Jump to content

ΒΟΗΘΕΙΑ ΘΑΛΑΣΣΟΛΥΚΟΙ


GRTTSOU

Recommended Posts

Πήγα και είδα τον αραγωνίτη τον FIJI Pink και ομολογώ ότι τον περίμενα διαφορετικό, έχετε να προτείνετε κάτι σε πιο λευκό, επίσης μου είπαν ότι λήγει τον 6ο του 08, γνωρίζετε την διάρκεια που έχουν οι συσκευασίες για να μην πάρω κάτι κοντά στην λήξη του ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στη πορεία είναι πολύ πιθανό να χρειαστεί αναβάθμιση ο φωτισμός του .. βεβαιώσου ότι μπορείς να προσθέσεις και άλλες λάμπες στο καπάκι .. :D

Link to comment
Share on other sites

το βλέπω λίγο δύσκολο αλλα θα ρωτήσω. υπάρχουν καπάκια της ιδίας εταιρίας με τέσσερα φώτα αλλα είναι για φάρδος απο 50cm και πάνω. Ϊσως αρφότερα να μπορέσω να προσαρμόσω το σύστημα στο δικό μου ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Οι απαντήσεις που έχεις πάρει μέχρι τώρα, πιστεύω να σε κάλυψαν. Θα προσθέσω επιγραμματικά τα παρακάτω:

-Μεγαλύτερο εξωτερικό φίλτρο :D

-Κυκλοφορητές maxi jet ;)

-Ρεφρακτόμετρο Cybon :blink:

-Pin Point PH meter :thumbup:

Όσον αφορά την άμμο, όσο πιο λεπτόκοκκη τόσο καλύτερα αποτελέσματα θα έχεις σε μικρότερο ύψος. Αν δεν σου αρέσει συγκεκριμένα η Fiji, υπάρχουν πολλές επιλογές. Όλες την ίδια δουλειά κάνουν.

Ανάμειξη κοκκομετρίας δεν έχει κανένα νόημα, ούτε διαστρωμάτωση της επιλογής σου. Τα κατώτερα στρώματα της άμμου κινούνται αργά προς την επιφάνεια και τα ανώτερα προς τον πυθμένα. Αυτή είναι μια φυσική λειτουργία που γίνεται συνεχώς και με αργούς ρυθμούς. Σε λίγο χρόνο δεν θα υπάρχει διαστρωμάτωση χοντρής ή λεπτής άμμου. Με λίγα λόγια αυτά που σου είπαν δεν ισχύουν.

…..το παράδοξο της υπόθεσης όμως είναι ότι όλα τα μαγαζιά έχουν ενυδρεία θαλασσινά (βιτρίνες) που σφύζουν από ζωή, είναι λοιπόν ίσως λίγο άδικο να τους κρίνω μπορεί να δουλεύει το πράμα και έτσι και αλλιώς ….

Ομολογώ πως δεν έχω παρατηρήσει ποτέ και πουθενά κάτι τέτοιο, ιδιαίτερα σε φυσικά συστήματα(!)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

εντάξει θα προχωρήσω έτσι και στην πορεία βλέπουμε.

απο κυκλοφορητές έχω έναν 1000L/H, να πάρω 2 maxi jet των 2000 είναι καλά?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας και πάλι,

Στις 29 Φεβρουαρίου τοποθετήθηκαν 5 κιλά ΖΒ στο ενυδρείο (κουραρισμένος) και την 1η Μαρτίου άλλα 20 κιλά φεσκοφερμένου με καταπληκτικά χαρακτηριστικά (χρώμα, ποικιλία ζωής και υπέροχο άρωμα θάλασσας). Ακόμα δεν έχω τοποθετήσει καθόλου άνθρακα και αντιφώσφορο και εδώ είναι που θέλω τα φώτα σας. οι μετρήσεις μου έχουν ως ακολούθως και με προβληματίζει που δεν έχω μεγάλη αύξηση νιτρικών και φωσφορικών εξαιτίας του νέου βράχου.

Date 08/03/2008 10/3/2008

Salinity 1024 1024

Water Temperature 27.5 27.5

pH 8 7.9 - 8.04 (έχω μία σταθερή πτώση, όταν ξεκίνησα ήταν έως 8.25)

NH4-NH3 Ammonia <0.25 <0.25

NO2 Nitrite 0.5 0.1

PO4 - Phosphate <0.03 <0.03

τι πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα εκτός από υπομονή? Να προσθέσω επίσης ότι την εβδομάδα που είχα τα πέντε κιλά κουραρισμένου τάιζα από δύο flakes την ημέρα (ακολουθώντας τις οδηγίες του pet shop) ενώ τώρα δεν ρίχνω τίποτα.

το σκίμμερ δουλεύει στο φουλ αλλά δεν βγάζει και πολύ βρώμα όπως θα περίμενα. τα φώτα τα ανάβω κανένα μισάωρο (για να χαζεύω περισσότερο) πιστεύοντας ότι δεν προξενώ κάποια βλάβη στο μικρό μου σύστημα.

ΥΓ. Λόγω του crash στον server πριν από λίγο καιρό έχουν χαθεί κάποια μηνύματα, για το λόγο αυτό συμπληρώνω τα εξής:

1. το ενυδρείο έτρεχε μόνο με νερό από ΑΟ 4 σταδιών με DI της RO-MAN για περίπου 10 μέρες πριν μπει ο πρώτος βράχος.

2. η κυκλοφορία αποτελείται από 2 Hydor Coralia 4 όπου ονομαστκή ροή έχουν περίπου 4500 Lit/Hr + μία των 1000 lit/Hr + 1x 750 Lit /Hr.

3. τον αραγωνίτη θα τον βάλω όταν ο βράχος θα έχει κουραριστεί

4. το Ph μετριέται με Ph Monitor της PinPoint

5. salinity by Sybon

αυτά κυρίες & κύριοι, περιμένω νέα σας.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλά ξεκινάς …

νιτρικά δεν αναφέρεις

τα φωσφορικά πως τα μετράς ?

να βάλεις άνθρακα και αντιφώσφορο ..

υπάρχει φωτογραφία από την <παραγωγή > του skimmer ?

τώρα θα κάνεις υπομονή μέχρι να έχεις μηδενικές ενδείξεις αμμωνίας , ΝΟ2 .. μόνο το εξατμιζόμενο νερό θα συμπληρώνεις

να ετοιμάσεις μια μεγάλη αλλαγή νερού (50 % +) πριν το τελικό στήσιμο με την άμμο..

καλή συνέχεια !

Link to comment
Share on other sites

οκ,

όλα τα τεστακια είναι salifert, έχω ένα θεματακι με το Νο2 καθότι το νερό δεν κιτριίζει αλλά θαμπώνει, έτσι πρέπει να είναι?

επίσης αγαπητέ SalTasso, δεν μου είπες αν πρέπει να ταιζω καθόλου ή είμαστε οκ ως έχει.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

δεν είχα ποτέ αυτό το τεστ .. :D

να μην ταΐζεις , δεν υπάρχει λόγος ..

τα φωσφορικά σου πρέπει να γίνουν μηδέν .. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους,

Έχω προμηθευτεί ενεργό άνθρακα και αντιφώσφορο της seachem και έχω έναν προβληματισμό, ο άνθρακας κατά την μεταφορά από την συσκευασία του στο δυχτάκι άφησε σκόνη και με προβλημάτισε στο αν θα πρέπει να τον τοποθετήσω απευθείας στο φίλτρο ή θα πρέπει να τον πλύνω πρώτα με κάποιο τρόπο, παρεμπιπτόντως στην συσκευασία του δεν αναφέρετε κάτι τέτοιο. Ο προβληματισμός μου όπως καταλάβατε είναι: θέλουν πλύσιμο ή όχι? Αν όχι αυτή όλη η σκόνη από τον άνθρακα που θα διοχετευτεί στο νερό δεν θα το πειράξει?

Ευχαριστώ

Τάσος

Link to comment
Share on other sites

γεια σου σύννομε

λίγη σκόνη άνθρακα στο νερό σίγουρα δεν κάνει κακό .. σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί βοηθήσει ..

παρόλα αυτά ξεπλένομε λίγο σε τρεχούμενο νερό το σακουλάκι πριν τη χρήση να φύγει η πολύ σκόνη

καλή συνέχεια ..

Link to comment
Share on other sites

Πωωωωωωωωωω,

δεν πρόλαβα να ποστάρω και πήρα κιόλας απάντηση.

ευχαριστώ και καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Τασο ειχα διαβασει οτι καλυτερα να ξεπλένουμε ειτε με νερο απο το ενυδρειο ειτε απο οσμωση. Αυτο για να μην επιβαρύνουμε το νεο μας υλικο με "ακαθαρσιες" του νερου της βρυσης. Στεκει αυτη η αποψη?

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγώ για καλό και για κακό ξέπλυνα και τα δύο με νερό απο ΑΟ. :)

Link to comment
Share on other sites

κάτι θα μαζεύει από το νερό της βρύσης σίγουρα ..

αλλά δεν μου φαίνεται ικανό να επιδράσει καθοριστικά την απόδοση του υλικού στη συνέχεια ..

όπως καταλάβατε εγώ στη βρύση το ξεπλένω . :) .

το αντιφώσφορο αλουμινίου θέλει προσοχή… η σκόνη του μπορεί να επηρεάσει κάποια κοράλλια

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

Την Κυριακή που μας πέρασε έβαλα τον Αραγωνίτη, κατά μέσο όρο έχω 4-6 πόντους, οι μετρήσεις έχουν ως εξής:

Θερμοκρασία: 27.5

pH: 7.8 – 8.2

NH4-NH3:<0.25

No2:0.25

No3:25

Po4:0

Εκτός από υπομονή καμία άλλη συμβουλή για την συνέχεια?

Link to comment
Share on other sites

σβηστά φώτα, καλή κυκλοφορία νερού , δυνατό skimming ..

και αν θέλεις ανέβασε καμιά φωτογραφία

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φωτό απο τον νεοσύστατο ύφαλο!

υπάρχει ζωή αλλά ακόμα δεν μπορώ να την οναματίσω, αν γνωρίζετε ονομασίες καλό θα ήταν με ενημερώσετε.

post-6139-1206041088_thumb.jpg

post-6139-1206041120_thumb.jpg

post-6139-1206041154_thumb.jpg

post-6139-1206041179_thumb.jpg

post-6139-1206041200_thumb.jpg

post-6139-1206041231_thumb.jpg

post-6139-1206041298_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπράβο !’ :):bowdown:

πολύ ωραίο .. το δεξί τμήμα έχει αρκετά κάθετα βράχια που ίσος σε δυσκολέψουν στο να <κρεμάσεις > κοράλλια ..

βλέπω καλό βράχο με μια αποικία πολύποδων ..

ένα μύδι

και μερικά feather duster worms

καλή συνέχεια !

Link to comment
Share on other sites

Ο βράχος με την πρώτη εκυαιρία θα βγει για να επανατοποθετηθεί η σχάρα η οποία διαλύθηκε (ξεκόλυσαν τα ποδαράκια) και επί τι ευκαιρία θα ξαναστήσω και τον βράχο, δυσκολεύομαι πολύ βέβαια όπως έχω ήδη αναφέρει αλλά ελπίζω αυτή τι φορά να τα καταφέρω καλύτερα. (κάθε αρχή και δύσκολη).

όσον αφορά το βράχο πραγματικά πρέπει να είναι πολύ καλός, τον πήρα από παραλαβή μόλις της προηγούμενης μέρας και όμως μύριζε πολύ καλά και γενικός τα χαρακτηριστικά του μου φάνηκαν σούπερ (χωρίς να ξέρω βέβαια και πολλά). Ίδωμεν στο μέλλον τι θα μας επιφυλάξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Ο βράχος επανατοποθετήθηκε και νομίζω με απόλυτη επιτυχία (κατά την κρίση μου), τώρα χρειάζομαι την βοήθειά σας σχετικά με τις τιμές και στο ποιά θα πρέπει να είναι τα επόμενα βήματα μου. Να σας πω ότι από τις 29 Μαρτίου τα φώτα ανάβουν για μία ώρα ημερησίως και σκοπέυω να ανεβάζω κατά μία ώρα ανα εβδομάδα μέχρι να φτάσω σε πλήρη φωτοπερίοδο.

Water Temperature: 27.8

pH: 7.85-8.1

NH4-NH3 Ammonia: 0

NO2 Nitrite: 0

PO4 - Phosphate: 0

No3: 10

Salinity: 1024

τί κάνω για να ρίξω τα Νο3? εχτές έκανα και αλλαγή 40 λίτρων (στα 200 περίπου).

μπορώ να βάλω μέσα κάτι όπως ομάδα καθαριστών ή ένα κλοουνάκι (maroon)?

περίμένω νέα σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ο βράχος επανατοποθετήθηκε και νομίζω με απόλυτη επιτυχία (κατά την κρίση μου), τώρα χρειάζομαι την βοήθειά σας σχετικά με τις τιμές και στο ποιά θα πρέπει να είναι τα επόμενα βήματα μου. Να σας πω ότι από τις 29 Μαρτίου τα φώτα ανάβουν για μία ώρα ημερησίως και σκοπέυω να ανεβάζω κατά μία ώρα ανα εβδομάδα μέχρι να φτάσω σε πλήρη φωτοπερίοδο.

Water Temperature: 27.8

pH: 7.85-8.1

NH4-NH3 Ammonia: 0

NO2 Nitrite: 0

PO4 - Phosphate: 0

No3: 10

Salinity: 1024

τί κάνω για να ρίξω τα Νο3? εχτές έκανα και αλλαγή 40 λίτρων (στα 200 περίπου).

μπορώ να βάλω μέσα κάτι όπως ομάδα καθαριστών ή ένα κλοουνάκι (maroon)?

:bowdown::)

περίμένω νέα σας.

Link to comment
Share on other sites

Αν έκανες μεγάλη ανακατάταξη στην τοποθέτηση του βράχου σου, πριν μερικές μέρες, θεωρώ ότι είναι πολύ νωρίς να σκέφτεσαι για οργανισμούς και ιδιαίτερα για ψάρια.

Περίμενε λίγο να βεβαιωθείς για τη σταθερότητα του συστήματος και κατόπιν βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

πόσες μέρες έχουν περάσει από την ανακατάταξη ?

οι μετρήσεις που αναφέρεις πότε έγιναν ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...