Jump to content

Νέος κακός και άσχημος...


djagil

Recommended Posts

Περιδιαβάινω στο forum εδώ και μέρες ήρθε η ώρα να παρουσιαστώ... Μου βρέθηκε ένα ενυδρείο jewell 60 liters και αποφάσισα να βάλω μπρος το ονειρο με το ενυδρείο... Αυτός που μου το έδωσε έχασε μέσα 2 χρυσόψαρα και δεν άντεξε να συνεχίσει το χόμπυ... Τέλος πάντων μου ψέλισε κάτι για αμμωνίες κτλ μου πάσσαρε και τεστ και 2 ανουμπιες μια ρίζα 1 τσουβάλι χαλίκι (5 μμ πρέπει να είναι ασπρο μαυρο) 2 κόκκινες πέτρες και βουρ... διάβασα ξαναδιάβασα άρχισα την διαδικασία με την αμμωνία εδώ και τρείς μέρες το νερό είναι κίτρινο και θολό (μάλλον έριξα πολύ τροφή γιατι σηκώνεται καθε φορά που ανδεύω το νερό έντονα)... έριξα και διάλυμα αμμωνίας... αντιχλώριο... αλάτι... μετράω σήμερα αμωωνία και ήταν μόνο 0.25 και NO2 0.1 ρχισε τόσο νωρίς η διαδικασία η δεν έχει ξεκινήσει ακόμα????? :blink: Και αρχίζει ο καταιγισμός ερωτήσεων:

Με την προυπόθεση ότι θέλω να το κάνω με αρκετά φυτά αλλά όχι απαιτιτικά (δηλαδή μόνο χαλίκι υπόστρωμα)

-η μια σακκούλα φτάνει πιάνει 2 εκατοστά βυθού

-πρέπει να αλλάξω λάμπα και αν ναι με χώρο για μια και μοναδική τι να βάλω?

-προτείνεται μη απαιτητικά φυτά με πυκνό φύλλωμα για κρυψώνες και κάτι σαν γρασίδι

-το γρασίδι θα καλύψει τελείως τα πάντα στο ενυδρείο και αυτό πόσο θα επηρεάσσει την μετέπειτά απόκτηση πλέκο γατόψαρου σαλιγκαριού ή γαρίδας

-φυτά επιφανείας που μπορώ να βρώ?

-προορίζεται για κοινωνικό και η πρώτη σκέψη είναι για γκάπυ τι άλλο προτείνεται? dwarf gourami μπορώ να βάλω και που μπορώ να βρώ πληροφορίες πόσα λίτρα θέλει κάθε ψάρι

-οταν με το καλό και αν γεννήσουν τα γκάπυ τα μικρά μπορούν να επιβιώσουν με τα μεγάλα αν υπάρχουν αρκετές κρυψώνες

-τα σαλιγκάρια και οι γαρίδες είναι ανθεκτικα για αρχή η θα πρέπει να περιμένω και πόσα λίτρα περίπου χρειάζονται το καθένα?

-με τα σαλιγκάρια θα έχω πρόβλημΑ στα φυτά?

-τι πλέκο ή γατόψαρο μπορώ να βάλω και σε πόσο καιρό πόσα λίτρα χρειάζεται?

Οποιαδήποτε βοήθεια είναι απαραίτητη μιας και δεν έχω γνωστό να ασχολείται κάτι άκουσα για μπόλι μπορώ να βάλω τώρα και υπάρχει κανείς στην περιοχή να μο δώσει (νεα ιωνία) α και είμαι φοιτητής και το founding μειωμένο οπότε κλαδέματα και ψαράκια αργότερα παραπάνω απο ευ πρόσδεκτα.... ;)

ελπίζω να μην κούρασα :D

Link to comment
Share on other sites

-η μια σακκούλα φτάνει πιάνει 2 εκατοστά βυθού

-πρέπει να αλλάξω λάμπα και αν ναι με χώρο για μια και μοναδική τι να βάλω?

-προτείνεται μη απαιτητικά φυτά με πυκνό φύλλωμα για κρυψώνες και κάτι σαν γρασίδι

-το γρασίδι θα καλύψει τελείως τα πάντα στο ενυδρείο και αυτό πόσο θα επηρεάσσει την μετέπειτά απόκτηση πλέκο γατόψαρου σαλιγκαριού ή γαρίδας

-φυτά επιφανείας που μπορώ να βρώ?

-προορίζεται για κοινωνικό και η πρώτη σκέψη είναι για γκάπυ τι άλλο προτείνεται? dwarf gourami μπορώ να βάλω και που μπορώ να βρώ πληροφορίες πόσα λίτρα θέλει κάθε ψάρι

-οταν με το καλό και αν γεννήσουν τα γκάπυ τα μικρά μπορούν να επιβιώσουν με τα μεγάλα αν υπάρχουν αρκετές κρυψώνες

-τα σαλιγκάρια και οι γαρίδες είναι ανθεκτικα για αρχή η θα πρέπει να περιμένω και πόσα λίτρα περίπου χρειάζονται το καθένα?

-με τα σαλιγκάρια θα έχω πρόβλημΑ στα φυτά?

-τι πλέκο ή γατόψαρο μπορώ να βάλω και σε πόσο καιρό πόσα λίτρα χρειάζεται?

Οποιαδήποτε βοήθεια είναι απαραίτητη μιας και δεν έχω γνωστό να ασχολείται κάτι άκουσα για μπόλι μπορώ να βάλω τώρα και υπάρχει κανείς στην περιοχή να μο δώσει (νεα ιωνία) α και είμαι φοιτητής και το founding μειωμένο οπότε κλαδέματα και ψαράκια αργότερα παραπάνω απο ευ πρόσδεκτα.... ;)

ελπίζω να μην κούρασα :D

οχι,θελεις τουλαχιστον αλλη1.

να βαλεις μια με αποχρωση ροζ...(ειδικη για φυτα)

ψαξε να βαλεις java mos(an και λιγουλακι δυσκολο για μια λαμπα)

οχι

απο κλαδεματα φιλων η απο πετ-σοπ

το πρωτο ναι,για γκουραμι,ξανασκεψου το..αλλες συνθηκες νερου...

ναι,μπορουν να ζησουν ,αλλα καλυτερα να τα δωσεις λογω των λιγων λιτρων σου...

οι γαριδες θελουν παλιο ενυδρειο,και ειναι πιο ευαισθητες απο τα σαλιγκαρια..

οχι αν ειναι apple snails(τα πορτοκαλι αγορασμενα κανονικα)

καποιο σαε,η αργοτερα καποιον οτοκυκλο...

αν μπορεις να βρεις βαλε μπολι(βρωμια) απο καποπιον χομπιστα για να το στρωσεις ακομη γρηγοροτερα....

καλη συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

τι θα μου προτείνατε μαζί με γκάπις???

Link to comment
Share on other sites

αλλα ζωοτοκα οπως,μολλυς,πλατυς,ξιφοφοροι....

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα συνιστούσα όμως Platy με ξιφοφόρους μαζί!

Link to comment
Share on other sites

Ενώ όλες τις μέρες η αμμωνία ήταν χαμηλά σήμερα εκτοξευτηκε στα 8 τι κάνω περιμένω να πέσει συνεχίζοντας την διαδικασία η βγάζω νεράκι... ;):D

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν έχεις ψάρια μέσα δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά μείωσε την τροφή (ή αμμωνία) που ρίχνεις ... και περιμένεις να πέσει η αμμωνία και να ανεβούν νιτρώδη και στην συνέχεια νιτρικά...

Καλή αρχή και Καλή χρονιά :D

Link to comment
Share on other sites

Τροφή έχω σταματήσει να ρίχνω μέρες τώρα αμμωνία να σταματήσω?΄Πάνω στα φυτά (κυρίως στο κερατόφυλλο) έχει κάτι άσπρα σαν τα βακτήρια που ρίχνω σε υγρό αλλα σε "κορδέλες" είνσι σποικοίες βακτηρίων η κάτι κακό? στο φίλτρο δεν έχω δει κάτι ακόμα... είναι νωρίς? πότε πρέεπει να αρχίσω να μετράω νιτρικά? ξαναθυμίζω τρέχει 6 μέρες τώρα...

άσχετο ένας peτshoper με είπε ότι μονομάχος μπορεί να πάει με ψαράκια όπως τέτρα κτλ ισχύει????

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες στο Aquazone!

Οι μονομάχοι συνήθως μπαίνουν μόνοι τους!

:D

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Στο μαγαζί τα είχε με νεον τέτρα και μου άρεσε η ιδέα... τεσπα τα απο πάνω ερωτήματα με βιάζουν πιο πολύ μετά το στρώσιμο βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

και άλλη μια απορία το ph πρέπει να το ελέγχω απο τώρα ή μετα το στρώσιμο???

Υ.Γ. γιατί δεν με απαντάει κανείς?????? ;):D

Link to comment
Share on other sites

δεν μου απαντάτε αλλά οι απορίες πληθαίνουν σήμερα μέτρησα με υγρα τεστ αμμωνία (σερα) ΝΟ2 (jbl) ΝΟ3 (τετρα) και έχουμε αμμωνια 4-6 ΝΟ2 1 και ΝΟ3 25 :D ... είναι λογικό?????????????????? ;) pls help!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλησπερα,σε βλεπω λιγακι βιαστικο και αυτο ειναι μεγα λαθος που βεβαια το εχουμε κανει ολοι μας.τα βηματα πρεπει να γινουν ενα ενα.το πρωτο βημα ειναι το στρωσιμο του ενυδρειου σου και εννοω οτι θα σου παρει περιπου ενα μηνα μεχρι το νερο σου να ειναι ετοιμο για να υποδεχθει τα ψαρακια σου.πρεπει να ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου.αυτο περνει καιρο και δεν μπορουμε να κανουμε διαφορετικα παρα μονο αν βρουμε μπολιασμα δια βασε αυτα που σου λει ο φιλος klaz και διαβασε τα αρθρα του forum που αφορουν το στροσιμο του ενυδρειου.να ξερεις παντος πως τα γκαπι τεριαζουν μονο με αλλα ειδει που θελουν υφαλμιρο νερο.ο μονομαχος πρεπει να ειναι παντα μονος του στο ενυδρειο και πως ολα τα ψαρια δεν τεριαζουν μεταξυ τους.το θεμα των ψαριων ομως δεν πρεπει να σε απασχολει τωρα αλλα το στρωσιμο οποτε καλο διαβασμα και υπομονη.φιλικα Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά για το στρώσιμο ρωτάω καμμιά απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

σου εχουμε απαντησει αλλα μαλλον δεν στο δωσαμε να το καταλαβεις σωστα.πρεπει να διαβασεις τα αρθρα για το στρωσιμο ενυδρειου που θα βρεις στην σελιδα του φορουμ.τωρα αν εχεις καμια απορια σε κατι συγκεκριμενο που δεν εχεις καταλαβει εδω ειμαστε.το ph δεν σε ενδιαφερει στην συγκεκριμενη στιγμη,αλλα μονο ο κυκλος του αζωτου.και να αναπτυχθουν τα βακτυριδια στο φιλτρο σου.ακομα βεβαια και για αρκετο διαστημα ακομα δεν θα βαλεις κανενα ζωντανο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

δεν μου απαντάτε αλλά οι απορίες πληθαίνουν σήμερα μέτρησα με υγρα τεστ αμμωνία (σερα) ΝΟ2 (jbl) ΝΟ3 (τετρα) και έχουμε αμμωνια 4-6 ΝΟ2 1 και ΝΟ3 25 :D ... είναι λογικό?????????????????? ;) pls help!!!

ειναι λογικο και δεν πρεπει να εχεις ανγχος.θελει τον καιρο του να οριμασει το συστημα σου.

Link to comment
Share on other sites

δεν μου απαντάτε αλλά οι απορίες πληθαίνουν σήμερα μέτρησα με υγρα τεστ αμμωνία (σερα) ΝΟ2 (jbl) ΝΟ3 (τετρα) και έχουμε αμμωνια 4-6 ΝΟ2 1 και ΝΟ3 25 ;) ... είναι λογικό?????????????????? :blink: pls help!!!

Αν θέσης τα ερωτήματα σου στην ανάλογη κατηγορία θα βρεις πιο πολλές και άμεσες απαντήσεις . Εδώ που ρωτάς ρωτάς σε λάθος κατηγορία. :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...