Jump to content

Κερατόφυλλο


miltosbitoulis2

Recommended Posts

Καλησπέρα. Μόλις τώρα είδα με μεγάλη μου χαρά πάνω στο κερατόφυλλό μου (στο σημείο που είναι στην επιφάνεια του νερού κοντά στο φως) σε δυο σημεία κάτι σαν μπουμπούκι. Είναι μικρό και μοιάζει σαν πολλά μικρά άσπρα αυγουλάκια ενωμένα. Πείτε μου ότι τα κερατόφυλλα ανθίζουν να χαρώ. Μόλις το είδα ενθουσιάστηκα. :D;):blink:

Ευχαριστώ :thumbup:

Ανυπομονώ για τις απαντήσεις :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν αυτο που βλεπεις ειναι ανθη,αλλα να ξερεις οτι ΟΛΑ τα φυτα μπορουν να ανθισουν οταν βρουνε τις καταλληλες συνθηκες..!!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι άνθος. Ξέρω ότι δεν είναι και κανένα τρομερό φυτό για να πει κανείς "Κοίταξε που του άνθισε τέτοιο δύσκολο φυτό" αλλά για μένα είναι σημαντικό. :D Ας με βοηθήσει κάποιος αν το γνωρίζει. Είναι, δεν είναι; ;)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ας με βοηθήσει κάποιος αν το γνωρίζει. Είναι, δεν είναι; :D

Ευχαριστώ

ειπαμε οτι ολα ανθιζουν.....

απο εκει και μετα πως να σε βοηιησει καποιος οταν ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ καποια φωτο του φυτου σου....???? ;):blink::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ειπαμε οτι ολα ανθιζουν.....

απο εκει και μετα πως να σε βοηθησει καποιος οταν ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ καποια φωτο του φυτου σου....???? ;):blink::thumbup:

Απλά ρώτησα αν έχει τύχει σε κάποιον να του ανθίσει το κερατόφυλλο. Αν σε κάποιον έχει ανθίσει, θα καταλάβει αμέσως απ' την περιγραφή

Είναι μικρό και μοιάζει σαν πολλά μικρά άσπρα αυγουλάκια ενωμένα.
αν είναι όντως ή όχι. Δεν ήταν κακό που ζήτησα και κάποια άλλη γνώμη για να σιγουρευτώ.

Αυτά που λέω πάντα σε φιλικό επίπεδο και με όλο το σεβασμό. :D

Μίλτος

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και συ μια φωτογραφία και έτσι θα έχεις την δεύτερη γνώμη που ζητάς.

Εγώ μπορώ μόνο να σου πω ότι...μπορεί να ειναι απλά η επόμενη σειρά 'φύλλων'.

Link to comment
Share on other sites

Βάλε και συ μια φωτογραφία και έτσι θα έχεις την δεύτερη γνώμη που ζητάς.

Εντάξει. Τουλάχιστον θα προσπαθήσω, γιατί είναι αρκετά μικρό και ίσως να μην ξεχωρίζει .

Εγώ μπορώ μόνο να σου πω ότι...μπορεί να ειναι απλά η επόμενη σειρά 'φύλλων'.

Αυτή την περίπτωση σχεδόν την αποκλείω, γιατί τα καινούρια κλωναράκια που βγάζει μοιάζουν με μικρό πράσινο μπουμπούκι, ενώ αυτό που βλέπω είναι διαφορετικό (είναι άσπρο).

Τέλος σας ευχαριστώ και τους δύο klaz και poseidon11 για τη βοήθεια σας και εννοείται πως αν καμιά φορά ανεβάζουμε λίγο τους τόνους, αυτό δε σημαίνει τίποτα. Αλίμονο!!!! :D

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Εκαι εννοείται πως αν καμιά φορά ανεβάζουμε λίγο τους τόνους, αυτό δε σημαίνει τίποτα. Αλίμονο!!!! :thumbup:

μα δεν ανεβηκαν οι τονοι,παντως παρολαυτα... :wootwoot:

καλες γιορτες σε ολους παιδια..... :D;):blink:

Link to comment
Share on other sites

καλες γιορτες σε ολους παιδια..... :D;):wootwoot:

Κι από μένα Καλά Χριστούγεννα σε όλους. :blink::thumbup:

Προσπάθησα να βγάλω κάποιες φωτογραφίες. Βέβαια δεν είναι και οι καλύτερες, αλλά ψηφιακή δεν έχω. Προσπάθησα να χρησιμοποιήσω διαφορετικά κόλπα φωτισμού.

Αυτές είναι:

post-5035-1198531765_thumb.jpgpost-5035-1198531825_thumb.jpgpost-5035-1198531887_thumb.jpgpost-5035-1198531923_thumb.jpg

Τελικά δεν είναι μόνο δύο τα μπουμπούκια. Έχει σε αρκετά σημεία, κάποια μικρότερα και κάποια μεγαλύτερα.

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια ερώτηση που αφορά πάλι το κερατόφυλλο και για να μην ανοίξω καινούριο θέμα την γράφω εδώ. Μπορεί να μου πει κάποιος αν έχει βρει κάποιο τρόπο να το φυτεύει στο χαλίκι; Τα κλωναράκια του είναι πολύ λεπτά και ευαίσθητα και μόλις προσπαθώ να τα φυτέψω σχίζονται. :D Εκτός απ' αυτό, ακόμη και να καταφέρω να τα φυτέψω δεν 'κρατιούντα' κάτω. Μετά από λίγο τα βρίσκω επάνω. ;)

Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα ένα κόλπο για να μοιάζουν φυτεμένα. Το κάθε κλωναράκι το 'δίπλωνα' στη μέση (εννοείται χωρίς να το σπάω), έπαιρνα αρκετά δίπλα-δίπλα και παιρνούσα από μέσα ένα κομμάτι από σωληνάκι αεραντλίας. Τέλος, 'φύτευα' τις δύο άκρες του στο χαλίκι και τα κρατούσε έτσι χαμήλα χωρίς να βρίσκονται μέσα στο χαλίκι για να σαπίσουν. Κάτι σαν συνδετήρας δηλαδή. Δεν ξέρω αν το περιέγραψα καλά. Τώρα όμως θέλω να τα ξεφορτωθώ τα σωληνάκια.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να βρεις κάπου ένα μαλακό σύρμα από ευγενές μέταλλο (δεν σκουριάζει στο νερό) και δένεις με προσοχή με αυτό το φυτό και μετά το φυτεύεις.

Συνήθως όμως ξεριζώνονται για τρις λόγους, πρώτον έχουμε ψάρια που σκάβουν και τα ξεριζώνουν, δεύτερον το χαλίκι μας είναι πολύ χοντρό, τρίτο ο βυθός μας δεν έχει το κατάλληλο πάχος τουλάχιστον 5 εκατοστά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...