Jump to content

Ερωτησεις????????


akillis

Recommended Posts

Παιδια χρονια πολλα.υγεια!!

Λιπον πρωτη ερωτηση ειναι ,,ποσο χρονο χρειαζεται ενας δισκος να μεγαλωσει(π.χ.1cm?)

Δευτερη ερωτηση,,ενας δισκος 10cm τι ηλικια εχει??

Απλα να πουμε κατι περι αυτου!!!

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά άν και δεν ξέρω και πολλά για αυτά τα υπέροχα πλάσματα (ότι καταφέρνω και κλέβω οπτικά απο τους τυχερούς κατόχους) νομίζω πως πολλά παίζουν ρόλο στην αναπτυξή τους απο την ποιότητα του νερού που νομίζω πως είναι και ο βασικότερος παράγοντας όχι μόνο για τους δίσκους αλλά και για τα άλλα ψάρια ιδίως όμως σε αυτόυς που είναι και πιο ευαίσθητοι σε διάφορες ασθένειες ,τον όγκο του ενυδρείου την υγεία τους και πολλά άλλα,μπορεί ένας δίσκος να διπλασιάσει το μεγεθός του μέσα σε 1-2 μήνες ή πάλι να αναπτύσεται πολύ λιγότερο απο το κανονικό που θα έπρεπε τώρα για την δεύτερη ερώτηση πάλι νομίζω πώς είναι σε αλυσίδα με την πρώτη αλλά σε αυτό το μέγεθος νομίζω πως πλέον ένας δίσκος είναι ενήλικος.

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά άν και δεν ξέρω και πολλά για αυτά τα υπέροχα πλάσματα (ότι καταφέρνω και κλέβω οπτικά απο τους τυχερούς κατόχους) νομίζω πως πολλά παίζουν ρόλο στην αναπτυξή τους απο την ποιότητα του νερού που νομίζω πως είναι και ο βασικότερος παράγοντας όχι μόνο για τους δίσκους αλλά και για τα άλλα ψάρια ιδίως όμως σε αυτόυς που είναι και πιο ευαίσθητοι σε διάφορες ασθένειες ,τον όγκο του ενυδρείου την υγεία τους και πολλά άλλα,μπορεί ένας δίσκος να διπλασιάσει το μεγεθός του μέσα σε 1-2 μήνες ή πάλι να αναπτύσεται πολύ λιγότερο απο το κανονικό που θα έπρεπε τώρα για την δεύτερη ερώτηση πάλι νομίζω πώς είναι σε αλυσίδα με την πρώτη αλλά σε αυτό το μέγεθος νομίζω πως πλέον ένας δίσκος είναι ενήλικος.

:D

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω πως στο ρυθμό ανάπτυξης ενός δίσκου παίζει μεγάλο ρόλο και η τροφή... :D

Εκτός της ποιότητας που πρέπει να δίδεται μεγαλύτερη σημασία από την ποσότητα, είναι και τι παρέχει η ίδια (η τροφή) στα ψάρια... Τροφές όπως η μοσχαροκαρδιά προσφέρουν μεγάλη ποσότητα πρωτεϊνών και αυξάνουν το ρυθμό ανάπτυξης του ψαριού... Δεν είμαι υπέρ αυτής, παρόλα αυτά οι περισσότεροι δίσκοι με αυτή μεγαλώνουν στα εκτροφεία, αυτή έχουν μάθει και αυτή τρώνε με ευχαρίστηση... ;)

Οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχουν ηλικιακοί κανόνες στα ψάρια, όπως άλλωστε δε μπορείς να κρίνεις την ηλικία ενός ανθρώπου από το ύψος ή το πάχος του... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...