Jump to content

Trexi 3 Meres


thess

Recommended Posts

Καλή μέρα κ χρόνια πολλά σε όλους !το ενυδρείο τρέχει 3 μέρες κ είναι 40 με 50 λίτρα ο βράχος είναι 5,4 κ ι άμμος 9 κ… περισσότερες λεπτομέρειες για της μετρήσεις τις επόμενες μέρες

post-3088-1198843424_thumb.jpg

post-3088-1198843473_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλή μέρα κ χρόνια πολλά σε όλους !το ενυδρείο τρέχει 3 μέρες κ είναι 40 με 50 λίτρα ο βράχος είναι 5,4 κ ι άμμος 9 κ… περισσότερες λεπτομέρειες για της μετρήσεις τις επόμενες μέρες

post-3088-1198843591_thumb.jpg

post-3088-1198843625_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή , και καλή συνέχεια στον μικρό ύφαλο. :D

Η γνώμη μου είναι να βάλεις προστατευτικό κάλυμμα στην αναρρόφηση της αντλίας για αποφυγή ατυχήματος

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να βάλεις προστατευτικό κάλυμμα στην αναρρόφηση της αντλίας για αποφυγή ατυχήματος

Κάνω πατέντα πάνω στο θέμα

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους ! ο βράχος που πήρα είναι γεμάτος ζωή έχει πάνω του 500 διαφορετικά σκουλήκια άλλα είναι σαν γαρίδες! Έχετε τπτ να μου πείτε να προσέξω ? δε βιάζομε έβαλα κ το skimmer να δουλεύει μήπως είναι νωρίς δε χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

οχι.καλα εκανες και το εβαλες....

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις που έκανα πριν λίγο

Νο2=0 NH3/NH4=<0,3 k NO3=12,5

O βράχος μου είπαν ότι τρέφετε με νο3 αληθεύει? Στο βράχο πάνω βλέπω ένα σωρό ζωύφια πρέπει να τα ταΐσω η τρέφονται με τον βράχο? μέσα στο ενυδρείο μου είπαν από το μαγαζί να ρίξω τις παρακάτω αμπούλες reef booster, stronti,bio digest, bioptim, iodi.τα έριξα με σύριγγα μέσα για να υπολογίσω ποσότητα καλά έκανα ? επίσης το υπόλοιπο από της αμπούλες το έχω μέσα σε σύριγγες μπορώ να το διατηρώ εκεί η χαλάει ?

Link to comment
Share on other sites

O βράχος μου είπαν ότι τρέφετε με νο3 αληθεύει?

αληθεύει .. μέσα του ζουν οργανισμοί που διασπούν το ΝΟ3 σε άζωτο ..

έτσι λοιπόν μπορούμε να πούμε ότι ( και ) το ΝΟ3 είναι <τροφή > του βράχου ..

δεν χρειάζονται πρόσθετα στη φάση που είσαι .. μη ρίχνεις τίποτα ..μόνο κακό μπορούν να κάνουν τώρα ..

περίμενε να μηδενιστεί η αμμωνία

καλή κυκλοφορία νερού , ενεργός άνθρακας , αντιφώσφορο , skimmer .. γιατί ο βράχος σου μάλλον είναι ακουράριστος και θα κάνεις υπομονή .. για να αποφύγεις προβλήματα ..

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο Τάσος ..

Στα reef ενυδρεία , η κύρια αποστολή του βράχου και του DSB είναι η απονιτροποίηση.

Με την σωστή κυκλοφορία, ο βράχος σου θα τρέφεται με νιτρικά (ΝΟ3).

Ρίξε λίγα τριμμένα φλάικς και μην ρίξεις άλλα ματζούνια απο αυτά που προτείνουν συνήθως τα μαγαζιά.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε λίγα τριμμένα φλάικς και μην ρίξεις άλλα ματζούνια απο αυτά που προτείνουν συνήθως τα μαγαζιά.

Όταν λες να ρίξω μερικά flake να πάρω τροφή για ψάρια reef κ να ρίξω λίγη ?

Link to comment
Share on other sites

Ο βράχος πρέπει να είναι κουρασμένος για το από το μαγαζί που το πήρα τον είχε κάπου 2,5 με 3 μήνες κ επάνω του έχουν βγει πολλά καλούδια που δεν τα είχε πριν επίσης είναι γεμάτο ροζ-κόκκινα (κοραλινη μου είπε είναι καλό δλδ)

Link to comment
Share on other sites

Καλή μέρα ! μέσα στο 2213eheim έχω άνθρακα ένα πακέτο κ αντιφωσφορο 200γρ από τα 800 που είχε το πακέτο, 2 μπλε σφουγγάρια κ ένα βαμβάκι επίσης λειτουργεί κ το skimmer ?να βάλω τπτ άλλο μέσα στο 2213? Το skimmer μπορώ να το κλείνω το βράδι είχα ρωτήσει κ στο παρελθον αλλά δε πείρα απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Καλή μέρα ! μέσα στο 2213eheim έχω άνθρακα ένα πακέτο κ αντιφωσφορο 200γρ από τα 800 που είχε το πακέτο, 2 μπλε σφουγγάρια κ ένα βαμβάκι επίσης λειτουργεί κ το skimmer ?να βάλω τπτ άλλο μέσα στο 2213? Το skimmer μπορώ να το κλείνω το βράδι είχα ρωτήσει κ στο παρελθον αλλά δε πείρα απάντηση

Το χημικό-μηχανικό φίλτρο σου είναι εντάξει. Η σειρά που βάζουμε τα υλικά, από κάτω προς τα πάνω, είναι το σφουγγάρι, ο άνθρακας, το αντι φως και τέλος το μπαμπάκι. Κάθε φορά που αλλάζεις υλικά, θα πρέπει να πλένεις καλά το σφουγγάρι και να αντικαθιστάς το μπαμπάκι.

Το skimmer, σε αυτό το στάδιο ωρίμανσης, μπορεί να μην είναι και τόσο απαραίτητο. Αργότερα όμως η συνεχής λειτουργία του είναι απαραίτητη. Ιδιαίτερα το βράδυ, όπου η ποσότητα του CO2 αυξάνει, η χρησιμότητα της λειτουργίας του skimmer, είναι επιπλέον η οξυγόνωση και η διατήρηση της τιμής του ΡΗ σε αποδεκτά επίπεδα.

Αν κατάλαβα καλά, ο λόγος που θέλεις να το κλείνεις το βράδυ, είναι για να απαλλαγείς από το θόρυβο?

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα συνήθειας. Σε λίγο θα ξυπνάς, όταν επικρατεί απόλυτη ησυχία.

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα συνήθειας. Σε λίγο θα ξυπνάς, όταν επικρατεί απόλυτη ησυχία.

αυτό μ άρεσε πολύ ..

θυμάμαι ότι έχω ξυπνήσει νύχτα .. γιατί έγινε διακοπή ρεύματος :D

ξεκίνα με το καλό και αν υπάρχει πρόβλημα θα βρούμε λύση . ;) .

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν ενοχλεί εμένα ! το skimmer το έχω βάλει απλά όταν έβγαλα τη φοτο δεν ήταν ακόμα .επίσης είναι πρόχειρα μέχρι να κάνω ένα sump πάνω από το ενυδρείο οπού το νερό από το 2213 θα πηγαίνει στο sump κ μετά με υπερχείλιση στο ενυδρείο δλδ το αντίθετο από ότι γίνεται συνήθως

Link to comment
Share on other sites

Καλή μέρα κ καλή χρονιά να έχουμε! Μετρήσεις

Νο2 =0

Νο3=25mgr/l

NH3/NH4= <0,3mgr/l

Ph=8,5

Οι μετρήσεις μου φαίνονται κάπως περίεργες δλδ έχει στρώση τρέχει μόνο 5 -6 μέρες θέλει να κάνω αλλαγή νερού ?το ΝΟ3 πολύ δεν είναι ?ο βράχος σα να πρασινίζει δεν είμαι κ σίγουρος !νερό που έχει χαθεί από εξάτμιση να βάλω από αυτό που βάζουν στα σίδερα νερό από όσμωση η από βρύση…? δε μπορώ να βάλω αυτή τη φορά ,το νερό που έχει μέσα είναι από όσμωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλή μέρα κ καλή χρονιά να έχουμε! Μετρήσεις

Νο2 =0

Νο3=25mgr/l

NH3/NH4= <0,3mgr/l

Ph=8,5

Οι μετρήσεις μου φαίνονται κάπως περίεργες δλδ έχει στρώση τρέχει μόνο 5 -6 μέρες θέλει να κάνω αλλαγή νερού ?το ΝΟ3 πολύ δεν είναι ?ο βράχος σα να πρασινίζει δεν είμαι κ σίγουρος !νερό που έχει χαθεί από εξάτμιση να βάλω από αυτό που βάζουν στα σίδερα νερό από όσμωση η από βρύση…? δε μπορώ να βάλω αυτή τη φορά ,το νερό που έχει μέσα είναι από όσμωση.

Το σύστημά σου βρίσκεται στην περίοδο του κύκλου του αζώτου. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα από το να περιμένεις.

Λογικό είναι να ανπτύσσεται πράσινη άλγη, εφόσον έχεις αναμένα φώτα. Κανονικά τα φώτα δεν θα πρέπει να ανάβουν αυτήν την περίοδο.

Νερό πρέπει να συμπληρώνεις πάντα από α/ο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχθές μου δώσανε το πρώτο ψαράκι μου το είπαν νταμσελ η κάπως έτσι είναι κίτρινο με μπλε μια χαρά δείχνει τρωει όλα οκ αγόρασα μια γαρίδα boxer!το ότι σχηματίζετε κοράλλινη είναι καλό ?σε όλο το ενυδρείο ! στο βράχο που πείρα είχε πάνω μικρά κομμάτια από κοράλλια κ μια ανεμώνη αυτά τι τα ταΐζω ?

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν οι νέοι κάτοικοι και να τους χαίρεσαι!!

Πιστεύω να έχει μηδενιστεί η αμμωνία.

Οι οργανισμοί που φέρει ο βράχος, δεν χρειάζονται ιδιαίτερο τάισμα. Τρέφονται από τα οργανικά διαλύματα και τα υπολείμματα τροφής που διαλύονται στο νερό. Και αυτός είναι ο ρόλος τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...