !!βράχο δε πείρα ακόμα! το νερό είναι 100% από α/ο από φίλο κ περιμένω εδώ κ 2 μήνες από ρομαν την δικιά μου !!

Link to comment
Share on other sites

νερο,αλατι....και μετα τον ζωντανο σου αραγωνιτη..

Link to comment
Share on other sites

νερο,αλατι....και μετα τον ζωντανο σου αραγωνιτη..

Δε μπορώ να καταλάβω πως θα βάλω τον αραγωνιτη αφού θα έχω νερό μέσα θα θολώσει το νερό ! το νερό κ το αλάτι το έχω ρίξει σε άλλο δοχείο!

Link to comment
Share on other sites

ναι θα θολωσει.ετσι ομως γινεται.

βαζεις το νερο,ριχνεις το αλατι,και μετα απο τουλαχιστον 48 ωρες βαζεις τον αραγωνιτη..

απλο.

Link to comment
Share on other sites

ο ανθρακας χαμηλα.τερμα πανω το αντιφωσφορο.

Μια μικρη ερωτηση:

Δεν θα επρεπε το αντιφωσφορο να μπει μετα τον ανθρακα ετσι ωστε να μαζεψει τυχον φωσφορο απο τον ανθρακα?

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρη ερωτηση:

Δεν θα επρεπε το αντιφωσφορο να μπει μετα τον ανθρακα ετσι ωστε να μαζεψει τυχον φωσφορο απο τον ανθρακα?

ναι.αυτο ειπα. ;):D
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...