Jump to content

Ξαναστυμένο Ενυδρείο


Νίκος_Κρικ

Recommended Posts

Χρονια πολλα παιδες.Σας ευχομαι υγεια για εσας την οικογενεια σας αλλα και την Θαλασσια οικογενεια σας :D

Ειχα στην κατοχη μου ενα ενυδρειο 180Λ με γκουραμια,τιγρακια και γενικα τετοιου στιλ

Αφου τα εδωσα αλλου τα ψαρακια μου ειπα να το αλλαξω και ξεκινησα να βαζω αφρικανες.

Για αρχη εβαλα 1 μαλαουη.Αυτην την κιτρινη με το πτερυγιο το μαυρο.Αφησα μεσα τον πλεκο και 7 Bronze γατοψαρα.

Θα ηθελα την βοηθεια σας σε: 1.Τι αλλα ψαρια να βαλω και ποσα για τα λιτρα μου να μην γινονται τεραστια

ετσι ωστε να μπορω να βαλω αρκετα

2.Σκεφτομαι να βαλω κοραλιογεννη βραχο.Γενικα θα ηθελα καμια φωτο

απο τετοιου ειδους ενυδρεια. ;)

Και παλι ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

Link to comment
Share on other sites

ψαξε να βρεις ψαρια της λιμνης μαλαουι.

απο εκει και μετα θα χρειααστεις αρκετες πετρες ετσι ωστε να φτιαξεις τις καταλληλες σπηλιες-κρυψωνες...

ακομη και αν πας σε μαντρες με υλικα οικοδομων θα βρεις πολυ ομορφες και φτηνες φεγγαροπετρες.....

καλη χρονια

Link to comment
Share on other sites

Απο μαντρα???επειδη ειμαι αρχαριος για καποιον που δεν ξερει ειναι λιγο επικινδηνο.

Και κατι αλλο που ξεχασα να γραψω.Εχω πολυ ψιλο χαλικι.Πολυ ψιλο ομως.Θελουν οποσδηποτε αμμο???Μπορω να την ριξω απο επανω η καλο ειναι να αδειασω το χαλικι και μετα.αλλα τα ψαρια θα ειναι μεσα

Link to comment
Share on other sites

τι σχεση εχει ο αρχαριος με τη μαντρα..πηγαινε και δες...θα βρεις πολλες πετρες ομορφες και καταλληλες.

αφου εχεις ψιλο χψαλικι,δεν χρειαζεται να κανεις κατι αλλο.εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη παω σε μια μαντρα και τους λεω οτι ...???Θελω πετρες???Εκει παει το ασχετος δεν ξερω αν πρεπει να παρω μια οποιοδηποτε πετρα.Σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

θα ζητησεις φεγγαροπετρες(ειναι αυτες που ειναι γεματες με τρυπες).δες ποιες σε βολευουν ετσι ωστε να κανεις ενα ομορφο στησιμο,και παρτες..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σκεφτομαι να παρω εναν νεκρο κοραλιογεννη βραχο και καταλευκη αμμο κοντα στα 7 εκατοστα παχος για να μπορουν να σκαβουν.Επισης για πλατη σκεφτομαι να βαλω μια μπλε σκουρα αφισα.Εως εδω για να ακουσω γνωμες

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παρω εναν νεκρο κοραλιογεννη βραχο

Tα υπολοιπα ειναι σωστα που σκεφτεσαι,αλλα αυτο τωρα τι το θελεις..? αυτο ειναι για θαλασσινα ενυδρεια...

οπως σου ειπα παραπανω πηγαινε και ψαξε πετρες με τρυπες(η αλλιως φεγγαροπετρες) για να μπορεσεις να δημιουργησεις κρυψωνες και φωλιες....

οι κοραλιογενεις πετρες ειναι για υφαλους και οχι για προσομοιωση των γνωστων λιμνων που εσυ θελεις.....

Link to comment
Share on other sites

εχω δει σε διαφορα petshop στις βιτρινες να εχουν μεσα μαλαουι και ενα εχουν τετοιους βραχους.Εχω ρωτησει και μου εχουν πει οτι αν ειναι νεκρος ο βραχος δεν υπαρχει κανενα προβλημα.σκεφτομαι απλα να τον βαλω στο κεντρο του ενυδρειου.

εσυ τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα τι ειναι να πληρωσεις κανενα 20ευρω για το νεκρο βραχο που ανηκει στους θαλασσινους η να πας

στην μαντρα οπως σου ειπανε να παρεις 5 10 πετρες και να τις στησεις οπως θελεις

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα σε ενα petshop και ειδα βραχο.δεν μου αρεσε καθολου.αγορασα 4 σακια καταλευκη αμμο.Οποτε θα ακολουθησω την συμβουλη του φιλου klaz και θα παρω φεγγαροπετρες.αν και θα τις πληρωσω λογικα και αυτες αλλα πολυ πιο λιγο.

Έγινε επεξεργασία - peorambo
Link to comment
Share on other sites

παιδια σας χρειαζομαι και παλι.εβαλα λευκη αμμο.Το κακο στο ενυδρειο μου ειναι οτι ειναι ασημενιο και δεν κανει την τρομερη αντιθεση που εγω θα ηθελα να κανει.ρωταω λοιπον μπορω να το βαψω???τα καπακια ειναι πλαστικα και το επιπλο ξυλινο.τι μπορω να κανω γιατι δεν μου αρεσει στο ματι.φαινεται πολυ αψυχο.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη εβαλα 1 μαλαουη.Αυτην την κιτρινη με το πτερυγιο το μαυρο.Αφησα μεσα τον πλεκο και 7 Bronze γατοψαρα.

Σήμερα είδα το Post, και μου δημιουργήθηκε μια απορία :helpjim:

Ο pleco μπορεί και να αντέξει με σταδιακό εγκλιματισμό... αλλά τα 7 Bronze Corys πως θ' αντέξουν στην σκληρότητα και το PH του περιβάλοντος λίμνης Malawi ?

Μήπως πρέπει να πάνε σε άλλο ενυδρείο? :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα το Post, και μου δημιουργήθηκε μια απορία :bowdown:

Ο pleco μπορεί και να αντέξει με σταδιακό εγκλιματισμό... αλλά τα 7 Bronze Corys πως θ' αντέξουν στην σκληρότητα και το PH του περιβάλοντος λίμνης Malawi ?

Μήπως πρέπει να πάνε σε άλλο ενυδρείο? :)

Εδωσα τα 4 στον γαμπρο μου γιατι τα εβλεπα λιγο ακινητα.Τα 3 που μου περισεψαν δεν εχουν καποιο προβλημα εως τωρα.Αλλα θα ακολουθησω την γνωμη σου γιατι τωρα που θα βαλω και πετρες μεσα και λιγο ποιο αγρια ψαρια ισως εχουν ασχημα αποτελεσματα τα μικρα bronze.Θα ανεβασω και photo γιατι τα εχω χασει λιγακι και αρχιζω και στεναχωριεμαι. :helpjim:

Link to comment
Share on other sites

ποσο ασχετος μπορει να ειμαι.παιδια συγνωμη αλλα ακομα γελαω.Ας μου απαντησει καποιος το ενυδρειο μου ειναι υψος=58,πλατος=125,βαθος=46

ολα αυτα τα κανω πολ/σμο???Γιατι αν τα κανω ειναι 330L.Εγω νομιζα οτι εχω 180.Αν ειναι ετσι ας βγω ο νουμερο ενα ασχετος στο aquazone

Link to comment
Share on other sites

ποσο ασχετος μπορει να ειμαι.παιδια συγνωμη αλλα ακομα γελαω.Ας μου απαντησει καποιος το ενυδρειο μου ειναι υψος=58,πλατος=125,βαθος=46

ολα αυτα τα κανω πολ/σμο???Γιατι αν τα κανω ειναι 330L.Εγω νομιζα οτι εχω 180.Αν ειναι ετσι ας βγω ο νουμερο ενα ασχετος στο aquazone

Σωστά: 58(cm) x 125(cm) x 46(cm) = 333.500 (αυτά είναι κυβικά εκατοστά)

δηλαδή μετάφραση 333,5 lit

Μάλλον είσαι τυχερό "νούμερο"! (Φιλικά)

:):helpjim:

Link to comment
Share on other sites

Σωστά: 58(cm) x 125(cm) x 46(cm) = 333.500 (αυτά είναι κυβικά εκατοστά)

δηλαδή μετάφραση 333,5 lit

Μάλλον είσαι τυχερό "νούμερο"! (Φιλικά)

:):helpjim:

xaaxaxxaxaaxaxax :bowdown::D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...