Jump to content

δεν αντεξα δεν αντεξα


ΠΟΠΟ

Recommended Posts

τελικα το μικρο μικρο ενυδρειακη με τα φυτα μετατραπηκε σε μικρο μικρο ενυδρειο με θαλασσινο

το εγχείρημα αβέβαιο πολύ αβέβαιο αλλά για αυτό έχει και τη χάρη του

θα προμηθευτώ δυο τρία μικρά κομμάτια τροπικού βράχου θα μείνουν για πολύ καιρό στο ενυδρείο μέχρι να δω ότι αντέχουν

και σειρά θα έχουν τα ποιο ΕΥΚΟΛΑ κοραλακια της αγοράς τα ποιο ΕΥΚΟΛΑ

και βλέπουμε τα αποτελέσματα......

απο χτες τρέχει το νερό με μια κουταλιά αλατιού το πρόβλημα είναι ότι δε ξέρω εάν θέλω περισσότερο αλάτι η λιγότερο αλλά και αυτό λύνεται γιατί στο μαγαζί της γειτονιάς μου πουλάει έτοιμο νερό για reef

οπότε η ερώτηση μου είναι ποιο είναι το ποιο εύκολο κοραλι της αγοράς

και τι άλλο μπορώ να κάνω για να βελτιώσω το σύστημα μου ευκαλα και οικονομικά

ο φωτισμός είναι μια 14w από τις οικονομικές λάμπες σε 6 λίτρα

το οτι εχω 70% ποσοστό αποτυχίας και ακομα περισσότερο ίσως το ξέρω και είμαι εν γνώση αυτου απλός

ειναι ενα πείραμα

που πολλοι μπορουν να πουν αστο δεν υπαρχει ο λογος και ισως να εχουν δικαιο αλλα θελω να εξετασω ποσο απλο μπορω να το κανω

βεβαία ολα πρέπει να εχουν γίνει πρην το καλοκαίρι γιατί μετά την κατσαμε

ευχαριστώ σε όποιον μπει στο κόπο να μου απαντήσει σε αυτο το εντελώς επιπόλαιο επιχείρημα μου

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στην θαλασσινη μας παρεα.

εαν μπορεις δωσε καποια στοιχεια του ενυδρειου σου.

οταν λες μια κουταλια αλατι. ;):blink::thumbup: ..................σε ποσο νερο, ποσα λιτρα ειναι το μικρο :D

Link to comment
Share on other sites

Με ποιον τρόπο σκέφτεσαι να το λειτουργήσεις.?

Θα βάλεις αραγωνιτη ? κάποιο κυκλοφορητή ? τι βιολογία θα έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

θαλασσινο ειχα ξανα ενα μεσογειακο που το διέκοψα

το σύστημα του θα ειναι τα εντελώς απαραίτητα

μονο βράχος και το φιλτρακι γεματο άνθρακα τυποτα αλλο

τοσο απλο το φιλτρακι ειναι υπεραρκετο για το ενυδρείο

μαλλον θελω και καποιο μικρο θερμαντικό σώμα αλλα για αυτο δεν ειμαι σιγουρος ακομα

το θεμα ειναι οτι δε ξερω ποσο αλάτι να βαλω προς το παρόν εχο βαλει μονο μια κουταλια του γλυκου και ισως να χρηαζεται περισσότερο αλλα δεν ειμαι σιγουρος

αν ειχα ρεφεκτομετρο θα ηξερα αλλα δεν ειναι στα σχεδια μου να προμυθευτω

αλλα αν βρω ευκολα κοραλακια όπως ξαναγραψα μπορω να προμηθεύομαι απο το πετ σοπ τις γειτονιας μου ετοιμο νερο

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αυτά που θα μπουν μέσα, πόσα λίτρα νερό καθαρά θα έχεις ?..... πολύ λίγα, και με την εξάτμιση που θα έχεις νομίζω θα είναι ακατόρθωτο να κρατήσεις τις τιμές του νερού.

Αφού δεν μπορείς να μετράς την αλατότητα, δεν επρεπε να βάλεις καθόλου αλάτι και να το αγοράσεις όλο έτοιμο

Link to comment
Share on other sites

βασικά τώρα που το λες δίκαιο έχεις

αλλα ακομα και αν φτιάξω κάτι σαν refigium μόνο με αλγες θα μα αρεσει και δυο μικρά κομμάτια βράχου

μαλλον αυτο θα κάνω θα μαζέψω κάποια λεφτά θα πάρω και ενα μπιτόνι με νερο και δυο βραχάκια

μηπως μπορείτε να μου πειτε ονομασίες κοραλλιών που εχει ο τύπος στο Pico του

αααα επίσης εαν εχω κανα γείτονα και ειχε την καλοσύνη να μου χαρίσει τη πρωτη φορα 6λιτρα μόλις θαλασσινού νερού και τις υπόλοιπες 3λιτρα για τις αλλαγές θα είμαι μια χαρά πιστεύω

και αν δε θέλει να μου χαρίζει επειδή ξέρω τη κόστος έχει το νερό (αλάτια Α/Ο) οσο αξίζει το νερό που παίρνω να μου το χρεώνει

Link to comment
Share on other sites

τελικά αλαξα το νερο σε ενα μεγαλύτερο ενυδρειο

οποτε δυο μερες μεχρη να παω να δω τα κοράλλια και να μιλήσω με το μαγαζάτορα για το pico μου ίσως και να μπορεί να μου προμηθεύει αυτός νερό ανα 2 εβδομάδες

αλλα ακομα δεν μου εχετε προτείνει κοράλλια για το μικρο μου σύστημα θελω να το φτιάξω βάση τι θα βάλω μεσα στο ενυδρείο δε ξέρω αν με καταλαβαίνετε

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη φιλε μου.βασικα αυτο που ξεκινας να κανεις το θεωρω για μενα τουλαχιστον αρκετα δυσκολο.σε λιγοτερα λιτρα εχεις περισσοτερες απαιτησεισ και πολυ περισσοτερη προσοχη.παντα ομως πρεπει να εχουμε στο μυαλο μας αυτο που αγαπα και θελει καθε χομπιστας να κανει.εαν δειξεις τον απαραιτητο ζηλο για αυτο γιατι πραγματικα το θες ελπιζω να κανεις κατι που θα σε ευχαριστησει παρα πολυ.καλη αρχη λοιπον και παλι και ο,τι καλυτερο.ενα λιγο απαιτητικο κοραλλακι πιστευω οτι ειναι καποιο πολυποδακι.

φιλικα φωτης

Link to comment
Share on other sites

τελικά κάθισα και σκεφτικά και αποφάσισα το ενυδρείο να αποτελείται από 2-3 βραχάκια και διάφορων λογιών αλγες

την πέμπτη παω να πάρω τα βραχάκια αλγες που μπορώ να βρω???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...