Jump to content

ΤΡΑΓΩΔΙΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ


Recommended Posts

Χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα.

Ομολογώ ότι μένω ενθουσιασμένος από την πληρότητα της ιστοσελίδας σας και αποφάσισα να ζητήσω τη βοήθειά σας πάνω σε ένα θέμα που προέκυψε.

Άσχετος τελείως βρέθηκα προ λίγων μηνών με ένα πολύ καλό ενυδρείο και μεγάλο 180 λίτρα με εξωτερικό φίλτρο θερμοστάτες. Το ενυδρείο μου το χάρισε ένας φίλος ο οποίος αναχώρησε μόνιμα για το εξωτερικό και δεν ήθελε - μπορούσε να το πάρει μαζί του. Είχε μέσα 2 ψάρια δίσκους αλλά κάτι δεν έκανα σωστά και τα ψάρια τα έχασα.

Έτσι αποφάσισα να πάρω άλλα ψάρια και να ξεκινήσω από βασικά πράγματα. Φώναξα κάποιον ειδικό έφτιαξε το ενυδρείο το στρώσαμε και είπαμε βάλουμε νέον γκάπυ και γατόψαρα που μου άρεσαν πολύ.

Το ενυδρείο πήγαινε καλά έως ότου πήγα να αγοράσω μερικά ψάρια ακόμα γιατί μερικά νέον ψόφισαν και είπα να τα αντικαταστήσω. Έτσι αγόρασα 4 ασημένια δολάρια.

Όλα ξεκίνησαν από εκείνη τη μέρα. τα πήρα απόγευμα έφυγα για βόλτα και το βράδυ που γύρισα αφού τα είχα βάλει μέσα δεν το κοίταξα καθόλου. την άλλη μέρα που σηκώθηκα το πρωί και πήγα να δω τι γίνετε το θέαμα που αντίκρισα ήταν αποκρουστικό. όλα τα νέον και γκάπυ είχαν φαγωθεί και τα μόνα που είχαν απομείνει ήταν τα δολάρια και τα γατόψαρα. παντού είχε ψαράκια με ανοιχτές κοιλιές.

Το θέμα είναι ότι από εκεί που αγόρασα τα ψάρια δεν μου είχαν πει ότι έχω κοινωνικό ενυδρείο και δεν έπρεπε να τα βάλω αυτά μέσα. Φυσικά και εγώ δελεαστικά από το υπέροχο σχήμα τους και δυστυχώς δεν έκανα τον κόπο ούτε γνώριζα την ιστοσελίδα αυτή για να ρωτήσω.......

Το θέμα είναι τώρα πλέον άλλο ψάρι δεν έχω χάσει και τα 4 δολάρια όπως και όλα τα γατόψαρα σφύζουν από υγεία και δεν ενοχλεί το ένα το άλλο.

Το πρόβλημα που θέλω τη βοήθειά σας είναι ότι παρατηρώ μία υπέρμετρη μεγέθυνση των ψαριών δολαρίων και έχω αρχίσει και προβληματίζομαι αφού όταν τα πήρα ήταν λίγο μεγαλύτερα από 2ευρα και πλέον πλησιάζουν το μέγεθος μικρού σπάρου των ελληνικών θαλασσών.

Πόσο ακόμα θα μεγαλώσουν; θα μπορούσα να προσθέσω κάποια άλλα ψάρια μέσα που να μην έχουμε παρατράγουδα; Για να καταλάβετε πόσο τρώνε , τρώνε ακόμα και τις ταμπλέτες που ρίχνω για τα γατόψαρα μου. Δε προλαβαίνουν να φάνε.

Σας ευχαριστώ πολύ και εύχομαι σε όλους ευτυχισμένα Χριστούγεννα.

ΥΓ: προς διαχειριστές συγνώμη αν έθεσα το θέμα σε λάθος ενότητα. Αν το έκανα μεταφέρετέ το στην σωστή και ειδοποιήστε με να μη το ψάχνω!!

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα σε ολους!!!!

Φιλε μου νομιζω πως πηγες αποτομα στα βαθια γιαυτο εχεις αυτα τα προβληματα!!μην ανυσηχεις ομως ολα λυνωντε με το διαβασμα και την υπομονη!πρωτα πες μας το set up απο το ενυδρειο σου (φιλτρα,υποστρομα,φωτισμο,και τις παραμετρους σου ph,kh,gh,nh3,no2,no3 ,θερμοκρασια,κ.τ.λ.)

Οσο για τα δολαρια ναι μεγαλωνουν πολυ και αναλογα και το μεγεθος του ενυδρειου ..

τωρα για το τι ψαρια θα βαλεις πρωτα θα κατασταλαξεις το τι θες και μετα το σηζηταμε!!και διαβασμα!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά και ευχαριστώ για την αμεσότητα της απάντησης!!!

Το ενυδρείο έχει εξωτερικό φίλτρο EHEIM και μεγάλο θερμοστάτη σαν μια ράβδο. Φωτισμό έχει στο καπάκι από την μάνα του και δεν έχω βάλει τίποτα άλλο.

Κάτω είναι στρωμένο με λάβα και δεν έχει εκτός από στολίδια τίποτα άλλο μέσα.

Ψάρια λέω από όσο διαβάζω να κρατήσω αυτά που έχω. Δώστε μου παρακαλώ όσο περισσότερες πληροφορίες μπορείτε για τα ψάρια που έχω μέσα!!!

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα μέχρι τώρα αυτήν την στιγμή έχεις μέσα 4 Metynnis hypsauchen και κάποια γατόψαρα τα οποία δεν αναφέρεις πιο είδος είναι.

Γενικά λοιπόν τα δολάρια σου γίνονται 20 εκατοστά αλλά στο ενυδρείο συνήθως δεν ξεπερνούν τα 15 εκατοστά, θέλουν μπόλικα λίτρα νερού και με τα 180 είσαι στο όριο επιβίωσης, ιδανικά θα ήταν να είχες 300 λίτρα, για των λόγο αυτό δεν μπορείς να βάλεις άλλα ψάρια.

Τα γατόψαρα γενικά είναι ευαίσθητα ψάρια και λίγα είδη μπορούν να επιζήσουν σε υψηλές θερμοκρασίες, ζουν ευτυχισμένα σε ομάδες >6 ατόμων. Αλλά περισσότερα δεν μπορώ να σου πω διότι δεν γνωρίζω πιο ακριβός είδος γατόψαρών έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Έχω αυτά τα γατόψαρα που είναι με τη μαύρη ρίγα πάνω στη ράχη και λίγο προς το καφέ. έχετε φωτογραφίες εκεί στην αναγνώριση. Να πω ότι έχω και 2 πλακόστομα όπως και 2 γλύφτες.

Εντάξει δε θα βάλω άλλα ψάρια μέσα!!! Αλήθεια ποια είναι η αγαπημένη τροφή των ψαριών μου; τα ταίζω διάφορα και τρελαίνονται για κόκκινο σκουλήκι!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο μένα και χρόνια πολλά.

Έχω κι εγω δύο δολαριάκια αλλά σε ενυδρείο 355lt!

Αλλά τα τεσσερα δολάρια φίλε μου στα 180lt, μάλλον καταπιέζονται..... Μεγαλώνουν πάρα πολύ γρήγορα, οπότε θα σου πρότεινα τα δύο τουλάχιστον να τα επιστρέψεις στο μαγαζί που τα πήρες.

Δεν έχω πρόβλημα συμβίωσης με άλλα ψάρια , όπως silver shark, clown loach, epalzeorynchus frenatus και bicolor τα οποία είναι όμως αναλόγου μεγέθους...

Αυτό που μπορώ επίσης να σου πω είναι ότι είναι πολύ φοβιτσιάρικα και ευαίσθητα στο ick. Aλλά αντέχουν πολύ και σε υψηλή θερμοκρασία και φάρμακα.

τωρα για τροφή, εγώ τους δίνω διάφορα ήδη flakes με διαφορετικά συστατικά και τα τρώνε όλα.

Αυτά....... :D

Link to comment
Share on other sites

Τα δολάρια δεν έχω πρόβλημα να επιστρέψω αλλά στο μέγεθος που είναι θα τα αρνηθούν χαχα! :D;)

Μάλλον θα πάρω άλλο ενυδρείο και θα κάνω το 180άρι ένα ενυδρείο γεμάτο νέων που με μαγεύουν έτσι όπως κολυμπούν κοπαδιαστά. Αν πάρω απόφαση να το κάνω πόσα ψαράκια μπαίνουν μέσα στα 180 λίτρα; για νέων μιλάω και κανένα πλακόστομο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τα silver dollar μάλλον θα στα δεχτούν γιατί πάντα υπάρχουν αυτοί που θέλουν μεγάλα ψαρια!!!!!! :D

Τώρα για μεγαλύτερο ενυδρείο...πρέπει να σκεφτείς σοβαρά το κόστος, αν ακι είναι πανέμορφα...

Εάν θέλεις tetra σε 180 λίτρα μπορείς να βάλεις πολλά και από διαφορετικά ήδη, όπως cardinal, glowlight, ροδόστομα και άλλα, τα οποία συμβιώνουν αρμονικά και με άλλα ήδη, όπως dwarf gourami (που είναι πανέμορφα) και με μελανοταινίες. Το έχω κάνει το πείραμα στο 60λιτρο του γιου μου. Υπολόγισε περίπου 5-6 νέον για ένα μετρίου μεγέθους ψάρι και πάνω κάτω 1ψάρι ανά 5-6 λίτρα νερό.

Link to comment
Share on other sites

πρόβλημα οικονομικό δεν υπάρχει!!!Πω πω θα είναι υπέροχο!

Χρόνος για φροντίδες δεν υπάρχει. Αλλά κάτι θα κάνουμε!!!

Πάντως είναι υπέροχο!!! Εγώ τώρα έχω πάθει πλάκα με τα Reef!!!

Παιδιά βλέπω ότι το oscar απαιτεί λίτρα. στα μαγαζιά έχουνε 20-30 oscar σε μικρά ενυδρεία , δε καταπονούνται τα ψαράκια; πωπω είναι απάνθρωποι στα pet shop's

Link to comment
Share on other sites

πρόβλημα οικονομικό δεν υπάρχει!!!Πω πω θα είναι υπέροχο!

Χρόνος για φροντίδες δεν υπάρχει. Αλλά κάτι θα κάνουμε!!!

Πάντως είναι υπέροχο!!! Εγώ τώρα έχω πάθει πλάκα με τα Reef!!!

Παιδιά βλέπω ότι το oscar απαιτεί λίτρα. στα μαγαζιά έχουνε 20-30 oscar σε μικρά ενυδρεία , δε καταπονούνται τα ψαράκια; πωπω είναι απάνθρωποι στα pet shop's

Η λύση είναι απλή κάνεις ένα θαλασσινό και ένα γλυκό αφού πιο μπροστά διαβάσεις μπόλικο. :D

Για τα ψάρια που βλέπεις στα πετ σοπ είναι ένα φαινόμενο που υπάρχει αλλά σε όχι όλα τα πετ σοπ. Και αν τυραννιούνται ή όχι εξαρτάτε από το μέγεθος των ψαριών και από το πόσο καιρό θα παραμείνουν σε μικρό ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι απλή κάνεις ένα θαλασσινό και ένα γλυκό αφού πιο μπροστά διαβάσεις μπόλικο. :D

Για τα ψάρια που βλέπεις στα πετ σοπ είναι ένα φαινόμενο που υπάρχει αλλά σε όχι όλα τα πετ σοπ. Και αν τυραννιούνται ή όχι εξαρτάτε από το μέγεθος των ψαριών και από το πόσο καιρό θα παραμείνουν σε μικρό ενυδρείο.

Παιδιά έχω πάθει πλάκα με τη σελίδα σας! τόσο όγκο δεδομένων δε τον περίμενα!!!

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες!

εγω λεω να φτιαξεις πρωτα τα ενυδρεια που ειδη εχεις και μετα να πας στα βαθια που ειναι και τα ριφφ,νομιζω πως αμα το ψαξεις καλα θα δεις το κοστος που εχουν(10 φορες περιπου σε σχεση με του γλυκου νερου)αλλα αμα δεν υπαρχει προβλημα οικονομικο καλως απλα λεω μαθε τα αρχικα και μετα προχωρας σταδιακα στα "δυσκολα"

καλη χρονια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...