Jump to content

Aporia


Recommended Posts

λιτρα του ενυδρειου,ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου,και τι μετρησεις εχεις..??

*αν μπορεις γραφε με ελληνικα...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, θερμαντήρα δεν έχεις; Γιατί τόσο χαμηλή θερμοκρασία; :D;):blink:

Και οι υπόλοιπες μετρήσεις, PH, NH3, NO2, NO3, KH, GH;

Έγινε επεξεργασία - iogi
Link to comment
Share on other sites

eho thermantira aplos molis iha alaxi to nero ke itan krio tora prepi na ine 26 vathmous

κατ'αρχας αν μπορεις γραφε με ελληνικα...

απο εκει και μετα,δεν πρεπει να στρεσαρεις τα ψαρια σου ετσι...οταν αλλαζουμε νερο,κοιταμε να ειναι οσο πιο κοντα γινεται στο νερο του ενυδρειου μας...

Link to comment
Share on other sites

Είναι ζωτικής σημασίας να αλλάζεις νερό με ίδια περίπου θερμοκρασία!

Φρόντισε να πάρεις ένα μεγάλο δοχείο και έναν θερμοστάτη μόνο για αυτή τη δουλειά!

Τώρα σε ενδιαφέρει να δείς τι έχουν τα ψάρια σου ή να μάθεις τι ψάρια θα πάρεις γιατι εγώ μπερδεύτικα έτσι όπως αλλάζεις θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Είναι ζωτικής σημασίας να αλλάζεις νερό με ίδια περίπου θερμοκρασία!

Φρόντισε να πάρεις ένα μεγάλο δοχείο και έναν θερμοστάτη μόνο για αυτή τη δουλειά!

Αυτο μπορει να το πετυχει και με νερο απο τον θερμοσιφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνησω για νερο απο τον θερμοσιφωνα.Αν βαλουμε το νερο του θερμοσιφωνα μεσα σε ενα διαφανες δοχειο θα δουμε οτι ειναι θολο.(ειδικα σε παλιους θερμοσιφωνες λογω αλατων)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γεμίζω τη λεκάνη με παγωμένο νερό, για να είμαι σίγουρος ότι είναι καθαρό.(φοβάμαι λίγο το νερό του θερμοσίφωνα-συμφωνώ φίλε sterba2) και βάζω παράλληλα στο βραστήρα νερό να βράσει. Δεν παίρνει παραπάνω από ένα λεπτό να ζεσταθεί. Μετά το ρίχνω στη λεκάνη με το κρύο νερό για να σπάσει το κρύο και να πλησιάσει τη θερμοκρασία του ενυδρείου. Όταν δε είναι καλοκαίρι και τα ψάρια είναι ζαλισμένα απ' τη ζέστη, φροντίζω το νερό της αλλαγής να είναι λίγο πιό δροσερό. Βοηθάει τα ψάρια να 'ζωντανέψουν' λίγο. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.ειχα και γω το ιδιο προβλημα με τον θερμοσιφωνα μου εβγαζε το νερο θολο οπως ειπες

και συ αλλα στην πορεια ανακαληψα οτι το νερο ηταν θολο λογο της πιεσης του θερμοσιφωνα.

Βαλε σε ενα ποτηρι νερο απο το θερμοσιφωνα και αστο 10 δευτερολεπτα, να δεις που θα καθαρησει.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνησω για νερο απο τον θερμοσιφωνα.Αν βαλουμε το νερο του θερμοσιφωνα μεσα σε ενα διαφανες δοχειο θα δουμε οτι ειναι θολο.(ειδικα σε παλιους θερμοσιφωνες λογω αλατων)

μια χαρα ειναι το νερο του θερμοσιφωνα,για τις αλλαγες νερου...
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τα αλατα και το νερο απο την βρυση εχει.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι το νερο του θερμοσιφωνα,για τις αλλαγες νερου...

Ε και 'γω τί παιδεύομαι με το βραστήρα τόσο καιρό. ;) Και δε το λέτε ρε παιδιά τόσο καιρό; :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως μια φορα που εκανα αλλαγη με νερου θερμοσιφωνα το ενυδρειο γεμισε θολουρα. (το νερο ειχε σταθει για πανω απο 10 λεπτα σε δοχειο)!

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερη λυση παντως θα προτεινα ενα πλαστικο δοχειο 20-30 λιτρων για ευδρειο 120 λιτρων ειναι μια χαρα!Δευτερο θερμοστατη και με ενα γυαλινο θερμομετρο τσεκαρουμε τη θερμοκρασια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...