Jump to content

μελλοντικός Reefakias


Recommended Posts

Γεια σας σε ολους!

Καταρχας συχαρητηρια για το φορουμ σας και για το μερακι του hobbi σας.

Διαβαζοντας καποιο χρονο το φορουμ ομολογω οτι εχω κολησει και εγω τον ιο του reef ενυδρειου!

Ετσι λοιπον κανω σχεδια για να μπω και εγω στην ομαδα σας, ζητωντας την βοιθεια σας!

Σκεφτομαι για ενα ενυδριο 1,60* 0,60* 0,60 το οποιο θα μπει στο σαλονι,στην συνεχεια ενα sump που θελω να βαλω στο μπαλκονι λογο ευκολιας και καθαριοτητας.

Σε πρωτη φαση θα ηθελα να μου προτεινετε διαστασεις και χωρισμους του sump,στην συνεχεια kg ζωντανο/νεκρο βραχο- αργονιτη, φωτισμος, φιλτρα κ.τ.λ......... :D

Σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες στην παρεα μας....εχεις πολυ πολυ διαβασμα .....

για ξεκινησε και....ΕΔΩ.... :D

Link to comment
Share on other sites

Μπωρω να πω πως εχω λιγη θεωρητικη γνωση απο αρκετα αρθρα σας και βιβλια που αγορασα απο Γερμανια αλλα σιγουρα δεν φτανει. :D Αυτο που με απασχολει ειναι τι αρχικο εξοπλισμο θα χρειαστω για την Σωστη λειτουργια του Συστηματος, δηλ. ενας φωτισμος με 2 150 MH και 2 Τ5 ειναι αρκετος; τι κυκλοφορια θα χρειαστω;ποιο skimmer να παρω για τα λιτρα μου;Ποσο κιλα ζωντανου βραχου-αμμου χρειαζονται για βιολογικο φιλτραρισμα; κ.α

Η ιδεα να βαλω το sump στο μπαλκονι σας φαινετε καλη;

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν σε καλωσορίζω, στο forum μας και ιδιαίτερα στη θαλασσινή μας παρέα!

Εύχομαι καλή επιτυχία στα θαλασσινά σχέδιά σου!

Ειδικά για την κατασκευή ενός sump, πιστεύω ότι το παρά κάτω άρθρο θα βοηθήσει αρκετά

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2384

όπως και οι σχετικοί διάλογοι του forum.

Η ιδέα για την τοποθέτηση του sump στο μπαλκόνι, είναι πολύ καλή και έχει εφαρμοστεί και από άλλους χομπίστες, με πολύ καλά αποτελέσματα. Καλό είναι να φτιάξεις ένα ευρύχωρο ντουλάπι, με εσωτερική επένδυση μονωτικού υλικού, όπως roof mate, για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.

Για την επιλογή του skimmer, θα πρότεινα κάποιο, με αναγραφόμενη ικανότητα επεξεργασίας, τουλάχιστον διπλάσια του όγκου του ενυδρείου σου.

Η επιλογή των δύο φωτιστικών ΜΗ, με βρίσκει σύμφωνο, με μια προσθήκη ακτινικής Τ5.

Η ποσότητα του ζωντανού βράχου, που θα χρειαστείς, είναι περίπου 50 - 60 κιλά και η ποσότητα της άμμου, νεκρής ή ζωντανής ή συνδυασμός, θα πρέπει να σχηματίζει ένα στρώμα 10 - 12 εκατοστά, για καλύτερα αποτελέσματα, χωρίς να αποκλείεται και λιγότερο.

Καλή συνέχεια και περιμένουμε νεότερα.

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες στη θάλασσα του aquazone !

το sump στο μπαλκόνι είναι πολύ καλή ιδέα

ο επηρεασμός του από της συνθήκες περιβάλλοντος είναι ένα θέμα που μπορεί να αντιμετωπιστεί όπως είπε ο Νίκος , δίπλα μπορείς να εγκαταστήσεις και το chiller για τις ζεστές μέρες του καλοκαιριού .

το μέγεθος του να είναι όσο το δυνατόν μεγαλύτερο , η διαμόρφωση του μπορεί να γίνει με διάφορους τρόπους για να καλύψει τις ανάγκες σου , ανάλογα με το μέγεθος του και το εξοπλισμό που θέλεις να έχει..

για την άμμο έχεις 3 επιλογές , να μη βάλεις καθόλου η να έχει υψος 2-3 εκ η να φτιάξεις ένα dsb με 10-15 εκ

στη πρώτη περίπτωση έχεις το πλεονέκτημα της καθαριότητας – σημαντικό όσο <<γερνάει >> το ενυδρείο -και την δυνατότητα να έχεις δυνατή κυκλοφορία νερού χωρίς τα προβλήματα που δημιουργεί συνήθως η άμμος

μειονέκτημα .. χάνεις τα οφέλη της άμμου σαν φίλτρο και σαν ζώνη εποικισμού χρήσιμης μικροπανιδας

σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να έχεις αρκετό βράχο ( 60-80 κιλα ) και ένα refugium – dsb για να φιλτράρει το νερό σου

αν βάλεις 2-3 εκ άμμου θα έχεις πλεονέκτημα ότι λειτουργεί σαν φίλτρο εν μέρη – θεωρητικά δεν κάνει πλήρες φιλτράρισμα - , θα μπορείς να έχεις διάφορα ζωντανά πχ αστερία που ζουν στην άμμο χωρίς τους περιορισμούς του dsb , είναι όμορφη !

μειονέκτημα είναι η ανάγκη για σιφοναρισμα για να μη γίνει πηγή προβλημάτων

αν βάλεις 10-15 εκ θα έχεις ένα δυνατό και πλήρες βιολογικό φίλτρο

πλεονέκτημα δεν θέλει σιφοναρισμα , αναπτύσσει χρήσιμη μικροπανίδα

, θα χρειαστείς περισσότερα από 10 σακιά των 9 κιλών

μειονέκτημα ότι θέλει προσοχή να μην ενοχλούνται οι διαστρωματώσεις του από οργανισμούς που σκάβουν για να κρυφτούν η να φάνε τους μικροοργανισμούς που ζουν στην άμμο

υπάρχει η άποψη ότι το dsb έχει ημερομηνία λήξης .. αυτό δεν το δέχονται όλοι .. υπάρχουν παραδείγματα που στηρίζουν και τις δυο απόψεις ..

σε κάθε περίπτωση η προσοχή , επιμέλεια , υπομονή του χομπιστα είναι το κλειδί της επιτυχίας

ο φωτισμός με 2χ150 νομίζω ότι είναι ένας καλός συνδυασμός απόδοσης – οικονομίας που θα δημιουργεί κατάλληλες συνθήκες για τους περισσότερους οργανισμούς , πολλοί θα διάλεγαν 2χ250 για 500 λίτρα νερό για να αισθάνονται μια σιγουριά όταν βάζουν απαιτητικούς σε φως οργανισμούς στην άμμο και για να πάρουν καλύτερα χρώματα τα κοράλλια τους

ελπίζω να βοήθησα και όχι να σε μπέρδεψα

καλή <θαλασσινή> χρονιά

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ παιδια, χαιρομαι για της απαντισεις σας!

Σκεφτηκα να ερθω σε επαφη με ενα κατασκευαστη ενυδρειου (Αντωνακακης),εχετε να μου προτεινετε καποιον αλλον; :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...