Jump to content

Ερωτήσεις για νέο ενυδρείο με κιχλίδες Malawi


nkary

Recommended Posts

Για σας και χρόνια πολλά.

Πρόσφατα αγόρασα το Cayman 110 Professional με εσωτερικό φίλτρο BluWave 05 χωρητικότητας 230 λίτρων και αποφάσισα να το στήσω με κιxλίδες Malawi.

Επειδή είμαι άσχετος από κιχλίδες θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο setup για το ενυδρείο?

Σκέφτομαι να πάω σε μια παραλία και να μαζέψω πέτρες και άμμο. Φαντάζομαι θα χρειασθούν πλύσιμο και χλωρίωση. Τις πέτρες να τις τοποθετήσω πάνω σε πλάκες από φίλτρο βυθού? Μετά θα μπει η άμμος και τέλος το νερό? Επίσης σκέφτομαι να βάλω και ένα κομμάτι ρίζα.

Αυτά για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε μελέτησε αυτά τα θέματα και άλλα που θα βρείς στο θεματικό των Αφρικάνων και αν υπάρχουν απορίες ευχαρίστως να τις λύσουμε.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=7667,

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=11141,

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=9480,

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=8387,

Καλώς ήλθες στούς Αφρικάνους , καλορίζικο το ενυδρείο και καλές επιτυχίες.

Φιλικά Σωκράτης Γεωργίου :D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σωκράτη καταρχήν σε ευχαριστώ για τα links. Έχω κάποιες απορίες.

1.Στον πάτο του ενυδρείου θα κολλήσω με σιλικόνη φελιζόλ. Έχω αγοράσει από το Praktiker πλάκες οροφής πολυστερίνης με πάχος περίπου 1 εκ. Το πάχος είναι καλό?

2.Επίσης από το Praktiker πήρα και σιλικόνη Bison για τζάμια και ενυδρεία. Την έχει χρησιμοποιήσει κανείς? Είναι ασφαλής?

3.Για υπόστρωμα σκέφτομαι πλυμένη ποταμίσια άμμο και Carib Sea Eco-Complete Cichlid Sand αν βρω. Πόσα εκατοστά περίπου πρέπει να είναι το ύψος της? Το ενυδρείο μου έχει ύψος 58 εκ. 10 φτάνουν για το σκάψιμο των κιχλίδων ή είναι πολλά?

4.Έψαξα να βρω φεγγαρόπετρες σε 4 φυτώρια αλλά τζίφος. Ξέρεις κάποιος που μπορώ να βρω στην Θεσσαλονίκη? Αν τελικά δεν καταφέρω να βρω προτείνετε κάτι συγκεκριμένο ή να πάω να μαζέψω πέτρες από κάποια παραλία?

5.Οι πέτρες στη βάση θα πρέπει να κολληθούν με σιλικόνη με το φελιζόλ?

6.Στην πλάτη του ενυδρείου λέω να βάλω το ντεκόρ πέτρας της Juwel το Rock 600. Φαντάζομαι ότι αυτό θα πρέπει να μπει πριν την άμμο ε?

Αυτά τα "λίγα" ;) προς το παρόν και συγνώμη για τις πολλές απορίες. :D

Link to comment
Share on other sites

Νά πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή.

1.Ακριβώς τις ίδιες πλάκες χρησιμοποίησα και εγώ χωρίς προβλήματα.Νά κάνεις όμως το εξής : Την πλευρά της πλάκας που θα " βλέπει" το ενυδρείο αφου βάλεις σιλικόνη κάλυψε την με ψιλό χαλίκι. όποτε οταν θα σκάβουν δεν θα φαίνεται η ασπρίλα και δεν θα υπάρχει κίνδυνος να διαλυθεί.

2.Αν είσαι σίγουρος για την σιλικόνη να την χρησιμοποιήσεις , εγώ δεν την έχω υπ΄όψιν μου, πιθανόν κάποιος φίλος να μας απαντήσει αν την έχει χρησιμοποιήσει.Πληροφοριακά εγώ χρησιμοποιώ την DE BRAVEN .

3.Εγώ για άμμο χρησιμοποίησα την άμμο της http://www.caribsea.com/pages/products/cichlid.html τύπου sahara sand για νεκρή ( 30 κιλά ) και 20 κιλά ζωντανή για κιχλίδες , την eco complete .Το ενυδρείο μου είναι 1,50 μ. οπότε εσύ υπολογίζεις περίπου πόσα κιλά θα χρειαστείς .Πάντως η γνώμη μου είναι να έχεις 10 εκ.περίπου ύψος για να σκάβουν άνετα.

4.Για πέτρες θα ενημερωθείς απο τους φίλους που μένουν Θεσσαλονίκη.

5.Καλά είναι πρώτα να κολλήσεις κάποιες πέτρες με πλατιά βάση και σχετικό ύψος - για να αρχίσουν να δημιουργούνται και σπηλιές - πάνω στα φελιζόλ και απο κεί και πέρα θα συνεχίσεις το κτισίμο σου πρός τα πάνω.

Αυτά είνα θέματα γούστου πως θέλεις το όλο στήσιμο.Αλλά κολλάμε για θέμα ασφάλειας όπου χρειάζεται.

6.Το ντεκόρ juwel πρέπει να μπεί πρίν την άμμο.

Ψύχραιμα με υπομονή και όλα θα πάνε μια χαρά.

Φιλικά Σωκράτης :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για σας και πάλι.

Θέλω την γνώμη σας για τις παρακάτω πέτρες.

1

2000171102137632992_rs.jpg

2

2000162047356958199_rs.jpg

3

2000110602655062439_rs.jpg

4

2000151125977465219_rs.jpg

5

2000176913325733019_rs.jpg

6

2000168687895524420_rs.jpg

Οι 1, 2, 6 είναι από παρατημένο νταμάρι. Οι άλλες από μάνδρα.

Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω την τελευταία. Τι προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ πολύ αν κάποιος γνωρίζει κάτι ας πει την γνώμη του. Φοβάμαι μήπως κάποια πέτρα είναι ακατάλληλη.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε, ακαταλληλες θεωρουνται οσες ειναι αιχμηρες και μπορουν να τραυματιστουν τα ψαρια πανω τους. Δες εδω τι εχω βαλει εγω και ψαξε για κατι παρομοιο. Επισης να προσεξεις να μην εχουν ορυκτα γιατι μπορει να σου μολυνουν το νερο (την 3η πετρα π.χ. θα την φοβομουν για αυτο το λογο). Και να ειναι ασβεστολιθικες για να σου ανεβαζουν το ph. Ασβ/κες ειναι αν τους ριξεις ακουαφορτε και αφρισουν.

CIMG1742res.jpg

CIMG1274resized.jpg

1024.jpg

Κανε κατι τετοιο για να εχεις και πολλες κρυψωνες για τα ψαρια σου!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Το ενυδρείο σου είναι πολύ ωραίο. Στην 3η φώτο βλέπω το φελιζόλ ή κάνω λάθος? Την άμμο πως την έβαλες μετά?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Το ενυδρείο σου είναι πολύ ωραίο. Στην 3η φώτο βλέπω το φελιζόλ ή κάνω λάθος? Την άμμο πως την έβαλες μετά?

η τριτη φωτο του Στελιου ειναι με αλλα ψαρια (τα δικα μου) απο αυτα που εχει τωρα..και με αλλο στησιμο των βραχων.. :bowdown:

στην τριτη φωτο πριν στησει το δικο του κανονικα(1η φωτο) εστησε προχειρα το ενυδρειο για τα δικα μου ψαρακια λογω εκτακτου αναγκης με την γυαλα του δικου μου ενυδρειου..γι'αυτο και το φελιζολ.. :D

ελπιζω να μην σε μπερδεψα πιο πολυ.. :):helpjim:

Link to comment
Share on other sites

Σωστος ο John! Αλλα εχε υποψην σου οτι πρωτα θα βαλεις τις πετρες να πατησουν ΓΕΡΑ, αν θες κολλα τες κιολας με σιλικονη (de braven ή logo 1000 acetoxy) τις πρωτες που θα βαλεις. Τις υπολοιπες μπορεις να τις κολλησεις κι αυτες αλλα δεν θα μπορεις ευκολα να αλλαξεις το aquascape αργοτερα αν θα θες να πιασεις καποια ψαρια ή απλα να το αλλαξεις. Εγω κολλησα απο τις πανω μονο μια που δεν παταγε καλα. Αφου λοιπον μπουν οι πετρες ΜΕΤΑ ριχνεις την αμμο και οταν θα πεσει το νερο θα στρωσει. Εννοειτε οτι πετρες αμμο τα πλενεις πριν τα βαλεις μεσα.

Οτι αλλο ρωτα!

Link to comment
Share on other sites

αν και για οτι απορια εχεις λογικα θα σε καλυψουν τα λινκς του φιλου Σωκρατη στην αρχη.. :)

παρολα αυτα αν υπαρχει κατι εδω ειμαστε.. :helpjim:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για σας και πάλι και ευχαριστώ για την βοήθεια. Τελικά δεν χρησιμοποίησα καμία από τις παραπάνω πέτρες. Ήθελα να βάλω φεγγαρόπετρα άλλα και αυτές που βρήκα ήταν μικρές και πανάκριβες, οπότε πήγα στη λίμνη της θέρμης και πήρα απο κει.

Το ενυδρείο είναι αυτή τη στιγμή έτσι

79c7a32bfd.jpg

Η άμμος είναι η Eco-Complete African Cichlid Sand. 2 σακιά αλλά μάλλον θα ρίξω και το 3ο που έχω.

Μετά από 1 μήνα περίπου

Ph=8

NO3 περίπου 5mg/l

GH περίπου 19dH

Θερμοκρασία 26 βαθμούς

Μέσα έχω αυτήν την στιγμή έναν "γλύφτη". Αυτόν

bb7c20c824.jpg

bfb4ae94e9.jpg

Το ψάρι έχει φτάσει τα 19-20 εκατοστά. Ξέρει κάποιος να μου πεί ποιο είδος είναι και αν μπορεί να μείνει μέσα με κιχλιδες Labidochromis και Pseudotropheus που θέλω να βάλω.

Επίσης η αντλία του εσωτερικού φίλτρου που έχω είναι 900l/h. Επειδή αυτή την στιγμή δεν υπάρχουν τα φράγκα για εξωτερικό φίλτρο λέω να την αλλάξω με μια των 1200l/h. Θέλω να βάλω και μια δεξιά και πίσω ώστε να έχω καλύτερη κίνηση νερού αλλά φοβάμαι ότι θα παρασήρει την άμμο. Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Καλα θα ηταν να τον βγαλεις γιατι ειναι πιθανον να τον χτυπησουν οι αφρικανες αλλα επιπλεον θελει αρκετα μαλακοτερο νερο απο αυτο που θελουν οι αφρικανες. Ψαξε να βρεις να βαλεις κανεναν συνοδοντη απο τη λιμνη ταγκανικα που ζουν σε σκληρα νερα. Μην μπερδευτεις ομως με εναν που ερχεται απο τον αμαζονιο και μοιαζει πολυ με αυτους απο ταγκανικα. Του αμαζονιου εχει πολυ μεγαλα μουστακια και θελει μαλακο νερο ενω απο ταγκανικα θελουν σκληρο νερο και εχουν μικροτερα μουστακια.. Για να τους ξεχωριζεις..

Link to comment
Share on other sites

Καλα θα ηταν να τον βγαλεις γιατι ειναι πιθανον να τον χτυπησουν οι αφρικανες αλλα επιπλεον θελει αρκετα μαλακοτερο νερο απο αυτο που θελουν οι αφρικανες. Ψαξε να βρεις να βαλεις κανεναν συνοδοντη απο τη λιμνη ταγκανικα που ζουν σε σκληρα νερα. Μην μπερδευτεις ομως με εναν που ερχεται απο τον αμαζονιο και μοιαζει πολυ με αυτους απο ταγκανικα. Του αμαζονιου εχει πολυ μεγαλα μουστακια και θελει μαλακο νερο ενω απο ταγκανικα θελουν σκληρο νερο και εχουν μικροτερα μουστακια.. Για να τους ξεχωριζεις..

Εγώ φοβόμουν μήπως και αυτός κυνηγάει τις αφρικάνες. Το πρόβλημα μου είναι που να τον βάλω. Τον είχα σε ένα 60αρι και μέσα σε μερικούς μήνες έγινε 4πλάσιος. Στο 60αρι πάντως το νέρο είναι, αν όχι το ίδιο σκληρό, λιγο ποιο μαλακό.

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα ξεχνα τον πλεκο(οχι γλυφτρα!!) λογω μεγεθους και απαιτησης σε νερο,οσο για την επιθετικοτητα οι αφρικανες δεν νομιζω να εχουν προβλημα.το ενυδρειο σου μια χαρα μου φαινετε.για ποιο ειδος pseudotropheus πας?

καλη συνεχεια

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

καλυτερα ξεχνα τον πλεκο(οχι γλυφτρα!!) λογω μεγεθους και απαιτησης σε νερο,οσο για την επιθετικοτητα οι αφρικανες δεν νομιζω να εχουν προβλημα.το ενυδρειο σου μια χαρα μου φαινετε.για ποιο ειδος pseudotropheus πας?

καλη συνεχεια

Ευχαριστώ

Σκέφτομαι για 1+3 Labidochromis caeruleus και 1+3 Pseudotropheus demasoni.

Μήπως ο πλέκο μου είναι αυτός?

Γιατί αν είναι αυτός το τελικό του μέγεθος είναι τεράστιο. Προφανώς αυτός που μου τον πούλησε θα πίστευε ότι σε λίγο καιρό θα μου ψοφούσε. Αλλίως δεν μπορώ να καταλάβω πως δίνει κάποιος ένα τέτοιο θηρίο για 60 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Αμα ειναι αυτος παλικαρι μου, που μοιαζει αρκετα

θελει και 570 λιτρα ενυδρειο.

Αμαναμαν....

Link to comment
Share on other sites

Για σας και πάλι και ευχαριστώ για την βοήθεια. Τελικά δεν χρησιμοποίησα καμία από τις παραπάνω πέτρες. Ήθελα να βάλω φεγγαρόπετρα άλλα και αυτές που βρήκα ήταν μικρές και πανάκριβες, οπότε πήγα στη λίμνη της θέρμης και πήρα απο κει.

Το ενυδρείο είναι αυτή τη στιγμή έτσι

79c7a32bfd.jpg

Η άμμος είναι η Eco-Complete African Cichlid Sand. 2 σακιά αλλά μάλλον θα ρίξω και το 3ο που έχω.

Μετά από 1 μήνα περίπου

Ph=8

NO3 περίπου 5mg/l

GH περίπου 19dH

Θερμοκρασία 26 βαθμούς

Μέσα έχω αυτήν την στιγμή έναν "γλύφτη". Αυτόν

bb7c20c824.jpg

bfb4ae94e9.jpg

Το ψάρι έχει φτάσει τα 19-20 εκατοστά. Ξέρει κάποιος να μου πεί ποιο είδος είναι και αν μπορεί να μείνει μέσα με κιχλιδες Labidochromis και Pseudotropheus που θέλω να βάλω.

Επίσης η αντλία του εσωτερικού φίλτρου που έχω είναι 900l/h. Επειδή αυτή την στιγμή δεν υπάρχουν τα φράγκα για εξωτερικό φίλτρο λέω να την αλλάξω με μια των 1200l/h. Θέλω να βάλω και μια δεξιά και πίσω ώστε να έχω καλύτερη κίνηση νερού αλλά φοβάμαι ότι θα παρασήρει την άμμο. Καμιά ιδέα?

Ωραιο το στησιμο του ενυδρειου σου.Τωρα σου μενει να αποφασισεις ποια ψαρια θα βαλεις.Ριξε μια ματια και απο Tanganyika.Παντως σε οτι και αν αποφασισεις καλη επιτυχια :)

Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεσαι το ενυδρείο σου, μόνο μια παρατήρησή. Αφαίρεσε της μπουρμπουλήθρες προσωπικά δεν με αρέσουν και χαλνούν όλο το φυσικό τοπίο. Την οξυγόνωση του νερού μπορείς να την κάνεις εξίσου καλά με μια έντονη ανατάραξη της επιφάνειας. Από εκεί και πέρα η επιλογή βέβαια δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Να το χαίρεσαι το ενυδρείο σου, μόνο μια παρατήρησή. Αφαίρεσε της μπουρμπουλήθρες προσωπικά δεν με αρέσουν και χαλνούν όλο το φυσικό τοπίο. Την οξυγόνωση του νερού μπορείς να την κάνεις εξίσου καλά με μια έντονη ανατάραξη της επιφάνειας. Από εκεί και πέρα η επιλογή βέβαια δική σου.

Ευχαριστώ

Βασικά έχω ανατάραξη επιφάνειας απο την έξοδο του φίλτρου και στην φώτο η αντλία είναι σε πλήρη λειτουργία. Ποιο πολύ την έβαλα για να δημιουργώ ρεύμα ανάμεσα στις πέτρες ώστε να παρασέρνει τις ακαθαρσίες.

Link to comment
Share on other sites

οι μπουρμπουληθρες δεν ειναι ρευμα.αμα θες ρευμα βαλε κυκλοφορητη.καποιο νερο κινουνε αλλα η ποσοτητα ειναι πολυ μικρη

Έγινε επεξεργασία - olimpiakakias
Link to comment
Share on other sites

οι μπουρμπουληθρες δεν ειναι ρευμα.αμα θες ρευμα βαλε κυκλοφορητη.καποιο νερο κινουνε αλλα η ποσοτητα ειναι πολυ μικρη

Δεν θα παρασέρνει και την άμμο?

Link to comment
Share on other sites

Είχα σκοπό να βάλω απο την απέναντι μερια της εξοδου του φίλτρου και χαμηλα. Έχω μια αντλία 650l/h max. Αλλά λέω να αγοράσω Hydor Coralia. Θα κανει δουλειά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...