Jump to content

Επείγον ερώτηση για φυτά


Nio21@

Recommended Posts

Μου λέει κανείς πως μπορεί σε 30 λτρο ενυδρείο μόλις 2 εβδομάδων να βγεί ρίζα, να ανθίσει κάποιο φυτό χωρίς να έχω φυτέψει ο ίδιος?

Και όμως βλέπω ένα φυτό μήκους 3 εκατοστών με ρίζα στα χαλίκια η οποία έχει βγεί κάπως από τα χαλίκια με το ζόρι κρατιέται αφου τα χρυσόψαρα το πειράζουν.

επίσης έχει ένα στρογγυλό στη ρίζα σαν σπόρος στο μεγεθος φακής.

Μου φαίνεται ότι θα ξεραθεί. Τι να το κάνω?

Να το βγάλω να βάλω σε κάνα ποτήρι να μεγαλώσει?

Link to comment
Share on other sites

post-5955-1198579891_thumb.jpgΤελικά το βγαλαν τα χρυσόψαρα απτα χαλίκια και άρχισαν να το τρώνε.

Το παγίδευσα στην απόγχη και το αφησα μέσα στο ενυδρέίο.

Τι να το κάνω?

Λέτε να είναι καμιά φακή?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανα πουλακι εκει γυρω?

Σαν σπορος πουλιου μου κανει!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα καναρίνι αλλά αποκλείεται να είναι από καναρίνι.

Είναι μεγάλος ο σπόρος όχι σαν αυτά που τρώνε τα καναρίνια .

είναι σαν φακή.

θα το βγάλω, θα το βάλω σε ένα ποτήρι με νερό από το ενυδρείο . θα το φυτέψω σε κανονικό χώμα.

μπορεί να είναι μήπως από τα καινούρια χρυσόψαρα ή από το καινούριο χαλίκι.

μπορώ να του κάνω τπτ αλλο

μπορεί να αξίζει

Link to comment
Share on other sites

Οντως μπορει να αξιζει!!!

Αν ειναι σαν φακη οπως λες παιζει και να ειναι χοντρος καναβουροσπορος.

Ε ρε να ζησουν τα ζωνιανα!!! :D;):blink:

Αντε και καλα Χριστουγεννα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:D;):blink:

Πλάκα θα χει.... :wootwoot:

Φύτεψέ το και που ξέρεις... μπορεί να σου βγει

καμιά χρυσοψαριά :wootwoot:

Πολύ πιθανό να κουβάλησες τον σπόρο μαζί με το χαλίκι.

Βρήκε τις συνθήκες να ανοίξει.

Είναι σίγουρα από τα πιο ασυνήθιστα ευτράπελα που μπορεί να σου συμβούν σε αυτό το χόμπι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι απο το καναρίνι,( καναβουρόσπορος), πρόσεξε μην το διαβάσει η αστυνομία εδω, και σου ρθει σπίτι για έρευνα, και πας μέσα για καλλιέργεια υποβρύχιας κάναβης... :D

Χρόνια Πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Το φύτεψα.

Θα περιμένω τώρα.

ο σπόρος ήταν χοντρός και έμοιαζε με σχήμα καρδιάς.Ήταν και σκουρόχρωμος

Χρόνια πολλά σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις τα χρυσοψαρα να παιζουν μπουζουκακια και να ριχνουν ζεμπεκιες (φερτε μου μια καναβουρια)

μπορει να ειναι "σπορος" απο το καναρινι.

:D;):blink::thumbup::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ποντάρω ότι είναι κάποιος σπόρος από το καναρίνι. Και επειδή ρούφηξε νερό τριπλασίασε τον όγκο του και παραμορφώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Και που κολλάει αυτό τώρα?

Ψιλοπαίζω διάφορα όργανα αλλά μαθήματα κιθάρας δεν έχω ζητήσει σε κανένα forum αν και χρειάζομαι μερικά.

Ποιο forum είναι αυτό?

Το φυτό μεγαλώνει κι άλλο.

Αν είναι από καναρίνι θα το δούμε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από μενα και χρόνια πολλά λέω τώρα μηπως έβαλες κανένα καινούργιο ψαράκι στο ενυδρείο το οποίο το είχαν στο pet shop κάτω από τα καναρίνια ,τα καναρίνια τρώγαν καναβούρι το καναβούρι έπεσε μέσα στο ενυδρείο το έφαγε το ψαράκι το αγορασες εσύ το έβαλες στο ενυδρείο σου το ψαράκι έκανε κακά του και ο σπόρος έπιασε;;;;;;;;;;;; :D:blink:;)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν οι σπόροι ήταν δύο, τον έναν τον είδα το πρωί και τον φύτεψα και τον άλλον το μεσημέρι που το είχαν φάει σχεδόν όλο τα ψάρια.

Μπορεί να χει γίνει και αυτό.Ποιος ξέρει?

Θα δούμε.

Υπάρχει περίπτωση να ήταν σπόροι από κανονικό φυτό αυτά που έφαγαν τα ψάρια για μέσα σε ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Τώρα το μεσημέρι παρατήρισα κι εγώ προς έκπληξή μου κάτι παρόμοιο με το δικό σου στο ενυδρείο μου. Πριν λίγες μέρες πρόσθεσα λίγο χαλίκι στο ενυδρείο μου και τώρα φύτρωσε ένα μικρό φυτό που μοιάζει με τετράφυλλο τριφύλλι.

post-5035-1199201061_thumb.jpgpost-5035-1199201099_thumb.jpgpost-5035-1199201121_thumb.jpg

Το ξερίζωσα και γω από περιέργεια να δω πώς μοιάζει η ρίζα του και είχε πάνω και το σποράκι το οποίο έπεσε μόλις το έβγαλα απ' το νερό. Ήταν όντως σαν φακή αλλά πιό μικρό. Στη 3η φοτο το έχω ακουμπισμένο στο καπάκι του ενυδρείου, που είναι μαύρο, για να φαίνεται. (σε φωτεινό φόντο δε ξεχώριζε).

Τώρα το έχω σε γεννήστρα, γιατί φοβήθηκα πως αν προσπαθήσω να το ξαναφυτέψω θα σχιστεί η ριζούλα του.

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...